Fotbal

Video "U" Cluj, remiză cu Tărlungeniul! Cum a sărbătorit galeria istoria de 96 de ani a clubului. Rezultatele etapei în seria Vest

"U" Cluj, doar remiză cu Tărlungeniul!
Foto: Viorel Muscă / sportarad.ro.

După înfrângerea în faţa liderului UTA de duminică (1-0), "U" Cluj a obţinut doar o remiză albă, miercuri seara, cu Unirea Târlungeni, care îi diminuează considerabil şansele la play-off. Fără "motoarele" Calcan şi Ursu (suspendat), "studenţii" s-au chinuit cu formaţia din Târlungeni, care s-a impus şi în meciul-tur. Puştii antrenaţi de Teja au dominat prima repriză, dar au ratat incredibil în câteva rânduri. Răzvan Greu a driblat inclusiv portarul, însă şutul acestuia din unghi a fost respins de pe linia porţii (39). 

"Alb-negrii" au forţat victoria în repriza secundă, însă Kovacs şi compania au fost opriţi de fiecare dată la 16 metri!Tensiunea din teren s-a amplificat la final, când Răzvan Greu a căzut în careu, iar clujenii au solicitat penalty! Arbitrul l-a eliminat însă pe atacantul gazdelor pentru a doua simulare! "U" Cuj rămâne pe locul 9 în Seria Vest (23 de puncte) şi păstrează şanse minime de play-off.

-------------------------------

FINAL "U" Cluj vs. Unirea Târlungeni 0-0

Min. 82 - Schimbare "U" Cluj. Intră C. Popescu, iese Cocină!

Min. 79 - Hîmpea expediază un trasor de la distanţă, care trece pe lângă vinclu!

Min. 73 - Schimbare "U" Cluj. Intră Norbert JANOS, iese Cândea

Min. 59 -Schimbare "U" Cluj! Intră Alex DULCA, iese M. Schieb

Min. 56 - Cocină trimite puternic în blocajul unui fundaş advers!

Min. 54 - Ocazie Unirea: Forika a reluat spectaculos cu capul, puţin peste transversală!

Min. 39 - RATARE imensă "U" Cluj! Greu a pătruns în careu, a driblat inclusiv portarul, apoi a reluat spre poartă din unghi. Mingea a fost respinsă de pe linia porţii de un apărător!

Min. 30 - OCAZIE "U" Cluj - Greu trimite înşelător direct din corner, însă portarul respinge de sub transversală!

Min. 24 - Roland Kovacs încearcă o foarfecă din 14 metri, dar a fost semnalizat în ofsaid!

Peluza "Şepcile Roşii" a sărbătorit vârsta de 96 de ani a clubului Universitatea Cluj printr-un imens banner desfăşurat de galerie.

 
U Cluj la 96 de ani!

VIDEO. Reverenţă din partea fanilor lui FC Universitatea Cluj, club care a împlinit 96 de ani! DETALII http://bit.ly/1XqMEaZ

Posted by StiriDeSport.ro on Wednesday, November 25, 2015

"Scopul nostru nu este acela de a crea campioni, ci oameni sănătoşi. Nu record, ci armonie, nu ură, ci camaraderie; nu victorie personală, ci victoria naţiunii; NU speculă, ci jerftă - Iuliu Haţieganu 1932. Principiile lui Haţieganu enumerate de 96 de ani le concretizăm prin fapte!"

A început partida!

-------------------------------

Echipele de start:

"U" Cluj: Niczuly - Butean, R. Crişan, Cordoş, Hîmpea - Boboc, Cândea - Greu, Kovacs, Schieb - Cocină. Antrenor: Mihai Teja. Rezerve: Ţicrea - Mutu, Keresztes. C. Popescu, N. Janos, Alex Dulca, Ol. Moruţan.

Unirea: Muţiu - Vlăsceanu, Forika, Sb. Bucur, S. Marin (cpt.) - M. Popescu, G. Monea, Vasiloi, Minciună, Petra - Petrean
Rezerve: Dănălache - Pădurariu, Podlesnîi, Coltofean, L. Nicolae, Dâlbea
Antrenor: Daniel Bona

-----------------------------

"U" Cluj - Unirea Târlungeni se joacă miercuri, 25 noiembrie, de la ora 17:00, pe Cluj Arena, în etapa a 16-a a Ligii a II-a la fotbal, seria Vest. 

