Fotbal

Sport alert Echipe falimentare şi retrogradate, înscrise în Liga a II-a! "U" Cluj nu apare pe nicio listă şi e blocată pentru noul sezon! Cum mută Primăria?

  • Publicat în 19 Iulie, 2016 la 13:49
  • de
"U" Cluj, blocată pentru noul sezon!
U Cluj ar putea fi salvată de juniori. Foto: stiridesport.ro

24 de echipe au depus cereri de înscriere pe cele 22 de locuri disponibile pentru Liga a 2-a, sezonul 2016-2017. Printre acestea se află şi echipe în colaps financiar sau retrogradate sportiv, precum Metalul Reşiţa, Farul Constanţa, Unirea Tărlungeni, FC Baia Mare.

Pentru Liga a 3-a, 44 de cluburi au depus dosare de participare. Universitatea Cluj nu s-a înscris nici în "B", nici în "C". Termenul pentru liga a doua a expirat, iar cel pentru liga a treia expiră mâine (20 iulie). 

"U" Cluj se află în faţa unei situaţii imposibile! Actuala conducere nu a depus cererea de înscriere în Liga a 2-a şi sunt şanse aproape de zero să evolueze chiar şi în eşalonul al treilea. 

Chiar dacă s-ar înscrie, "studenţii" nu pot participa în nicio ligă afiliată FRF, din cauza faptului că există trei hotărâri de excludere în urma neplăţii restanţelor către foşti jucători, încă de sezonul trecut. E vorba de dosarele lui Raul Ciupe, Vasilică Cristocea şi Ema Dolha, suma totală fiind de aproximativ 100.000 de euro, pe care clubul alb-negru trebuie s-o achite, dacă vrea să joace meciuri oficiale în sezonul viitor.  

Cât despre investitori, informaţiile sunt că cecul italienilor a refuzat de mai multe bănci din România. În aceste condiţii, sponsorii mult aşteptaţi de fani rămân în continuare doar pe hârtie.

CE AŞTEAPTĂ PRIMĂRIA?

Este ştiut faptul că Primăria Cluj a validat în luna iulie, în unanimitate, înfiinţarea Asociaţiei "Club Sportiv de Fotbal "Alb-Negru" al Studenţilor Clujeni", un proiect demarat în secret încă din luna martie cu cele 6 Universităţi clujene.

Conform edilului Emil Boc, acest proiect este unul de "avarie", un fel de backup, în cazul în care actuala societate controlată de familia Walter nu ar mai putea funcţiona sau ar declara falimimentul, iar ultimele evenimente conduc către acest scenariu.

Adică, actuala societate ar rămâne fără obiect de activitate, pentru că nu se poate înscrie în noul sezon competiţional. Acest lucru ar permite Primăriei întreruperea contractului de cesiune a mărcii "U" Cluj, respectiv "trecerea" mărcii spre o altă societate. Chiar şi în acest condiţii, noua "U" nu ar fi putea fi acceptată de către FRF, decât în liga a 4-a, conform regulamentului. 

Varianta optimistă pentru Universitatea Cluj este să beneficieze de un wild-card pentru divizia "B" sau "C" din partea FRF, având în vedere că multe cluburi se află în pragul falimentului, dar e puţin probabil să se întâmple acest lucru, după precedentul cu scandal de la Craiova.

Nici clubul actual, nici cel nou-înfiinţat nu au făcut vreo solicitare până în acest moment către Cluj Arena în vederea disputării jocurilor de acasă pe acest stadion, lucru obligatoriu pentru înscrierea în noul sezon. De altfel, la Universitatea mai există doar doi jucători legitimaţi, iar un eventual lot s-ar putea construi doar pe echipele  proprii de juniori.

