Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Video Foto
FINAL: "U" Cluj - Steaua 0-1! "Studenţii" au jucat curajos în faţa unei campioane de nerecunoscut după ultima confruntare din finala ediţiei trecute!

"U", la un pas de surpriză cu Steaua!
Foto: steauafc.com

Echipa de "puşti" a Universităţii Cluj a jucat curajos în faţa unei campioane, greu de recunoscut după ultima întâlnire din finala ediţiei trecute! Stelei i-a fost greu pe Arena Clujului, populată cu circa 15.000 de fani ai alb-negrilor, care au făcut un show de zile mari! Răzvan Greu a scăpat singurul cu portarul Cojocaru în minutul 15, însă finalizarea a fost dezamăgitoare.

"Studenţii" au fost imuni şi la episoadele de isterie ale antrenorilor Popescu şi Szilagyi, care au fost la un pas de infarct pe bancă, în speranţa că indicaţiile le vor fi ascultate. În partea a doua, Chipciu şi compania au dominat fizic tânăra echipă clujeană, care a plătit din nou tribut pregătirii fizice precare. Campioana a marcat unicul gol al partidei pe final, în urma unei faza confuze, din care a profitat rezerva Tahar!

----------------------------------

 

FINAL: "U" Cluj - Steaua 0-1

Min. 81 - GOL STEAUA 0-1! Tahar a deschis scorul pentru oaspeţi cu o deviere din careu!

Min. 78 - Schimbare Steaua! Intră HAMROUN, iese Tade

Min. 76 - Schimbare "U" Cluj! Intră C. TARCEA, iese R. Greu!

Min. 73 - Banner emoţionant în Peluza "Şepcile Roşii": "Cât de frumos poate fi / Să cânţi pentru ai tăi copii!"

Min. 61 - Schimbare "U" Cluj! Intră COCINĂ, iese Radu Crişan!

Min. 57 - Schimbare "U" Cluj! Intră BOBOC, iese Kovacs! 

Min. 54 - OCAZIE IMENSĂ STEAUA! Chipciu a ratat din 8 metri! Portarul Niczuly a scos cu un reflex de senzaţie!

Meciul s-a reluat!

PAUZĂ

min 40: A doua mare ocazie a partidei aparţine tot gazdelor. Kovacs a executat foarte bine o lovitură liberă de la 25 de metri, sub bară, iar Cojocaru a respins cu dificultate. 

min. 15: Ocazie mare "U"! Răzvan Greu a scăpat singur cu portarul Cojocaru, dar a tras foarte slab cu latul. 

* cartonaşe galbene Cordoş / Breveeld

* aproximativ 10.000 de oameni sunt în tribune

* fanii lui U facut un spectacol pirotehnic chiar in debutul partidei!

 

A video posted by emilzice (@emilzice) on Sep 24, 2015 at 10:59am PDT

 

 

ECHIPELE DE START

U Cluj: Niczuly - Dulap, Cordos, Crisan, Hampea - Candea, Kovacs - Popescu Jr., Calcan, Greu - Schieb

Steaua: Cojocaru - Papp, Carp, Varela, Guilherme - Muniru, Brevelt - Popa, Chipciu, Enceanu - Tadé

....

Universitatea Cluj vs. Steaua Bucureşti Cupa României live online 24 septembrie 2015. Antrenorul Marius Popescu a fost decanul de vârstă al "studenţilor" în teren la meciul din 2004, când Universitatea se aflat în "B" o eliminase pe Steaua tot în 16-imile Cupei României prin golul de pe final al lui Janis Szekely.

La 13 octombrie 2004, pe vechiul stadion "Ion Moina", s-a consumat unul dintre meciurile-cheie ale clujenilor, care urmau să revină în prima divizie. Campioana Steaua fusese eliminată prematur din Cupă cu Walter Zenga pe bancă de către trupa "nebună" lui Ion Marin, cu Szkeley şi Goga în prima plan! "U" o reîntâlneşte pe Steaua după o finală pierdută în primăvară la Bucureşti, în care echipa lui Falub n-a "existat" pe teren (3-0), însă e pregătită de revanşă.

"Mereu am fost pregătit pentru un astfel de meci, ca şi jucător, dar şi ca antrenor. Este un meci oficial şi trebuie să dăm maxim, să ne ridicăm la nivelul acestui meci aşteptat. De aceea ne-am ales această meserie! Steaua va fi favorită întotdeauna, nu doar în meciul de joi. Pe de altă parte, pentru noi este un nou test pentru a afla la ce nivel suntem", a spus antrenorul Popescu.

"Papi" a rememorat momentele din 2004, când spectatorii au pătruns cu forţa chiar şi în zonele închise (stadionul era în conservare şi exista peroicolul surpării în unele zone - n.r.)

