Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Update Acuzele de blat se mută la DNA! Ce s-a întâmplat cu contestaţia lui "U" Cluj împotriva mureşenilor de la ASA

Acuzele de blat se mută la DNA!
Gaz Metan e pregătită să revină în Liga 1. Foto: gsp.ro

UPDATE: Comisia de Disciplină şi Etică şi-a declinat competenţa în cazul meciului "suspect" dintre Braşov şi Gaz Metan (detalii mai jos), iar cazul va merge la DNA.

În cealaltă speţă, în care "U" Cluj cere retrogradarea echipei ASA Târgu Mureş, decizia s-a amânat cu o săptămână.

.............................................

Comisia de Disciplină şi Etică din cadrul FRF va judea astăzi două speţe, care ar putea dinamita startul de sezon. Comisia de Integritate din cadrul FRF s-a autosesizat după acuzele de blat de la ultimul meci din sezonul trecut, dintre FC Braşov şi Gaz Metan Mediaş (0-0), în urma căruia ambele echipe au retrogradat.

S-a salvat însă Concordia, care avea nevoie ca Mediaşul să nu bată la Braşov! Ioan Horoba, preşedintele lui Gaz Metan, a declanşat un adevărat rătboi al declaraţiilor în ultimele două luni, acuzându-i pe cei de la Braşov că au primit 200.000 de lei, deşi nu s-au salvat! Mai mult, Horoba a fost audiat săptămâna trecută la DNA Bucureşti în cazul "blatului" de la Braşov, unde a explicat cu lux de amănunte evenimentele meciului suspect de la Braşov.

"S-au împărţit bani tuturor jucătorilor de la FC Braşov. Inclusiv antrenorii au participat. Stăteau în şir indian şi îşi primeau banii, câte 2.500 de euro. Cei care trebuie să se ocupe de acest caz clar de corupţie în fotbal să o facă. Am fost întrebat dacă am probe. Eu întreb altceva: oare patronul sau preşedintele unui club îşi premiază echipa dacă retrogradează?", a fost reacţia lui Horoba.

Oficialul Mediaşului a ridicat atenţia şi asupra transferului suspect al jucătorilor Constantinescu şi Anton la Chiajna chiar în a doua zi! "Pentru cedarea sub formă de împrumut lui Anton s-ar fi plătit 40.000 de euro. Ce club ar fi plătit o astfel de sumă. Constantinescu a plecat a doua zi după transfer în vacanţă în Germania", a continuat Horoba.

Gaz Metan este pregătită şi pentru varianta de rezervă în cazul unui verdict şi s-a înscris şi în Liga a 2-a. Regulamentul prevede excluderea din campionat în cazul în care un club premiază o altă echipă. Astfel, Chiajna ar fi retrogradată în "B", iar Braşov în "C".

SCENARIU FANTEZIST LA "U" CLUJ 

Universitatea Cluj cere şi ea retrogradare echipei ASA Târgu Mureş, după decizia ÎCCJ în cazul dosarului "Mită la arbitri"! Ardelenii speră fie reprimiţi în Liga 1, deşi acesta lucru este imposibil. "U" Cluj a terminat sezonul pe locul 15, sub Gaz Metan şi FC Braşov. Mai mult, echipa nu ar putea face faţă în primul eşalon după plecarea în masă a jucătorilor şi a datoriilor băneşti.

Aşa cum stiridesport.ro a scris în mai multe rânduri, Universitatea Cluj a cerut FRF-ului amendarea şi retrogradarea echipei ASA Târgu Mureş pentru că, în 2011, omul de afaceri Sorin Ţerbea, fost sponsor al mureşenilor, i-a trimis 19.000 de euro lui Vasile Avram, pe atunci şeful Comisiei Centrale a Arbitrilor, ca să delege arbitri agreaţi de FCM (devenită mai târziu ASA) la meciurile din sezonul următor al Ligii I, gest catalogat drept dare şi luare de mită.

SPECIAL STENOGRAME cu "Împăratul" Ţerbea despre arbitri, bani şi comisii FRF. Pe ce se bazează "U" Cluj când cere retrogradarea echipei ASA Târgu Mureş

. 

