Fotbal

Sport alert VIDEO: "U" Cluj, la a treia înfrângere consecutivă în "B"! Ciprian Petre a adus trei puncte Gazului

VIDEO: "U" a pierdut acasă cu Gazul!
Foto: stiridesport.ro

Universitatea Cluj a pierdut al treilea meci consecutiv în Liga a II-a, scor 0-1, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş, principala favorită la promovare în acest sezon. 

Singura ocazie a gazdelor a fost ratată de Calcan, în minutul 16, când a scăpat singur cu portarul, dar a încercat o scăriţă şi a lovit greşit mingea. Clujenii au cerut penalty la acea fază, iar team managerul Marian Onicaş a fost trimis în tribune pentru proteste.

Ciprian Petre a dat un gol de 3 puncte, din lovitură liberă, în minutul 35 (VIDEO, mai jos). Gaz Metan putea să înscrie mai mult pe Cluj Arena, dar a ratat câteva ocazii mari, două dintre ele imense, prin Figliomeni.

Pentru "U" urmează partida cu Steaua din şaisprezecimile Cupei, programată joia viitoare, la Cluj. În următoarea etapă din Liga a II-a, "studenţii" vor juca, acasă, cu "Şoimii Pâncota", duminică, de la ora 16:00.

2.500 de spectatori au fost prezenţi la partidă

"U" Cluj: Niczuly - Dulap, Mutu, Cordoş, Coc - Cândea, Kovacs - Calcan, Butean (Schieb 52), P., Popescu (Tarcea 63) - Cocină (Greu 70). Antrenor: Marius Popescu.

Gaz Metan: Greab - Stancu, Muth, Vişa, Buzean - Ignat, Lisandro de Oliveira, Băjenaru, C.Petre (Bic 82) - Figliomeni (Alex Munteanu 67), Llullaku (Vitinha 73). Antrenor: Ion Balaur. 

CLASAMENTUL SERIEI VEST DUPĂ ETAPA A IV-a

FINAL.

min. 82: Ultima modificare şi la Mediaş. Iese C.Petre, intră Bic.

min. 73: Intră Vitinha în locul lui Llullaku

min. 70: Ultima schimbare la "U". Intră Greu în locul lui Cocină.

min. 67: Iese Figliomeni, intră Alex Munteanu la Gaz Metan.

min. 63: A doua înlocuire la gazde: Tarcea în locul lui Popescu jr.

min. 52: Schimbare la "U": Schieb în locul lui Butean.

PAUZĂ

min. 41: Coc şi Popescu jr. greşesc flagrant pe banda stângă, Gazul recuperează prin Ignat, acesta îi pasează în careu unui Figliomeni singur-singurel, care nu reuşeşte să trimită dintr-o poziţie ideală în poartă. 

min. 35: GOL Gaz Metan Mediaş! Ciprian Petre execută perfect o lovitură liberă de la 18 metri, bară gol!

 

Gol Ciprian Petre în "U" Cluj - Gaz Metan Mediaş. Detalii şi imagini >>> http://bit.ly/1iX4LIy

Posted by StiriDeSport.ro on Saturday, September 19, 2015

Aproximativ 2.500 de suporteri sunt prezenţi la partidă

min. 16: Team managerul Universităţii Cluj, Marian Onicaş, a fost trimis în tribune pentru proteste la adresa arbitrului. Clujenii au cerut penalty la ocazia lui Calcan, care s-a aruncat după ratare, pretinzând că a fost lovit de Greab. 

min. 16: Ocazie uriaşă a lui Andreas Calcan. Scăpat singur cu portarul, a încercat o scăriţă, dar a lovit greşit mingea. 

min. 15: Alin Mutu primeşte galben pentru un fault la marginea careului. 

min. 1: A început partida

"U" Cluj: Niczuly - Dulap, Mutu, Cordoş, Coc - Cândea, Kovacs - Calcan, Butean P., Popescu - Cocină. Antrenor: Marius Popescu.

Gaz Metan: Greab - Stancu, Muth, Vişa, Buzean - Ignat, Lisandro de Oliveira, Băjenaru, C.Petre - Figliomeni, Llullaku. Antrenor: Ion Balaur. 

