Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Update Încă o lovitură pentru CFR Cluj! Ardelenii au fost amânaţi din nou în instanţă! Clubul poate face apel! Ce se va întâmpla cu jucătorii?

CFR Cluj, încă o amânare în instanţă!
Jucătorii şi suporterii CFR-ului au aşteptat în zadar o paticipare în Europa

UPDATE. CFR Cluj are posibilitatea de-a ataca soluţia Tribunalului Comercial! Conform informaţiilor stiridesport.ro, reprezentanţii clubului au făcut deja apel în dosarul insolvenţei, care urmează să fie judecat de către un alt magistrat la o instanţă superioară în următoarea perioadă!

....

Ştirea iniţială.Ardelenii de la CFR Cluj au mai primit încă o veste proastă în procesul insolvenţei clubului! Tribunalul Comercial Cluj ar fi trebuit să ia o decizie definitivă AZI (26 mai) în ceea ce priveşte solicitarea închiderii procedurii de insolvenţă ca urmare a achitării tuturor datoriilor, conform dovezilor de plată depuse la dosar de către investitori.

În ultimele două săptămâni au urmat mai multe preschimbări de termene în dosar, la insistenţele administratorului judiciar, Răzvan Zăvăleanu. Solicitarea acestuia a fost respinsă, judecătorul motivând că s-a mai pronunţat o dată la 31 martie pentru acelaşi lucru, când amânase insolvenţa din cauza unor contestaţii depuse de Joma România (fostul sponsor tehnic al ardelenilor), dar şi al altor jucători.

Mai mult, noii patroni au achitat şi ultimele datorii apărute pe ultima sută de metri către anumiţi jucători, iar şefii clubului erau foarte siguri că judecătorul va declara în sfârşit închisă insolvenţa. Astfel, judecătorul sindic a dispus însă acordarea unui nou termen pentru 27 iunie 2017.

Ce se întâmplă cu CFR Cluj?

CFR Cluj ar fi trebuit să obţină ieşirea din insolvenţă până la finalul acestei luni pentru a putea participa la finalul următorului sezon (dacă se va califica pe loc de cupă europeană) particiaprea într-o competiţie europeană în sezonul 2018-2019. În acest condiţii, CFR Cluj va fi nevoită să mai aştepte încă un sezon pentru a merge în Europa!

Amânarea insolvenţei va avea consecinţe directe şi asupra lotului de jucători. Ardelenii s-ar putea despărţi de mai mulţi titulari, care declaraseră deja că prelungirea contractelor cu CFR depinde de ieşirea din insolvenţă! De asemenea, viitorul antrenorului Vasile Miriuţă este incert pe banca ardelenilor. 

Soluţia pe scurt a instanţei din 23 mai  "Admite excepţia autorităţii de lucru judecat ridicată de instanţă din oficiu. Respinge cererea administratorului judiciar „RTZ & Partners” SPRL de închidere a procedurii de reorganizare a debitorului F.C. CFR 1907 CLUJ SA, pentru autoritate de lucru judecat. Executorie. Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la Tribunalul Specializat Cluj. Stabileşte termen în vederea verificării stadiului procedurii pentru data de 27 iunie 2017, ora 11, sala 102. Pronunţată în şedinţă publică din 23.05.2017"

