Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Update Victoria istorică din Cupa României împotriva CFR-ului nu a schimbat nimic în afară de statusuri de Facebook. 3.000 de oameni la meciul cu Rapid

Victoria lui "U" cu CFR a fost degeaba!

UPDATE: Puţin peste 3.000 de oameni au fost prezenţi la meciul dintre "U" şi Rapid, încheiat cu victoria clujenilor. Galeria Universităţii a avut un adversar redutabil în peluza rapidistă, care a cîntat tot meciul. 

Suporterii lui "U" care au ratat meciul cu Rapid au şansa să se revanşeze faţă de echipă la următoarea partidă de acasă, împotriva CFR-ului, programată vinerea viitoare, de la ora 20:00. 

Pînă atunci, echipa lui Falub mai are de jucat o etapă intermediară, marţi, în deplasare la Craiova.

..........................

Universitatea Cluj a obținut o calificare pe care putem s-o numim - fără să greșim - istorică, după 50 de ani, în finala Cupei României, tocmai în fața rivalei "de moarte" CFR Cluj!

Miercuri noaptea, fanii lui "U" au cîntat până au rămas fără energie, pe care și-au recăpătat-o dimineața, pe facebook, când s-au share-uit zeci de clipuri video, sute de fotografii și mii de mesaje de felicitare pentru performanța alb-negrilor. 

3 zile mai tîrziu, stadionul unde susținătorii Universității Cluj au trăit una dintre cele mai mari bucurii din ultimele decenii va  fi aproape gol! Până la ora 17, nu s-au cumpărat nici 1500 de bilete pentru meciul cu Rapidul! 

Administratorul judiciar l-a numit chiar "un meci pentru existență", fiindcă este una dintre ultimele șanse ale echipei de a se salva de la retrogradare, o retrogradare care poate însemna - o spun cifrele reci din planul de reorganizare - falimentul clubului! 

Fanii lui "U" mai au timp până la ora 20:00 să-și ia un bilet la meci - 15 lei la peluză, 15 lei la tribună. Partida începe la 20:30, pe Cluj Arena.

380 de abonați are Universitatea Cluj la meciurile din acest sezon. 

Un număr mare de spectatori la meciurile lui "U" Cluj nu înseamnă numai suport moral pentru jucători, ci și o contribuție financiară importantă pentru club, care plătește o chirie de 7.500 de euro + TVA pentru un meci pe Cluj Arena și pentru a-și acoperi cheltuielile are nevoie să vândă peste 3.500 de bilete, ceea ce s-a întâmplat de foarte puține ori în acest sezon. 

