Fotbal

Imagini formidabile cu fanii lui "U" Cluj din anii 70! Stadion arhiplin şi oameni care vedeau meciurile cocoţaţi în copacii din afara arenei

Imagini formidabile cu fanii lui "U" '70
Fotografii: Arhiva Minerva Archívum facebook.

Pagina de facebook Arhiva Minerva Archívum a publicat imagini extraordinare cu suporterii Universităţii Cluj la meciuri dintre anii 1965 şi 1973.

De pe vremea când stadionul era arhiplin, iar oamenii se urcau pe garduri şi în copacii din apropiere să-şi vadă favoriţii. Recunoaşteţi pe cineva din fotografii? :)

Albumul complet este AICI

Comentarii
  • 2015-11-23, 17:35
  • Scris de : U Cluj
din wikipedia: "Rapoartele poliției și ale Comitetului Regional de Fotbal consemnează manifestări violente la meciurile CFR-ului de la Cluj. În 1922, la derby-ul local Victoria Cluj - CFR Cluj toți cei 22 de jucători intrați pe teren se aflau sub influența alcoolului. În toamna aceluiași an, altercația dintre fanii lui CA Cluj și cei ai feroviarilor provoacă prăbușirea unui colț de tribună, accident soldat cu rănirea mai multor suporteri". De acolo vi se trage "civilizatia", mai pui de grofi?
  • 2015-11-21, 11:01
  • Scris de : eu
Au și venit postacii de serviciu ai grofului și ai securistului. Cum bine s-a spus, cfr avea cam 20 de suporteri, alcoolici înveterați toți, în ligile inferioare. „Fanii”( a se citi niște analfabeți care înainte țineau preponderent cu steaua) au început să vină odată cu ascensiunea cuplului mafiot și odios mai sus menționat, înfierbântați de sloganurile neofasciste ardelenești de tip sabin gherman, în care umanitatea se oprea la Brașov(dar culmea cu portughezii nu se aplicau criteriile purității ardelenești!). Cfr nu avea nici stadion, nici juniori talentați, nici suporteri. Acum are niște mercenari, niște infractori care vor ajunge rapid la Gherla pentru fărădelegile, blaturile și toată mizeria ce o reprezintă cfrul și mai au niște analfabeți plătiți cu salariul minim ca să tasteze aceleași lozinci pe toate site-urile de sport. Faptul că în momentele grele ei au sub 200 de suporteri (vezi meciul de cupă din sezonul trecut), și ăia intrați pe gratis, arată că, totuși, clujenii au anticorpi excelenți și nu se infestează cu dejecțiile securiștilor burtoși. În rest: pozele vorbesc! :)
  • 2015-11-22, 23:16
  • Scris de : codrut
ce prost esti :))
  • 2015-11-23, 17:21
  • Scris de : Singurul prost esti tu
Mai codrut am o capra si-un iedut cat sa-ti dau sa mi le f..i?
  • 2015-11-21, 11:19
  • Scris de : Cluj-Napoca
Big big LIKE
  • 2015-11-21, 13:17
  • Scris de : Carla
Meriti cateva beri pt postarea asta. Din suflet...m.uie dan muresan si pcr 1907 iluzii!
  • 2015-11-21, 13:23
  • Scris de : Tiberiu
Mare dreptate ai zis.
  • 2015-11-20, 16:05
  • Scris de : misu
Atunci U era o echipa inocenta si curata nu mafiotii de acum (de la patron pana la .....)!
  • 2015-11-27, 19:33
  • Scris de : gigi
Lasa tu U in pace si ai grija de franele tale,bine?
  • 2015-11-20, 15:57
  • Scris de : Radu
Multumim "Minerva Sajtófotó Archívum" pentru aceste fotografii! Cei care au facut istoria in acest oras (ungurii), au grija de istoria sa! Declinul Universitatii a inceput in momentul in care a inceput sa batjocoreasca istoria orasului (considerand ca numai ei exista in acest oras), civilizatia sa urbana (devastand orasul in zi de meci) si pe unguri (urland animalic mesaje antiunguresti la meciuri). Asta e! Ciocul mic in Liga2 acum!
  • 2015-11-21, 18:00
  • Scris de : Arrow
Radu, propaganda pe care o faci nu face decat sa amplifice xenofobia si de o parte si de alta. Daca vrei niste adevar despre istorie iti recomand link-ul http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/avram-iancu-i-contrarevolu-ia-rom-neasc-transilvania-n-1848-1849 . In rest postarea ta seamana cu altele. Prin urmare nu ma mai obosesc sa-ti raspund.