Comentarii
  • 2016-7-20, 11:50
  • Scris de : Luda
A cata oara se desfiinteaza si se reinfinteaza aceasta societate infecta? Nu a curs destul sange in numele ei? Nu au distrus destine destule ale sportivi? Cum se poate reinfiinta o echipa care nu si-a platit jucatorii de ani de zile? Sabau e de o moralitate infecta daca isi da numele la asa ceva.
  • 2016-7-20, 03:00
  • Scris de : Nick_65
Spui Cluj, spui "U"! Spui "U", spui...Cluj! De aceea Siglă si Palmaresul sunt deținute de Primărie! Echipa "porcușorilir de Guineea" 1907 Flamanzi-Gruia este o echipă falsă!
  • 2016-7-20, 19:23
  • Scris de : muie la uisti
sai manci pula la tatato vinitura dracului! auzi palmares ala u!! mata are mai mare palmares pe calea turzi.morti mati de copil de curva.
  • 2016-7-21, 11:15
  • Scris de : ai vorbit ca un adevarat aurolac de la gara
  • 2016-7-19, 23:31
  • Scris de : FC FERARU CLUJ
Noi deținem sigla si palmaresul lui CFR. DACA Arpi nu ne da repede 1 mellon de euroi, cedăm toate trofeele si locul din Liga 1 pentru U Walter.
  • 2016-7-19, 23:23
  • Scris de : Hiena
Trag pământ pe voi, cine ma vrea ma gaseste pe Oser.
  • 2016-7-19, 23:06
  • Scris de : re_cj
acolo va e locul huliganice dau cu borduri si spargeti toalete!!!din cauza voastra moare azi un simbol,simbolul studentiei nu al retardatilor,poponarilor,huliganilor ,etc!! din cauza voastra nu mai poti merge insotit de nevasta sau fete la meci ca altceva decat m... nu stiti striga!!ps-au fost 9.900 spectatori pe cluj arena la meciul CFR-ULUI! VOI STRANGETI ATATEA IN 5 MECIURI!!VA MERITATI SOARTA!!!!
  • 2016-7-19, 21:50
  • Scris de : Bra
Apogeul lor in era moderna e cand au luat bataie de la fcsb in finala. Pierdere mare ce sa zic...daca faceti o echipa noua macar faceti una buna...
  • 2016-7-19, 21:30
  • Scris de : Xyz
Eu am inteles in aceasta seara ca a trimis si Universiatea Cluj o cerere de inscriere pentru liga 2.Sunt 25 de echipe si am inteles ca se incearca plata datoriilor urgente.Nu aveti destule contacte daca sunteti asa slab informati.
  • 2016-7-19, 21:21
  • Scris de : Fereru
Acum se justifică și steagul negru de doliu arborat în bernă de stiridesport.ro. Păcat, o să treacă mult timp până la următorul derby de Cluj. Dar poate între timp se mai diluează și ura asta stupidă și inutilă față de CFR și suporterii săi.
  • 2016-7-19, 20:20
  • Scris de : nU contează liga când iubești echipa
Muie CFR noi măcar nu suntem suporteri de rezultat ca frânarii voștrii și încă ceva mai consultați cărtțile de istorie din fotbalul românesc că nu sunteți înfințați în 1907
  • 2016-7-20, 19:28
  • Scris de : sugacii de uisti
voi nusunteti suporteri voi sunteti tarani refugiati in cluj,boschetari,drogati,inculti,prosti sobolani de pe somes copii de curve chiriasi clujului etc etc,hahahahaha
  • 2016-7-19, 18:30
  • Scris de : XXL: S-a rezolvat
Avântul Boju a anunțat pe web-site-ul oficial ca ii ceda lui U-Walter locul in Liga Satelor. Dar, ii înștiințează pe pinguini ca la Arena din Boju si in Halta CFR cu acelasi nume exista doar buzi turcești. Asadar, pisoarele si bordurile trebuiesc procurate de pinguinasi.
  • 2016-7-20, 15:42
  • Scris de : ?
Macar sti unde e Boju? Echipa CFR a jucat multi ani pe la sate, vreo 30-40, doar trebuie sa sti nu? Te ducea tatal tau de mana la meciuri, nu?
  • 2016-7-20, 19:01
  • Scris de : Amu e randul vostru sa stati vre-o 30-40 ani prin C
  • 2016-7-19, 18:18
  • Scris de : Liv
Când se tine ceremonia înmormântării si Parastasul de 40 de zile??
  • 2016-7-19, 17:51
  • Scris de : Bra
Muicăă!!!auălieu!!!desfințasi simbuolu!! A umblat boc hăl mic la ea si acum nu mai mere!!
  • 2016-7-19, 16:53
  • Scris de : Imnul CFR-ului suna emotionant in instalatia de sonorizare de pe Cluj Arena
Ar putea sa infinteze CFR-ul o a 2-a echipa pe care s-o inscrie in divizia a 4-a si care sa joace pe Cluj Arena. Asa la misto, sa le crape ficatii la imbecili.
  • 2016-7-19, 16:12
  • Scris de : Traditionalul
Ale ale baga-mi-as pula-n cefere rămâne valabil
  • 2016-7-20, 19:05
  • Scris de : KVSC forever