Universitatea Cluj a pierdut în faţa liderului UTA, în deplasare şi a pus capăt seriei de 5 victorii consecutive. Elevii lui Mihai Teja au şansa să reia şirul succeselor odată cu partida de miercuri, în faţa unei echipe mai slab cotate.

În tur, Târlungeniul s-a impus cu 1-0, într-un meci în care "studenţii" s-au plâns că arbitrul partidei, Emil Voicu din Bacău, le-a permis jucătorilor echipei gazde să practice un joc extrem de agresiv, peste limita regulamentului. 

LIVE "U" Cluj vs. Unirea Târlungeni 0-0

Biletele pentru meciul "U" Cluj - Unirea Târlungeni costă 10 lei la tribune şi peluze, respectiv 30 şi 50 de lei la VIP. Elevii şi studenţii intră cu 5 lei, pe baza legitimaţiei. Biletele s-au pus în vânzare marţi, 24 noiembrie.

Meciul "U" Cluj - Unirea Târlungeni nu e transmis la TV sau la radio, dar va fi livetext pe stiridesport.ro, miercuri, de la ora 17:00.

LIGA A II-A, SERIA VEST, ETAPA A 16-A

Ora 14

FCM Baia Mare - FC Caransebeş 4-0

FC Braşov - Metalul Reşiţa 11-2

* Reşiţa a jucat cu juniorii, după ce seniorii au refuzat să mai intre pe teren, acuzând că sunt trataţi ca nişte sclavi

Râmnicu Vâlcea - FC Bihor 2-0

Olimpia Satu Mare - Chindia Târgovişte 1-4

Şoimii Pâncota - Gaz Metan Mediaş 2-1

Ora 17

"U" Cluj - Unirea Tărlungeni

CS Mioveni - UTA "Bătrâna Doamnă" (transmis de Digi Sport 4)

CLASAMENT

CLASAMENTUL ÎN TIMP REAL

Foto: Viorel Muscă / sportarad.ro. Mai multe imagini, AICI.

