Exclusiv Update
BREAKING NEWS! CFR Cluj a fost depunctată cu 24 de puncte, deşi a reuşit să intre în insolvenţă! Ce urmează?

EXCLUSIV: CFR Cluj a fost depunctată!
Foto: stiridesport.ro

UPDATE: CFR Cluj a fost depunctată, în cele din urmă, cu 24 de puncte, de Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal Federaţiei Române de Fotbal!

Clubul feroviar poate face recurs la Comisia de Recurs şi apoi se poate adresa la TAS. Cert e că, în acest moment, CFR Cluj este pe ultimul loc în clasamentul Ligii !

"Este o zi tristă. Nimeni nu urmărea depunctarea CFR-ului, ci ca jucătorii să-şi primească banii. Ceea ce nu se va întâmpla acum, ci în 2, 3 sau am văzut că se poartă prelungirea la 4 ani. Şi nu e sigur că-i vor primi pe toţi", a spus Lucian Enache, juristul AFAN, pentru stiridesport.ro 

................................................

UPDATE: Sursele stiridesport.ro spun că e posibil ca, în primă fază, se se decidă depunctarea echipei, dar clubul are şanse mari să câştige apoi cazul, la revizuire, cu insolvenţa în mână!

Rămâneţi pe stiridesport.ro pentru detalii!

.....

UPDATE: Eforturile disperate ale oficialilor şi avocaţilor din această dimineaţă au dat roade.

În urmă cu câteva minute, Tribunalul Comercial Cluj a admis cererea formulată de clubul CFR Cluj şi a dispus începerea procedurii de insolvenţă!

Administratorul judiciar provizioriu va fi societatea RTZ & Partners.

Astfel, CFR Cluj va evita, cel mai probabil, depunctarea, în cazul datoriilor către foşti jucători. Aceştia vor intra la masa credală din procesul de insolvenţă şi vor mai avea de aşteptat pentru a-şi recupera banii.

Datoriile clubului, înscrise în cererea de intrare în insolvenţă, se ridică la peste 90 de milioane de lei, dintre care peste 50 de milioane de lei (11,5 milioane de euro) sînt datorii către stat!

.....

UPDATE: Judecătoarea a părăsit sala după doar 10 minute, anunţând că speţa rămâne în pronunţare.

UPDATE: Tribunalul Comercial Cluj a reuşit să delege în timp record un nou judecător pentru dosarul de insolvenţă al CFR Cluj. În urmă cu câteva minute (ora 12:00), judecătorul Voichiţa Grunea a intrat în sala de judecată şi va da o soluţie, în spatele uşilor închise. 

În cazul deschiderii procedurii de insolvenţă, comisia LPF care judecă acum cazul datoriilor va fi înştiinţată imediat. 

.............

Judecătoarea Camelia Botiş nu va mai judeca cererea de intrare de insolvenţă a clubului CFR Cluj, fiindu-i aprobată aprobată solicitarea de abţinere. Magistratul s-a retras pentru că avea o relaţie comercială cu firma de pază PP Protect, implicată în dosar - DETALII.

Oficialii clubului fac eforturi disperate să deschidă urgent procedura de insolvenţă! Avocaţii au depus azi dimineaţă o cerere în acest sens. Motivul? După ora 11:30, comisiile Ligii Profesioniste de Fotbal vor începe şedinţa în care se va hotărî depunctarea echipei dacă clubul din Gruia nu plăteşte datorii de aproximativ 400.000 de euro către foşti jucători. 

Există, totuşi, o variantă cu happy end, atât pentru club, cât şi pentru jucătorii păgubiţi: LPF să plătească datoriile direct către fotbalişti, din banii din drepturile TV, care nu au fost viraţi către clubul din Gruia - DETALII

Datoriile clubului, înscrise în cererea de intrare în insolvenţă, se ridică la peste 90 de milioane de lei, dintre care peste 50 de milioane de lei (11,5 milioane de euro) sînt datorii către stat!

