Fotbal

Video "U" Cluj - UTA, derby de tradiţie! Arădenii au revenit pe primul loc printr-o execuţie de generic! "Studenţii" au ratat egalarea în prelungiri!

UTA a oprit seria lui "U" Cluj la Arad!

Universitatea Cluj şi-a întrerupt seria celor 5 victorii consecutive, duminică, pe terenul liderului, UTA "Bătrâna Doamnă", scor 1-0. Clujenii au avut o primă repriză excelentă în care au dominat jocul şi a putat marca în 3 rânduri. Calcan a trimis un lob în transversală (min. 10), iar Butean (17) şi Greu (19) nu au reuşit să-l învingă pe Miron. UTA a lovit decisiv însă abia în minutul de prelungire, printr-o execuţie de generic al lui Ciprian Rus (video).

"Studenţii" au încercat o revenire în partea a doua, dar experienţa jucătorilor de la UTA şi-a spus cuvântul. Acelaţi Ciprian Rus a trecut pe lângă 2-0 (87), dar şutul său din întoarcere a fost parat de Niczuly. Universitatea a ratat lovitura de graţie pe final, însă Răzvan Greu a ratat incredibil singur cu portarul! 

Clasamentul Seriei Vest

------------------------------

Rezultate Seria a II-a:

Unirea Tărlungeni - Gaz Metan Mediaş 2-0 (Petra 58, Serban 63);

Chindia Târgovişte - CS Mioveni 3-1 (Popa 4, 83, Nenita 29 - Răuţă 52);

FC Bihor Oradea - Olimpia Satu Mare 0-5 (Muntean 14, Sălăgeanu 17, 83, Takacs 45+3, Iuhas 61);

CS Metalul Reşiţa - CSM Râmnicu Vâlcea 1-6 (Krkelic - Ludusan 3, Staicu 12, 27, Neagoe 14, Tomozei 24, Geanta 33);

FC Caransebeş - FC Braşov 1-4 (Fenes 16 - Matei 5, 7, Avram 74, Buga 90+4);

FC Municipal Baia Mare - Şoimii Pâncota 0-0

ACS UTA Bătrâna Doamnă - Universitatea Cluj 1-0

----------------------------------

FINAL UTA "Bătrâna Doamnă" vs. "U" Cluj 1-0

A marcat: Ciprian Rus '45 (Video)

Min. 90 - OCAZIE IMENSĂ "U" Cluj! Greu a pătruns central spre poartă printre doi apărători, dar a trimis pe lângă poartă, singur cu portarul!

Min. 87 - OCAZIE MARE UTA! Ciprian Rus a şutat periculos din întoarcere din 14 metri, însă Niczuly respinge!

Min. 83 - Schimbare "U" Cluj! Intră Alexandru DULCA, iese Calcan

Min. 58 - Schimbare "U" Cluj! Intră TARCEA, iese Schieb!

UTA a început mai bine repriza secundă şi pune presiune la poarta lui Niczuly!

Min. 45 - GOL UTA 1-0! Execuţie de generic! Cirpian Rus a luat un balon din banda dreaptă, a pătruns în centru şi a şutat sub bară de la 16 metri! VIDEO

Min. 42 - Ocazie IMENSĂ UTA! Rus a pătruns periculos în careu şi a şutat cu piciorul drept din 8 metri, însă Crişan l-a deposedat în ultimul moment!

Min. 19 - Ocazie "U" Cluj! Răzvan Greu a trimis din marginea careului la colţul lung, însă şutul a fost reţinut de Miron!

Min. 17 - Incursiune a lui Butean pe dreapta! Acesta trimis alături din interiorul careului!

Min. 10 - Ocazie imensă "U" Cluj! Calcan a trimis în transversală din 12 metri! Portarul Miron era bătut!

"U" Cluj este susţinută la Arad pe stadionul "Motorul" de peste 100 de fani

A început partida!

Jucătorii ambelor formaţii au intrat în teren cun un banner de susţinere pentru fotbaliştii Metalului Reşiţa, care nu şi-au primit drepturile salariale!

Echipele de start:

UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă  – Strătilă, Chindriș, Jorza, Hlistei  – Rus, Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy

Rezerve: Mara – Gligor, Vlad, Tănase, Szekely, Petre și Man. 

"U" Cluj: Niczuly – Butean, Crișan, Cordoş, Hâmpea – Boboc, Cîndea, Calcan, Ursu – Greu, Schieb. Antrenor: Mihai Teja

Rezerve: Ţicrea – Mutu, Popescu, Tarcea, Dulca, Keresztes, Ianoș

Arbitrii: Florin Marcu (Oradea) – Nicolae Chițoiu ( Timișoara) și Călin Cimponeriu ( Lugoj).