Comentarii
  • 2015-7-22, 10:38
  • Scris de : andrei
Daca lucrurile stau asa ar trebui retrogradate si cluburile Steaua si U, implicate in afacerea penala Valiza. E drept, pinguinilor le este egal, tot in LIGA SAtelor vor juca. Sa recunoasca macar ca sustin Un club infractor.
  • 2015-7-22, 10:59
  • Scris de : @sobolan
In cazul valiza s-a dat verdictul si cine a fost vinovat a platit. Baiul e ca nu s-au extins cercetarile si-n directia in care au venit banii in realitate, respectiv de la groful si scroafa voastra. Atunci erau pe cai mari infractorii, la care faceti matanii. Oare cum ar fi fost daca adevarul ar fi iesit la iveala pe de-antregul? Simplu....acum ati fi fost cu totii ce-ati mai fost. Ole ole lupta steaua-cfr!
  • 2015-7-22, 11:25
  • Scris de : andrei
Pinguini care tot acuzati "blaturili" CFR-ului, de ce nu depuneti o reclamatie la DNA? DAR, sa mergeti cu probe, altfel veti fi inculpati pentru denunt calomnios. Imi place ca tot vorbiti despre atasamentul jucatorilor fata de "Mu" pana la moarte, iar acum va acuzati fosti idoli de blaturi in favoarea performantei echipe din Gruia. Daca este adevat ce pretindeti, inseamna va voi, pinguinii, ati tolerat timp de 5 ani starea de coruptie din Clubul "Mu", aflat in proprietatea prea-cinstitului vostru patron. Halal, cinste si onoare la echipa "studentilor". PS. Fosta voastra presedinta, ana maria mop, ce mai face?
  • 2015-7-23, 18:08
  • Scris de : Arrow
andrei, ma vad nevoit sa repet. Conducatorii din Gruia nu vor ajunge la DNA pentru ca ex-securistul Iuliu Muresan are prieteni. Sti cum e, o mana se spala pe alta. Cauta pe Youtube "Iuliu Muresan recunoaste". Dupa ce vezi clipul poti sa spui ca mai ai incredere intr-un asemenea om. Poti sa ai incredere ca clubul pe care-l sustii nu a participat la mizerii? P.S. Arpy ce face in Dubai? Poate sta cu Walter la un sprit. Ce zici?
  • 2015-7-23, 12:37
  • Scris de : Klaus
Ti-ar face o felatie, dar nu ti-o gaseste...
  • 2015-7-23, 14:14
  • Scris de : @
:)). De se baga prodanca-n ei odata ii gata pe toti in 10 min. Ce-i la prodanca 2-300 de franari plini de cosuri?
  • 2015-7-22, 10:56
  • Scris de : de ce vrei raul echipei lui gigi. Poate se supara si nu o sa mai fiti satelitul stelei :)) steaua cfr
.
  • 2015-7-22, 10:51
  • Scris de : Hopaaaa
Atunci kfr ar trebuii desfiintata avand in vedere blaturile care le a facut. Singura echipa din lume care a castigat 2 campionate cu penalty in min 90. In 2008 a cumparat fundasul care a facut penalty lucru recunoscut de jucator ...in 2012 a cumparat cativa jucatori..cristea bornescu plus pe arbitrul sarb. In cazul asta procesul e pe rol.
  • 2015-7-22, 15:05
  • Scris de : eu
caldura de-afara,medicamente,frustrare....... pinguini penibili.
  • 2015-7-23, 12:34
  • Scris de : Klaus
ma-ta, tata-to, prezervativ spart, tu!
  • 2015-7-23, 14:18
  • Scris de : Klausius
Ma-ta, gunoierii Rosal, fără prezervativ, tu. :)) Scuze, m-ai inspirat...
  • 2015-7-23, 14:47
  • Scris de : eu
sora ta,tatatu,incest= TU!!!!! mumata,fratetu,incest=acelasi handicapat,adica TU. hai ca ma inspiri.
  • 2015-7-22, 14:53
  • Scris de : ccc
arata-mi tu ce a recunoscut jucatorul...nu mai lua din context ceea ce el a declarat in portugheza la fel cum au facut ziarele oierului.Nu a zis niciunde ca a primit vreun ban...dimpotriva, spune ca U Cluj nu l-a platit si i-a silit sa il lase sa plece liber...ciudat, a ajuns la Fener.Proces pe rol?:))) tu chiar nu stii ce vorbesti?:)))cristea si bornescu? unde e procesul asta?la ce curte de justitie? din fata blocului uistilor manastureni sau marasteni?:))
  • 2015-7-22, 14:53
  • Scris de : ccc
arata-mi tu ce a recunoscut jucatorul...nu mai lua din context ceea ce el a declarat in portugheza la fel cum au facut ziarele oierului.Nu a zis niciunde ca a primit vreun ban...dimpotriva, spune ca U Cluj nu l-a platit si i-a silit sa il lase sa plece liber...ciudat, a ajuns la Fener.Proces pe rol?:))) tu chiar nu stii ce vorbesti?:)))cristea si bornescu? unde e procesul asta?la ce curte de justitie? din fata blocului uistilor manastureni sau marasteni?:))
  • 2015-7-22, 15:09
  • Scris de : In curand decizia
Cazul meciului din 2012 e pe rolul DNA. Au avut loc deja 3 termene.
  • 2015-7-22, 15:05
  • Scris de : Gogu
Da si tu search pe google "blat u cluj cfr arbitru sarb proces 2012" sau altele de genul si gasesti o gramada de articole. Chiar atat nu te duce capul? Stiu...e rusinos...dar adevarat. Kfr sinonim cu blat
  • 2015-7-22, 18:20
  • Scris de : Prostule, Gogule
Arbitrul era din Croatia. Dar, tu, in ura ta fata de chiuvete si buzi, iti etalezi cu maiestrie ineptia: precum un pinguin (pardon, intentionasem sa scriu huligan). P.S. Pentru alti pinguini aflati in aceeasi situatie de cretinism, DNA nu da termene: doar instantele de judecata fac asta. Cu prostii te pui degeaba. Pe tapsane pinguinilor, acolo va este locul!
  • 2015-7-23, 12:39
  • Scris de : Klaus
Lasa ca la 'stii' tu pe toate, muritor de foame de Romanica.
  • 2015-7-22, 21:21
  • Scris de : Cfr sau blat1907
Croatia serbia nu conteaza...important e faptul ca infractorul chel din dubai la mituit. Si nu degeaba....ce sa vezi...penalty min 90
  • 2015-7-22, 10:26
  • Scris de : M.U.I.E. U
Pinguinii au ramas doar cu lotul de zaruri la amatori si voi scrieti de inscrierea lor in Liga 1.Sunteti teribili de ...
  • 2015-7-22, 10:32
  • Scris de : Ale ale baga mi as pula n kfr
Sobolanule, iar v au dat aia shaorma expirata?
  • 2015-7-23, 16:43
  • Scris de : 1u
suj poola q muma-ta!