Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Exclusiv Update
Scenariu incredibil! "U" Cluj şi Rapid ar putea rămâne în Liga I! Societatea care deţine drepturile TV ar salva de retrogradare 4 echipe de tradiţie

"U" Cluj şi Rapid pot rămâne în Liga I!

UPDATE: Preşedinţi de club care au dorit să-şi păstreze anonimatul au confirmat pentru Mediafax scenariul publicat de stiridesport.ro: "Există articolul 9 din ROAF, care spune că sistemul se stabileşte înainte de începerea campionatului. Primul alineat spune că se aprobă înaintea începerii fiecărui sezon competiţional şi următorul alineat spune, printr-o chestiune distinctă, că modificarea sistemului competiţional se aprobă de către Comitetul Executiv al FRF. Asta înseamnă că dacă se va vorbi doar despre aprobare, se stabileşte înaintea începerii sezonului. Dar dacă se vorbeşte de modificarea sistemului, asta înseamnă că se poate şi după ce a început anul competiţional (n.r. - 1 iunie). Dar asta ţine şi de voinţă", a declarat un şef de club.

Ştirea iniţială (15:03): Universitatea Cluj şi Rapid, ocupantele locurilor 15 şi 16 la finalul sezonul 2014-2015 în Liga I, poziţii retrogradabile, ar putea rămâne în LIGA I, alături de Gaz Metan şi FC Braşov, locurile 13 şi 14.

Cum e posibil? Firma care deţine drepturile TV, Intel Sky Broadcast, a anunţat LPF-ul că vrea să diminueze contractul pe anul viitor. Motivul invocat ar fi fost retrogradarea echipelor de tradiţie, precum Rapid Bucureşti, FC Braşov şi Universitatea Cluj, care generează o audienţă mai mare faţă de multe dintre cele rămase în prima ligă. O audienţă mai mică în sezonul următor = bani mai puţini, aşa au calculat reprezentaţii ISB.

Suma negociată anul trecut a fost 27,5 milioane de euro pe sezon, iar deţinătoarea drepturilor TV vrea să o micşoreze pentru ediţia următoare a campionatului. Agenţia Mediafax a scris acum câteva zile că 6 milioane de euro ar vrea să scadă ISB-ul din total, ceea ce ar însemna bani mai puţini pentru fiecare dintre echipele din LIGA I. Preşedinţii cluburilor din prima divizie au primit o notificare şi fiecare va avea dreptul să studieze contractul în zilele următoare.

Scenariul vehiculat în ultimele zile este următorul: la următoarea Adunare Generală a Ligii Profesioniste de Fotbal se va supune la vot revenirea la 18 echipe încă din sezonul curent, ceea ce ar însemna să retrogradeze doar Ceahlăul şi Oţelul, să promoveze ACS Poli şi Viitorul Voluntari, iar "U" Cluj şi Rapid să fie salvate, alături de Gaz Metan şi FC Braşov, ocupantele locurilor 13 şi 14. 

Aceasta ar fi una dintre explicaţiile pentru ambiţia Oţelului din ultimele etape, când a obţinut mai multe victorii, inclusiv asupra lui "U" Cluj, pe care a retrogradat-o matematic. Dacă "studenţii" pierdeau în ultima etapă, iar moldovenii obţineau victoria cu ASA, Oţelul trecea peste Universitatea în clasament, pe o poziţie "salvatoare" în cazul de faţă.

Astfel, Intel Sky ar câştiga audienţă şi ar fi nevoită să revină la suma negociată iniţial, ceea ce înseamnă că toate cluburile vor câştiga bani în plus sau măcar banii promişi, susţin sursele stiridesport.ro. 

Acest scenariu trebuie privit însă cu rezervă deoarece, chiar dacă LPF ar reuşi să schimbe regulamentul din mers, ceea ce e foarte dificil, vor exista cu singuranţă şi contestaţii la TAS, mai ales din partea echipelor care au terminat pe poziţiile secunde în "B" (Academica Argeş, respectiv Mioveni), care ar putea spune că ele sunt îndreptăţite să beneficieze de locurile "cadou" din Liga I.

Vom reveni cu detalii.

