Fotbal

Acestea sunt cele 22 de echipe care pot juca în Liga a II-a, în sezonul viitor! Rezistă toate?

22 de echipe în "B"! Rezistă toate?

"U" Cluj a retrogradat în "C", dar a continuat să spere că FRF va renunţa la sistemul cu 22 de echipe pentru sezonul viitor de Liga a II-a, pe motiv că distanţele vor fi mult mai mari (Constanţa - Satu Mare, de exemplu), iar cluburile nu-şi vor permite deplasările. Federaţia nu poate schimba, însă, regulamentul stabilit anul trecut, iar "B"-ul va avea o singură serie.

Potrivit liga2.ro, FRF a decis deja data de începere a campionatului, 30 iulie 2016. Aceeaşi sursă publică o listă a echipelor care vor forma singura serie din "B", în caz că niciuna nu se desfiinţează:

ACS Poli Timişoara

Petrolul Ploieşti

Dunărea Călăraşi

Dacia Unirea Brăila

SC Bacău

Farul Constanţa

FC Academica Clinceni

UTA Bătrâna Doamnă/FC Voluntari

Chindia Târgovişte

CS Mioveni

FC Braşov

FCM Baia Mare

CS Baloteşti

ACS Berceni

CSM Râmnicu Vâlcea

Şoimii Pâncota

Olimpia Satu Mare

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Juventus Bucureşti

CS Afumaţi

ASU Poli Timişoara

Luceafărul Oradea

Etichete

Liga a doua
Comentarii
  • 2016-6-13, 09:01
  • Scris de : calin
ba nenea STEFAN esti prost se puti.Faci calcule aiurea arunci cu declaratii de parca ai fi premierul ROMANIEI. hm...............ete de ce nu merge treaba bine aicia
  • 2016-6-08, 09:49
  • Scris de : Stefan
Ura a cistigat Boc alegerile si va introduce o noua taxa numita ,,Taxa prostiei universitare" ca sa poata sustine clubul razboinicilor pisoarelor care in 3 ani au luat amenzi de cca. 100.000 de euro, amenzi care de acum inainte vor fi platite din aceasta taxa, adica, de noi clujenii. De asemenea Boc va introduce taxa numita ,,Pupu popo" din care se vor plati premii celor mai buni spalatori de creiere din media clujana care hulesc frinarii si ii ridica in slavi pe razboinicii pisoarelor. Dragi cretini de universitari nu aveti bani nici de Liga III, nici de Liga II, nici de Liga I. Trebuie sa aveti bani si proiecte care nu apar daca ne injurati pe noi frinarii. Capra vecinului nu aduce bani si speram ca nu va intoarceti inapoi la celebra voastra anarhie financiara si administrativa care domeneste la voi in club de 20 de ani sustinuta si dorita de celebrii politicieni clujeni. Gyuri bacii avea din pacate dreptate cind spunea ca acest club este o ,,gaura neagra in bugetul primariei". Atunci am crezut ca bate cimpii dar acuma imi cer scuze si imi dau seama ca a avut dreptate. Citi conducatori si taietori de frunza la ciini ati avut la club in ultimii 20 de ani? Ce au facut astia in afara de propaganda si cheltuit banii? Nimic. Acuma vine Boc si imi spune ca iar trebuie sa platesc niste prosti ca sa ce? Sa cheltuiasca niste bani. Anunt primarul ca de cheltuit bani aiurea pot si eu sa fac poate cu mai mare eficienta decit conducatorii acestui club din ultimii 20 de ani. Pina atunci sa speram ca nu moare fotbalul clujean dar ne trebuie patroni nu politruci si lege clara in privinta finantarii cluburilor sportive (lipsa de bani se vede in toate sporturile)
  • 2016-6-07, 21:02
  • Scris de : RebelU
"U" continua in liga a 2-a! baia mare va fi retrogradata pt datorii la jucatori!
  • 2016-6-08, 17:13
  • Scris de : 2
ce glumet esti da u nu are datorii ??Parca trebuia sa dea si falimentul pentru datorii dar na politicul o tine in viata
  • 2016-6-07, 18:26
  • Scris de : V
Nu are importanta daca joaca in B sau C. Important e sa existe un plan. Chiar daca e cu buget mic, dar sa existe fiindca momentan nu avem nimic. Mai important decat echipa mare e ce se intampla cu echipele de juniori. Sunt prea multe de probleme dar noi ne legam cu dintii de nenorocita asta de liga a 2a.
  • 2016-6-07, 18:08
  • Scris de : Peezdah
Nu ma interesează muuuu! Se au de ca Arpi si Muri se au înțeles din nou, așa ca la anul vedeți din nou CFR campioana si in Liga Campionilor!!!
  • 2016-7-17, 06:36
  • Scris de : Goguucluj
Magarule nu mai prindeti voi liga camp. Nici la pro-tv
  • 2016-6-07, 17:54
  • Scris de : :)) franarilor
franari spurcati v-a sunat ceasul:)) YEEEESSSS! http://actualdecluj.ro/paszkany-si-muresan-trimisi-in-judecata-diicot-ii-cerceteaza-sub-control-judiciar/
  • 2016-6-07, 18:06
  • Scris de : L
cainele moare de drum lung si g"u"noierul prost de grija CFR-lui ...:)
  • 2016-6-07, 17:34
  • Scris de : radu
Ăsta e cîntecul de lebădă al lătrăilor din gruia. Una-două ajung la pârnaie porcii securiștii , iar voi, nemailuând bani ca să postați, veți mai scrie din reflex vara asta. Dup-aia nu va mai ști nimeni de cfr. noi, chiar și-n liga a 9000-a, vom cotinua să contăm. Adio, experiment mafiot securistic! http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-21060416-cfr-cluj-arpad-paszkany-iuliu-muresan-pusi-sub-urmarire-penala.htm
  • 2016-6-07, 17:56
  • Scris de : Pata Rat
Noi, cei din Pata Rat, spunem Numai Muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
  • 2016-6-07, 17:16
  • Scris de : L
echipa gunoierilor nu o gasesc in lista, nu este miracolul asteptat??? of of, ejnye bejnye
  • 2016-6-07, 16:51
  • Scris de : clujean
Olimpia Satu Mare nu trebuie sa joace baraj ?
  • 2016-6-07, 17:11
  • Scris de : mircea
Ba da, dar Buzau nu s-au prezentat la partida tur din cauza ca nu aveau bani si jucatori si e cam greu sa castige la ei acasa cu cel putin 3-0 ca sa trimita partida in prelungiri. Asa ca cel mai probabil Satu Mare o sa se salveze.
  • 2016-6-08, 10:38
  • Scris de : Luda
Sa vedem daca va mai ajuta Sabau dupa ce v-ati batut joc de el acum 16 ani. V-a promovat atunci, l-ati dat afara.