  • 2015-11-21, 20:16
  • Scris de : dragos
Prietene in primul rand pe gunoiul asta sovin nu-l cheama Radu,ii urmaresc demult comentariile sovine iredentiste si crede-ma ca asta-i parfum pe langa altele mai vechi,un extremist plin de ura deghizat,in suporter.Si din pacate nu-i singurul vezi Cluj-Napoca Kolozsvar Klausenburg,Zoltan pop si cam toti din ,,galeria" kvsc crede-ma stiu ce vorbesc.Singura galerie formata pe criterii etnice este in Gruia,nostalgici dupa Trianon si Tinutul Secuiesc,arieni,,singurii clujeni veritabili" provocatori,sovini,iredentisti,extremisti.Ca dovada comentariile lor la un articol despre fotbal pe un site de sport.Si tot ei sar si ne acuza ca strigam nu stiu ce pe stadion.O sa strigam si vom striga ca n-om fi fraieri sa tacem,niciodata,au trecut vremurile aleacand taceam si cand strigam ne referim doar la ei,exclusiv la ei,la aceste gunoaie extremiste care ne urasc de moarte si care tin cu Gyorul cand joaca cu Oltchimul si cu Nationala Ungariei cand joaca cu cea a tarii in care s-au nascut si in care traiesc.
  • 2015-11-21, 16:51
  • Scris de : Holo
Sa mori tu ca te cheama Radu bozgoreeeee si ca voi ati facut istoria in acest oras si ca aveti grija de el iar noi romanii suntem niste animale necivilizate care v-am invadat si distrus civilizatia.Ba boanghina obosita comentarii sovine extremiste sa postezi la jobbik poate te fac aia, sef de filiala si n-o sa ramai doar un simplu membru ,un pielea pulii cum esti acum.
  • 2015-11-21, 09:18
  • Scris de : pop ion
taci dracu in cocina ta, limbric putred si puturos de franar.
  • 2015-11-20, 21:27
  • Scris de : Tiberiu
Auzi mai asta : Radu ( postacul de serviciu...) NU TREBUIE SA CAUTI PRIN ARHIVE ca sa afli istoria acestui oras si cine a facut-o ! .......Cand ajungi Tu pe la gara citeste ce scrie acolo chiar la intrare : ,,...IN LUNILE MAI IUNIE 1944 , 131.639 DE EVREI , BARBATI , FEMEI COPII DIN TRANSILVANIA DE NORD , AFLATA SUB DOMINATIA FASCISTA A REGIMULUI HORTHY , AU FOST DEPORTATI DE CATRE JANDARMERIA HORTISTA SI PREDATI AUTORITATILOR NAZISTE...DIN CLUJ NAPOCA AU FOST DEPORTATI IN ZILELE DE 25,29 SI 31 MAI 2 , 8 , 9 IUNIE 16.148 DE EVREI. FIE CA MEMORIA ACESTEI TRAGEDII SA RAMANA VIE CA UN AVERTISMENT PENTRU GENERATIILE VIITOARE !
  • 2015-11-20, 21:40
  • Scris de : @
Tiberiu, du-te la psihiatrie!
  • 2015-11-20, 16:40
  • Scris de : @
Postac mitic, tu vorbesti? ce sti tu despre istoria Clujului, despre unguri si despre "U"? Lasa-i pe cei ce-au trait acele vremuri sa vorbeasca, ca sigur au de spus mai multe ca tine. Inteleg dorinta ta de integrare in societatea clujeana, dar nu te ajuta cu nimic "maximele" astea induse dintr-o anumita directie.
  • 2015-11-20, 16:54
  • Scris de : u cluj
panonule,mananci cacat.
  • 2015-11-20, 16:40
  • Scris de : u cluj
radu,esti un mongol borat.probabil te cheama zoltan.
  • 2015-11-20, 16:24
  • Scris de : multimilenar@u@
Afara, afara cu Minerva arhivum din tara ! ====))))
  • 2015-11-20, 15:52
  • Scris de : Dinu
Oameni frumosi, civilizati, nu ca zapacititi cu flegme in loc de creier de azi.
  • 2015-11-20, 15:22
  • Scris de : un Cluj curat, fara sobolani!