Etichete

u cluj tarlungeni
Comentarii
  • 2015-11-25, 20:34
  • Scris de : htc
Vă zic eu cum sărbătoresc suporterii împlinirea celor 96 ani: furând din magazine.
  • 2015-11-25, 23:12
  • Scris de : gigi
Tu stateai de sase?
  • 2015-11-25, 20:18
  • Scris de : kacalcan unde e cakalcan
UNIREA TARLUGENI OPERSTE VIITORUL TRASEU EUROPEAN AL UNIVERSITATII CLUJ PROMIS DE SECUNDU TEJA,DACA ERA CAKALCAN DAR UNDE ESTE KACALCAN HI HI HI HI HI
  • 2015-11-25, 20:16
  • Scris de : Dinu
Viata fotbalistica in Cluj: Manchester United - CFR Cluj: 0-1; U Cluj - Unirea Tarlungeni: 0-0
  • 2015-11-25, 23:51
  • Scris de : pinu
Viata in comunitatea Alzheimer din Cluj: medicamente uitate in cutie, acces fara control la internet, amintiri amestecate din copilarie.
  • 2015-11-25, 20:31
  • Scris de : Radu
Cu bune, cu rele, au fost 96 de ani în care am fost printre puținele voci ferme în contra neofascismului maghiar și a securității, securitate care literalmente a acaparat orașul, întârziindu-i dezvolatarea de 25 de ani blestemați. Am reușit să adunăm și tot năduful și necazul pricinuit de cele 2 odioase categorii de mai sus, categorii care, spre bucuria orașului, nu au strâns însă decât 200 de aplaudaci decrepiți,alcoolici, spurcați și analfabeți, cu toată „peformanța” clubului lor (în fond, o adunătură de hoți, infractori și de oameni care mereu doar au driblat legea). Sunt 96 de ani în care Clujul prin singurul său club de fotbal autentic- Universitatea (care-i dă și identitatea de altfel)-au ridicat stindardul patriotismului românesc, a demnității, a jocului sportiv, al distanțării de toți fariseii, prozeliții și speculanții. La „U” mereu s-a făcut o filtrare, o selecție, adică a fost și este o instanță etică a orașului, care face cinste clujenilor, clujeni care s-au obstinat să sădească iubirea pentru o echipă în ciuda tuturor vicisitudinilor și nedreptăților. Iubirea e necondiționată, ea nu ține de trofee (furate), mercenari care cîștigă nemeritat sau nu, de senvișuri, șaorme și sucuri, nici măcar de rezultate, pentru că atunci n-ar mai necondiționat. Aici se iubește un simbol, aici se construiește o atitudine, un spirit, nu se aplaudă niște (vremelnice) rezultate care rămân doar în arhive... la „U” se trăiește (chiar) și atunci când nu sunt performanțe: iată apanajul rar al unei echipe aristocratice cu adevărat. Hai România! Haide Universitatea Cluj-Napoca!
  • 2015-11-27, 15:54
  • Scris de : sapun
Şaorme şi sucuri nu. Dar să fie totul "moc(c)a! Stadion, chirie, totul plătit din banii tuturor clujenilor! 1940: "Românul" Bandi-bacsi a păstrat cu sfinţenie tricourile celor care s-au întors (?) din pribegie! Nu s-or mai întors "veci"! A fost prima dispariţie a lui U. Vezi, Doamne, a existat acel meci, 4-0 cu Ferar, prin care şi-ar fi câştigat dreptul să joace pe stadionul construit în... 1911 (sâc!) Unde a dispărut "U 1919" a lui Bagiu, Maja şi Timoce? Au murit cu rahatul ascuns sub preş! (toate datoriile neachitate) Doar aşa a fost posibilă "continuitatea"! P.S.: Fraza cu "nu ură, ci camaraderie" e de râsul curcilor! Singurul motiv pt. care mai existaţi e CFR! ;)
  • 2015-11-26, 04:54
  • Scris de : cluj
Ba da prost ești,vad ca tot la Cfr ajungi,deblocheaza-te fraiere,nu rămâne încremenit in proiect,accepta ca sunt alții mai buni ca voi,stiu ca e dureros,dar altfel nu poți progresa,ramai un limitat,umpli rândurile mediocrității din galerie unde nivelul e oricum la pământ.
  • 2015-11-26, 15:40
  • Scris de : @
nu la cfr ceangaule, ci la caricaturile pe care le-a strans fascistul pascanii in jurul lui, printre care esti si tu si alti oligrofeni dispusi sa-si vanda constiinta pentru un bob de linte.
  • 2015-11-27, 07:00
  • Scris de : cluj
Daca unu din noi doi e ceangău,apoi ala cu siguranta-i fiu lu muma-ta!
  • 2015-11-25, 20:57
  • Scris de : @
U Cluj este neofascismul, daca nu ti-ai dat inca seama, bai baietzelule!
  • 2015-11-25, 23:16
  • Scris de : gigi
Ba frana, ai citit MEIN KAMPF? Oricum esti prea dobitoc daca spui asa ceva!
