Fotbal

Exclusiv Apus de soare în Gruia! Gadola nu mai vrea să repare jucăria stricată a lui Paszkany! Supravieţuirea pe prima scenă pare imposibilă!

  • Publicat în 5 Noiembrie, 2014 la 17:52
  • de
Apus de soare în Gruia!
Foto: Sergiu P.

Clubul CFR Cluj se confruntă cu cel mai dificil moment din "era" Paszkany! Semnalul de alarmă al "garniturii" din Gruia a fost tras cu două mâini de antrenorul Vasile Miriuţă, care a făcut publică, într-o conferinţă-eveniment, situaţia restanţelor către jucători: datorii de 6 luni de zile, fără perspectiva unei rezolvări în viitorul apropiat.

În aceste condiţii, situaţia este una sumbră pentru multipla campioană a României, care se află într-o situaţie disperată! Practic, clujenii vor fi nevoiţi să termine ultimele 4 jocuri rămase din tur în genunchi. Jucătorii titulari sunt decişi să nu se mai prezinte la aceste partide. Astfel, şefii din Gruia vor fi nevoiţi să apeleze din nou la înregimentarea de urgenţă a juniorilor, pentru a fi pregătiţi de ce e mai rău! Doar antrenorul îşi poate convinge jucătorii să se prezinte la ultimele jocuri din tur, dar acesta a declarat că nu mai găseşte resurse să-i motiveze.

De altfel, Miriuţă a şi plecat câteva zile la Budapesta pentru a se linişti alături de familie, iar jucătorii au avut program liber în ultimele două zile. La antrenamentul de joi se va decide dacă se va face deplasarea la Botoşani.

Insolvenţa, singura soluţie

Toată lumea a aşteptat ca finanţatorul Paszkany Arpad şi sponsorul principal Energobit să îşi întoarcă faţa spre echipă şi să facă un ultim efort pentru a plăti contractele restante. Sursele stiridesport.ro au confirmat faptul că şansele ca aceştia să vireze din nou o tranşă de bani sunt aproape nule. Interesul lui Paszkany pentru afacerea din Gruia este aproape zero în acest moment. Fostul finanţator din Gruia este angrenat în alte proiecte de afaceri. 

Aceleaşi surse au confirmat faptul că Paszkany şi Gadola au avut o întâlnire în cursul acestei zilei (5 noiembrie), însă n-au ajuns la nicio concluzie pentru salvarea clubului. Niciunul dintre cei doi nu este dispus să acopere găurile din buget şi restanţele acumulate în 2014. Mai mult, discuţia legată de soarta clubului n-a fost nici măcar o prioritate pe ordinea de zi. În aceste condiţii, nici măcar nu s-a pus problema ca jucătorii să primească în aceste zile măcar o parte din restanţe.

"Toată lumea ştie că nu mai sunt bani la echipă. Nu ştiu dacă se poate rezolva plata restanţelor şi dacă Paszkany mai este dispus să plătească. E foarte greu! Nici nu cred că are în acest moment o soluţie. În condiţiile actuale, declanşarea insolvenţei clubului ar fi posibilă", a declarat un apropiat al conducerii pentru stiridesport.ro

În lumina celor prezentate mai sus, CFR Cluj va avea mari probleme în a obţine licenţa pentru sezonul următor. Datoriile se ridică la aproape 3 milioane de euro în ultimul an. Nu atât restanţele financiare faţă de fotbaliştii din lotul lui Miriuţă îi îngrijorează pe şefii vişiniilor, ci suma rezultată din datoriile faţă de foştii jucători care au depus memorii pentru a le recupera!

Conducerea lui CFR a recurs la toate tertipurile pentru a amâna cât mai mult momentul în care trebuia să plătească datoriile faţă de foşti angajaţi. Într-unul din cazuri există deja o hotărâre din partea Comisiei Naţionale pentru Soluţionarea Litigiilor. CFR a făcut recurs şi cere neexecutarea deciziei CNSL: FC CFR 1907 CLUJ – neexecutare Hotărâre CNSL – În baza art. 24.C.1 din RSTJF se sancționează clubul FC CFR 1907 Cluj cu o penalitate sportivă de 3.000 lei si i se acordă termen de grație 5 zile de la comunicarea prezentei pentru stingerea debitului. Termen 26.11.2014. Ar putea urma depunctarea echipei şi excluderea ei din campionat!