aceste maimute de la m-u.ie cluj tebuiau demult arestate iar jegul ala de club desfiintat
  • 2016-7-19, 17:58
  • Scris de : Ba
Tu esi ala care si.a prins puța la locomotiva? :)))))
  • 2016-7-19, 16:44
  • Scris de : amu ti-o poti baga si-n U
  • 2016-7-19, 16:00
  • Scris de : haha
Hahahaha un mare MUIEEEE U !!! dedicatie speciala pt decebal savu, un anti CFR-ist (retineti NU sustinator al lui U) de prim rang:))
  • 2016-7-19, 16:10
  • Scris de : UCJ
Sa Îți dam mwuie șobolane :))
  • 2016-7-19, 15:08
  • Scris de : paul pop[
Nu ramane doar cfr, sper ca U sa existe sub o forma sau lata pentru suporterii patimasi care au insotit aceasta echipa in drumul ei. Multi astazi umbre, mai prezente ca oricand in viata echipei. Nare pacat, considerati ca tricourile alb negre sunt aivea si vor fi vesnic. Este o combinatie de nesimtire cu hotie , de dispret fata de suporterii adevarati. La cfr ii cam aceeasi poveste, doar ca mai sunt bani de luat. Acum lui Muresan ii pare rau ca a girat furturile lui Paszkani, el cred ca de aia a si ramas, ca sa acopere rahatul, dar prea tarziu. Macar Muresan nu a cerut iesirea din custodie, cum face Arpico, cica trebuie sa fie liber ca sa se ocupe de echipa, un spurcat, el asa vrea sa scape..............scarba profunda. Haide U.
  • 2016-7-19, 15:03
  • Scris de : ...
Marca steaua aparține ministerului apărării. Marca Universitatea Cluj aparține Primariei Cluj. Dacă jiji se înțelege cu generalii din mapn va putea folosi marca steaua fără probleme. La Cluj e mai ușor, ea aparține Primariei.
  • 2016-7-19, 14:51
  • Scris de : Numai U
Scrie clar ca dacă societatea lui Walter intra în faliment contractul de cesiune a mărcii Universitatea expira și revine primăriei care o va cesiona asociatiei al-negru a studenților clujeni. Deci povestea merge mai departe. Nu contează liga când iubești echipa. Numai U!
  • 2016-7-20, 02:51
  • Scris de : Nick_65
Corect! "Frana 1907", o falsitate enormă!
  • 2016-7-19, 14:29
  • Scris de : paul pop
Eu din articol am inteles ca ei defapt nu au unde juca, in ce liga? imi vine sa vars, dupa atatia ani sa ajungi in situatia asta jenanta
  • 2016-7-19, 14:13
  • Scris de : Nelu
Insfarsit a ramas CFR singura echipa a orașului , societatea lui Boc este o clona , cu un nume nereprezentativ pentru nimeni , mai rau ca FCSB cu mult !
  • 2016-7-19, 17:57
  • Scris de : @ nelu cel idiot
Sezi bland berbecule ca daca e sa dispara ceva din cluj, apoi numai voi puteti fi aia. Clona e mamicuta ta, iar tu fatalaul lui paszkany. In rest toate bune. Nu uitati sa prindeti pokemoni cu tricouri visinii
  • 2016-7-20, 19:31
  • Scris de : sa io trag la mata
berbec e tatato iar mata e kurva si tu esti o sperma!
  • 2016-7-19, 16:21
  • Scris de : kvsc1709
Ba papagalule cea mai mare clona din fotbalul romanesc este kvsc,vasas, ktc, ferar, locomotiva,csmc,steaua cfr,daca n-ai inteles intreaba-ma ca-ti explic!
  • 2016-7-19, 17:24
  • Scris de : 2
ma da voi ce pana mea sunteti ca adevaratul U este ala care l-a detinut Dobos cu Bagiu ,asta de acum oricum era o clona facuta de Sabau sa nu retrogradati acum multi ani din C !!!
  • 2016-7-19, 15:04
  • Scris de : toth jotzobag
De unde naiba apareti toti dobitocii astia?! E drept ca mama prostilor este mereu gravida, insa deja este prea mult...Ce n-ai inteles, fraiere? Scoate-ti degetul din nas si incearca sa citesti cuvant cu cuvant ce scrie in articol...
  • 2016-7-19, 14:57
  • Scris de : Kvsc
Prostovane numele ăla asociația alb-negru a studenților clujeni nu e nume de echipa șobolane. Aia e o asociatie care va prelua marca Universitatea de la primărie . Ești șobolan, pricepi puțin.
  • 2016-7-20, 19:08
  • Scris de : KVSC forever
ba tigan borat vezi ca azi adisparut crrapid urnmati voi m-uistilor
  • 2016-7-19, 14:42
  • Scris de : Dan
Noua echipa se va numi Universitatea Cluj cu aceas pamares dîn 1919. Brandul și palmaresul sunt la primărie.
  • 2016-7-19, 16:39
  • Scris de : palmaresu asta-i ceva curva? sare din pix in pix, scuza-ma , am vrut sa zic: sare de la o asociatie sportiva la alta?