"Este adevărat am jucat în acel meic din 2004. Îmi amintesc că am început cu 5.000 de spectatori şi am terminat cu vreo 20.000 în tribune. A fost un meci extrem de greu şi intens, dar am avut cu toţii acea dorinţă pentru victorie. Însă nu contează vârsta, ci trebuie să fi la nivelul adversarului ca dorinţă şi atitudine, apoi intervine valoarea individuală. Sper să ne ridicăm la nivelul lor fizic şi manifestare în teren", a conchis el.

"MECIUL CU STEAUA A FOST UNUL SPECIAL"

Pentru Zsolt Szilagyi, actualul "secund" al lui "U" Cluj, meciul cu Steaua din 2004 a fost unul special. Într-un amplu interviu pentru stiridesport.ro, "Sisi" făcea o dezvăluire despre meciul cu Steaua din 2004.  "În primul rând, că am putut juca la această echipă. Pentru mine, „U” Cluj nu a fost şi nu este o echipă mică. Cine vrea poate să facă performanţă şi la Universitatea Cluj. Această echipă are ceva ce nu au alte echipe. Din păcate, pentru unii este doar „un colac de salvare” în momentele grele. În al doilea rând, un moment special a fost acela când am eliminat-o pe Steaua din Cupa României. (n.r 1-0, gol Janos Szekely, 2004. Antrenorul Stelei era Zenga) Nimeni nu ne-a dat atunci nici o şansă. A fost un meci frumos cu foarte mulţi spectatori", mărturisea "Unicul căpitan".

  

Remember 2004. U Cluj învingea Steaua în 16-imile Cupei României, gol Janos Szekely în minutul 85!

Posted by TVR Cluj on Wednesday, September 23, 2015 

 

 

Szekely reuşea unul dintre cele mai importante goluri pentru "U" Cluj contra Stelei. Foto: sepcile-rosii.com

 

Dorinel Munteanu şi Walter Zenga, după eliminare din Cupă de către Universitatea, antrenată de Ion Marin. Foto: sepcile-rosii.com

O parte din galeria Universităţii pe vechiul "Ion Moina" la meicul cu Steaua. Foto: sepcile-rosii.com

 