Comentarii
  • 2017-5-27, 20:30
  • Scris de : franar=hot
.
  • 2017-5-26, 16:43
  • Scris de : gaga
nu stiu ce spun sunt datorii in realitate sa u este sabotat intentionat clubul la comanda
  • 2017-5-26, 15:59
  • Scris de : paul pop
Doar trei vorbe, asta-i imaginea voaetra. https://www.clujust.ro/echipamente-aparate-fitness-electronice-nocturna-si-alte-bunuri-ale-fc-universitatea-cluj-sa-la-vanzare/ Sau acum nu sunteti u cluj si denumirea aia idioata........
  • 2017-5-26, 22:39
  • Scris de : mai pop, tot prost ai ramas
alea-s recuperate de la tine, hot din vestiare ce esti :)
  • 2017-5-26, 15:23
  • Scris de : adi
Hai CFR ! Intr-un fel ma bucur de astia care comenteaza aiurea pe aici ! Sa vezi ce deziluzii o sa aiba...smecherii! Vai mUma lor !
  • 2017-5-26, 15:17
  • Scris de : Hmm
Problema amanarilor e ca ceva offshoruri din cipru a lui paskany nu pot veni cu un bilant contabil. Cu alte cuvinte arpy trebuie sa mai bage in club cateva meleoane de ieuroi din banii primiti de la uefa in urma participarilor la masa verde in ucl pe urma punctelor stranse de steaua rapid si dinamo.. era un an cand steaua rapid era semifinala europa league
  • 2017-5-26, 15:22
  • Scris de : Omg
Aici iti dau dreptate. Dupa milioane de euro incasati de la uefa tu intri in insolventa pe modelul urziceni sau otelul? Iesirea din insolventa se amana pentru ca acele milioane au fost scoase din patrimoniul clubului
  • 2017-5-26, 15:04
  • Scris de : Loredana
Platiti tot jegurilor. De aceea va dau judecatorii pwula in brate. Ca ati platit ce ati vrut. Daca era totul ok niciun judecator nu respingea cererea. E totusi a 2 sau a 3 respingere. Deci sa fim seriosi..m
  • 2017-5-26, 19:42
  • Scris de : eu
Kurva,taci din gura ,si treci la supt pula.Dar te speli inainte pe dinti ,ca-ti pute gura a hoit.
  • 2017-5-26, 21:22
  • Scris de : bozgor frustrat
  • 2017-5-26, 15:04
  • Scris de : Loredana
Platiti tot jegurilor. De aceea va dau judecatorii pwula in brate. Ca ati platit ce ati vrut. Daca era totul ok niciun judecator nu respingea cererea. E totusi a 2 sau a 3 respingere. Deci sa fim seriosi..m
  • 2017-5-26, 14:57
  • Scris de : Moment de reculegere
Falimentul falimentul ole ole ole. Rip cefere. A fost frumos dar s-a dus. ...acum 60 sec moment de reculegere..
  • 2017-5-26, 14:21
  • Scris de : S.P.
Domnul RZ de ce nu da cartile pe fata: daca sunt achitate datoriile, s-au platit 5,5 mil. euro, dl Bagacean are scopul suprem de a scoate CFR-ul din insolventa, atunci care este baiul??? Daca nu poate sa faca fata un singur avocat al CFR-ului, atunci rugati si platiti mai multi, care sustin cu cel mai mare profesionalism dreptatea, ca luni, 29 mai CFR-ul sa iasa din insolventa. Este strigator la cer, ce se intampla la Cluj. Statul a primit banii, jucatorii au fost platiti, n-au mai aparut alti "batini", care sa ceara dupa 5 ani salariul neplatit(pe nedrept a cerut ca a iesit din termenul de 3 ani...) deci totul este in regula si Tribunalul din Cluj nu vrea sa scoata CFR-ul din insolventa. DE CE? DE CE, DOMNILOR? Hai spuneti sa stim si noi, care suntem alaturi de echipa. Deci in Romania numai conteaza, daca intra la Cluj 30. mil euro, ca CFR-ul intra in grupe CL? Hai nu ziceti, suntem chiar asa de bogati... Domnule Muresan, nu va poate ajuta dl. Burleanu, ministrul sportului, premierul Romaniei, dl.Iohanis sau TAS-ul? Sunt toti oameni de buna credinta! Doamne, ajuta-ne din cer...
  • 2017-5-26, 13:42
  • Scris de : paul pop
Se judeca luni in 29 , la curtea de apel. unde cfr de fiecare data a castigat. Am vorbit cu un avocat specializat pe asa ceva si mi-a zis ca nu este o procedura normala ca tribunalul sa accepte tot soiul de cereri de la persoane care au primit bani conform cu masa credala in procentele stabilite. asa , zicea el, un proces din asta nu se termina niciodata, ca vesnic apar noi doritori de bani.......sa asteptam luni.
  • 2017-5-26, 14:59
  • Scris de : Faliment
Luni va fi la fel. Cine mai asteapta 2 ani iluzia cupelor ieuropene?
  • 2017-5-26, 14:18
  • Scris de : U Cluj
Poti sa astepti pana luni sa ne sugi pula. Tot aia e. Adica tot insolventi ramaneti.
  • 2017-5-26, 15:03
  • Scris de : paul pop
Da tu cu mata va puneti in genunchi si-mi sugeti poola de iesim sau nu iesim din insolventa? auzi u cluj, pai numai existati sobolanilor.................ciumati dracului, erau sa se mute la Buzau, niste cretini. Au existat atatia ani si nici o performanta notabila......ii mai bine la liga III, acolo ii de voi.
  • 2017-5-29, 16:09
  • Scris de : U Cluj
Bai pizda, am citit pe undeva ca esti "arhitect". De unde pula mea esti tu arhitect, ma javra, ca tu nu stii nici sa scrii bine romaneste. Futu-va-n zbang de sobolani infecti !
