Fotbal

Update VIDEO: "Moment de istorie". Universitatea Cluj a ieşit, astăzi, din Era Walteratului. Noua asociaţie a primit marca şi va putea folosi denumirea "U" în Liga a IV-a

OFICIAL: "U" continuă să existe, la Cluj
Foto: Lion Adrian / stiridesport.ro

UPDATE: Consilierii locali au votat, astăzi, într-o şedinţă de îndată, trecerea palmaresului şi mărcii Universităţii Cluj către Asociaţia Club de Fotbal "Alb-Negru", care va putea folosi numele "U" Cluj în liga a patra. Societatea lui Florian Walter, FC Universitatea Cluj, a pierdut dreptul de a folosi brandul şi denumirea. Noua echipă trebuie să se înscrie la AJF Cluj până pe 14 august.

"Este un moment de istorie, este un nou moment de continuitate a Universităţii Cluj, care trece într-o altă etapă, şi de votul dvs. de astăzi se leagă continuarea activităţii Universităţii Cluj din sezonul următor, date fiind circumstanţele pe care cu toţii le cunoaştem.

Aşa cum am anunţat în decursul timpului, în condiţiile în care formula existentă a Universităţii Cluj nu va putea asigura continuitatea şi existenţa echipei în liga a III-a, aşa cum era firesc, încă din luna februarie, am pregătit pas cu pas un demers alternativ care să realizeze continuitatea Universităţii Cluj. 

Am început să gândim spiritul Universităţii aşa cum a fost acum 100 de ani. Le mulţumesc public rectorilor universităţilor clujene. Am semnat pe cale amiabiliă rezilierea contractului de marcă.

Acest proiect, dacă vrem să fie de succes, ar trebui să fie, la fel ca proiectul Cluj Capitală Europeană, să fie un proiect al comunităţii clujene. Acest proiect are mare şansă să fie o reuşită, o mândrie a Ardealului, a Clujului, a Transilvaniei şi a tuturor celor care au în suflet brandul "U"

Mulţumesc şi galeriei care a înţeles acest demers. Nu am forţat niciodată să avem în paralel două echipe U Cluj. Misiunea de primar se apropie de sfârşit, e vremea ca profesioniştii să se ocupe de soarta echipei. Să ducă echipa în prima ligă naţională şi să sperăm şi la o cupă europeană în anul centenarului", a spus Emil Boc. 

Consilierii au votat în unanimitate pentru rezilierea contractului cu vechea societatea şi trecerea brandului către cea nou-înfiinţată. VIDEO - AICI.

Câţiva reprezentanţi ai suporterilor au fost prezenţi în sală şi au spus că recunosc această nouă structură drept adevărata Universitatea Cluj, continuatoarea vechiului club. 

...

Consilierii clujeni vor vota în şedinţa de joi (azi) trecerea mărcii şi a palmaresului echipei Universitatea Cluj către noua structură susţinută de Primărie şi cele 6 Universităţi clujene, Asociația Club Sportiv de Fotbal ”Alb-Negru” a Studenților Clujeni.

Reprezentanţii Primăriei au fost zilele trecute la Bucureşti şi au încheiat pe cale amiabilă contractul de folosinţă a mărcii cu societatea controlată de Walter, astfel că echipa se va putea înscrie în Liga a IV-a cu dreptul de a folosi acelaşi nume.

Pe ordinea de zi a şedinţei extraordinare de joi au fost incluse următoarele proiecte

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea încetării Contractului nr. 163919/14.08.2009 de licență exclusivă a mărcii "Universitatea Cluj U 1919".

2. Proiect de hotărâre privind aprobarea transmiterii dreptului de folosință exclusivă, totală și perpetuă, cu titlu gratuit, asupra mărcii ”Universitatea Cluj U 1919” Asociației Club Sportiv de Fotbal ”Alb-Negru” a Studenților Clujeni.

Vom reveni cu amănunte!