  • 2015-11-25, 19:56
  • Scris de : Siebenburgen
Deja au trecut 96 de ani de cand au fost parasutati functionarii mitici in Ardeal. Acu 96 de ani a inceput decaderea Ardealului, s-a umplut tara Ardealului de hoti, smecheri si flegme trantite de trotuarele frumoaselor si civilizatelor orase Ardelene. A ajuns si Clujul exact ca Johannesburgul in Africa de sud dupa preluarea lui de catre negrii.Saracu Banfi si Wolfart cred ca se rasucesc in mormant.
  • 2015-11-26, 13:14
  • Scris de : iar ai aparut gunoi hortyst?
.Ca esti un gunoi sovin iredentist si ca urasti romanii stiam(Ai un comentariu la articolul ,,imagini cu formidabilii suporteri ai lui U din anii 1970" in 21.11.2015 ora 11.06 care spune totul despre tine labarule)dar acum vad ca esti si rasist nu-i suporti nici pe negrii.Si sa-ti mai spun ceva,ma-ta o fost parasutata-n Ardeal iar tara ardealului nu exista,este doar in capul tau ala gol si bolnav.
  • 2015-11-25, 22:24
  • Scris de : @
da, te pomenesti ca banfi si wolfart fac tumbe in mormant la comanda unui copil de hostezan! Mai taci dracului din gura mongolule, ca neam de criminali,"civilizat" ca al tau nu este in europa. Au inebunit, sarbii, slovacii si romanii de civilizati ce sunteti!
  • 2015-11-25, 18:45
  • Scris de : valc
Mai, sa fie, nemaipomenit, desi in emisfera sudica e vara acum, doar cativa locuitori pinguini ai jumatatii din sudul planetei sunt prezenti la acest meci epocal, in care aniverseaza 96 de ani de pinguinism. Dupa ce am vizionat inregistrarea, ii multumesc redactiei stiridepinguini.ro ca, la rubrica "Faptul divers", ne ofera informatii redutabile. Hai CFR!
  • 2015-11-25, 23:19
  • Scris de : gigi
Tu ce naiba sarbatoresti franarule? Fuziunea cu kvsc sau aia cu steaua???
  • 2015-11-25, 19:16
  • Scris de : peluzavisine
Pun pariu ca esti un barbat la 40 de ani fara prieteni si fara sotie . Alt motiv nu ai avea ca sa fii asa cretin si sa n-ai altceva mai bun de facut decat sa lasi comentarii stupide pe stiridesport .... Vezi-ti de peluza ta formata din 20 de copii si 50 de unguri
  • 2015-11-25, 19:20
  • Scris de : valc
Am 53 de ani, o sotie, o fiica si sunt un om implinit. Cele bune.
  • 2015-11-26, 09:29
  • Scris de : @valc
Le mai verifici la himen, asa in cate o sambata? Daca nu, haida ca rezolvam noi treaba cumva
  • 2015-11-25, 23:20
  • Scris de : gigi
Adica esti gras?
  • 2015-11-25, 22:15
  • Scris de : u cluj
ai 53 de ani si te cheama kantor zoltan.
  • 2015-11-25, 22:14
  • Scris de : @valc
ai imbatranit degeaba, iar "implinirile" unui franar....nu intereseaza pe nimeni
  • 2015-11-25, 17:12
  • Scris de : PapiSecondo
Datil afara pe Cocina! Teja, secundule! trimitel pe cocina la cocina
  • 2015-11-25, 18:36
  • Scris de : valc
Aveti patron mafiot si suporteri hoti. Asa sunt pinguinii!
  • 2015-11-25, 23:22
  • Scris de : gigi
Ai fost la polul sud frana mica?Ori in ungaria?
  • 2015-11-25, 09:44
  • Scris de : clubul tau e oricare care pluseaza la gramaj
  • 2015-11-25, 05:35
  • Scris de : Stiri
Trei tineri care au furat o ladă cu produse de patiserie de la o gheretă din cartierul Mărăști au fost identificați și sunt cercetați de polițiștii de la Secția 2 de Poliție din Cluj-Napoca.Doi dintre tineri sunt membri ai galeriei U Cluj.(Stiri de Cluj)
  • 2015-11-25, 17:31
  • Scris de : sss
Magarul moare de drum lung si PROSTU de grija altuia.
  • 2015-11-25, 11:51
  • Scris de : misu
Gest superb al suporterilor u.... isi sacrifica libertatea si deminitatea ca sa le poata da jucatorilor echipei favorite ceva de mancare .... RESPECT!!!
  • 2015-11-25, 12:50
  • Scris de : cefi
Daca tu vorbesti de foame....
  • 2015-11-24, 23:35
  • Scris de : clujean
Joaca U Cluj cu CEANGAII din Tarlungeni (Tatrang-Tatrangen)
  • 2015-11-25, 23:24
  • Scris de : gigi
Esti beat?
  • 2015-11-24, 20:25
  • Scris de : Hai Tarlungeni!
Nu ne lasa la greu! Hai ca se poate, s-a putut si in tur! O noua rivalitate istorica sta sa se nasca! Si la bine, si la rau, Tarlungeni e clubul meu!