Fotbal

"U" Cluj revine la munca de jos, după a treia partidă consecutivă fără gol marcat, la Mediaş. FC Braşov a dat 18 goluri în două meciuri. Toate rezultatele din "B", seria Vest

0-1 şi "U" Cluj revine la munca de jos!

După o serie de victorii care i-a făcut pe fanii lui "U" Cluj să viseze la promovare, echipa alb-negrilor a revenit în partea de jos a clasamentului, pe locul 10, la 6 puncte de play-off.

Universitatea Cluj a pierdut la Mediaş, scor 0-1, într-un meci dominat din primul până în ultimul minut de gazde. "Studenţii" lui Teja n-au avut nici o ocazie şi sunt la a treia partidă fără gol marcat. Tripleta Kovacs - Calcan - Ursu n-a funcţionat la centrul terenului, iar atacanţii Cocină şi mai târziu, Schieb, n-au primit nici o pasă utilizabilă. 

Golul victoriei medieşene a fost reuşit de Alex Munteanu, în minutul 63, după o combinaţie cu Băjenaru, la care fundaşii Universităţii au părut ţintuiţi în gazon. Munteanu l-a învins cu un lob frumos pe căpitanul Niczuly, care-şi salvase echipa cu câteva minute mai devreme, reuşind să-l blocheze pe Stancu, scăpat singur înspre poartă (57).

Pe final, gazdele au mai ratat o ocazie, prin Buziuc, la o nouă fază în care fundaşii alb-negri au fost depăşiţi cu mare uşurinţă.

Circa 100 de suporteri ai Universităţii Cluj au făcut deplasarea la Mediaş şi au dominat fondul sonor al unui stadion aproape pustiu.

"U" Cluj joacă ultimul meci al anului, pe 5 decembrie, în deplasare cu Şoimii Pâncota. Gaz Metan încheie anul la Mioveni.

Gaz Metan: Greab - R. Romeo, O.Abrudan, Elton Dos Santos, Buzean - I. Cristea, Băjenaru - M. Stancu, Al. Munteanu, D. Olaru (R. Ignat 70) - Figliomeni (Vitinho 46 / Buziuc 54). Rezerve: Botoşer - Vişa, Florean, Llullaku, Buziuc. Antrenor: Leo Grozavu

”U” Cluj: Niczuly - Butean, R. Crişan, Cordoş, Hîmpea - Boboc (Dulca 70), Cîndea - Ursu, Calcan (Cosmin Popescu 81), Kovacs - Cocină (Schieb 64). Rezerve: Ţicrea - A. Mutu, Keresztes, N. Janos. Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Cordoş, Crişan, Butean, Hâmpea, Kovacs

LIGA II, ETAPA 17

SÂMBĂTĂ, 28 NOIEMBRIE

11:00 FC Caransebeş - Şoimii Pâncota 1-2

FC Bihor - FC Braşov 2-7

Metalul Reşiţa - FCM Baia Mare 0-2

Unirea Tărlungeni - CS Mioveni 0-0

12:30 Chindia Târgovişte - CSM Râmnicu Vâlcea 0-2

14:00 UTA "Bătrâna Doamnă" - Olimpia Satu Mare 4-1

15:00 Gaz Metan Mediaş - "U" Cluj 1-0

CLASAMENT

....

FINAL: Gaz Metan - "U" Cluj 1-0

min. 81: Kovacs este avertizat cu galben, iar Calcan este schimbat cu Cosmin Popescu.

Circa 100 de suporteri ai Universităţii Cluj domină fondul sonor de pe stadionul din Mediaş.

min. 70: Raul Ignat intră în locul lui Olaru (Gaz Metan). Alex Dulca îl schimbă pe Boboc ("U" Cluj).

min. 65: Hâmpea încasează şi el un cartonaş galben.

min. 64: Prima schimbare la "U": Schieb în locul lui Cocină.

min. 63: GOL Gaz Metan Mediaş! ALEX MUNTEANU face un un-doi cu Băjenaru şi îl lobează pe Niczuly. Fundaşii lui "U" au rămas ţintuiţi în gazon la această fază. 

min. 58: Galben şi pentru Radu Crişan. 

min. 57: Stancu scapă singur cu Niczuly, dar îşi prelungeşte prea tare mingea şi căpitanul lui "U" reuşeşte să evite golul.

min. 55: Noul-intrat Vitinho se accidentează şi este schimbat cu Buziuc.

min. 46: Iese Vitinho, intră Figliomeni (Mediaş).