  • 2017-5-26, 15:26
  • Scris de : Ripcefere vectorie":))
Sobolani sunt cei visinii...insolventii cu manevre. Milioanele ucl de la uefa unde sunt? In contul lui arpy. De aceea nu iesiti din insolventa.
  • 2017-5-26, 13:28
  • Scris de : gioni
ar trebui totul inchis lacat pe Stadion asa vrea sistemul promovati sate si comune e rea intentie poate la comanda
  • 2017-5-26, 14:52
  • Scris de : U Cluj
Io is asa de curios de nu mai pot. Cine pula mea ii bagacean asta, de unde o apartut si de unde pula mea o avut asta 5 mil. euro sa plateasca datoriile. No, mie asta mi-i tare suspect ! Alo, DIICOT ????
  • 2017-5-26, 15:01
  • Scris de : Hmm
El e un parlit aruncat de arpy la inaintare. Dar in instanta nu are succes
  • 2017-5-26, 12:08
  • Scris de : Ieşim doar cand o vrea militia si sistemul
.
  • 2017-5-26, 12:02
  • Scris de : S.P.
Chiar este rusinos! Nu se poate duce dosarul de la Cluj la o alta localitate unde sunt oameni de buna credinta??? Cine si de ce face asta??? Va rog sa-mi spuneti ce se petrece aici, in democratia clujeana si cine are scopul ca fotbalul clujean sa sufere in halul asta? Chiar nimeni, nici domnul Boc nu are nici un interes ca CFR sa fie in cupe la anul??? Unde am ajuns domnilor??? Cine face cartile??? Si de ce???
  • 2017-5-26, 18:37
  • Scris de : Baga
Stai sa vezi când incepe ancheta cu drepturile tv,atunci sa vedem cine mai face cartile.
  • 2017-5-26, 12:41
  • Scris de : muieuu
muie la u isti si sa va sugeti pula intre voi besinarosilor!! sa va expice cineva ce diferenta este intre div. A si d sau in ce divizie sunteti sobolanilor!
  • 2017-5-26, 13:53
  • Scris de : :))
Poate intrebi pe acei putini suporteri cfr adevarati cam pe unde a stat echipa in lunga sa istorie
  • 2017-5-26, 11:23
  • Scris de : Cefi
Nu ebai, ne inscriem pe alta societate, Steaua CFR Cluj, Ecomax sau ce offshore mai are binefacatorul nostru prin Ciptu
  • 2017-5-26, 11:12
  • Scris de : misu
Uite cum se bucUra aia cinstitii !!! O sa plangeti dupa banii dati pe sampanie in cateva zile(pana in 31.05.2017) ! S-au platit toate creantele si cele care nu au fost trecute in tabelul creditorilor ! Hai CFR !
  • 2017-5-26, 11:00
  • Scris de : Vasile Maftei
Platiti datoriile mafiotilor
  • 2017-5-26, 12:33
  • Scris de : suggiii
mafiot este oierul iar tu si mata ai curva sunteti niste leprosi de vinituri!
  • 2017-5-26, 10:47
  • Scris de : serj
De fapt au amanat iarasi pt 29 mai, asa ca pinguinii afcsatanisti mai au de rabdat pana sa desfaca sampania
  • 2017-5-26, 10:32
  • Scris de : Arpy
Io nu mai cer sa iesim din insolventa. Gata il sun pe iuliu sa cumpere un lacat mare si inchidem cocina. Suporterii cer de mancare, cer boxe, cer sa le platesc deplasarile, cer bilete gratis si acasa, cer sa-i angajez, cer salarii mari. Pop Paul refuza sa mai dea cu matura prin birouri si nu mai vrea sa ude florile, pana nu-i zic domnul arhitect. Pentru astia eu nu mai iau bani imprumut, nu merita.
  • 2017-5-26, 09:47
  • Scris de : @paul pop
"sa avem rabdare sa vina 26 , apoi mai vorbim, iar daca ai dreptate asta este......sunt un bou", iti mai amintesti boule? :)). Ca deja sunteti un fel de chiajna, mai treaca mearga, dar dupa ce va pun interlopii cutitele in gat ca sa-si recupereze banii, o sa fiti ca fratii vostri de la fc. Savadisla. Dar subiectele astea sunt prea tari pentru un bou (precum ai spus) si-ti dau pace deocamdata
  • 2017-5-26, 10:51
  • Scris de : paul pop
Domnule uist, cand am zis ca apoi mai vorbim , ma refeream ca se poate intampla orice in 26 sau cand a fost termenul. Dar eu am incredere in Muresan. Am trecut si eu prin asa ceva cand aveam bani de luat de la o firma pentru niste proiecte si am luat 10%. Acum se pare ca un tigan agata. imi aduc aminte ca dupa ce firma aprimit 10 5 am vrut sa mai cerem bani, diferenta, iar avocatul m-a sfatuit sa nu fac asta ca este ilegal daca la masa credala atat s-a stabilit, si mai ales am acceptat banii. Sa fiu in conducere la cfr , as face ce mi-a zis avocatul, adica ca se pot intoarce impotriva firmei, se considera sicane. In rest am incredere in scroful, scoate el barca la mal. In rest voi vedeti tigani, prea multe meciuri cu real fundatura, unde totul ii negru
  • 2017-5-27, 17:40
  • Scris de : Pop Paul
Mă, după ce că ești prost ești și analfabet, ce firma ai condus tu, mă, de tocat coceni, după cât ești de prost nici nu mă mir că ai dat faliment,boule, și mai și te lauzi cu asta.
  • 2017-5-26, 09:45
  • Scris de : UCluj
Ce bine mi pare că ați luat țeapă! Sa ieșiți din insolventa când oi vrea eu, hoților!
  • 2017-5-26, 12:11
  • Scris de : Marsh bă la falimentul tău
.