Comentarii
  • 2016-8-21, 22:52
  • Scris de : alea iacta est
Atatea momente istorice la U CLUJ de nici nu stiu despre care sa vorbesc. S-a pradat multa cerneala evocand dezastrele vesele si deosebit de sentimentale ale legendelor "U"-iste care mai mult se vaicareau de bani si nu le trecea prin minte sa vina sa puna osul la revitalizarea clubului. Au venit insa ilustrii manageri de la primarie si alti cativa diletanti pe care nimenea nu-i stie si l-au adus pe Walter care a inmormantat clubul alb-negru. Ba mai mult chiar primarul a venit cu o alta ilustra idee,Clubul U sa se numeasca alb - negru caci a auzit ca si in Germania sunt cluburi de astea colorate. In ultimii ani toti juniorii acestui club au promovat in galeria ultrasilor. Astazi antrenorii emeriti dar necunoscuti ai clubului pot fi mandrii de aceasta promovabilitate de la juniori(100% ultras) care azi inpart pumni si picioare pe stadioane si pe langa. Totusi in ciuda acestui mare moment istoric in care Sabau a descalecat pentru a 3-oara la U Cluj si si-a adus apropiatii (niste lingai de cur) incapabili de a se sacrifica si indentifica cu clubul caci practic si-au dus traiul prin alte parti ale globului. Toti stiu astazi mai multa geografie decat fotbal. Daca ii pui sa cante un cantec studentesc,canta in ruseste nu in romana sau ungureste cum se canta pe la noi. In final trebuie sa recunosc ca la U Cluj e un moment istoric foarte inportant, U a ajuns in liga IV_a si inafara de Sabau nu cunosc pe nimeni. Haide "U" ,Haide "U", rau ma doare sufletu.
  • 2016-8-23, 04:29
  • Scris de : "curat murdar"
am vazut sedinta VIDEO. Asta e bataie de joc. Primarul face sedinta si hotareste soarta clubului si nu ai tu acolo rectorul si potentialii oameni care vor prelua destinele clubului."curat murdar"
  • 2016-8-15, 19:23
  • Scris de : U Cluj
Moment istoric al fotbalului clujean , a fost infintat U Cluj 2016 .Esteeeeeeee... Peste 99 de ani sarbatorim centenarul .
  • 2016-8-13, 22:14
  • Scris de : XXL
Toto pentru aducere aminte... https://www.youtube.com/watch?v=ek-9XjzW05M
  • 2016-8-13, 21:52
  • Scris de : XXL
Incurajari pinguinilor. Pana atunci, priviti cum am trecut noi prin momente grele. Cu multa inteligenta si rabdare... https://www.youtube.com/watch?v=F-MH1ZXg52A
  • 2016-8-13, 15:59
  • Scris de : Hiena
Astazi AM VANDUT 4 tomberoane cu U-Romprest. Pe Oser a fost sezatie. Am facut 40 de lei. Mai am inca 2 tomberoane si 13 sepcute rosii inscriptionate "slugile cainilor pana la moarte". Numai U.
  • 2016-8-13, 22:22
  • Scris de : calin
Numai mata!!!!
  • 2016-8-13, 14:28
  • Scris de : Luda@steaua.com
Fiecare ajunge unde merita. Pinguinii chiar merita Liga a IVa.
  • 2016-8-12, 20:05
  • Scris de : Barb
Liga 4 :))))))))))))))))))))))))) 1 Chitila 67 24 22 1 1 129 23 106 WWWWW 2 Voința Crevedia 61 24 19 4 1 117 13 104 WWWWW 3 CSO Bragadiru 51 24 16 3 5 77 20 57 LWDWW 4 Athletico Floreasca 42 24 13 3 8 74 59 15 DWDWL 5 Viitorul Domneşti II 41 24 13 2 9 59 56 3 LDLLL 6 ASC Magurele 34 24 10 4 10 58 73 -15 WWDWL 7 Voluntari III 31 24 10 1 13 53 78 -25 WLLWL 8 Cornetu 29 24 8 5 11 35 44 -9 LDDLW 9 Vointa Peris 28 24 8 4 12 55 83 -28 WLDWW 10 AS Glina 25 24 7 4 13 47 58 -11 LDWWW 11 Corbeanca 17 23 5 2 16 42 89 -47 LLLLL 12 Dărăști 14 24 3 5 16 32 103 -71 WWLLL 13 Voinţa Buftea 6 23 2 0 21 16 95 -79 Terminam pe loc de ieuropa lig anu asta, cei de la cornetu par echipa puternica:)))))))))))) ce ratați :))))
  • 2016-8-13, 08:28
  • Scris de : UCluj
Ratat ce ești, stai rău cu geografia
  • 2016-8-13, 07:13
  • Scris de : Hmm
Aia e liga 4 ilfov. Noi jucam în Cluj indianule
  • 2016-8-12, 18:25
  • Scris de : UCluj
Azi ne am înscris în Liga 4! Povestea continua!
  • 2016-8-12, 13:21
