Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Sport alert Îngropată în datorii şi fără posibilitatea de a organiza un cantonament, CFR Cluj luptă pentru supravieţuire. Zile decisive pentru viitorul clubului din Gruia

CFR Cluj luptă pentru supravieţuire!

CFR Cluj încearcă să rămână pe linia de plutire în cel mai complicat an din existenţa clubului. Vişiniii trebuie să-şi plătească foştii jucători până la jumătatea lunii pentru a nu fi depunctaţi. 12 puncte ar urma să piardă formaţia antrenată de Trică, dacă nu va stinge litigiile cu Liviu Ganea, Sepsi, Hora, Voiculeţ şi Maftei. Mai mult, urmează ca şi Djokovic, Stana sau Piccolo să primească decizii favorabile la comisiile FRF. CFR aşteaptă banii din drepturile TV pentru a-şi putea onora obligaţiile.

Mai mult, clubul are conturile blocate şi se află într-un procesc cu ANAF, care a imputat o datorie de 11 milioane de euro, pentru neplata unor impozite la salariile jucătorilor, în ultimii 5 ani.

Problemele nu se opresc aici. Dacă CFR Cluj nu va dovedi până la 31 ianuarie 2015 că şi-a stins toate datoriile care au făcut obiectul anchetei UEFA, clubul va fi exclus din Europa pentru un sezon, primul în care se califică, în următorii trei ani! Auditul forului european a constatat că, până la 30 septembrie 2014, clubul din Gruia adunase o datorie de 2.597.000 euro!

Datorie de 1,5 milioane de euro faţă de Mandorlini!

O parte mare din datorie e faţă de Andrea Mandorlini şi staff-ul cu care a lucrat la Cluj. Este vorba de aproximativ 1,5 milioane de euro. Şi Mikael Dorsin (Rosenborg), fundaşul adus în sezonul 2007-2008 la Cluj, are de recuperat 175.000 de euro.

"Am semnat în România pentru bani, acesta a fost motivul principal. Cât timp am jucat totul a fost în regulă. Când n-am mai făcut-o, n-am mai fost plătit pe utlimele luni la Cluj. Am câştigat la TAS, am câştigat la FIFA, CFR a făcut apel, am câştigat din nou la TAS, e un mic haosPână la urmă CFR tot va trebui să plătească", a spus Dorsin în presa suedeză.

E greu de crezut că vişiniii vor găsi resurse să evite excluderea din Europa.

Cine se prezintă la reunire?

CFR Cluj şi-a numit recent un nou antrenor, pe Eugen Trică. Fostul decar al formaţiei din Gruia era optimist că echipa sa va putea emite pretenţii şi în retur. Optimismul tehnicianului nu e acoperit de realitate. Clubul n-a reuşit să perfecteze un cantonament pentru această iarnă şi formaţia feroviarilor se va pregăti pe plan local. O situaţie de neconceput nici măcar în perioada în care CFR evolua în eşalonul secund. În februarie, CFR va participa la un turneu la Bari, la invitaţia lui Răzvan Zamfir, cooptat între timp în conducerea italienilor.

Trică nu ştie nici măcar pe ce jucători se va baza pentru retur. Vedetele formaţiei Felgueiras, Camora sau Deac şi-au depus memorii şi au oferte clare pentru a părăsi CFR-ul. Ivanovski e aproape să semneze cu Vardar Skopje, în timp ce Rada şi Larie au varianta Bari. Golgheterul Gregory Tade şi-a anunţat şi el plecarea din Gruia, iar ciprioţii  de la AEL Limassol sunt gata să profite.

Paszkany a anunţat recent că echipa pe care o patronează nu va mai fi în prim-planul Ligii 1. În joc este însă supravieţuirea clubului care a câştigat de trei ori campionatul în ultimii ani.