Arbitru: Flavius Alin Roşu (Timişoara)

Ascultă live audio cu playerul de mai jos

.....

După o înfrângere în care a acuzat din nou arbitrajul potrivnic la Târlungeni (0-1), Universitatea Cluj va juca sâmbătă cu Gaz Metan (ora 11). Mediaşul şi-a anunţat intenţiile de a reveni în prima ligă după numai un sezon în "B", mai ales că şi-a păstrat în bună măsură lotul de jucători.

Antrenorul Marius Popescu susţine că tinerii Universităţii pot învinge Mediaşul pe teren propriu. 

"Urmează un alt meci greu pentru noi cu Mediaş. E foarte important, aproape la nivelul meciului de Cupă. Practic, întâlnim o echipă de Liga 1, care a retrogradat, dar şi-a păstrat lotul în proporţie de 85 % lotul de jucători şi arată clar intenţia lor de a promova. Noi creştem ca şi grup şi atitudine, dar avem nevoie de rezultate pozitive, care ne dau continuitate. Respectăm Mediaşul, dar nu ne temem deloc de ei. Ne-am antrenat foarte bine pentru acest meci"a spus Popescu după ultimul antrenament al echipei de vineri.

"Papi" a exersat în această săptămână faza de finalizare, însă a admis faptul că săptămânile pierdute înaintea pregătirii de vară se simte în duelurile cu ceilalţi adversari. 

"Am avut 4 meciuri oficiale, am câştigat două şi am pierdut tot atâtea. Putea fi şi mai rău, pentru că suntem cu minus 3 săptămâni de pregătire faţă de restul echipelor. Nu mă uit în spate, iar băieţii au ocazia să arate ce pot sâmbătă. E adevărat, am ratat foarte mult. La Târlungeni am avut nişte ocazii foarte bune, nu mai revin la elementul 3 din meci. Arbitrajul e incredibil, dar mă limitez la atât. Băieţii sunt tineri, dar sper să fie mai responsabili şi să concretizăm ocaziile", a conchis Popescu.

"U" Cluj vs. Gaz Metan va fi livetext pe stiridesport.ro şi audio la Radio Timişoara, sâmbătă, de la ora 11. Preţul unui bilet la tribuna a II-a este de 10 lei. 

 