Comentarii
  • 2015-2-05, 11:00
  • Scris de : Muie crf
Urnatorul pas . Jucatorii neplatiti vor cere falimentul. Bravo Muiesan. I ai ingropat
  • 2015-2-05, 11:00
  • Scris de : PopaTanda
Paul pop, 1u, misu, zoli gunoierul canadiano-maghiar, dan muresan, UNDE SUNTETI, JEGURILOR?
  • 2015-2-05, 11:54
  • Scris de : Rromales gruia dabuleni
S au ascuns sobolanii. Sau isi cauta alta echipa din timp, ca nu vor sa participe la urmatorul derby clujean cu virusii verzi.
  • 2015-2-05, 10:57
  • Scris de : Mara
Pe toti aia care v-ati indoit de dezastrul de la cfr (incepand cu insolventa), care ati jignit oameni competenti pt faza cu CRF (eroarea din dosar), care v-ati crezut arieni, care ati ras de U Cluj, va invit sa SUGETI ceva, IPOCRITILOR!
  • 2015-2-05, 09:07
  • Scris de : xxx
Pentru clujeni urmează noi probleme în zilele următoare, cînd Comisia de Disciplină a FRF va judeca şi cazurile altor cinci jucători, Damjan Djokovici, Liviu Ganea, Rui Pedro, Javier Velayos, Felice Piccolo.
  • 2015-2-04, 20:47
  • Scris de : @misu
Sobolanule te ai ascuns? Hai si comenteaza laba trista
  • 2015-2-04, 18:01
  • Scris de : luis
http://www.onlinesport.ro/fotbal/liga-1/cfr-cluj/cfr-cluj-a-intrat-oficial-in-insolventa-nid-112191/ Mai sunt si publicatii corecte.
  • 2015-2-04, 20:12
  • Scris de : Bla bla
Totul a fost premeditat si intentia era sa nu plateasca nimic. De data asta scroafa securista s a miscst greoi. Asa ca drum bun in B. Ati existat cat o basina.
  • 2015-2-04, 17:59
  • Scris de : Observer
Dle Enache. Sunteţi mai transparent decât un pahar de sticlă. Abia aşteptaţi să puteţi doborî CFR-ul. Bucuraţi-vă de scurtul timp pe care-l aveţi la dispoziţie, veţi fi obligaţi să corectaţi nedreptatea săvârşită! Ruşine LPF!
  • 2015-2-04, 16:45
  • Scris de : Iuliu
Jegurilor sunteti in buda
  • 2015-2-04, 16:56
  • Scris de : luis
Grai-se Gyula universitarul.
  • 2015-2-04, 16:40
  • Scris de : dixit
Sărbătoare mare în redactie.Nu i așa Stiridesport?
  • 2015-2-04, 16:45
  • Scris de : luis
Nu cred sa sarbatoreasca.Acum va trebui sa faca reduceri de personal, ca nu vor mai avea subiecte.:-)))
  • 2015-2-04, 20:01
  • Scris de : Muie cfr
Si voi sa va gasiti alta echipa ca in divizia B sau C nu se mai scriu articole despre cfr
  • 2015-2-04, 20:01
  • Scris de : Muie cfr
Si voi sa va gasiti alta echipa ca in divizia B sau C nu se mai scriu articole despre cfr
  • 2015-2-04, 20:22
  • Scris de : luis
Lasa ca-i bine si in B si in C.Dupa cum sta U in campionat la anul vom avea derby de Cluj in divizia B.
  • 2015-2-04, 22:16
  • Scris de : Muie cfr
Stai linistit ca nu moare si capra vecinului. Noi suntem cu salariile la zi si ce a fost greu a trecut din periiada insolventei.
  • 2015-2-04, 15:30
  • Scris de : Muie cfr
Stirea zilei asta e: "....... Clubul din Gruia are şanse foarte mici să câştige cazul la recurs, deşi a fost demarată procedura de intrare în insolvenţă. Conform unor surse din cadrul LPF, CFR Cluj a primit, în urmă cu câteva zile, o tranşă din drepturile TV din Liga 1 şi şi-ar fi putut plăti datoriile care aveau ca termen limită data de 4 februarie 2015.... ".....
  • 2015-2-04, 16:25
  • Scris de : luis
Va bucurati degeaba.Punctele le primim inapoi,iar pe voi va eliminam din cupa.Singurul regret al meu este ca nu va putem bate in finala (era faina o finala u-CFR),era cu mult mai frumos,dar nici asa nu-i rau.
  • 2015-2-04, 15:29
  • Scris de : pisti