PAUZĂ

min. 44: Figliomeni luftează dintr-o poziţie excelentă, în centrul careului advers, după o centrare bună a lui Munteanu.

min. 32: Galben pentru Butean, după un fault la marginea careului. 

min. 30: Gaz Metan domină partida şi este aproape de gol la un corner, dar Tavi Abrudan nu ajunge la mingea care se plimba prin faţa porţii goale. 

min. 1: A început partida!

.....

Gaz Metan Mediaş - "U" Cluj este meciul zilei în Liga a II-a, seria Vest! Partida este programată astăzi, de la ora 15:00 şi e transmisă în direct pe Digi Sport 1 şi Dolce Sport 3. 

În tur, Gazul s-a impus pe Cluj Arena cu 1-0, prin golul lui Ciprian Petre, din lovitură liberă.

FC Braşov a câştigat, astăzi, cu 7-2, la FC Bihor, după ce etapa trecută a făcut scorul campionatului, 11-2, cu Metalul Reşiţa, care joacă cu juniorii după ce fotbaliştii de la prima echipă refuză să mai intre pe teren din cauza restanţelor financiare. 

Etichete

gaz metan u cluj
Comentarii
  • 2015-11-30, 11:25
  • Scris de : adi
tot vorbiti de bani,ca nu sunt bani la echipa,intrebati pe Teja ce salar primeste? sau daca nu ,va spun eu ,in jur de 5000 de euro pe luna
  • 2015-11-30, 06:11
  • Scris de : Vladimir Cinezan
Vom avea un retur dificil, ne așteaptă, probabil, un play-out cu scântei și pregătirea din iarnă va da răspuns la întrebarea dacă tinerii lui „U” vor avea maturitatea să se impună și să fie una dintre cele două echipe care se vor găsi la anul în urnele tragerii la sorți pentru unica serie a Ligii a doua. Echipa copiază partidele ezitante din primele etape și s-ar putea ca, undeva, să se fi greșit în alegerea sipetelui cu valoarea. Din nou, la înălțime fanii echipei, cei care au încurajat în permanență, la Mediaș, o echipă „studențească” fără aplomb. Felicitări și comentariului, în ton cu „realizările” Șepcilor roșii. Aflăm din comentariul „Stirilor” fără nume că în minutul 46 din echipa medieșeană „iese Vitinho”, iar din minutul 55 „noul intrat Vitinho se accidentează și este schimbat...”. Nu ni se spune dacă respectivul a mai reintrat spre sfârșitul partied... Să credem că, totuși, nu vom fi doar o pradă în ghearele Șoimilor. Vor urma deliciile iernii, dar pentru „U” va conta doar mersul pe gheața iluziilor. Atenție la căderi !
  • 2015-11-30, 07:02
  • Scris de : uha i maaa
Cinezane suntem slabi nu prea ai inteles de la inceput se vede ca esti subiectiv de la o posta nu avem valoare nici de liga2 avem echipament frumos galerie frumoasa presa excelenta stadion super traditie mare....dar nu avem fotbalisti....intelegi maaa.
  • 2015-11-30, 10:20
  • Scris de : Arrow
uha i maaa ... spiritul? Unde-i spiritul?
  • 2015-11-29, 09:57
  • Scris de : Arrow
Este mult de lucru. Eu totusi am incredere in ei. Dar totul depinde de ce se intampla si in jurul lor. Eu ma intreb ce intentii are Teja, pe care il consider un antrenor bun. Daca ramane la echipa chiar daca nu ajungem in play-off.
  • 2015-11-29, 18:48
  • Scris de : pupy arrow
Ce limitat esti arrow si te mai dai si mare cult.....pupy vine de la pupincurist....ce esti tu defapt.....suntem pe 10 si tu ii lauzi pe toti ....pe aia de 22 23 ani ii faci copii....iar pe cei de 16 fai.....bebelasi.....cretinule....lasa aerele de cult si atotstiutor ca ......nu esti
  • 2015-11-30, 09:02
  • Scris de : Arrow
pupy ... ignor.
  • 2015-11-29, 15:47
  • Scris de : valc
Arrow, este bine sa ne bucuram de insuccesele echipelor din Cluj? Aduce cuiva folos ca voi ii urati pe CFR-isti? Mai gandeste si reflecteaza. Una este competitia, altceva este huliganismul si intoleranta. Nu ma refer doar la bucuria pinguina (alb si negru, daca nu gresesc), pentru meciul de la Ploiesti. Eu n-am nicio bucurie ca U merge slab.
  • 2015-11-29, 16:45
  • Scris de : Arrow
