Fotbal

Iuliu Mureşan anunţă când va renunţa la postul de preşedinte al CFR Cluj. Ce spune despre insolvenţă, plecarea lui Deac şi despre obiectivul sezonului viitor

Mureşan: "Abia atunci plec de la CFR!"

Iuliu Mureşan spune că va rămâne în continuare preşedintele clubului CFR Cluj şi că obiectivul anului viitor este "deocamdată" intrarea în play-off, într-un interviu pentru prosport.ro. Şeful feroviarilor crede că ar fi anormal ca echipa să nu iasă din insolvenţă, dupa ce s-a plătit planul. De precizat este că noul finanţator al clubului este de fapt vechiul finanţator, Arpad Paszkany, care a revenit la club printr-un interpus, Marian Băgăcean.

"Suntem optimişti cu toţii. Situaţia normală ar fi să ieşim din insolvenţă, anormal ar fi să nu ieşim. Am achitat toate datoriile de la masa credală.

Eu cred că da (voi fi preşedinte în continuare, n.r.). Asta trebuie să-i întrebaţi pe alţii, dar din câte ştiu eu da. Vin cu plăcere la birou, chiar şi acum sunt la birou, chiar dacă suntem în vacanţă. Când nu voi mai veni cu plăcere la birou, voi renunţa", a spus şeful CFR-ului pentru sursa citată. 

Mureşan a anunţat că vor pleca 10 jucători, însă Deac doar "pe mulţi bani" şi că îl regretă pe Larie. 

"Sunt jucători la final de contract, alţii de care dorim noi să ne despărţim. În total vor pleca 10 jucători. (...) Deac e jucătorul nostru. El poate pleca doar pe bani mulţi pentru club. Îmi pare rău, dar nu mai puteam să-i oferim (lui Larie) ce i-a dat Steaua. Îi mulţumesc pentru tot ce a făcut, chiar am mers sâmbătă în vestiar şi le-am mulţumit tuturor pentru ce au făcut, iar lui în mod special. Un jucător care şi-a văzut mereu de treabă, care n-a venit niciodată să se plângă şi care ne-a ajutat mult", a mai declarat Mureşan. 

 