Comentarii
  • 2015-5-30, 02:31
  • Scris de : bra
stati linistiti ca nu retrogradati, se intoarce si Walter, vine si cu jucatori cubanezi, primiti inapoi stadionu, si la anu va bateti la "ieuropene"....si va da si numele inapoi restaurantu. Sunteti ca si salvati.
  • 2015-6-08, 01:12
  • Scris de : Ciprian Birtea
”U” Cluj nu are dreptul de a juca în cupele europene pentru că e în insolvență.
  • 2015-5-29, 21:20
  • Scris de : Clujul in culoare
Fotbal caritabil cu genratia de aur maine 30 mai 2015 http://floresti-gilau.ro/fotbal-pentru-suflet-familie-prin-fotbal/
  • 2015-5-29, 20:57
  • Scris de : Universitatea Cluj
Nu este prea corect, ca la noi la nimeni. Nu asteptam mila altora. Dar decat sa vad Chijana, Voluntari, Viitorul, si alte sate, mai bine vad Rapid, Brasov, chiar si Medias, si bineinteles, "U". TERMINATI CU OTELUL. S-AU TREZIT TARZIU. MULT NOROC. MUIE fcsb.
  • 2015-5-29, 18:44
  • Scris de : clujean
Adica daca lucrurile vor decurge conform acestui scenariu,atunci putem afirma ca D-ul Árpád Pászkány (care ar sta in spatele firmei Sky dupa site-ul Stiri de sport)salveaza echipa U Cluj de la retrogradare.Mult noroc g"U"noierilor !!!
  • 2015-5-29, 20:21
  • Scris de : Alt Clujean
Stai linistit. Aici e vorba de bani. Pe Paskany il intereseaza doar banii, nicidecum pe cine salveaza. Nu va faceti iluzii ca-i pasa de voi sau de noi. La fel va doresc si voua. Exceptie fac cei care gandesc si au coloana vertebrala.
  • 2015-5-30, 08:18
  • Scris de : p
Ori cum tu nu ai colana!!! muie uuuuuuuuuuuuuuuu
  • 2015-5-30, 18:46
  • Scris de : :)))
Oricum ești un analfabet :)) SP fraiere !
  • 2015-5-30, 14:37
  • Scris de : Arrow
Iar tu esti un suporter de "calitate" a lui Paskany!!! Si va considerati civilizati.
  • 2015-5-29, 18:14
  • Scris de : Vai si Amar
Daca U intra in mascarada asta, sa se duca mai bine in Cuba! Gata!
  • 2015-5-29, 17:55
  • Scris de : Vai....
Te apucă râsul.Competitia Tziganiada.Sa nu ne miram ca suntem paria Europei.
  • 2015-5-29, 18:09
  • Scris de : 888
Noi de cand tot zicem sa mutati kvscul la magyar lig
  • 2015-5-29, 16:53
  • Scris de : iancsi
Tare vrut mult la mine sa aibe si CFR echipa nostru drag asa suporterii adevaratii ca cei de la U Cluj-Napoca, sa mergem si noi la capitala Bucuresti cu miile nu cum fost noi 20 de fani adevaratii
  • 2015-5-30, 21:12
  • Scris de : vise de pinguini
Imiti aproximativ bine, dar parca vad un total de 400 de pinguini in tribune la Bucale, la finala Cupei, dintre care 300 gayii "spartani" ai lui Porcea, din ura contra oilor, cu biletele platite de Negooitza, ca sa obtina bunavointa galeriei cainesti...
  • 2015-5-29, 16:13
  • Scris de : U Cluj
Incetati cu asemenea scenarii neverosimile.Asta ar insemna ca echipele cu suporteri nu mai au de ce sa traga pentru ca oricum au garantat locul in prima liga.Aberatii.
  • 2015-5-29, 16:42
  • Scris de : stiridesport.ro
check mediafax. au dat şi ei, mai târziu, dar cu alte informaţii.
  • 2015-5-29, 16:02
  • Scris de : Raul
Credeti ca suntem la targ ? Exista un regulament care trebuie respectat pana la final. Nu poti sa il modifici dupa cum bate vantu. Nu mai amagiti oamenii cu articole deastea fara rost.
  • 2015-5-29, 15:42
  • Scris de : bogdan
Nu are logica ce scrieti. Cele 14 echipe care vor fi in liga 1 vor castiga aceeasi suma ca anul asta in oricare caz. 1. Se merge pe 14 echipe cu suma redusa. In acest caz, suma va fi axact aceeasi cu cea pe care au primit-o acum. Diferenta, 14 echipe nu 18. Ergo, economii de 5-6 milioane pentru ISB. Subliniez. Primesc ACEEASI suma. 2. Se revine la 18 echipe pe aceeasi suma ca si in acest an. Echipele care castiga sunt cele 4 care raman in liga1. Restul, vor primi exact aceeasi suma ca si anul acesta. Probabil se va negocia o suma undeva la mijloc. 14 echipe, cu 24 milioane, posibilitati de crestere la anul. ps: NU sunt un sustinator a ISB. Sunt pro sistemului nou, impotriva nerespectarii contractului
  • 2015-5-29, 15:45
  • Scris de : stiridesport.ro
depinde câţi bani iau cele 4 salvate, poate nu iau 6 împreună. am adăugat "sau cel puţin banii promişi". da, scenariul e greu de realizat, dar e sigur luat în discuţie de ISB şi LPF.
  • 2015-5-29, 21:02
  • Scris de : Szsebi
Nu trebuie calculat cat iau ultimele 4 clasate,ca anul viitor fiecare pleaca cu sansa egala...6 milioane "vine" de la raportul 4/18 care ar fi mai exact 6,11/27,5, asa ca 6 milioane mi se pare just
  • 2015-5-29, 15:33
  • Scris de : Dan
Am auzit si eu de posibilitatea asta...dar nu cred.