Comentarii
  • 2015-1-10, 04:35
  • Scris de : Stefan
UITE CU MOARE, UITE CUM MOARE, SI PE NOI IN PULA NE DOARE...
  • 2015-1-10, 12:21
  • Scris de : luis
Sa fie cum vrei tu,si sa va doara,macar asa aia ca tine nu vor putea sa se procreeze.
  • 2015-1-09, 23:33
  • Scris de : Urat. Nici insolventa nu va scapa de faliment
.
  • 2015-1-09, 21:55
  • Scris de : Muie cfr
Ma pis pe tine si pe hibridul tau de echipa. Incepe deparazitarea Clujului. In C cu voi jegurilor. Asteptam cu nerabdare si descinderea DNA la expatronul vostru puscariabil. Sa iasa la iveala si marsaviile care le a facut la clubul ala de cacat care a fost finantat cu bani obscuri.
  • 2015-1-09, 16:17
  • Scris de : dragos_eu
DESFINTAREA!!! HA HA HA CFR MOARE!!! HAIDE "U"!
  • 2015-1-09, 18:48
  • Scris de : cluj
Bai,ia desfiinteaz-o tu pe mata,boule!
  • 2015-1-09, 15:37
  • Scris de : acela
mUe mUistilor
  • 2015-1-09, 14:56
  • Scris de : coco ce va da la mouiee
Ziar ordinar mouist, in loc sa scrieti ceva de incurajare daca sunteti clujeni (probabil nu) aruncati zi de zi cu noroi (a se citi stiri negative) Nu sunt ceferist!
  • 2015-1-09, 14:43
  • Scris de : u-ist scarbit de cfr
puteti comanda cosciugul cu crucea venim noi....asa patesc cei care au incercat sa fenteze fotbalul, meritati tot ce e mai rau,dar mai simplu nu va mai inscrieti in retur,si o luati de la liga 4 sau 5 acolo unde trebuia sa fiti acum 15 ani nenorocitilor
  • 2015-1-09, 17:48
  • Scris de : UnCFR-ist care vomita cand vede sigla lui u
Langsam spaziren, bolovane. Cine a fentat fotbalul bai ? Da echipa ta comunisto-securista asa zis studenteasca ce a facut ? Tu stii magarule ca si amarata aia de cupa din 65 ati castigat-o dupa o trgere la sorti ?
  • 2015-1-10, 15:36
  • Scris de : Sta -ti-ar in gat boratura
De la prea mult cacat ingurgitat ti-o fi rau boritzika sau de la limba aia minunata pe care-o vorbesti cu mata si cu ceilalti suporteri minoritari din gruia.
  • 2015-1-09, 17:48
  • Scris de : UnCFR-ist care vomita cand vede sigla lui u
Langsam spaziren, bolovane. Cine a fentat fotbalul bai ? Da echipa ta comunisto-securista asa zis studenteasca ce a facut ? Tu stii magarule ca si amarata aia de cupa din 65 ati castigat-o dupa o trgere la sorti ?
  • 2015-1-09, 15:38
  • Scris de : vali
M-am bucurat in toti acesti ani de trofeele obtinute de formatia ccfr-ista, m-am bucurat ca monopolul echipelor din capitala a fost spart, cu toate ca presa din bucuresti s-a comportat absolut partizan. Acum. odata cu disparitia din prim-planul fotbalului romanesc a unor echipe competitive,campionatul va deveni total neinteresant. Asa ca, nu inteleg mentalitatea unor oameni ca tine, care se bucura. Probabil ca ti-au mai ramas putine bucurii in viata.
  • 2015-1-09, 18:14
  • Scris de : Muie cfr
Poti sa te pisi pe ele sobolanule. Si Unirea Urziceni are dar ce folos
  • 2015-1-09, 18:47
  • Scris de : Sory
Măi șobolan de Someș,eu am avut bucurii,meciuri adevărate,trofee căștigate,am trăit momente pe care tu nu le vei trăi niciodată alături de echipa ta și acum dacă este cazul mă voi duce și în liga a doua să-mi susțin echipa,am fost și în 74 la meciurile între cele două echipe clujene,dar după meci suporterii celor două echipe mergeau împreună la bere,acum din cauza unor demenți conduși de ură,invidie și frustrare este imposibil lucrul ăsta.Clujul fotbalistic este cunoscut în lume datorită clubului CFR CLUJ,trofeele căștigate vor rămîne în istoria Clujului și a acestui club,voi veți rămăne cu frustrarea,mediocritatea și ura,CFR va merge înainte indiferent în ce ligă dar nu va fi niciodată satelitul sau o echipă aservită altora.Succes în lupta pt evitarea retrogradării vă doresc,asta a fost și este în continuare obiectivul echipei pe care o susții.HAI CFR CLUJ!!!!!!!!!!!
  • 2015-1-10, 18:17
  • Scris de : nas U
Muie cfr cluj
  • 2015-1-10, 15:34
  • Scris de : Bernard verde de paris
Hai sictir cu scarnaviile voastre de campionate,cupe si bucurii. Numai cu blaturi si mizerii ati umblat,vezi marea victorie de la Mioveni. Dar a venit in sfarsit maturoiul peste cocina mizerabila din gruia. Vorba cantecului, 60 de lei atata-i muia si s-a dus cocina din gruia. Adio si-un praz verde!!!!
  • 2015-1-10, 20:54
  • Scris de : bai pinguin asistat social
Ai aflat de la mata tarifele.Vezi ca tie iti face reducere,poti sa-i dai muie la jumatate de pret.Si nu iti face griji,nu are dinti de foarte mult timp ,asa ca nu te poate musca.
  • 2015-1-09, 22:00
  • Scris de : Muie cfr
Si satenii din Urziceni s au bucurat probabil.....DAR CE FOLOS :))
  • 2015-1-10, 14:23
  • Scris de : mda
Mda,si mata s-a bucurat cand te-ai nascut,dar CE FOLOS?