Comentarii
  • 2017-5-18, 12:54
  • Scris de : clujean_adevarat
De precizat este că noul finanţator al clubului este de fapt vechiul finanţator, Arpad Paszkany, care a revenit la club printr-un interpus, Marian Băgăcean...de oarca nu era evident de prima data..))))))))))))
  • 2017-5-18, 10:58
  • Scris de : S.P.
Domnule Muresan! Este incredibil ca sa-l dati gratis pe Larie, care are valoarea de 1 milionde euro plus tva, care trebuie sa platesca Becali. El vrea sa-l duca si pe Deac, si el are pretul de 1 milion. Nu se poate, ca acest om care se da sfant de la FCSB sa-si bata joc de tot Clujul, de dv, sa promita 200-300 de mii de euro si el i-l vinde pe Larie cu 4-5 milioane la altii, in strainatate si rade de clujeni ce fraieri sunt. ASTA NU SE POATE! NU ACCEPTAM NOI, care purtam in sufletul nostru echipa CFR CLUJ. Pregatiti bine avocatii ptr.26 mai ca sa nu faca alata gafa. Batin nu are deptul sa ceara bani de 30 mii, ca a iesit din termen de 3 ani, cand in Romania se pot recupera drepturi salariale. Daca a cerut mai de mult, atunci de ce n-a fost pe lista debitelor?
  • 2017-5-18, 09:52
  • Scris de : Minciuni. Mai mincinos ca Muiesan asta nu este in fotbal
.
  • 2017-5-18, 09:05
  • Scris de : paul pop
De precizat este că noul finanţator al clubului este de fapt vechiul finanţator, Arpad Paszkany, care a revenit la club printr-un interpus, Marian Băgăcean. E asta este cea mai cea manipulare de presa, 1 Muresan nu azis asa ceva, conform prosport.@ Bagacean este reprezentant financiar, dar al altei entitati. 3. Paszkani nu dispune in prezent de atatia bani ca sa plateasca 6 milioane de euro pentru iesirea din insolventa. 5 Aceasta aberatie apartine actualdecluj.6. Cei din spatele lui cfr au bani, tocmai au facut oferta pentru MorUtan, 5000.000 euro pt 50 %. 7. Si nu in ultimul rand , crede cineva normal la cap ca daca AP mai era patron prin interpusi sau nu la cfr mai intrau dinamovistii si sobolanii locali 3500 la meci? La preturi rezonabile ? Asa ca sa fim seriosi...........
  • 2017-5-18, 15:09
  • Scris de : Care 3500 șobolanilor că ați fost 50 in tribuna a doua
  • 2017-5-18, 11:05
  • Scris de : tot de la tara, jeaba te dai cu scoli
doar nu asteptai ca scroafa sa faca cunoscut, ceva ce vor sa ascunda. 6 milioane va trebui sa dea din jeb daca nu iesiti din insolventa, ca daca iesiti v-au pasuit creditorii, in ideea ca le platiti cu banii luati bani din cupe. Iar daca nu mereti in cupe, pierdeti clubul. Bagacean nu e interpusul chelului ci al celui care v-a imprumutat cu milionul de euro, pentru plata datoriilor acumulate in insolventa. E usor cu voi, ca sunteti prosti :)
  • 2017-5-18, 11:33
  • Scris de : paul pop
Mai tampiti ca aia din liga 4 nu se exista. Asta ca sa fie clar. Apoi nu vad logica, am o firma si nu oconduc eu in calitate de patron, ca trebuie sa o conduc prin interpusi, nu ? adica ma scarpin in urechea dreapta cu mana stanga. Despre grozaviile de la U , din timpuri imemoriale, blaturi si aranjamente nu are rost sa devoalam acum. AP este malefic, dar nici chiar atat de malefic. Sa asteptam conferinta de presa de dupa iesirea din insolventa, sa speram ca se intampla. Daca stai si vezi harta ardealului doar Gazul mai este, CFR incearca sa faca o echipa din tineri, doi batrani si restul sub 24 de ani, o echipa frumoasa. Cfr are deschis spre un bazin de simpatie major, daca iese din insolventa.......... Tot mai multi simpatizeaza cfr, vad multi care sufera in tribune la modul sincer.....Este nasol sa traiesti intr-o lume paralela in care totul ese rau legat de cfr...........stii de ce trebuie sa fie AP, ca sa poata sa fie exploatat bazinul nationalist, fara AP CFR devine frecventabil de tot mai multi.....asta este. Macar astia nu merg sa ceara bani....
  • 2017-5-18, 16:05
  • Scris de : mai berbecule