Sigur au si franarii poze din astea, in lunga lor istorie :)). Prin acei ani, in zona tarcului de azi, la meciurile franarilor erau vreo 5-6 pensionari unguri, fara dinti, coborati din caminul din spate, ce postaleau la o sticla de alcool indoit cu apa. Ani de zile aia au fost singurii lor suporteri. Linistea aia sinistra si rece era intrerupta la cativa ani odata, cand vremurile o duceau pe "U" in gruia. Acum linistea e intrerupta de fcsb....
  • 2015-11-20, 15:44
  • Scris de : Clujnativ
La fel era si in Gruia bai zapacitule. Peste tot, lumea mergea la fotbal. Chiar si in campionatul judetean in Babes cand juca Tehnofrigul cu Clujana sau Metalu Rosu erau 2-3 mii de spectatori.Dar tu n-ai de unde sa stii chestiile astea ca pe vremea aia tatato era inca cu caprele pe dealuri si de nu era Ceausescu sa-l bage la bloc, dupa 1985 si tu erai azi tot acolo si cunosteai Clujul numai de pe cartile postale.
  • 2015-11-20, 21:46
  • Scris de : alt clujean nativ
Gresit. Deci sa recapitulam. Pozele sunt din 65 pana in 73. CFR-ul si-a inaugarat stadionul in 1973, un meci amical cu Cuba. Deci pana la inaugurare au jucat si ei pe potcoava si cam tot timpul sufla vantul. Eventual mai mergeau U-istii daca era meci de campionat sa-si ocupe loc in tribuna din timp. Sa nu uitam ca fiecare meci era precedat si de un meci intre reprezentativele de tineret.
  • 2015-11-20, 16:03
  • Scris de : misu
Nu-ti pune mintea cu scUrsuri !
  • 2015-11-20, 16:25
  • Scris de : U_CJ
Peste tot era asa. Cam aceeasi oameni mergeau si la U si la CFR, cu un plus pt U, data fiind capacitatea mai mare a stadionului (si nu numai asta, hehe). Vorbim despre alte vremuri, cand singura delectare a oamenilor era un meci de fotbal, un concert, un film la cinema...
  • 2015-11-20, 18:54
  • Scris de : Cluj-Kolozsvar-Klaussenburg
Cu un plus pentru U o phoola.Cand juca si CFR-ul pe MUnicipal tot timpul era arhiplin si la ei. Am o singura intrebare la acesti mari U-isti de azi: Manasturul nu era, Grigorescu nu era, Zorilor nu era, Marastiul nu era, Groapa nu era , atunci unde phoola mea erau marii astia U-isti, marii suporteri ai echipei inimilor romanesti, cand pe vremea aia componenta etnica in Cluj era cam, ca si azi in Harghita si Covasna, adica cam 70-80 % unguri. Eu m-am nascut intr-un vechi cartier muncitoresc in Cluj, mentionez nu in GRUIA si la mine pe strada una lunga de vreo 2 km nu tinea nici phoola cu U. Asa ca lasati-ma cu textele voastre. Ast-i buna de propaganda pentru viniturile care habar n-au de istoria clujului.
  • 2015-12-22, 07:06
  • Scris de : 1 decembrie 1918
Bai sobolane nu ati fost in Cluj majoritari niciodata.
  • 2015-11-27, 19:27
  • Scris de : gigi
Ma frana,iar ai baut?
  • 2015-11-21, 11:17
  • Scris de : Cluj-Napoca
Bai muie extremista iar ai aparut cu comentariile tale sovine si iredentiste?Ba labarule n-ati fost niciodata majoritari in Cluj si nici in Transilvania,nici macar in "40-"44 cand ati incercat sa ne exterminati,ba gunoi hortyst fara tara vinitura esti tu cu ma-ta si cu tac-tu
  • 2015-11-20, 20:53
  • Scris de : u cluj-napoca
migratorule,ti se pare ca are careva din pozele alea fata de mongol?
  • 2015-11-20, 20:27
  • Scris de : tu locuiai in ggerla ten gura cu toata familia ta de milogi
  • 2015-11-20, 19:49
  • Scris de : 1919
@18:54: "Manasturul nu era, Grigorescu nu era, Zorilor nu era, Marastiul nu era, Groapa nu era". Ce ai fumat, tataie? Pentru cultura ta generala, pozele sunt din perioada 1963-1975. Esti constipat sau esti intr-un nou episod psihotic? Esti unul dintre exemplarele pt care as taia internetul la sat.