Comentarii
  • 2015-9-19, 21:33
  • Scris de : CARE...
Care este rostul acestor comentarii ? Nu ca ar fi o problema ! poti sa le ignori etc.Multe sunt pline de obscenitati ( se vede clar scrise de aceeasi persona...) care se repeta la fiecare articol.Plin de spasm si troll la greu.Asa o fi moda sau curentul ? Cat mai tine netul si calculatorul nu mai intram aici.Ridicol,dezgustator.
  • 2015-9-19, 19:35
  • Scris de : kacalcan
viitorul universitatii kacalcan butoiasul atomic HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  • 2015-9-19, 19:35
  • Scris de : kacalcan
viitorul universitatii kacalcan butoiasul atomic HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  • 2015-9-19, 18:45
  • Scris de : belvedere
1. Era de asteptat sa piarda U. Mediasul are cea mai buna echipa de cele doua serii din B. 2. Am urmarit comentariile de la acest articol. Dincolo de afirmatii, nu toate, reciproc ireverentioase, nu inteleg de ce pinguinii nu vin sa se convinga la fata locului, nu neaparat in incinta stadionului - asa cum sugera un CFR-ist civilizat (cum sunt majoritatea lor) - cati spectatori vor fi in tribunele maiestuoasei arene Dr. Constantin Radulescu. Sa vada, cu ochisorii lor, ce inseamna 10000 de spectatori fata de mai putin de 2000. Hai CFR, Victorie!
  • 2015-9-19, 23:14
  • Scris de : Ufo
Mai maiestuosule....cred ca ar fi trebuit sa-ti alegi nick-ul "proastavedere"; sau sa-ti faci cadou un abac.....unul cu 10.000 de bile(poti sa ti le incluzi si pe cele doua scofalcite care le ai in pantaloni); asa poate inveti si sa numeri; 10.000 de shaorme n-o sa va mai poata da guru de la Dubai; asa ca n-o sa va mai strangeti atatia fomisti niciodata in chestia aia de tabla pe care o numesti "maiestuoasa"..
  • 2015-9-19, 23:15
  • Scris de : Ufo
Am uitat sa inchei in tonul tau...M..e cfr!Egal!:)
  • 2015-9-19, 15:08
  • Scris de : Hopaa
Ce cauta sobolanii la articole despre Simbol? Vedeti va de hibridul vostru unguresc.
  • 2015-9-19, 18:04
  • Scris de : mimi
Ce simboluri tot visati trepadusilor !?
  • 2015-9-19, 14:12
  • Scris de : muieuuuuu
un traditional, sa va futa walter in gura spurcati lor de sobolani de pe somes, ne faceti orasul de ras leprosilor!
  • 2015-9-19, 14:16
  • Scris de : eu
Mai jos, schizofrenicii cfriști (care scriu DOAR la postări despre „U”... asta ca să se vadă că sunt cfrismul e un produs artificial inventat doar pentru a fi în contra României) vorbeau de civilizație, cultură, toleranță și inteligență. Sau oare ești acleași cu alt nick? :)) La pastile cu voi, amărâților. Sunteți 4 postaci care schimbați nick-urile. Încăpeți pe o dacie (neagră)... a lui Iuliu de pildă.
  • 2015-9-19, 14:17
  • Scris de : eu
*că cfristul e un produs...
  • 2015-9-19, 13:52
  • Scris de : Radu
Se pare ca Universitatea se indreapta spre Liga a 3-a, adica acolo unde si-au dorit suporterii ei sa ajunga: in sate fara WC-uri si chiuvete, fara unguri, fara cultura urbana, mai aproape de neamurile lor.
  • 2015-9-19, 12:48
  • Scris de : HIENA
ACUMA TOATA LUMEA SE PREZINTA LA MECI NICI MACAR UNU CASTIGAT LA MASA VERDE ???
  • 2015-9-19, 18:05
  • Scris de : hiena parlita
Vai mama noastra de amarasteni, toti ne fac....vai de U , ce-am ajuns !!!!!!!
  • 2015-9-19, 08:12
  • Scris de : p
A ici se vede valoarae fiecarui echipe si suporteri lor.sobolani merg la meci sambata dimineata ca si boschetari la oser, suporteri din gruia merg la meci seara iar de acolo la club! cam asta este valoarea CFR lui fata de sobolani de pe somes,
  • 2015-9-19, 15:11
  • Scris de : Flory
Bozgore, nu mai viola limba romana. Si marsh la stirile despre kwsc, sobolan nenorocit. Clujul e oras universitar nu nod feroviar.
  • 2015-9-19, 18:06
  • Scris de : misi
Esti pe dinafara...!!!! universitarule !!!!
  • 2015-9-19, 10:52
  • Scris de : @p
p, este doar o confirmare a caracteristicilor celor 2 echipe: (1) CFR - echipa urbana Clujului, cu traditie multietnica si muncitoreasca, constituita dupa 1990 pe principiile economiei de piata, sustinuta azi de o clasa de mijloc urbana, informata, toleranta si (2) U Cluj - echipa taraneasca a Clujului, cu traditii xenofobe si nationaliste, promovata de autoritati locale (primarie, universitate), sustinuta azi de adolescenti semianalfabeti, slab integrati in cultura urbana a orasului, violenti, "smecherasi de cartier", imbecili care se simt straini intr-un oras tot mai multicultural si tolerant si injura "unguri". Asta e.