D. valc ura exista in ambele tabere. Trebuie vazuta cauza. Stiti despre ce vorbesc. Cauza, efect. Scrieti despre huliganism, intoleranta. Repet: cauza, efect. De multe ori am postat aici pe site in comentariile mele ca suporterii ar trebui sa se limiteze la rivalitate si nu la dusmanie. In ce ma priveste nu am folosit in postarile mele cuvinte ca sobolan sau alte apelative si nici nu am injurat pe nimeni. Da, sunt ironic. Atat. Si voi si noi avem patroni fugari. Stiti si voi ca Paskany a construit un trust media doar ca sa denigreze Universitatea, pana cand a vazut ca se duc banii pe apa sambetei si a plecat in Dubai. Mai sti, poate sta la un sprit cu Walter si citesc postarile noastre.
  • 2015-11-29, 10:23
  • Scris de : serj
Este foarte grav pentru U daca nu ajunge in play-off pentru ca doar primele 2 din play-out raman in b si vor fi 4 echipe(ca restul pica sigur) in lupta pentru cele 2 locuri ...
  • 2015-11-29, 11:10
  • Scris de : Arrow
Da, ai dreptate. Acum m-am documentat si eu. Sincer n-am stiut cum este la play-out. O singura rectificare. Vor fi 6 echipe (locurile 7-12) care se vor duela pentru primele 2 locuri care raman in liga a doua, 13-14 pica direct. Locul 3 din play-out disputa baraj pentru ramanere in liga. Mda, nasol.
  • 2015-11-29, 09:22
  • Scris de : Deci
Mare echipa, universitatea asta!
  • 2015-11-29, 00:07
  • Scris de : Un Dinamovist
Bine a facut Gaz Metan ca a batut , trebuia sa dea 2-0. Muie "U"
  • 2015-11-29, 03:29
  • Scris de : pupy-arrow
Avem echipa de copilasi lasa-tii sa se pregateasca vreo 10 ani ca sunt pe drumul cel bun si atunci o sa aiba experienta multa plus din iarna daca vine Ciupe,Bucsa,Morar,Neag si Lemnaru trupa de soc care ne-a retrogradat,o sa avem o echipa trasnet la Universitatea cluj
  • 2015-11-29, 09:48
  • Scris de : Arrow
Ca ti-ai pus nume "pupy" (corect puppy) spune multe despre tine. Se pare ca am starnit pe cineva de la butoanele din Gruia. :)
  • 2015-11-28, 21:51
  • Scris de : cu KAcalcan pe extrema-desfacem orice conserva
Multa vrajeala in jurul lui Kacalcan @ company,pana una alta a fost rezerva la Valcea in liga2,a fost bagat la inaintare la u.cluj in liga 1 si...ne-a retrogradat,acum ne indreptam cu el in frunte spre liga3....dar cica il vrea STEAUA .....te doare mintea nu alta.
  • 2015-11-28, 18:29
  • Scris de : Antipolitrucul
Pe langa lipsa de experienta inclin sa cred ca unii dintre jucatori au lasat-o mai moale cu atitudinea si pregatirea. Un exemplu pentru mine e scaderea in joc a lui Hampea.Fata de vana care a aratat-o la inceput acum au ajuns "pensionari" ca Stratila si Alex Munteanu sa-l faca ca la "Nufarul"; nu mai vorbesc de Calcan care si azi a fost inexistent.cred ca o sa mai "pupe" convocari la lot cu atitudinea asta cand o face plopul mere;
  • 2015-11-28, 18:20
  • Scris de : clujean
Cele doua echipe clujene in ultimele 3 partide jucate din totalul de 18 puncte realizabile, au obtinut impreuna 3 (trei)puncte !!!Bravo baieti !!!
  • 2015-11-28, 19:09
  • Scris de : val
Ai dreptate.Noi ne tot înjurăm pe aici fără nici un sens..iar pe ei,fotbaliștii lui peste,îi doare fix în pix.
  • 2015-11-28, 17:55
  • Scris de : maricica
u cluj nu a jucat nimic , de la meci la meci voaca prost , este ca un blestem , a renuntat foarte usor la cei mai buni jucator Raznan Dulap , Calin Coc , Peter Molnar , Vescan , nu au avut bani sa le plateasca cazarea si mancarea , cei patru au dus greul la castigarea Campionatului National juniori ,teja nu poate mai mult , la prima oferta pleaca
  • 2015-11-28, 16:59
  • Scris de : U Cluj
Cei de la Gaz ne-au aratat ce inseamna fotbalul.Au meritat victoria.Echipa noastra a aratat total dezorganizata, practicand cel mai haotic joc de la inceputul campionatului.Mai avem mult pana departe.Haide "U"!