Fotbal

Sport alert CUPA ROMÂNIEI. "U" Cluj va juca cu Steaua în şaisprezecimi! CFR Cluj a avut parte de un adversar din liga a doua!

"U" vs. Steaua, în Cupa României!
Foto: Mihai Medan

Universitatea Cluj va juca cu Steaua Bucureşti în 16-imile Cupei României! Reeditarea finalei din mai 2015, când Steaua s-a impus cu 3-0, se va juca de data aceasta pe terenul ardenelilor, pe Arena Clujului! CFR Cluj va juca în deplasare cu CS Baloteşti, o formaţie din liga a doua.

Interesant este faptul că Universitatea Cluj a reuşit să o elimine pe Steaua tot în 16-imile Cupei în 2004, scor 1-0. "Studenţii" erau tot în liga secundă, iar unicul gol al partidei a fost marcat de Janos Szekely. Ultima victorie a lui "U" Cluj de pe teren propriu s-a înregistrat în 2007 în Liga 1. "Alb-negrii" s-au impus cu 2-1, Goga marcând golul decisiv. Steaua juca şi atunci în cupele europene.

CUPA ROMÂNIEI, "16"-imi

SC Bacău (Liga 2) - CS U Craiova
Unirea Tărlungeni (2) - Petrolul
"U" Cluj (2) - Steaua
CS Balotești (2) - CFR Cluj
Unirea Brînceni (4) - Astra
ACS Bucovina Pojorîta (2) - ASA Tg. Mureş
CS Mioveni (2) - FC Botoşani
Baia Mare (2) - FC Voluntari
Ripensia (4) - Viitorul
ACS Berceni (2) - CSMS Iaşi
CSM Rm. Vîlcea (2) - ACS Poli Timişoara
CF Brăila (2) - Dinamo
ASA Tg. Mureş 2 (4) - Chiajna
UTA (2) - Pandurii
Rapid CFR Suceava (2) - FC Braşov (2)
Viitorul 2 (3) - Academica Clinceni (2)

Jocurile din șaisprezecimile, optimile și sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent

Comentarii
  • 2015-9-12, 15:58
  • Scris de : andrey
Forta Cfr Cluj,campionii!!
  • 2015-9-13, 12:39
  • Scris de : Jojo
Campionii pwulii mele;)))
  • 2015-9-11, 21:06
  • Scris de : wober
Era mai bine daca cadeam cu franarii sa i scoatem din nou. Dar si cu oile va fi incendiar stadionul.
  • 2015-9-12, 10:21
  • Scris de : Vă dădeau frânarii vreo 4.Asa va dau oile
.
  • 2015-9-11, 19:13
  • Scris de : ucj
Putem face o surpriza
  • 2015-9-11, 17:40
  • Scris de : kuku
Se organizeaza deplasare a suporterilor la balotesti?
  • 2015-9-11, 19:10
  • Scris de : ucj
Kk sa-ti moara la intrare de cate ori te bagi in seama ,in loc sa-ti vezi de shaorma gratuita de la 7 muisti.Ca sfat amical nu uita vorba aia : cine rade la urma rade mai bine ,ca pana la urma din (cica) istoria voastra de 110 ani voi ati stat vreo suta prin c & b !
  • 2015-9-11, 19:52
  • Scris de : Mori
Atata timp cat noi am facut performantele in Europa care le-am facut, voi ar trebui sa taceti, pinguini nenorociti.
  • 2015-9-11, 20:28
  • Scris de : @mori
ultimul loc in grupa de 2 ori si 1 data penultimul , asta e performanta ???plus ca ati ajuns acolo asa cum ati ajuns
  • 2015-9-12, 10:26
  • Scris de : frUstratul maxim
Tu nici nu visezi "Old Traford sau Olimpico"..nu sa joci sau sa câștigi acolo Tu cu Oşorhei,Tarlungeni etc
  • 2015-9-12, 10:11
  • Scris de : Ba
Nu pot sa te injur aici, ca te-as injura. Ba fraierilor, cand o sa faceti voi 10 puncte in Champions League, atunci sa comentati ba jegosilor.
  • 2015-9-11, 16:49
  • Scris de : c
Si eu tin cu U in acest meci. Este firesc, ca ardelean si om cu minte la cap, sa tin cu echipele din Transilvania cand joaca cu miticii; ca sa nu mai amintesc de furaciunile "Stanei", ale echipei securitatii, etc. Sper ca si uistilor sa le vina mintea la cap; daca au cap si minte.
  • 2015-9-11, 15:57
  • Scris de : Numai U
Zic ca avem sanse. Oile vin cu rezervele care sunt slabe rau, cam de nivelul cefereului.
  • 2015-9-11, 16:24
  • Scris de : La ce?
Sanse la ce sa aveti, ma? La infrangere? Da, la infrangere aveti sanse 100%, la victorie cam 0%. Luati-va gandul de la Cupa Romaniei, pinguinilor.
  • 2015-9-11, 17:40
  • Scris de : stai dobitocule jos si linge de pe jos ce ramane de la sf arpi
  • 2015-9-11, 19:50
  • Scris de : Mori dracu
Vedeti ca poate va aduce El Fugitivo ceva din Dubai
  • 2015-9-11, 15:41
  • Scris de : ceferist
DCu aceasta ocazie, tin cu " U". M... FCSB!
  • 2015-9-11, 14:30
  • Scris de : ucj
Haide U cj... RESPECT PT. UISTI!!!
  • 2015-9-11, 14:26
  • Scris de : jack
Gol decisiv din foarfeca Nemanja Jovanovic.mai tin minte articolul"steaua apride lanterna"