------------------------------

Meciul UTA - "U" Cluj se joacă duminică, 22 noiembrie, de la ora 11:00 şi va fi transmis de Dolce Sport şi Digi Sport. Mihai Teja, antrenorul alb-negrilor, care au adunat 5 victorii consecutive în Liga a II-a, crede că această partidă ar trebui să se dispute în Liga I şi că e o şansă pentru ambele combatante să facă spectacol şi să arate spectatorilor ce înseamnă două echipe de tradiţie. 

"Rar mai vezi meciuri frumoase, spectaculoase în fotbalul românesc, fie că vorbim de Liga 1 sau Liga a 2-a. Pe lângă faptul că e un derby de tradiție, ce ar fi trebuit să se joace în primul eșalon, partida dintre UTA și Universitatea Cluj ar putea produce spectacol.

Se întâlnesc două formații capabile să facă propaganda fotbalului. Mai sunt și galeriile, care – de asemenea – își vor aduce un aport important din tribune, îmi doresc sincer să fie o sărbătoare a fotbalului”, a declarat Mihai Teja pentru sportarad.ro.

"UTA e favorită"

UTA "Bătrâna Doamnă" este pe locul 2 în liga a doua, seria Vest, la doar două puncte de liderul Gaz Metan Mediaş. Arădenii au doar două înfrângeri în acest sezon. Cu o victorie, "U" Cluj s-ar puta apropia de podium.

„Am vizionat două-trei meciuri ale arădenilor, inclusiv cel din tur, de la Cluj. Este clar că au un mare plus față de noi la capitolul experiență și chiar valoare prin unii jucători care au evoluat și în Liga 1. Sunt favoriți, vor juca și acasă, vin după o înfrângere, cu siguranță își vor dori cu ardoare victoria. Dar și echipa mea e în revenire, în creștere, avem rezultate pozitive în ultimele etape și nu dorim să ne oprim aici, a mai spus Teja.

Meciul UTA - "U" Cluj contează pentru etapa a 15-a, a doua a returului, din Liga a II-a, seria Vest. 