de ce prin interpusi? Simplu pentru ca cel care l-a imprumutat vrea o garantie si acea garantie este bagacean. La voi la tara e mai greu de priceput chestii din astea. Cu Arpi sau nu, tot unguri sunteti si asta nu mai trebuie demonstrat, te poti uita in jurul tau in tribuna, la cei care comenteaza pe toate site-urile si la bannerul cu kvsc. Ati produs prea multe dovezi ca sa s-o mai puteti scalda. Nu poti fi frecventabil, dupa ce le-ai tras teapa la cei care au bagat bani in club si conduce scroafa in continuare (vezi nenea Gadola). De cerut bani...ii cereti, ca nu va cresc in cocina si nici nu va acoperiti financiar cu cat vindeti. Mai studiaza cate ong-uri udmr-iste sunt finantate de la CL. Auzi mai Gaudi, vezi ca la voi la caminul cultural se predau ore ore de peisagistica asa ca nu-ti mai pierde vremea prin Cluj.
  • 2017-5-18, 18:02
  • Scris de : si mai uita-te si la reg.comertului si-o sa vezi ca bagacean nu exista,
***07 e tot pe chel, restu-s povesti pt cretinei ca tine
  • 2017-5-19, 09:24
  • Scris de : paul pop
Mai baga-ti milionul ala in cur, care milion, ca cu un milion nu acopera nici 20 % din datorii, mai meri in pooola mea cu explicatiile tale savante de conesseur, sa avem rabdare sa vina 26 , apoi mai vorbim, iar daca ai dreptate asta este......sunt un bou
  • 2017-5-23, 16:12
  • Scris de : U Cluj
Mai pizdulica de paulica, stii vorba aia:"daca taceai, filosof ramaneai?" daca tot te dai destept, inainte de a scrie un cuvant in lb. franceza, incearca un google translate, ca sa nu te faci de cacat pe aici! Hahahahahaha CONESSEUR...hahahhahahahha. Ce pizda ma-tii inseamna asta ca nu am gasit in dictionar?? Vroiai sa scrii poate CONNAISSEUR. Esti doar o pizda scofalcita, cu aere de mare CONNAISSEUR. Aaaaa, si inca ceva, poate ne explici ce numar e 5000.000 ca n-am inteles.
  • 2017-5-19, 12:06
  • Scris de : esti...si asta e axioma
.
  • 2017-5-17, 20:20
  • Scris de : Ragnar
Salam pe citynews : Da, noi sintem romani si nu cunostem nicio alta limba care vor sa ne cucereasca tara, si nu vrem alte limb
  • 2017-5-17, 16:45
  • Scris de : 26 mai! :)
de nu iesiti din insolventa in care v-a bagat chelul....sa vezi cum apar la suprafata toate minciunile si manevrele scroafei. Oare nelutu varga, de la care v-ati imprumutat cu milionul de euro si ceilalti creditori care v-au dat hartii pe garantie, ca intrati in cupe si le returnati banii intr-un an, mai pun botul o data? De nu iesiti.....urmeaza alte depunctari, fara lot si va lasa si sponsoreii pe care i-ati educat cu "trofee si performante", deci...paaaa :))
  • 2017-5-17, 16:24
  • Scris de : misu
Eu am vazut interviul, Muresan nu a spus ca Paszkany este investitorul, dar ce conteaza....de fapt !
  • 2017-5-17, 16:07
  • Scris de : Codrut
Iar va roade invidia ca singurul trofeu castigat de voi e din portelan? Continuati sa va consolati cu gandul ca U Cluj e o idee, nu un club ce doreste trofee
  • 2017-5-17, 16:04
  • Scris de : stelu
Daca pleaca 10 jucatori voi cu cine mai jucati mai Muresene.La CFR este o debandata totala vai de aceasta echipa frumoasa.
  • 2017-5-17, 16:01
  • Scris de : vali
Din pacate nu mai intereseaza pe nimeni gargara asta ieftina a d-lui presedinte. Cand se doreste intarirea lotului, nu pleaca jucatorii buni.Cel mai important in acest moment este iesirea din insolventa.
  • 2017-5-17, 14:18
  • Scris de : Arpy
V-am cumparat placute bilingve, v-am hranit cu shaorme, v-am dat bani de deplasari, v-am dat de baut, v-am angajat, v-am bagat boxe, v-am cumparat cupe si campionate...doar nu credeati ca renunt asa usor?
  • 2017-5-17, 14:30
  • Scris de : walter
v-am dus la pata rat,v-am adus-o pe miss mop,v-am dat cazare la pata rat,v-am dat bate de basebal sa bateti jucatorii,v-am desfiintat,si nu renunt.peste ani,daca o sa reusitzi sa reveniti in prima liga,o sa revin si o sa continui opera de arta ,cu voi,pinguinii mei dragi.
  • 2017-5-18, 12:55
  • Scris de : clujean_adevarat
fmmbeskire!!!!!!!!!