Fotbal

Video Foto
"U" Cluj s-a reunit pentru Liga a II-a. Cel mai 'bătrân' jucător din echipă are 22 de ani! Iată lotul şi imagini de la primul antrenament

VIDEO: "U" Cluj, o echipă de puşti!
Foto: Lion Adrian

Universitatea Cluj s-a reunit, luni după-masa, pe baza "Dan Anca" din cartierul Gheorgheni. Echipa a fost înscrisă în Liga a II-a, iar campionatul începe pe 29 august.

Sub comanda antrenorilor Marius Popescu şi Zsolt Szilagyi au făcut un prim antrenament 25 de jucători, dintr-un lot de 26, Ionuţ Neag lipsind de pe teren din motive medicale. 

Echipa e formată din jucători foarte tineri, cel mai "în vârstă" fiind Lorant Kovacs, la 22 de ani. Aproape toţi fotbaliştii prezenţi au făcut junioratul la "U" Cluj.

Lotul Universităţii Cluj

Portari: Roland Niczuly, Răzvan Vaida, Alexandru Ţicrea

Fundaşi: Molnar Peter, Răzvan Dulap, Alin Mutu, Gabriel Morar, Radu Crişan, Ioan Neag, Florin Cordoş, Cornel Coc, Victor Manu

Mijlocaşi: Robert Boboc, Cătălin Vescan, Rareş Cîndea, Robert Keresztes, Cătălin Tarcea, Mihai Butean, Răzvan Greu, Lorant Kovacs, Andreas Calcan, Cosmin Popescu

Atacanţi: Marvin Schieb, Octavian Ursu, Darius Hîmpea, Patrick Popescu

Speech pentru jucători

Circa 100 de suporteri au fost prezenţi la reunirea echipei. Liderul ad-hoc al fanilor, Bogdan Blaga, a ţinut şi un discurs în faţa tinerilor jucători de la "U" Cluj, în care le-a amintit că joacă pentru o echipă de tradiţie, le-a recomandat să răsfoiască volumul "Şepcile roşii" de Ioan Chirilă şi le-a urat să aibă parte de elanul echipei de acum 50 de ani.

Fanii au ales şi liderul echipei pentru următoarea ediţie de campionat, Lorant Kovacs: "Lori, tu eşti acum tata lor, de tine trebuie să asculte. Tu ai stat lângă Sisi şi ai primit sfaturi de la el, acum trebuie să înveţe şi ei de la tine", i-a transmis Blaga "veteranului" Universităţii. 

Apoi, Mircea Cenan (alias RJ) a dat tonul cântecelor care i-au însoţit pe jucători la primele alergări uşoare. Revenim cu fotografii de la antrenament. 

 

Universitatea Cluj s-a reunit pentru Liga a II-a. "Veteranul" echipei are 22 de ani! Iată lotul complet şi imagini de la primul antrenament: http://bit.ly/1Jqcd91