  • 2015-9-19, 15:31
  • Scris de : Nino nino
CFR-echipa bozgorilor a mecanicilor si controlorilor cfr. Oameni cu studii primare maxim profesionala. Universitatea Cluj- un nume care inspira un aer boem, echipa studenteasca la origini care se integreaza perfect in aerul universitar si cultural al orasului.
  • 2015-9-19, 14:00
  • Scris de : eu
De fapt, studenții sunt la... Universitate, nu mecanici de locomotivă. Apoi, cfr este echipa neofascistă maghiară a Transilvaniei, într-o bizară și uluitoare combinație cu clișeele și marotele securității clujene, securitate care devine tot mai absentă în cadrul capitalismului (se mai termină contractele cu statul, mafia, licitațiile aiurea, mai vine DNA-ul)... cfr e printre ultimele unelte ale securității muribunde. A fi cfrist înseamnă a face gargară cu voma securiștilor burtoși, în fruntea cărora e Iuliu Mureșan, vomă care se înscrie în curentul „ardelenist”, o formă violent antiromânească, sprijinită însă, în ciuda tuturor trofeelor (furate toate), de un segment insgnifiant din populația Clujului (sub 3%), în care ponderea cea mai mare o reprezintă neofasciștii maghiari (de tip kvsc). A fi cfrist înseamnă a sprijini singurul club care a făcut mai multe blaturi ca steaua în comunism. Nu există UN (1!) cfrist care să scrie sau să vorbească corect limba română , să aibă studii serioase sau să aibă vreo afacere serioasă. Doar lipitori, asistați, pensionari distruși de alcoolism, fanatici comuniști mai ales, dar și fasciști deopotrivă. Noi și în liga 2-a suntem mai mulți (nu cu câte 2 mii de bilete gratis ca sus în cocina securiștilor), pe banii noștri, în ciuda tuturor asperităților. Asta înseamnă valoarea Clujul, faptul că în ciuda tuturor greutăților nu se vinde securității camuflate în forme cameleonice care mai de care mai pestrițe. Bravo Clujului că, față de Craiova de pildă, nu se vinde unor politruci (ce mi-e comunista olguța, ce mi-e iuliu sau arpi?...) și rămâne, deși e greu, alături de „U”. Haide „U”!
  • 2015-9-19, 17:57
  • Scris de : pintea
Nenorocitule, vai voua...tribunul a murit...voi inca ati mai ramas cu Funar...!!!
  • 2015-9-19, 16:43
  • Scris de : Demagogule.De la comuniști ți se trage.
.
  • 2015-9-19, 14:19
  • Scris de : adrian
Pinguinule, exprimarea corecta "suna" asa: care a facut mai multe blaturi DECAT Steaua. Nu, "ca" Steaua; apropos de limba romana si de practicantii ei pinguinizati. Cat despre numarul spectatorilor, vino in seara asta in Gruia si vezi-ne!
  • 2015-9-19, 15:12
  • Scris de : Dan
Ce sa caut in cocina. Nu stiu ungureste.
  • 2015-9-19, 14:24
  • Scris de : eu
Șobolanule spurcat, slugă a securității: ambele variante sunt corecte. După ultimele reguli, că înainte era corect DOAR cum am spus eu. Se spune „mai mult ca [un substantiv]”. Exemplu: scriu mai bine ca George. și „mai mult decât [un verb]”: Pictez mai bine decât pictează el. Dar acum ambele sunt acceptate. Iar despre spectatori... Am fost 3 mii , pe banii noștri, la 11 dimineața, pe caniculă. Voi veți fi 2 mii seara, pe banii altora, când echipa joaca bine în liga 1, nu când joacă prost în a 2-a. NU calc în gruia decât când joacă „U”, când suntem de 10 ori mai mulți și vă umilim la voi în cocină :)
  • 2015-9-19, 17:35
  • Scris de : dixit
Sunt convins ca ești un exemplar grețos,fățarnic,şovin și plin de ură.Pa.
  • 2015-9-19, 10:41
  • Scris de : inainte de club la cantina sa va luati foza sobolani de vinituri
  • 2015-9-19, 07:25
  • Scris de : Florin
Oferta de succes maxim! Ce poate fi mai benefic decat sa lucrezi fara stres, fara sefi si in orele pe care tu ti le alegi? Acum ai aceasta sansa minunata de a castiga bani cu un program nou si revolutionar, mai ales daca nu ai niciun fel de experienta si vrei sa te indrumam noi pas cu pas, de la zero si cu mare atentie! Trebuie doar sa ne cauti acum la adresa noastra de email: florin_33_2006@yahoo.com
  • 2015-9-19, 06:53
  • Scris de : Hopaa
Vand vibrator anal(200/40) din lemn de dud putin folosit .
  • 2015-9-19, 07:20
  • Scris de : popaa
Si ce o sa-ti indesi in ochiu maro daca iti vinzi scula???? Sau e deja prea mic pentru ochiu tau???