  • 2015-11-20, 19:42
  • Scris de : U_CJ
Tu esti frustrat rau si taran, pe langa asta. Eu am scris civilizat, iar tu, marele clujean (cu ghilimelele de rigoare), ai folosit de trei ori un cuvant obscen. DE TREI ORI! Cam asta e diferenta dintre U-istii adevarati si franarii (ungurii) aparuti peste noapte, dar care se bat acum cu pumnul in piept ... P.S: Istetule, cand am spus 'UN PLUS PT U', am generalizat. Nu m-am referit doar la perioada din care dateaza pozele. Ani de zile voi ati fost in B si C, iar U in A. Asta pana v-a scos Arpi din mizerie. Normal ca pana atunci a fost un mare plus pt U, ca doar era singura echipa clujeana din prima liga. Dar tu, ungur fiind, ai probleme de perceptie. Pe undeva te inteleg...
  • 2015-11-21, 11:06
  • Scris de : Daca bate, daca nu, toti mocanii tin cu U
Du-te bai pui de taranus nascut la bloc. Tu ca vinitura nu poti fi clujean esti doar locuitor al clujului. Tin sa-ti amintesc ca pana la aparitia clubului tau fantoma creat de catre functionarii mitici parasutati dupa 1918 in Ardeal si Cluj. orasul asta a avut echipa si stadion pe care l-ati furat asa cum ati facut si cu alte obiective cum ar fi Teatrul National Construit la 1900, etc..etc..V-ati bagat aici si ati contaminat acest oras.Mai ales dupa 1985, de erau perioade ca nu puteai umbla pe strada din cauza flegmelor trantite de trotuar.Da va dreq de nespalati, frustrati niste emigranti interni, care s-acuma dupa decenii va simtiti straini in orasul in care traiti. Si veti fi mereu ca nu va leaga nimic de el, nici sentimental, nici cultural nici istoric. Va plimbati prin centru pe sub zidurile palatului Banfi sau Wolfart precum un emigrant tunisian pe sub arcul de triumf sau turnui Eifel.Faca esti asa destept si mare clujean, sper sa stii sloganul anilor 60-70 printre iubitorii fotbalului, daca nu, atunci citeste titlul.
  • 2015-11-27, 19:29
  • Scris de : gigi
Auzi hun spurcat ,vezi ca te cheama rudele mongole!
  • 2015-11-22, 00:37
  • Scris de : Daca bate,daca nu,toti ROMANII tin cu ,,U"
Du-te ma-n pula mea cu povestile tale de cacat extremist sovin iredentist, ba pizda uda unde cristosii ma-tii te-ai nascut si traiesti?Ce v-am furat ma muie?Voua toata lumea va furat ceva,de la toti pretindeti ceva.Clubul ,,Universitatea" a fost infiintat de romani la fel ca Universitatea Regele Ferdinand in cadrul careia activa.Asta te deranjeaza de fapt si mai ales ca a refuzat sa joace in 40-44 in campionatul Ungariei atunci cand ne-ati luat Ardealul l-ati luat vorba vine,l-ati primit pizdelor ca n-ati fost in stare sa-l luati prin lupta ca barbatii niciodata si n-o sa-l luati NICIODATA!Stai ascuns in spatele calculatorului ca un sobolan plin de ura si-ti versi frustrarile pe un site de sport jegosule.Mi-as da 10 ani din viata sa te vad o data si sa-mi spui in fata ce scrii aici gunoiule.Ai coaie labarule futu-ti cristosii ma-tii de jeg extremist?
  • 2015-11-21, 18:39
  • Scris de : mocanul
hai sa-ti zic una de pe vremea cand manasturul "nu era": zi branza! Sa-ti traduc? asa erau selectati ungurii de catre manastureni :)). Iuliu Hatieganu, Dumnezeu sa-l odihneasca, era mitic, libidinosule?
  • 2015-11-21, 13:15
  • Scris de : Carla
m.uie dan muresan!
  • 2015-11-21, 11:36
  • Scris de : eu
Un mare exemplu de civilizație, toleranță și înțelepciune neromânească din Cluj! Iar din deboșa de civilizație răzbate o idee clară, cu adevărat profundă și filosofică: să fie uciși sau, dacă nu, barem deportați/ostracizați toți românii din Ardeal. Nu, mulțumim, le știm astea, toate complexele, frustrările și episoadele psihotice de ură spumegândă, trăim de mult încpnjurați de ele... chiar nu contează că acum le coafați sub numele de civilizație, cfr, multiculturalitate etc, etc.
  • 2015-11-21, 23:45
  • Scris de : Cluj-Napoca
Inca un big big LIKE my friend