Comentarii
  • 2015-9-25, 14:49
  • Scris de : George
Sobolanilor, ati vazut ce inseamna o echipa iubita de suporteri? Pe cand o asemenea atmosfera in cocina? Aaa am uitat sa precizez ca U e in b, meritul suporterilor fiind cu atat mai mare.
  • 2015-9-25, 15:03
  • Scris de : Sobolanul Visiniu
Pinguinule cand era arpy pe val si ne dadea bilete gratis+shaorma eram 15000 de cetateni. Jumate erau din salaj si satu mare, restul stelisto-xeferisti....dar ce stiti voi
  • 2015-9-25, 15:03
  • Scris de : Sobolanul Visiniu
Pinguinule cand era arpy pe val si ne dadea bilete gratis+shaorma eram 15000 de cetateni. Jumate erau din salaj si satu mare, restul stelisto-xeferisti....dar ce stiti voi
  • 2015-9-25, 11:43
  • Scris de : Dan
Ar vrea si sobolanii o asemenea atmosfera si o asemenea galerie. Dar nu au sanse pt ca ei nu exista in cluj.
  • 2015-9-25, 13:00
  • Scris de : manasCur
Mda.Ai dreptate.Cu tot cu Ramazoti ati fost vreo 12.000 dintre care vreo 7000 Stelisti.
  • 2015-9-25, 14:31
  • Scris de : eu
Și te-ai mai gândit, cretinule, că poate și prin Mănăștur or fi fani cfr și îi jignești pe ei, din delirul tău dezmărginit și ura ta spumegândă? Bolnavul naibii.
  • 2015-9-25, 14:30
  • Scris de : eu
Cînd mergi la psihiatru, bă? :))) 14.000 de oameni au plătit bilet, dintre care aveau fulare cu „U” 90%. Nu ne confunda cu echipa securiștilor blatiști din deal, care doar cu steaua își scot banii din bilete (acolo,da, 90% țin cu steaua). Poți arăta măcar 10 wcsbiști la meciul de aseară? Pe poze, filmări ceva? Postac nenorocit ce ești
  • 2015-9-25, 15:07
  • Scris de : Hmm
90% aveau fular alb negru restul de 10% nu aveau. Cand juca stiaua in gruia erau oameni cu fular si prin peluza cand aceasta inca nu prezenta riscul de a se prabusi:)))
  • 2015-9-25, 15:07
  • Scris de : Hmm
90% aveau fular alb negru restul de 10% nu aveau. Cand juca stiaua in gruia erau oameni cu fular si prin peluza cand aceasta inca nu prezenta riscul de a se prabusi:)))
  • 2015-9-25, 13:09
  • Scris de : Corci
Diseara iar ii incurca CFR-ul pe ASA sa iasa din nou ? Steaua Campioana ! asa se joche fotbal !
  • 2015-9-24, 23:47
  • Scris de : Arrow
stiridesport.ro cereti explicatii D-lui Ratiu (administrator Cluj Arena) pentru bataia de joc privind accesul la stadion. Rusine. Bine ca ati luat banii.
  • 2015-9-25, 00:33
  • Scris de : Hopaaaa
Daca vi la 20:27 ce vrei? La 19:50 cand am intrat eu s a intrat normal. E normal sa fie imbulzeala la un meci cu peste 15.000 oameni. Altii ar vrea si ei imbulzeala dar nu are cine se imbulzii ..daca sti cum zic:)
  • 2015-9-24, 23:39
  • Scris de : Nino nino
Important e ca am doborat recordul de asistenta pe stadioanele din romania anul asta. Sobolanii inca nu au adunat sezonul asta in toate meciurile la un loc din cocina cati uisti au fost in seara asta in Templu. Mi a placut si faptul ca la golul oilor era tacere totala nici nu am stiut ca s a dat gol. In rest mwe stiuaua si kfc.
  • 2015-9-25, 10:15
  • Scris de : eu
Nu are niciun rost să mai amintești de asta, doar se știe că suporterii (de fapt: plătiții) cfrului sunt o șleahtă de pensionari hortysti maghiari+ 40 de oligofreni, slugi la securiștii burtoși tip Iuliu. Și la noi nu intră suporterii wcsb pe stadion, că știu că au loc doar în peluza oaspeților. În schimb la cfr oile umplu stadionul... se bucură și cfriștii că au oameni pe stadion :))
  • 2015-9-25, 07:08
  • Scris de : vox
Mai mult de jumătate erau stelisti.Au tăcut la gol ptr ca nimeni nu-si risca integritatea având în vedere antecedentele cu incidente barbare de voi la Hai pa!
  • 2015-9-25, 07:00
  • Scris de : val
Important e ca mergeți de vreo 4 meciuri "din victorie în victorie"restul e CanCan
  • 2015-9-25, 06:58
  • Scris de : frUstrarea
FrUstratilor,cu fotbalul cand?
  • 2015-9-24, 23:08
  • Scris de : topul slabiciunilor de la u.cluj
CALCAN-POPESCU CEI MAI SLABI DE PE TEREN NU STIU DACA AU ATINS MINGEA DE TREI ORI PACAT CA AM STAT CA SOMESUL APAHIDA IN 30 METRI SI PE FINAL AU APARUT ..CRAMPELE LA 20 DE ANI
  • 2015-9-24, 23:08
  • Scris de : topul slabiciunilor de la u.cluj
CALCAN-POPESCU CEI MAI SLABI DE PE TEREN NU STIU DACA AU ATINS MINGEA DE TREI ORI PACAT CA AM STAT CA SOMESUL APAHIDA IN 30 METRI SI PE FINAL AU APARUT ..CRAMPELE LA 20 DE ANI
  • 2015-9-24, 22:57
  • Scris de : serj
Ce titlu au pus cei de la prosport ...Steaua a scăpat de Cocină :)))))))
  • 2015-9-24, 22:48
  • Scris de : vali
Multa daruire si determinare din partea acestor tineri. Multi ar avea de invatat de la acest meci.
  • 2015-9-24, 22:37
  • Scris de : Dada
Da sigur, au fost super aproape sa castige...hahaha. O echipa de ratati
  • 2015-9-25, 08:54
  • Scris de : gigi
Ratata e mata aia care te-o facut ,frana proasta!!!
  • 2015-9-24, 22:28
  • Scris de : Hoka Tiberiu
Muie "U" de la un dinamovist.
  • 2015-9-25, 00:50
  • Scris de : u
tu pleaca in pizda mati de sobolan gretos
  • 2015-9-24, 22:21
  • Scris de : MUIE uuuuuuuuuuuuuu
sobolani de la tara! hahahahahahaahh.
  • 2015-9-25, 08:55
  • Scris de : gigi
zise sobolanul din gruia!
  • 2015-9-24, 15:58
  • Scris de : toate sansele
"Cum poate trece "U" de Steaua în Cupă?" Doar daca-i incuie in vestiar. :)
  • 2015-9-24, 10:14
  • Scris de : bula
sa fim seriosi, pe noi ne bat echipele satesti/comunale, ce pretentii poti sa mai ai.