Clubul din Gruia are şanse foarte mici să câştige cazul la recurs, deşi a fost demarată procedura de intrare în insolvenţă. Conform unor surse din cadrul LPF, CFR Cluj a primit, în urmă cu câteva zile, o tranşă din drepturile TV din Liga 1 şi şi-ar fi putut plăti datoriile care aveau ca termen limită data de 4 februarie 2015.
  • 2015-2-04, 15:23
  • Scris de : lol
Va rog sa va reveniti...depunctarea este pt fc crf cluj, nicio legatura cu fc cfr cluj
  • 2015-2-04, 15:08
  • Scris de : vic
Depunctarea este definitiva ! Nu poate fi atacata ! A fost deja atacata cu recurs data trecuta ! La recurs s-a hotarat ca Cfr sa plateasca pana azi la ora cand incepe sedinta ! Pa si pusi ,sobolanilor !
  • 2015-2-04, 15:07
  • Scris de : mda
Surse din cadrul LPF susţin pentru ProSport că decizia luată astăzi, de penalizare a echipei CFR cu 24 de puncte, este definitivă. Practic, sentinţa reprezintă punerea în executare a unei hotărâri care fusese deja atacata cu recurs. CFR Cluj rămâne astfel cu 10 puncte în Liga 1 şi cade până pe ultimul loc, la o lungime în spatele Rapidului care strânsese 11 puncte în turul campionatului. În noua situaţie, ardelenii au un decalaj de opt puncte faţă de locul 12, ocupat de Pandurii, care asigură supravieţuirea în prima ligă. „Până la ieşirea avocaţilor noştri din şedinţă, asta a fost sentinţa. Penalizare cu 24 de puncte. Probabil vor încerca acum să schimbe decizia, bazându-se pe această decizie de începere a procedurii de insolvenţă. Normal, n-ar mai trebui schimbată decizia, pentru că insolvenţa a fost comunicată după începerea şedinţei“, a declarat preşedintele AFAN, Emilian Hulubei,
  • 2015-2-04, 15:05
  • Scris de : Iuliu
Ne bucuram mai mult ca ati intrat in insolventa. Si asta la voi inseamna FALIMENT.
  • 2015-2-04, 14:53
  • Scris de : Robi
Calmati-va prostilor, nu va bucurati ca descreieratii ca nu se depuncteaza nimic. Termenul de plata a fost 4 februarie. Normal ca liga ne avand o hartie in mana a decis. Dar la recurs avand documentele oficiale de la tribunal la da puctele inapoi.
  • 2015-2-04, 15:13
  • Scris de : Stefan
Eu asa stiu ca azi trebuiau sa faca dovada ca au platit dar in fine nici eu nu cred in depunctare. Toata mascarada asta e pentru ca lepefeul sa iasa cu basmaua curata. Acum ii depuncteaza iar la recurs o dau la intors si asa mai departe pana e mult pana departe iar scroafa tot scroafa ramane.
  • 2015-2-04, 15:10
  • Scris de : asd
Termenul de plata a fost, cum zici tu, pana in 4 cand s-a intrunit comisia. Ei nu au facut dovada intrarii in insolventa pana in acel moment si au fost depunctati. Daca legea e lege, nu primesc inapoi niciun punct pentru ca au intrat in insolventa dupa termenul de plata.
  • 2015-2-04, 15:01
  • Scris de : Muie cfr
Pana le da, daca le da, sunteti pe ultimul loc. Rromales giulesti si dupa ei rromales gruia dabuleni
  • 2015-2-04, 14:49
  • Scris de : Calin Bodea
Domnu presedinte nu ne parasiti...VA RUGAM...avem guri de hranit acasa...sintem disperati...am fost alaturi de voi si la faina, zahar, malai in vremurile bune...vrem si acuma o atentie...plang copiii domnu iuliu!!!!!!!!!
  • 2015-2-04, 14:28
  • Scris de : vinitura
Mai e ceva, voi astia cu trofee multe. A mai fost unul exact ca si voi.Il cheama Lance Armstrong
  • 2015-2-04, 14:24
  • Scris de : vinitura
Vai, ce o sa ne facem in cocina peste o luna???E aici mai sus unu care zice ca ne da 4 boabe? AAA, sunt doar pe net?? Virtuali? Chiar nu exista in realitate? Asa da! Din partea unei "vinituri"( cum le place bozgorilor sa ne spuna) o dedicatie - mars la munca, trantorilor, repliati-va la echipele pe care le sustineati si acum 10 ani, pa, la revedere
