Fotbal

Cine va conduce noul "U" Cluj: Radu Constantea este preşedintele Consiliului Director, iar universităţile au fiecare câte un reprezentant

Cei 7 din conducerea noului "U" Cluj
Mircea Jorj, Radu Constantea şi primarul Clujului. Foto: pagina de facebook Emil Boc.

Ioan Ovidiu Sabău va fi managerul Universităţii Cluj, iar antrenori vor fi Marius Popescu şi Zsolt Szilagyi. Alţi foşti jucători sau antrenori se pregătesc pentru a intra în noua organigramă, dar până atunci stiridesport.ro vă prezintă componenţa Consiliului Director al Asociaţiei Club Sportiv de Fotbal "Alb-Negru" al Studenţilor Clujeni", adică oamenii care vor lua deciziile importante pentru club în următorii ani. 

Radu Constantea (Consiliul local) - preşedintele asociaţiei, cu un mandat pe 3 ani. Este omul de încredere al lui Emil Boc în acest proiect, consilierul local care s-a ocupat în detaliu de înfiinţarea noii societăţi şi recuperarea mărcii de la Florian Walter. Constantea s-a mai aflat la conducerea Universităţii Cluj, în 2008, ca reprezentant al firmei Oncos în Consiliul de Administraţie. 

Cosmin Irimieş (UBB) - vicepreşedintele asociaţiei. Este director general adjunct al Universităţii Babeş-Bolyai şi fost conducător al clubului "U" Cluj, în sezonul 2011-2012. A fost omul care a insistat pentru numirea lui Marius Popescu în funcţia de antrenor principal. A manageriat echipa de fotbal a UBB-ului, pe care a vrut să o înscrie în Liga a IV-a. vezi CV

Mircea Jorj (UMF) - secretarul asociaţiei. În prezent, este secretar-şef al Universităţii de Medicină şi Farmacie. A ocupat funcţii publice importante, precum secretar general în Ministerul Transporturilor, subsecretar de stat la Ministerul Dezvoltării Regionale, consilier la Direcţia de Finanţe Cluj, subprefect al Judeţului Cluj (2009-2010), secretarul municipiului Cluj (2003-2006) s.a.. A fost un jucător important pe piaţa hotelieră din Cluj, fiind director general al hotelului Onix şi a lucrat în companii importante precum Romatsa sau Eximbank. În 2011-2012, a fost membru în CA al Cluj Arena. vezi CV

Radu Adrian Munteanu (UTCN) - este fiul fostului rector al Universităţii Tehnice, Radu Munteanu. Are 41 de ani, este doctor în Inginerie Electrică, iar activitatea lui sportivă este legată de clubul Politehnica Cluj-Napoca, unde are rolul de preşedinte al CA. vezi CV

Leon Muntean (USAMV) - este Şef Lucrări Doctor, conform CV-ului, la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară. Are un doctorat în Agronomie şi - ca fapt divers - câteva premii la saloanele de Inventică, printre care unul pentru soiul de hamei "SuperAlfa de Cluj". vezi CV

Răzvan Bîţu (Academia de Muzică) - este Director general administrativ al Academiei De Muzică "Gheorghe Dima". Ocupă funcţia de director executiv în Asociaţia Filantropică "Sfântul Onufrie", care a organizat, alături de Facultatea de Ştiinţe Economice din cadrul UBB, meciul caritabil dintre Generaţia de Aur şi fostele glorii de la Universitatea, disputat pe Cluj Arena, pe 31 mai 2014. 

Cristian Cheşut (UAD) - este prorector al Universităţii de Artă şi Design din Cluj. Are numeroase premii şi expoziţii naţionale şi internaţionale, dar şi o colecţie personală impresionantă legată de sport: afişele de la toate ediţiile ale Jocurilor Olimpice din 1896 până în prezent, pe care le-a expus şi la Cluj, în 2012. vezi CV

Vom reveni cu detalii şi declaraţii despre rolul universităţilor în noua asociaţie şi despre modul în care clubul va încerca să atragă fonduri. 