CFR ar putea reveni pe linia de plutire doar sacrificând performanţa sportivă. Jucători importanţi vor părăsi echipa în iarnă. Vedetele echipei, Felgueiras, Tade sau Camora ar putea salva clubul prin transferul în următorul mercato.

In concluzie, întâlnirea de azi dintre Gadola şi Paszkany nu a produs niciun efect pozitiv pentru CFR Cluj. Sunt şi orgolii la mijloc, între cei doi vechi prieteni şi parteneri de afaceri. Gadola nu mai acceptă să repare jucăria stricată de Paszkany. Cu cât rezolvarea situaţiei se amână, spectrele insolvenţei sau, şi mai rău, ale falimentului, sunt toate mai aproape.

Datoriile clubului în ultimii ani, conform datelor oficiale de la Ministerul de Finanţe

Ultimul an profitabil pentru firma CFR Cluj a fost 2011. În 2012, societatea a raportat afaceri de 27.929.277 lei şi pierderi de 7.260.723 lei, ca în 2013 cifra de afaceri să se reducă la 16.479.114 lei, pierderile să se majoreze la 12.950.563 lei, exerciţiul financiar să se încheie cu datorii totale de 35.689.116 lei.

Vasile Miriuţă a şocat lumea fotbalului din România într-o conferinţă de presă

 