  • 2015-2-04, 14:42
  • Scris de : Unguru Bulan
Stai sa vedem daca o sa ma poata juca acolo, la ce datorii istorice au la stadion.
  • 2015-2-04, 14:16
  • Scris de : www.stiridesport.ro
LOVITURA DE TEATRU! PASKANY TRIMITE BANI! PENTRU A SCOATE DIN MOARTE CLINICA CEI 20 DE SUPORTERI VISINII CARE NU AU MAI MANCAT DE LA SFARSITUL CAMPIONATULUI TRECUT! SA CURGA MUSTARUL PE SHAORMA!!!
  • 2015-2-04, 14:14
  • Scris de : sobo
Ati supt-o sobo ! :))))))))))))))))))))))))))))))))))
  • 2015-2-04, 14:12
  • Scris de : luis
Actualizati clasamentul si jurati pe rosu!!!
  • 2015-2-04, 14:11
  • Scris de : gelu
Doar se prelungeste chinul ,exact ca la Rapid !Nu va mai bucurati degeaba ! Din cei 900.000 de euro din drepturi ,800.000 ii ia fiscul la primul termen de plata ! Stati linistiti ca nu terminati campionatul !
  • 2015-2-04, 13:54
  • Scris de : Robert
RTZ&Partners e tot o firma de-a lui Pascani.
  • 2015-2-04, 17:21
  • Scris de : Ufo
E firma lui Razvan Zavaleanu, pana acum un "mare" suporter al lui "U" de azi probabil un mare franar.Sper ca Ovidiu Blag sa nu-l mai primeasca la suetele lui baschetbalistice :)
  • 2015-2-04, 13:51
  • Scris de : Calin Bodea
Domnu Iuliu, noi, cei cu suflet si inima visinie, primim macar o masa calda pe saptamana?
  • 2015-2-04, 13:45
  • Scris de : dfgdfgdgd
Cum era aia sobolanilor? Insolventilor? Tu-va rasa voastra de bozgori!
  • 2015-2-04, 14:17
  • Scris de : L
si cu bozgorul(ii) vostru cum ramane? Ia sa vedem...poate inveti si tu ceva azi...dar ma indoiesc: Elemer Hirsch,Andrei Sepsi(corect Sepsi Andras),Ștefan Kovács (adica Istvan tot bozgor imputit si asta, asa-i?), Zoltan Ivansuc, Mihai Adam (acesta a jucat si la noi, deci e si tradator), Zsolt Muzsnay(get be get dac),Zoltán Iasko(alt pui de dac), Alpar Meszaros (chiar si el??) Zoltan Ritli( juma bozgor-juma oaie, dar voi sa-l uriti doar pe jumatate), Zoltan Kadar, Zsolt Loránt Szilágyi (frumos nume de roman asa-i?)...Deci, sa te iei de mana cu ceilalti "patrioti" din manastur, care inca nu sunt la parnaie, sa-i cautati si sa le dati in cap, sa-i alungati din kolozsvar, din Erdely, caci sunt bozgori...apoi sa vii inapoi sa postezi comentarii la adresa bozgoriilor de la CFR...sau mai simplu, poti recunoaste ca esti un ipoctrit, ca si marea majoritate a echipei "studentesti"...
  • 2015-2-04, 18:33
  • Scris de : eU
Aia nu sunt bozgori, is unguri! E o mare diferenta!
  • 2015-2-04, 14:40
  • Scris de : misu
Aia is bozgori buni, restul ca si tine is cetateni de rangul doi in romania si de rangul 3 in patria mama, care se pisa pe voi
  • 2015-2-04, 14:48
  • Scris de : L
bozgori buni :))
  • 2015-2-04, 14:01
  • Scris de : Moldo
Pai cum sa fie ? Uite asa, va dam la cioc incontinuare. Urmatoarea muwie pe care o veti lua va fi pe 4 martie. Va dam vreo 4 boabe si va scoatem cupa din cap. Iar la vara va duceti pe phoola ptr. ca Rapidul isi face echipa, Galatul are trupa, Brasovul e echipa mult mai buna decat voi s.a.m.d. sa scapati tre` sa faceti vreo 18-20 de puncte si nu le faceti ca n-aveti cu cine.
  • 2015-2-04, 14:21
  • Scris de : L
3 puncte facem cu voi...asta-i sigur, restul mai vedem, n-ai tu grija :)
  • 2015-2-04, 14:04
  • Scris de : Vallagut
Linge-te la hemoroizi in continuare vinitura
  • 2015-2-04, 20:57
  • Scris de : vlad
Vinitura esti tu cu ma-ta si cu tac-tu ungure
  • 2015-2-04, 13:43
  • Scris de : Vasile Maftei