Posted by StiriDeSport.ro on Monday, July 27, 2015
Comentarii
  • 2015-7-30, 10:09
  • Scris de : alin
Unde vor juca?
  • 2015-7-28, 15:09
  • Scris de : Sss
Sa fim seriosi,totul suna frumos si chiar as dori sa se realizeze aceste lucruri frumoase despre care lumea vorbeste cu mult entuziasm,dar in conditiile actuale mie imi suna a utopii.HAIDE U!
  • 2015-7-28, 10:40
  • Scris de : paulpop
mult succes, sa ajunga U acolo unde ar trebui sa fie considerand traditia, parca este 1944 9 mai
  • 2015-7-28, 09:41
  • Scris de : gigi
asa in 10 ani echipa promoveaza
  • 2015-7-28, 10:21
  • Scris de : sa mori tu ungure in anul care promoveaza.
.
  • 2015-7-28, 00:01
  • Scris de : bijbocu
Arma cea mai de temut a lui U, a fost si este tineretea si elanul. Cu acesta arma, in 2 ani vom fi in liga 1. Daca reusim sa avem grija de echipa asta si sa o crestem, abia atunci vom scapa Clujul nostru drag de cea mai spurcata si perfida boala. Boala lipsei de rusine, lipsei de caracter, lasitatii, minciunii....instalata vremelnic in cocina. Asadar la lupta! Haide "U"!
  • 2015-7-28, 09:20
  • Scris de : 2
pe langa ca esti prost mai si semnalizezi:))
  • 2015-7-28, 13:09
  • Scris de : @
doiu-i doi orice-ar face si rade singur de bancul lui
  • 2015-7-27, 22:23
  • Scris de : U-ist
Afara, afara, cu Szilagyi Zsolt, Niczuly, Lorant Kovacs, Keresztes, Molnar Peter si cu Schieb din tara!
  • 2015-7-28, 14:16
  • Scris de : Spiedermann
Bă jigodie ordinară pe măta să o dai afară sunt toți copii născuți în românia cu rădăcini de români indiferent că poartă nume de ungur, sas sau oricare alt nume sunt cetățeni români .IMBECIL CE EȘTI FACI DISCRIMINARE AI UITAT CĂ NU MAI SUNT VREMURILE ACELEA SPRE GHINIONUL TĂU.
  • 2015-7-28, 01:31
  • Scris de : Hopaaa
Sobolane cel putin noi avem deastia clujeni ardeleni nu maimute de africa si tiago de portugalia. Deaia suntem echipa clujului.
  • 2015-7-27, 23:52
  • Scris de : @
stim ca franarii n-au nici o retinere sa-si puna nume de U-ist. Invers ne cam apuca greata, pentru ca sunt si motive.
  • 2015-7-27, 22:34
  • Scris de : U Cluj
Nu fi ironic.Crezi ca toti din galeria celor de la "U" sunt sovini? Te inseli.Nici mie nu imi convine cand ceilalti striga ceea ce ai insinuat tu.Imi crapa obrazul de rusine stiind ca sunt o gramada de maghiari printre suporterii nostri si chiar printre jucatori.
  • 2015-7-27, 21:58
  • Scris de : Ducu
Ce-i asa de promitator, ca eu nu inteleg... O echipa de copii, condusa de doi semi-antrenori, care n-au nicio treaba cu antrenoratul... O echipa fara patron, un las cautat in continuare de brava politie romana, care se ascunde din cauza smecheriilor tipic dambovitene pe care le-a comis... Un club aflat in continuare in insolventa, fara nicio perspectiva, fara niciun orizont si probabil fara niciun obiectiv. Daca lucrurile vor continua asa, la anul ne reintalnim sa marcam inceperea pregatirilor pentru liga a III-a. Vai de noi...
  • 2015-7-27, 21:50
  • Scris de : U
Un sfarsit e un inceput! Fie să renască numai cel ce har are de-a renaşte, curăţit prin jar, din cenuşa-i proprie şi din propriu-i scrum, astăzi ca şi mâine, pururi şi acum! Astazi U Cluj a redevenit ce a fost odata... o echipa in care copiii Clujului vor juca din placere pentru simbol si culori.
  • 2015-7-27, 21:53
  • Scris de : U
iar noi o sa-i incurajam din suflet indiferent de rezultate, ligi sau clasamente
  • 2015-7-27, 21:48
  • Scris de : mimi
Ati mai gasit un Cordos ?! Oricum va felicit conducatorul de joc "ungurul" ! Kovacs daca juca la CFR era "ungurul" bulan !!!
  • 2015-7-27, 22:14
  • Scris de : Dan
Cel putin e crescut de U ...decat o maimuta africana...
  • 2015-7-27, 21:11
  • Scris de : popy
un inceput promitator si in acelas timp laudabil din pv-al lotului Cu siguranta ca ar mai trebuii 2-3 jucatori cu experienta--nu ar fi rau sa revin fosti jucatori formati de Universitatea Cluj , apoi daca se va clarifica si limpezii situatia financiara , cu noi investitori , patroni--cu siguranta ca ar fi cel mai important moment al acestui club din ultimii ani Speranta moare ultima , si mereu sau gasit resurse pe ultima suta de metri................, de ce ? nu pot sa mi raspund ----------dar as mai face un pronostic inca de pe acum--daca se va forma aceasta echipa cu jucatori Romani , si lucrurile vor curge corect cu investitori , patroni noi---vor fi mai multi spectatori decat in ultimii ani ...............la fiecare meci.Succes baieti !
  • 2015-7-27, 21:24
  • Scris de : ac/dc
Poate mai vrea Pacurar sa vina, ca asa zicea...si...oare ce salar o cere Max Nicu, ca si lui i-o placut la Cluj :D