Comentarii
  • 2017-2-10, 15:11
  • Scris de : junior de la academie
no bine no dar pe domnul profesor cojocaru de ce l-ati uitat.E singurul care poate conduce un club. E chiar mai bun decat toti in tara .
  • 2016-8-26, 17:44
  • Scris de : cei sapte care au speriat Vestul =)))
Intre care Jorj ( no comment =)))) si unul al carui mare realizare in viata este calitatea de fiu al fostului rector =))) . Na asta da conducere, pinguinilor =))).
  • 2016-8-26, 18:20
  • Scris de : Între care un prost , adică tu,,a carui mare realizare" ba prostalaule
.
  • 2016-8-26, 15:17
  • Scris de : ??? ce-i asta?
Kolozsvári Vasutas SC; Kolozsvári Torna Club; CFR Cluj; Kolozsvári MÁV SE; CFR Cluj; Ferar Cluj; Metalul Cluj; Locomotiva Cluj; CFR Cluj; CSM Cluj; Clujeana Cluj; CFR Cluj; Steaua CFR Cluj; CFR Cluj; CFR Ecomax Cluj; CFR 1907 Cluj, the end. Asta pretindeti voi sobolani de bozgori, ca-i din 1907?
  • 2016-8-26, 15:23
  • Scris de : E, da in 2019 tineti parastasul de 3 ani? da ori ba.
  • 2016-8-26, 17:11
  • Scris de : Parastasu mă -tii si-a papagalului de mai jos
.
  • 2016-8-26, 13:30
  • Scris de : IN 2019 VA FI PARASTASUL DE 3 ANI
  • 2016-10-30, 18:36
  • Scris de : marcel
Pentru cultura ta generala daca ai absolvit scoala generala invata ce inseamna jubileu. Si in alta ordine de idei in liga 4 la un singur meci U Cluj are mai multi spectatori in tribuna decat franarii in tot campionatul din liga 1.
  • 2016-8-25, 22:27
  • Scris de : Luda
nici o echipa din Liga I nu are 7 oameni in conducere... felicitari pentru super-organigrama! 7 oameni platiti din bani publici se vor ocupa de U Cluj!
  • 2016-8-26, 22:48
  • Scris de : Calin
Din pacate, desi sunt U-ist cu vechi state, din 1974, cred ca dl. Luda are dreptate. Oare ajungem ca si in era Bagiu???
  • 2016-8-26, 09:50
  • Scris de : BOC
Primaria cotizeaza 5.000 ieuroi pe an la noua asociatie. Apa de ploaie. Orice leut dat in plus va trebui trecut prin consiliul local. Plus ca bani dati de primarie nu pot fi folositi pentru plata salariilor!!!!
  • 2016-8-26, 07:05
  • Scris de : hmm
Da. treci pe la fisc sa fii la zi cu impozitele.
  • 2016-8-25, 20:22
  • Scris de : MISU spus la Studenti : No bine ma !!!
No nici un bine la ei, draghe ! Studentii astia pe langa sport , cred ca m-ai fac si multa multa dragoste ! https://www.youtube.com/watch?v=noHlgdmVmVU Noi cu munca si ei cu scoala , nu-i cinstit ce noi suntem mai prosti, oare ?? https://www.youtube.com/watch?v=jC8IhoObVeY Dupa ce isi termina scolile vin si ne fwt si pe la noi pe la munche, jos Studentii !!! Stima muncii grele,atat, mandru ca sant franar !!! Uite la ei toata viata se distreaza !! Si noi ? da nu-i corect ! Sa plece de la noi la oras ! https://www.youtube.com/watch?v=o37TolSF9os sa ne lase pe noi in pace , cu ciocanele noastre !
  • 2016-8-25, 19:26
  • Scris de : Dan Manastur
Mai bine se juca meciul in cocină. Asa ne distruge nationala gazonul si retrogradam si din Liga Satelor.
  • 2016-8-25, 17:29
  • Scris de : gus
Daca si din liga a 4-a "va amenintam", apoi dragi franari sunteti demni de cea mai patetica "mila"
  • 2016-8-25, 17:36
  • Scris de : Pep Guardiola
Toata ieuropa tremura la gandul ca U2016 e in liga 4. Noi, cei de la Manchester City, ne-am inchis in casa de spaima ce ne e.
  • 2016-8-25, 17:22
  • Scris de : UCluj
Terminati cu mistourile la adresa simbolului si lasati-ne sa ne pregatim de sampion lig.
  • 2016-8-25, 17:13
  • Scris de : Ertem la tine ????
Ce cauta atatea Universitati la noi la gara la Koloszvaryyyy ????? Da ? nu draghe VassUtas-ul(traducere pentru la romanii nostrii care nu stie = Drum de fier, Vass= Otel !!! Utass = Drum, este echipa orasului ? https://www.youtube.com/watch?v=ADjJBsBepvQ Auzi draghe la ei Universitati parca asta trebuie la tinerele noastre ???!!! Interzicem sportul la Universitate ! vreau sport ? -venit la noi la draghe !! avem si mascota la noi: Chefi o tisto Maghyar embe !