Etichete

u cluj uta teja
Comentarii
  • 2015-11-23, 22:02
  • Scris de : U Cluj
La multi ani "U"!
  • 2015-11-23, 14:43
  • Scris de : adi
În loc sa va para rău ca ambele echipe clujene au obținut rezultate proaste, va înjurat intre voi.
  • 2015-11-22, 15:01
  • Scris de : Arrow
Mda. Pustii sunt in crestere. Daca pe final echipa de pe primul loc a inceput sa traga de timp (portarul lor a luat galben pentru asta) in fata acestor pusti, eu zic ca pot ajunge in play-off. Doamne ajuta! Nu pot sa nu remarc multitudinea de postari ale colegilor (colegului de la butoane) din Gruia de cand echipa incepe sa mearga. Asta inseamna ceva. :)
  • 2015-11-22, 15:11
  • Scris de : Pupy-arrow
PUSTII.....LA 21-22 ANI......HM.....VEZI SA NU II FACI ASA SI LA 32 DE ANI....VEZI DE TREABA CA SUNT LIMITATI....AU PUNCTE CU MULT PESTE VALOAREA LOR....URMEAZA PICAJUL........
  • 2015-11-22, 15:27
  • Scris de : Arrow
Da, sunt 2-3 de 21-22. Norbert care a intrat in repriza a doua are 16. :) Va doare?
  • 2015-11-24, 07:51
  • Scris de : algocalmin arrow
inteligentule,studentule,geniule de arrow daca norbert are 16 si este un copil la cei de 22 sau 23 de ani cum ii cataloghezi.....meseriasulee...
  • 2015-11-24, 18:39
  • Scris de : Arrow
N-am sa cobor la nivelul tau. Cu o simpla cautare pe google o sa afli singur raspunsul. Eu asa am facut. Si ca sa-ti raspund la intrebare citez: "Tranzitia de la adolescenta la varsta adulta 18-22 de ani". Dar aroganta dumnitale nu este specifica cu suporterul de "calitate" a lui Paskany.
  • 2015-11-25, 23:57
  • Scris de : pupy arrow
bolovanuleee tu nu iti dai seama ca pui semnul egal intre COPIL SI ADOLRSCENT.
  • 2015-11-22, 13:51
  • Scris de : Deci
A jucat Bătrâna Parkinson cu Bătrâna Doamna!
  • 2015-11-22, 13:56
  • Scris de : gigi
Ai grija sa nu ajungi sa faci boala asta,frana tembela!!!
  • 2015-11-22, 12:54
  • Scris de : eu
Sunt mai multe nick-uri de frânari la articolele lui „U” decât plătitori de bilete la meciul de ieri cu iașiul. Șobolanilor spurcați, vedeți-vă de blaturile voastre. Marș de aici!
  • 2015-11-22, 12:21
  • Scris de : Jos U
http://www.stiridecluj.ro/social/batut-in-autobuz-de-doi-fani-u-cluj-pentru-ca-tinea-cu-cfr-calatorii-au-intervenit De asta ce mai ziceti ba U-istilor? Aveti 20-30 ani si bateti copii de 12 ani in autobuze? Bravo ma, ati trecut la un nou nivel.
  • 2015-11-22, 15:33
  • Scris de : Arrow
Tocmai am remarcat ca comentariile de la articolul respectiv sunt din 2012. Altfel nu am putut sa-mi dau seama cand a fost scris articolul. Aici se poate vedea calitatea site-ului. Pai in 2012 Arpy baga bani seriosi in media (look, city etc.) doar ca sa denigreze Universitatea.
  • 2015-11-22, 14:49
  • Scris de : Arrow
Domnule Josu. Dumneata strebuie sa sti ca articole se pot fabrica. Metode, tipic securiste, specifice conducatorilor din Gruia de intoxicare a opiniei publice. Doar zic. Nu neg faptul ca poate fi si adevarat. Probabil pentru 100 de eur un "ziarist", de la site-ul respectiv, se coboara sa scrie asa ceva. Mai creste traficul ... d-astea. Poate chiar d-ta esti cel care a scris. ... poate!
  • 2015-11-22, 13:50
  • Scris de : sobolanii trebuie starpiti de mici
  • 2015-11-22, 11:50
  • Scris de : Clujeanul
UTA ARAD !!!!
  • 2015-11-22, 11:17
  • Scris de : mihai
joaca tinerii Clujului. Haide "U" !
  • 2015-11-19, 16:21
  • Scris de : cipriotu
Draga Teja , mare iubitor de piguini ce esti , nu ai aflat ca sobolanii de Somes au oroare de acea zona a tarii , doar ca le-ai amintit de acel loc si au si inceput sa aiba insomnii si cosmaruri ude cu piguini violati fugariti pe araturi !
  • 2015-11-19, 19:31
  • Scris de : kuku
Iti dau dreptate, pinguinii se tem cand sunt violati prin Ardeal, Banat sau Crisana, dar isi ofera voluntar "rozeta" echipelor din Bukale: se pun capra si striga (cel mai des) "mama te iubesc, dar nu ca pe dinamo si pe M"uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu".
  • 2015-11-19, 22:24
  • Scris de : cum aveti vou orgasm cand se scriie de echipa clujului :)))e
  • 2015-11-19, 10:12
  • Scris de : LORI KKWC
Bai ziaristi de doi lei, cfr-voluntari sau cfr-chiajna e un derby istoric al fotbalului romanesc. Asa duel al galeriilor doar in Italia mai vezi, cu zeci de mii de fani in tribune.
  • 2015-11-19, 08:44
  • Scris de : Dan
De acord,... daca cele doua echipe ar avea conducere, jucatori, suporteri civilizati si stadioane... In rest, da, cele doua echipe pot juca in Liga I... la retrogradare.
  • 2015-11-19, 07:34
  • Scris de : Arrow
Postacul de servici de la butoanele din Gruia se pare ca se plictiseste. Nu raspundeti la provocari. Ignorati-l. Asta doare cel mai tare.
  • 2015-11-18, 22:26
  • Scris de : teHA clarVAZATORUL
duPA porumbelul cu MAX NICU-VIITORUL FOTBALULUI ROMANESC si panarama cu univ,cluj-PROIECT EUROPEAN,,,,UTA-UCJ poate fii meci de cupa uefa league,,,,mihai tata ce zici,,,,,
  • 2015-11-18, 20:30
  • Scris de : kuku
Acest asa-zis derby s-ar putea juca si intr-una dintre seriile Diviziei C sau in Liga satelor (actuala UTA provine dintr-o echipa afirmata in mediu satesc, iar despre echipa mafiotului Buska nu e nimic de spus). Sunt curios cati "locuitori" ai emisferei sudice se vor deplasa la Arad.
  • 2015-11-18, 20:41
  • Scris de : hiena
trag pamant pe tine si pe urma torn beton , sa putrezesti acolo pe veci sobolan spurcat
  • 2015-11-18, 19:55
  • Scris de : mimi
Hai sa retrogradam ceva echipe sa joace si u in Liga I !!!
  • 2015-11-18, 20:32
  • Scris de : chiar
Nu-i rea ideea. S-ar putea incepe cu echipele infecte. Gen cefere.
  • 2015-11-18, 20:26
  • Scris de : gigi
Franar tembel!!!