Comentarii
  • 2014-11-06, 13:43
  • Scris de : 1u
putea sa mai traiasca putin antonescu, sa va extermine pe toti! acum aveam si noi reciclare la gunoi si nu trea sa va lasam sa alegetz mankrea d acolo. app, cine va plateste voua beletele sa veniti n Gruia? bucsa sau mama di pa centura? pacat!
  • 2014-11-06, 13:27
  • Scris de : 1u
auzi mai marius d la turda, ia vezi-tz u de ma-ta aia inchisa la culoare k sh cioara d p gard! footoo-va n gura d tzaghani boratz! rpd rpd, sari u din turda sa kntz k moare echipa din Gruia.. sooj poola frayere!
  • 2014-11-06, 12:46
  • Scris de : Flamanzii the 1907 strazi
Arpi ala nu e prost. A luat banii si v a lasat cu ochii in soare. Il doare in p... de voi. Sau isi apara pielea, ca are ceva dosare la DNA, puse bine in sertar. Va meritati soarta.
  • 2014-11-06, 11:44
  • Scris de : Muie cfr
S a intors roata sobolanilor. Asa v ati bucurat si voi ca d eram in situatia voastra. Numai ca voi nu mai aveti nici o sansa. Unirea urziceni scrie pe voi
  • 2014-11-06, 13:30
  • Scris de : 1u
aham. auz, da pa ma-ta c scrie?
  • 2014-11-06, 11:34
  • Scris de : alex
ce grija au nuisti de capra vecinului securisti inputiti comunisti cu acte vreti doar mila de la boc nu aveti stadion sinteti boschetari cind vindeti fier si hirtie fuga la tras pe nas
  • 2014-11-06, 11:40
  • Scris de : Ceferist analfabet
In primul rand invata sa scrii. Sau esti ungur si ai ignorat scolile romanesti, sau ai doua clase ca trenul
  • 2014-11-06, 11:56
  • Scris de : uist din parint ajunsi la cug
atunci muisti
  • 2014-11-06, 12:17
  • Scris de : Analfabet ceferist
Bine imputitule
  • 2014-11-06, 13:32
  • Scris de : 1u
nu stiu kre e mai mputzit. crek u sh muma-ta, aia din coliba sh kre mank d p rat ce-i da bucsa din kmion..
  • 2014-11-06, 17:55
  • Scris de : Muie cfr
Sobolani pe cale de disparitie. Incepe deparazitarea orasului
  • 2014-11-06, 11:18
  • Scris de : Dan
Vaslui. Urziceni urmeaza cfr. Echipe hibrid fara suporteri n au cum sa reziste. Daca nu pui si suflet , joci doar pt bani. Nici o sansa
  • 2014-11-06, 11:03
  • Scris de : 4u
csaba draghe numele tau e MUIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 2014-11-06, 11:01
  • Scris de : 4u
auzi meeting!100 de avortati care nu stiu pe unde sa-si ascunda fularele cind sint prin oras?vai de mama lor istoria se repeta urneaza un al doilea surghiun la hungaria
  • 2014-11-06, 10:57
  • Scris de : clUj
In sfarsit vom putea face si noi performanta ca ne-am saturat cata bataie am mancat de la franari.
  • 2014-11-06, 07:16
  • Scris de : U Cluj
Lasa-tii ma... Cu cine ne mai batem noi? Cand vom mai face atmosfera de la 'Derby-ul Clujului'? Cand ne vom mai bucura atat de mult de o victorie in fata lor, daca ei vor disparea? Terminati. Eu zic sa ne strangem si sa ne uitam in curtea noastra, nu a altora. Pentru ca roata se poate intoarce. Haide "U" ! :)
  • 2014-11-06, 00:00
  • Scris de : csaba_killer
vaiiiiiiiiii nu se poate stia csaba ca sfaristu ie aproape uite che fac si o rime de disperare. yo sper sa se rezolve situatie si csaba sa revine iara in deal de aci din spani va spun forza cfr cfr cfr numele meu e victorie!!!!!!!!!!!!
  • 2014-11-05, 23:27
  • Scris de : Vasile Cluj
Acum e momentul sa umplem ClujArena.Sa vina banii din bilete.
  • 2014-11-05, 22:17
  • Scris de : FOAMEA07
GATA CU SHAORMA. ATAT A FOST. PACAT. NE E FOAME.
  • 2014-11-05, 22:19
  • Scris de : FOAMEA07
AM MANCAT O LITERA. DE FOAME.
  • 2014-11-05, 20:58
  • Scris de : LORI KKWC
Sa iesim toti in strada , miile de suflrte alb visinii, sa organizam un meetong cum nu a mai vazut Romania. Si sa cerem si autonomia tinutului secuiesc. Dupa sia fiecare pe barba lui. Èeeeeeelore kkwc
  • 2014-11-05, 20:44
  • Scris de : sss
se va face onoua echipa scroafa 1907 cluj
  • 2014-11-05, 20:41
  • Scris de : Victor
Ce ciuda le e "asistatilor social" din satul Gruia , comuna Gay, de unde mai manca saracii sendvisuri , cine le mai da bani sa cante... trist , trist de tot. Nici la cei mai mari dusmani nu le doresc ce li s-a intamplat lor. Asa ca o paranteza SERIOASA , sunt curios sa vad , cati suporteri are CFR in aceste momente , sa ii vad , daca sunt sau nu capabili sa se organizeze. P.S: mersu in birt la bere , nu e un ajutor :))
  • 2014-11-05, 20:24
  • Scris de : Eu
