Fotbal

EXCLUSIV: S-a bătut palma pentru cumpărarea clubului "U" Cluj! Italienii de la Nilor Group vor să plătească toate datoriile şi să scoată echipa din insolvenţă!

EXCLUSIV: Au bătut palma pentru "U"!
Foto: stiridesport.ro

"U" Cluj se va salva de la faliment şi e posibil să iasă inclusiv din insolvenţă! Sursele noastre spun că italienii de la Nilor Group au virat deja două tranşe de bani pentru plata unor cheltuieli urgente şi s-au înţeles pentru cumpărarea clubului, stingerea datoriilor curente şi a celor din planul de reorganizare! 

Administratorul judiciar al FC Universitatea, Marieta Anastasescu, a confirmat pentru stiridesport.ro că negocierile sunt aproape finalizate. "E adevărat. Italienii sunt primii investitori interesaţi care au şi virat bani în conturile clubului. Ne-am înţeles pentru o sumă care ar acoperi tot. Se doreşte ieşirea din insolvenţă. Sunt încrezătoare", a mărturisit Anastasescu. 

3 milioane de euro ar fi suma totală pe care italienii ar urma să o cheltuie pentru preluarea clubului "U" Cluj. Sursele noastre spun că, pe lângă stingerea datoriilor, italienii de la Nilor îi vor plăti şi lui Florian Walter o sumă decentă pentru cesionarea acţiunilor.

"Ne luptăm cu timpul. Sper să se rezolve cât mai repede", a mai spus Marieta Anastasescu. 

Capital de 33 de milioane

Acum o lună, când italienii de la Nilor au vizitat Clujul, stiridesport.ro a vorbit cu Gheorghe Popa, preşedintele lui FC Braşov despre care se spune că i-ar fi adus pe italieni, în speţă pe Lorenzo Grassini, preşedintele grupului, în România.

"Au un capital de 33 de milioane de euro Ei credeau că la Braşov sunt datorii de 6-7 milioane, ca să afle apoi că e vorba de 17. M-au întrebat ce garanţii au că săptămâna viitoare nu apar şi alte datorii. Erau dezamăgiţi că nu există transparenţă. Dar da, aveau forţa financiară să acopere acele 7 milioane"spunea atunci Popa. 

Ulterilor, cei de la Nilor au cochetat şi cu ideea de a investi la Timişoara, potrivit primarului Nicolae Robu, care-i vedea ca pe nişte "investitori serioşi". 