  • 2016-8-26, 11:31
  • Scris de : KOjak cukor
Vezi mai phoola ca pe langa gara noi astia cu draghe am construit si universitatile si teatrele si spitalele prin Kolozsvar.Voi l-ati facut pe Kojak cukor (statuia lui Abraham Janos alias Avram Iancu) si statuia calului impiedicat cu ,, hullarablo``adica jefuitorul de cadavre dupa batalii. Plus mai aveti in ,,palmares`` ghetoul Marasti si Favela Manastur. Baszam a szadat te geci.
  • 2016-8-26, 15:12
  • Scris de : kojak
draghe draghe, ma mongolule ce cauti tu pe pamanturile astea? Ai facut gara, teatre si spitale, pentru ca ti-au pus biciul pe spate, austriecii. Biciul o sa vi-l punem si noi cat de curand, ca sa-i sugi ....la calul impiedicat. Pacat ca nu v-a rarit Craisorul mai tare, dar ne ramane nou misiunea asta.
  • 2016-8-26, 16:01
  • Scris de : Mancatorului de Lebede
Voi aveti bici ? Vai de capul vostru n-ati avut veci. Umblati in opinci si cu capul in pamant. Natie de slugi si iobagi ati fost si sunteti si azi. DE nu erau miticii smecheriti de catre turci, care i-au invatat cu minciunile si spaga pana-i phoola nu vedeati voi Ardeal la ce prapaditi ati fost. O trebuit sa vina Bratianu sa dea spaga la francezi. Mai bine lasa tu prostiile ca sunteti de tot chacatul. Cum ajungeti in Londra perimul lucru pe care-l faceti va aruncati pasapoartele in Tamisa de rusine.Of doamne ce mandru-i mancatorul de mamaliga cu carne de LEBADA.
  • 2016-8-27, 07:36
  • Scris de : hmm
mongolezule, sa ne sugi pwula cu neamul tău de migratori.nomadule
  • 2016-8-26, 17:24
  • Scris de : Flaviu
Daca vrei sa stii prietene Clujul a fost ridicat prima si prima data de Sasi ca cetate medievala si a fost (Klausenburg) inainte de Koloszvar. Apoi dat fiind faptul ca doar maghiarii si austriecii respectiv sasii aveau atunci drepturi in Romania dupa retragerea lor din Cluj ati ramas voi in toate gata facute. Te rog nu incerca sa faci o natie intreaga mamaligari daca nu ai citit un pic de istorie, ori de aici ori din Ungaria. Si mai putina ura daca se poate ca scuipi venin fara sa stii nimic. Si treaba cu Abraham e o prostie inventata. Apoi ar trebui sa iti fie rusine si de marele Matia Corvinul care jumatate este roman la origine din neamul Corvinilor (ruda lui Iancu de Hundedoara). Multumesc, si te rog daca tot vorbesti citeste o carte de istorie chiar te invit una din Ungaria pt ca la fel ca si cele din Romaina inainte de comunism spun 90% adevar.
  • 2016-8-25, 17:08
  • Scris de : Gogu
Exista ceva sanse ca pana la Jubileul lui U Cluj-2016, adica in 2066, aceasta societate sa isi promoveze echipa in Liga a treia sau, de ce nu, sa se bată la promovare pentru Liga a doua. Mult succes.
  • 2016-8-25, 20:43
  • Scris de : Nu contează Liga când iubești echipa
Spre interesul tău această e vechea Universitatea Cluj și centenarul va fii in 2019 frânar deștept ce esti
  • 2016-8-25, 17:00
  • Scris de : hmm
Doar oameni cu educație . la kvsc urmăriți penal scroafa iulia end arpy Zoltan
  • 2016-8-25, 17:46
  • Scris de : U-ist cu educatie aleasa
De maine repertoriul galeriei noastre va fi alcatuit doar din citate de-ale lui Schopenhauer.
  • 2016-8-25, 17:59
  • Scris de : hai da-le gol si *** hai da-le gol
un citat din Schopenhauer: "franari spurcati de p... ne luati!" E bun? Ca Schopenhauer a spus multe la viata lui.
  • 2016-8-25, 16:54
  • Scris de : "U"
Ne dorim ca sa readuca "U" acolo unde-i este locul, in elita fotbalului si sportului romanesc. Sa nu uite niciodata ca "U" este simbolul unor inimi romanesti si cel mai iubit club al Transilvaniei. Haide "U".
  • 2016-8-25, 19:04
  • Scris de : misu
No bine maaa.....daca zici tu...!