Se desființează cfr-ul, apoi psd-ul după ce va fi pierdut Ponta. Scăpăm de 2 tumori maligne. Adio trecut odios! Gata cu securiștii și comuniștii!
  • 2014-11-05, 19:52
  • Scris de : misu
CFR forever .
  • 2014-11-05, 19:47
  • Scris de : Muie cfr
Se mai pot vinde schelele la fier vechi, dar ush cine le cumpara daca se afla de unde provin. Poate gaseste scroafa muresan o solutie, ca la asta se pricepe cel mai bine.
  • 2014-11-05, 20:02
  • Scris de : nume
Scoti tu un pret bun? Se pare ca cu asta te ocupi.
  • 2014-11-05, 21:24
  • Scris de : Muie cfr
Acuma de ce e ciuda la tine ? Pai altceva ce sa se vanda sa mai platiti din datorii. O idee va mai dau dar gata. Bagati va femeile la produs. 60 lei muia pe calea turzii sau in gruia
  • 2014-11-05, 21:58
  • Scris de : nume
Asa solutionati voi probleme la universitate? Va scoateti consoartele la produs?
  • 2014-11-05, 19:44
  • Scris de : Lacatul sungura solutie
Nu o sa planga nimeni. In Cluj doar"U" conteaza.
  • 2014-11-05, 23:25
  • Scris de : aaaaaaa
Dupa cum bine vezi, asa cu zici tu ca numai U conteaza, media de oameni la meciuri ii mai mare la CFR decat la U. Salut
  • 2014-11-05, 23:41
  • Scris de : MUIE CFR
Media e mai mare ca v a ridicat o suporterii lui "U", Steaua si Dinamo . Care au fost mai multi ca voi in cocina gruia
  • 2014-11-05, 19:17
  • Scris de : RebelU
ce cifre sunt astea de 4 miloane euro maxim cand bozgoru trambita ca are buget de 18 miloane euro acum cativa ani?! uite cum isi batea joc harpike de propriii lui "suporteri" :)))
  • 2014-11-05, 19:15
  • Scris de : RebelU
ar trebui sa intre diicot si dna la greu prin ei! ce cifre de afaceri sunt astea cand numai din CL au intrat vreo 38 mil euro? nu se poate sa fi costat kovacs,balaj sau petrescu chiar atat de mult!!!
  • 2014-11-05, 19:08
  • Scris de : Mircea Rednic
Ce bine-mi pare ca si luat teapa....
  • 2014-11-05, 18:41
  • Scris de : sss
Miriutaa e la Budapesta sa inscribe echipa in campionat pt.ca de aici vor fi exclusi.DA LUIS mereu veti avea un loc dar nu aici.AJUNGETI UNDE MERITATI.LA GROAPA DE GUNOI A ISTORIEI.
  • 2014-11-05, 19:13
  • Scris de : @sss
Ciudat. Ce vorbe pline de duh de la un gunoi. Mars, asistatule!
  • 2014-11-05, 19:06
  • Scris de : luis
Tu de gunoi sa nu vorbesti,stii de ce,nu-i asa?
  • 2014-11-05, 18:39
  • Scris de : Ionita Sorin
Hai ba Gadola dao in pula de treaba. Pe langa ca am nevasta traseista imi mai strici si ultima bucurie
  • 2014-11-05, 18:37
  • Scris de : 1u
nooooooooo sami soooog poola...
  • 2014-11-05, 18:35
  • Scris de : ac/dc
Va indoaie Mioveni :)))))
  • 2014-11-05, 19:14
  • Scris de : @ac/dc
Atata timp cat ne mai prezentam, e bine.
  • 2014-11-05, 21:30
  • Scris de : ac/dc
Va prezentati...cu ce jucatori nu stiu, dar zic ca o sa va prezentati, ideea e ca ne doream...si inca ne dorim un meci cu voi in cupa, cred ca si voi.
  • 2014-11-05, 21:59
  • Scris de : nume
Eu personal, nu imi doresc un meci cu voi. Mi-as dori meciu cu Man United, Bayern, de-astea. Daca numai cu marea echipa a voastra se poate, asta e.
  • 2014-11-05, 23:17
  • Scris de : Muie cfr
Las ca si cu jucu sau cu sanatatea o sa fie bine de la anu. Sau cine stie poate va rezolva ,, romanul,, miriuta , sa jucati in campionatul hunGAYriei, ca pe vremuri
  • 2014-11-05, 18:25
  • Scris de : Sory
Da locul vostru unde este măi frustratule?
  • 2014-11-05, 21:33
  • Scris de : In Cluj Napoca
Se stie si se vede. Al vostru e la hunGAYria
  • 2014-11-05, 18:31
  • Scris de : luis
Bai fecala cu gura, noi vom avea mereu undeva un loc. Din voi nici praf nu va ramane. Cauta-ti alta slujba ca nu se mai platesc salarii pentru postacii ca tine. La produs cu mata, acolo iti e locul
  • 2014-11-05, 18:16
  • Scris de : VickThor
B-ul scrie pe voi. In sfarsit ajungeti acolo unde va este locul!
  • 2014-11-05, 18:23
  • Scris de : misu
Maxim C, dar eu cred ca e Unirea Urziceni 2. Dar poate e o sansa, sa iasa miile de suporteri la un meeting.. :))))))))
  • 2014-11-05, 19:04
  • Scris de : mda
si sa o futa pe mumata,jeg ordinar si plagiator mucos ce esti tu.
  • 2014-11-05, 19:07
  • Scris de : misu
Sssst. E inchis. Gata cu voi.
  • 2014-11-05, 21:00
  • Scris de : val
Ssst...măta e pe centura!!!Liniste!
  • 2014-11-05, 21:00
  • Scris de : val
Ssst...măta e pe centura!!!Liniste!