Ce se bucura gunoaiele ca au prins insolventa.Ei, marile vedete de CL :)) Sa vedem cum se platesc 11 mil la stat. Agonie prelungita
  • 2015-2-04, 13:31
  • Scris de : obiectiv
Acum daca cei din comisie ar fi fair-play ar spune ca nu le functioneaza faxul. Si nu pot primi decizia de intrare in insolventa.
  • 2015-2-04, 13:07
  • Scris de : Muie cfr
Jegurilor nici in insolventa nu puteti intra. Ati ras de noi. Acuma sugeti
  • 2015-2-04, 13:36
  • Scris de : L
Uite ca am rausit sa intram, multumim pt ingrijorarea tuturor suporterilor(abia pot sa va numesc asa ma izbucneste rasul...) si ne vedem pe 4 martie la meci...dar sa nu uitati sa va aduceti batistele si sacul, cu care sa carati golurile primite...si sa va notati datele 5 iulie 2008, 18 mai 2012, 4 martie 2015...:)
  • 2015-2-04, 22:44
  • Scris de : 4 februarie 2015
Drumul spre iad inseamna pe tru voi ...jegurilor
  • 2015-2-04, 13:56
  • Scris de : zoli c
Te bucuri de insolventa voastra mai cretinule? Te bucuri ca ati scapat de depunctare? Vezi ca acum trebuie sa platiti la timp jucatorii ! Se vor renegocia unele contracte si atunci sa vedem cine mai ramane ! Inca mai sunt sanse sa fiti depunctati !
  • 2015-2-04, 13:49
  • Scris de : misu
Atunci ati primit si desert ca bonus la shaorma?
  • 2015-2-04, 13:54
  • Scris de : L
nu, am primit trofeul de campioni, stii, acesta sa da echipei care castiga campuionatul e un trofeu frumos, e in vitrina, poti sa te duci sa-l vizitezi....atentie insa la wc-uri..;)...ahhh de ce ma obosesc sa-ti explic??
  • 2015-2-04, 22:46
  • Scris de : Trofee cumparate. Imn plagiat. Echipa de cacat
Si uimirea urziceni are trofee. Dar s a desfiintat.
  • 2015-2-04, 13:58
  • Scris de : misu
Ce frumos e trecutul :)) Mai bine te uita inainte :))
  • 2015-2-04, 13:03
  • Scris de : lory
Gata, au depunctat!!!
  • 2015-2-04, 12:39
  • Scris de : Fanfara de la Savadisla
Domnu presedinte Muresan, bagam una de jale?
  • 2015-2-04, 12:38
  • Scris de : mda
Cam asta e justitia "independenta" .....oricum solutia o sa fie cea care o vrea arpy deci tot el decide
  • 2015-2-04, 12:36
  • Scris de : misu
Sa se transforme datoriile din euro in forinti si asa se rezolva treaba
  • 2015-2-04, 12:29
  • Scris de : asd
"În cazul deschiderii procedurii de insolvenţă, comisia LPF care judecă acum cazul datoriilor va fi înştiinţată imediat. " Daca sedinta LPF a inceput deja, de ce ar mai avea vreo influenta ceva ce se intampla in timpul sau dupa sedinta? Daca au avut un termen si nu l-au respectat sa suporte consecintele
  • 2015-2-04, 12:28
  • Scris de : @Lajos faszos
Mai deschide odata gura sa se pise Arpi bacsi pe voi :)) Inteleg e greu fara shaorma.
  • 2015-2-04, 12:22
  • Scris de : hiena
te frec in gaoaza ,iar pe mata o duc pe calea turzi la produs,asa poate scapati de datori,spurcatule !!!
  • 2015-2-04, 12:10
  • Scris de : bococi
Jurnalisti amatori :-) Sigur v-ati dat bacul?
  • 2015-2-04, 11:52
  • Scris de : hiena
sa mearga in divizia c,acolo le este locul jegurilor,sobolani spurcati ,prezenta voastra in liga 1 a adus numai minciuni si meciuri aranjate !!!
  • 2015-2-04, 12:10
  • Scris de : gigi
Sa te duci tu la mamicutza ta intre picioarele ei nespalate din bordelul de 2 bani de la BIG, nenorocitule !!!!!!!!!!!!!!impreuna cu echipa ta de gUnoaie ,care stau capra in fata lui FCSB !Sa -i pupi in dos pe toti sobolanii din Gruia , bastard de Manastur !
  • 2015-2-04, 12:18
  • Scris de : elore desfiintare
Hai nu te mai tura, ca e clara treaba