  • Scris de : U Cluj
Fac un apel la toti "U"-istii adevarati: haideti ca incepand de azi (ziua renasterii lui "U") sa nu mai polemizam aiurea cu CFR-istii. Recunosc, am scris de multe ori urat, i-am si injurat de multe ori. De azi insa PROMIT sa ma schimb si efectiv sa nu-i mai bag in seama. Ce ziceti, va bagati impreuna cu mine la chestia asta? Sa incercam macar acum, la inceput de drum nou, sa fim mai aproape de spiritul "U". Aceasta vocala draga noua vine totusi de la Universitatea. Haideti sa-i lasam pe CFR-isti in truda lor si sa ne vedem de ale noastre. Drumul e lung si greu pana la revenirea in prima liga. Multumesc !
  • 2016-8-12, 13:48
  • Scris de : Hmm
Dar pe cine intereseaza prima liga? Ce atracție are un meci cu chiajna, voluntari, botosani, sau clonele din Craiova și Timișoara. Atracție zero. Deci prefer Un meci pe sate prin liga 3-4 cu caterinca, bere și voie buna. Pana la urma ăsta e spiritul fotbalului. Împotriva fotbalului modern. Dar nu cred ca înțelegi ce zic.
  • 2016-8-12, 14:00
  • Scris de : Bună
Sa ne amintim perioada 2000-2007 cu deplasări prin orasele și comune. Atunci eram o familie, începeam meciul la terasa din sat și după meci continuam. Era o atmosfera care te atrăgea și la următoarea deplasare. Și erau infinit mai mulți suporteri decât la o deplasare prin câmpia romana pe la chiajna sa voluntari.
  • 2016-8-12, 23:07
  • Scris de : gigi
Si cu buzile si pisoarele cum interactionati pe atunci, prin anii 2000? Numai u....
  • 2016-8-12, 08:27
  • Scris de : Dacian
Sa va plătiți impozitele șobolanilor. Avem nevoie de bani.
  • 2016-8-12, 01:19
  • Scris de : uuuuu
Cemi place ....amu sa crepe saorma in frinar...jucam moca pe stadionul clujului si platim echipa din bugetul local asa sa contribuie si sobolani din deal... Haide U ....amu creapa matu in ei de ciuda si oftica ei cum cotizeaza tot neamu de frinari la adevarata echipa a clujului chiar ca ma unje
  • 2016-8-12, 01:43
  • Scris de : re_cj
da ma ce crepam de ciuda ca jucam in prima liga si pe voi va bate jucu!o sa aveti derbiuri cu iara,savadisla,someseni,cu satele din jurul clujului!nu mai pot de ciuda ca o sa jucati pe campurile din jurul clujului!tot noua ne e ciuda?cred ca santeti dusi rau cu pluta!ha ha ha
  • 2016-8-12, 11:17
  • Scris de : SORos ghYURY owner TRIGRANIT
Vai draghe ingust la minte la tine, fericitule !!! Tu nu intelegi ca Koloszvary Vassutas Sport Klub clubul nostru , pe termen lung a pierdut orice sansa sa castige Clujul in fata lui U ? Eu bagat la echipa noastra szasz&szasz milion forint sperat ca clujenii sa iubesca multi la noi ! Acuma U echipa nu numai iubita de clujeni dar si finantata din banii lor ! Tu fericitule poti sa razi- Hahahahahaha, eu trebuie sa plang ca noi pierdut la Clujul a doua oara dupa 1919.
  • 2016-8-12, 22:54
  • Scris de : UCluj
nu uita 1945. aia a fost a doua oara. acuma e a treia ))))))
  • 2016-8-12, 01:17
  • Scris de : luis
Deci tot cu fularul în plasa și fanionul în portbagaj. Offf soarta cruda!
  • 2016-8-12, 11:22
  • Scris de : CU SAU FARA CFR
... e singura ta obsesie. Esti un nenorocit.
  • 2016-8-11, 23:58
  • Scris de : u 2016 nu muare!!!
  • 2016-8-11, 22:54
  • Scris de : Intrebare
Se poate retrograda din Liga a 4-a?
  • 2016-8-12, 00:00
  • Scris de : numa cu pile!
  • 2016-8-11, 17:09
  • Scris de : gogu
Se mai vand tomberoane inscriptionate U Cluj? Rog seriozitate in raspunsuri.
  • 2016-8-11, 17:13
  • Scris de : gyuszi
Se mai vand, hai pe Salcamilor 47, te astept acolo
  • 2016-8-11, 16:06
  • Scris de : dan iuliu muresan
asa ma tata! voi stati pe articolele franarilor, caci de U ... chiar si lor li se rupe! rusinica!!!!!!!!!!!!
  • 2016-8-11, 19:58
  • Scris de : UCluj
Tu ce cauți la noi?