Comentarii
  • 2015-4-06, 10:54
  • Scris de : eu
Ce victorie istorică cu cfrul, mă? Da, ne-am bucurat imens că ne-am pișat pe șobolanii securistului din deal, dar asta nu înseamnă că trebuie să privim obiectiv după euforia de miercuri: am bătut la penaltiuri cea mai slabă echipă din liga1, formată din mercenari incompetenți, neplătiți cu lunile. Echipa a 2-a de juniori a noastră ar fi fost un adversar mult mai redutabil decât peniblii șobolani, încurajați de 6 (șase) plătitori de bilete+încă 1, Gadola, care-i și întrece. Așa că a avea 3 mii de oameni pe zero grade, într-o sărbătoare, având un joc penibil, fără gol marcat, fără perspective, conduși de un patron penal care i-a dat cfrului campionatul prin blat, care ne-a băgat în insolvență - este un lucru FORMIDABIL. Cfriștii au fost cu noi în turul cupei 150, dintre care bilet plătiseră 10, restul aveau invitații. Muje cfr, haide „U”!
  • 2015-4-06, 10:55
  • Scris de : eu
*că NU trebuie să privim...
  • 2015-4-05, 18:33
  • Scris de : mihai
Galeria, desi prezenta la unele meciuri, condusa extrem de prost in ultimii ani face gesturi ce indeparteaza spevctatorii de rand. Mai nou nici nu are forta fiind dominata acasa de galerii ca dinamo si rapid. Cine-ar fi crezut asta in urma cu cativa ani? Noi ca suporteri nu avem ce pretentii sa avem de la echipa cand suntem 2000 la stadion.
  • 2015-4-05, 18:23
  • Scris de : mihai
Un factor descurajator serios pentru spectatorul de rand este pista de atletism care pe langa problemele de vizibilitate, nu e tot una delocsa vezi spectacolul aproape sau sa ai nevoie de biniclu, omoara si atmisfera la un meci de fotbal.
  • 2015-4-05, 18:19
  • Scris de : mihai
Trebuie totusi pus in context. In fotbaslul romanesc 3000 poate fi recordul etapei.
  • 2015-4-05, 02:13
  • Scris de : alo redactia!
Domnilor ziaristi, dupa logica voastra dupa un meci reusit in cupa va asteptati sa vedeti 10 mii de oameni in tribuna? Au fost tot 2.500, ca de obicei, in conditiile in care s-a jucat intr-o zi de sarbatoare importanta si la zero grade. Dar totusi, ati facut un articol bun, acuma n-o sa mai poata franarii sa zica despre voi ca sunteti numai pro U.
  • 2015-4-04, 19:59
  • Scris de : Adevarul adevărat
Si in liga campionilor am făcut blat,așa i?sa văd eu cand o sa aducă u faima clujului in liga campionilor cum am reușit noi!
  • 2015-4-04, 20:12
  • Scris de : Andrei
U in liga, niciodata . Poata CFR sa se desfinteze, sa reinfinteze in liga 4-a si sa ajunga iara in liga I ca tot nu ajunge U cluj in Champions League.
  • 2015-4-05, 02:01
  • Scris de : traian
Poti sa reincepi scoala de la zero, poti sa iei lectii la cele mai bune scoli, ca presedintele tarii tot nu ajungi!
  • 2015-4-04, 18:53
  • Scris de : misu
Rusine !! Vai mama voastra !
  • 2015-4-04, 18:37
  • Scris de : neutrul
Voi U istii trebuie sa va bucurați ca i a lăsat chelul cu ochi n soare pe cei din deal.Altfel ăstia va mai umileau vreo 20 de ani.
  • 2015-4-05, 01:45
  • Scris de : netotul
Hop si MamaOmida.. Adevarul e ca daca nu era rau, ce bine era!!
  • 2015-4-04, 17:37
  • Scris de : u
tot pe nicaieri suntem adica ciupe ramane cel mai slab fundas drept din istoria lui u neag pe nicaieri oacazii zero lemnaru vai mama lui,,,,asa ca liga 2,,,,,,,sau poate valt3errrrrrrrrrrrrrrrr
  • 2015-4-04, 17:28
  • Scris de : adevarul adevarat
Sunteti penibili,sunteti ca p**a,umpleti tribuna doar cand jucati cu Frana:)))
  • 2015-4-05, 10:56
  • Scris de : Decat niciidata ca si voi
Ai vazut sobolanule cati suporteri a avut Rapid. Voi sunteti 50 de toti. Pentru voi Clujul este deplasare
  • 2015-4-05, 01:53
  • Scris de : cel mai adevarat
S-o trezit papagalu cu acces la internet sa emita cuvinte fara logica. Macar ai scris Frana cu litera mare :))) Si ca sa nu mori chiar asa prost: la "penibilii" de u-isti le place sa se pise pe franari live, drept urmare voi aberati in prostia voastra de-i plin internetu, iar u-istii va dau clasa cu tribuna plina.
  • 2015-4-04, 17:33
  • Scris de : hmm
Taci ca suntem in finala. Iar v am tras o
  • 2015-4-04, 18:27
  • Scris de : val
Iar?:))) bai papagalule..Am luat doua titluri la voi acasa!!! Cică IAR.
  • 2015-4-05, 10:57
  • Scris de : 2 blaturi ordinare
.
  • 2015-4-04, 19:47
  • Scris de : napoca
fac ceva pe titlurile voastre furate!
  • 2015-4-04, 20:50
  • Scris de : bococi
Furate de la cine, de la nUlitati ca voi? Nici pooola nu stie de voi in Europa ha ha ha
  • 2015-4-05, 01:58
  • Scris de : piturca
Bre figurantule, v-a cumparat Paskany titluri si cupe, iar voi sunteti tot 200 care mai mult comentati pe net decat mergeti la un sandvici pe stadion. Dar tot e bine ca se vorbeste despre echipa voastra in Europa de nu mai are loc Barcelona si Bayernu de voi...
  • 2015-4-05, 20:38
  • Scris de : J
Cu toate ca limbajul pe care-l folosesti iti demonstreaza nivelul redus de alfabetizare, iti spun ca, in VINEREA MARE, CFR o sa-i inmaneze echipei lui Busca biletul pentru Divizia B. Sa fie intr-un ceas bun!