Comentarii
  • 2017-2-14, 16:51
  • Scris de : ai de capul meu
stiri false "fake". Din Romania fug firmele si niste italieni mafioti cica investesc in fotbalul inexistent de la noi si chiar la U Cluj. De ce nu da Sabau o suma modica lui Walter? de ce nu da primaria Cluj o suma modica lui Walter? Maine dau eu bani lui Walter(o suma modica) si am incheiat parodia.
  • 2016-5-17, 18:30
  • Scris de : bvdp
sugi pula cferistule,inclusiv pe-a lui muresan.
  • 2017-2-15, 19:25
  • Scris de : mircea
ma neispravitule,tu te dai mare U-ist? De ce nu ai salvat tu Clubul U de la insolventa? Esti un coate goale care te invarti si tu pe langa U sa iti pice si tie ceva. Da,o sa-ti pice briliantele in papuci sa poti merge urland de durere. Ma caraghiosule,eu sunt U-ist convins si am incercat doar sa arat realitatea.Sunt vremuri grele la U si cei care s-au legat la cap sa conduca U au o misiune grea.Nu au bani si fara bani ramai in liga IV-a. Jucatorii joaca acum pe o supa si o bere dar mai la anul sau peste doii ani au nevoie de un venit decent . Cine le da bani? crezi ca mafiotii ca si Walter vin sa ridice fotbalul la Cluj sau sa isi umple ei buzunarele. Sti ceva: sa te duci si sa-ti cumperi un pistol sa ai cu ce sa te inpusti in cap. De prosti si nesimtiti nu e nevoie la U nici macar in tribuna.
  • 2016-5-11, 16:06
  • Scris de : Limoniu
Stați linistiti, tot eu si cu AMP vom controla treburile Ii str.
  • 2016-5-11, 12:14
  • Scris de : Acesta
Mor șobolanii de necaz :))))
  • 2016-5-11, 10:30
  • Scris de : Eu l-as fi preferat...
... pe investitorul din Hong Kong. Îmi părea mult mai serios.
  • 2016-5-11, 15:18
  • Scris de : Eu l-as fi preferat...
Si pe unul din Africa...mai dadea si la mama un ciocan, ca i s-a sudat pizda de batranete
  • 2016-5-17, 18:27
  • Scris de : bvdp
va fut in gura ceferisti
  • 2016-5-11, 09:40
  • Scris de : misU
"În contul Universităţii Cluj n-a mai fost “praf” marţi. Acesta a fost alimentat cu 10.000 de euro, din partea Nilor Group" !!! ???:)
  • 2016-5-10, 22:41
  • Scris de : Deci
Ăștia-s "parteneri" de "afaceri" de-ai lu Bucșă, au de recuperat niște datorii, așa că vor sifona niște bani publici prin intermediul U.
  • 2016-5-11, 10:35
  • Scris de : Arrow
@Deci care bani publici? Mai citeste articolul inca o data.
  • 2016-5-11, 14:55
  • Scris de : @Arrow
Arrow, mai citeste presa locală a ultimelor zile: banii publici pe care îi va oferi Boc!
  • 2016-5-11, 23:20
  • Scris de : Arrow
N-ai inteles. Povestea cu Nilor este una, povestea cu Boc este alta. Daca pana la urma vor lua italienii clubul fi sigur ca nu vor vedea nici un leu de la Boc.
  • 2016-5-10, 20:02
  • Scris de : MCB
Companie care de abia are 6 luni de la infiintare si in care shareholder-ul s-a teleportat cu tot cu capitalul de 30 mil. de lire din alta companie fantoma Western European Financial Limited Companiile din portofoliu: Nextotrade SA - infiintata de Francesco Pizzicato ( vinovat de frauda tip carusel, infractiuni fiscale si spaga la garda de finante in italia ... in total vreo 300 de milioane din care statul a confiscat pana acum 15 mil = scandal mare prin italia) pasata catre un anume Alberto Pasciuti ca mai apoi sa fie pasata catre Lorenzo Grassini care i-a schimbat si codul de activitate, actualul CEO la Nilor. ISIAR CO LTD - de fapt, I.SI.AR CO LTD ...infiintata in 2007, activitate 0. Nu se afla pe nicio lista a ministerului tazanian privind licenta de prospectiune, exploatare sau prelucare atat la nivel de companie cat si cu asociatii miniere mici. K & K Cargo Logistics - SUSPENDED FROM SERVICE AT TPA EFFECTIVELY FROM 09th FEBRUARY 2016 - autoritatea portura din Tanzania , plati nefectuate si neprezentare acte Nilor D.O.O. - capital 7500 euro, cica finante sportive dar de fapt e societate de creditare pentru penisonari
  • 2016-5-10, 20:11
  • Scris de : Unu altu
Vad ca pe toate siturile unde e stirea postezi aceasi chestie...ma intreb oare ti ciuda?
  • 2016-5-10, 22:00
  • Scris de : MCB
Nu mi-e ciuda, doar ca sunt reticient in privinta astora. Preferam un grup sau un investitor cat de cat sigur. Unii se bucura ca se rezolva o mica problema temporara, dar nimeni nu se gandeste pe termen lung. Asta e singurul loc in care am postat si nu e copy/paste. E ceea ce am gasit in 2-3 ore de cautari.
  • 2016-5-10, 22:12
  • Scris de : Unu altu
Toti vrem binele echipei si suntem reticienti la orice stire legata de investitori.din pacate am ajuns sa ne agatam de orice speranta.
  • 2016-5-10, 20:11
  • Scris de : Unu altu
Vad ca pe toate siturile unde e stirea postezi aceasi chestie...ma intreb oare ti ciuda?
  • 2016-5-10, 17:24
  • Scris de : Unu altu
Stirea pare sa fie reala cu atat mai mult cu cat se stie ca la ultimul meci italienii au suportat cheltuielile...
  • 2016-5-10, 17:21
  • Scris de : Vladimir Cinezan
Cred că doamna Anastasescu n-a vorbit în gol și suntem pe calea cea bună. E bine să creadă și fotbaliștii în această veste și să dea tot ce au mai bun la Vâlcea, deoarece, așa stând lucrurile, într-adevăr,trebuie evitată retrogradarea. Să fim alături de jucătorii Șepcilor Roșii la „lecția de italiană” !
  • 2016-5-10, 17:14
  • Scris de : U Cluj
Eu nu mai cred nimic.Atatia asa zisi investitori s-au perindat pe aici, astfel incat imi vine greu sa cred ca s-au gasit unii seriosi.Parca vad ca peste cateva ore anuntati ca tranzactia a picat.
  • 2016-5-10, 18:17
  • Scris de : U
Mai rau decat e acuma nu poate fi.Macar o stire din asta ne mai da un licar de speranta.Daca acum in preajma alegerilor nu se rezolva nimic,nu vad cand si cum s-ar mai putea face ceva.Trist e ca acum la greu, suntem tot mai putini pe stadion.Haide U!
  • 2016-5-10, 20:07
  • Scris de : radu
Pai probela nici nu are cum sa se rezolve acum. Baietii astia au bagat bani pt cheluieli curente (apa , gaz, electricitate) adica vax albina. Nimic concret, doar sperante desarte iar alegerile trec intr-o luna. Boc oricum nu are cum sa piarda alegerile asa ca il cam doare la banana de ce spun suporterii lui U.
  • 2016-5-10, 16:45
  • Scris de : toto riina
asta ar fi una dintre glume
  • 2016-5-10, 19:51
  • Scris de : Calin
Baaai MOTO RINA...mai taci in poola mea de frânar ......sa le-o sugi la toți ,,U,,istii !!
  • 2016-5-10, 16:38
  • Scris de : misU
in 2 ani mergem in Champions League !!!
  • 2016-5-10, 17:50
  • Scris de : 2
asaa zis si bucsa :))
  • 2016-5-11, 04:06
  • Scris de : misU
glumeam .... DESFIINTAREA !!
  • 2016-5-11, 08:59
  • Scris de : Hai un pariu daca vrei ca cfr se desfiinteaza mai repede ca U
.