Fotbal

Editorial: Mititelu, la judecata poporului

  • Publicat în 8 Iulie, 2013 la 18:30
  • de
Mititelu, la judecata poporului

„Cu «Știința» și după moarte!”. Nimic mai adevărat. Doi ani, suporterii Universității Craiova și-au mărturisit dragostea pentru echipa dispărută pe forumuri, în stradă, pe stadioane ce nu cunoscuseră suferința crâncenă. Au știut că o vor regăsi atât timp cât cerul a rămas albastru. „Campioana unei mari iubiri” s-a întors din morți, însă fotbalul românesc îi joacă o festă sinistră. Federația a acceptat două Universități pe grila de start a ligii secunde. Adrian Mititelu a anunțat că-și va înscrie formația în campionat, iar primarul Olguța Vasilescu și Consiliul Local sprijină proiectul instituției de învățământ ce a scris prefața poveștilor cu Oblemenco și Balaci.  

Clișeul e că oltenii se tot ceartă. Acum am putea asista la un derby Craiova contra Craiova unde toți spectatorii să strige „Știința!”, „Știința!”. Să promoveze amândouă și să celebreze în Bănie la câteva străzi distanță. E ridicol, dar mai degrabă e nociv. Aici nu e doar culpa federației. Adrian Mititelu a reușit să mai piardă un aliat. După Balaci și Pițurcă a venit și rândul Olguței Vasilescu să se convingă că Mititelu nu e un partener credibil.

Publicul e aliatul cel mai important ce l-a părăsit pe finanțatorul guraliv. Petroșaniul poate fi ultima bornă din aventura fanfaronului. În prima etapă găzduită de Craiova, va primi răspunsul fanilor. „Minerii” îl vor privi cu îngăduință și curiozitate, însă un „Ion Oblemenco” gălăgios ca în imaginile de arhivă i-ar rosti cu voce tare sentința. Dacă de bănci și creditori mai poate scăpa, datoriile față de susținătorii alb-albaștrilor nu se prescriu.

Mititelu pretinde că reprezintă adevărata echipă Universitatea Craiova. Uită că spiritul „Științei” nu se transmite printr-un act notarial. Am mai scris-o. Universitatea Craiova nu e o fabrică sau o afacere de care să dispui după cum te duce capul. E o obligație de suflet, e moștenirea unor generații. Dacă îți supui copilul la rele tratamente, există instituții abilitate să te decadă din drepturile părintești. Dacă ești proprietarul unei clădiri monument istoric, nu poți să o dărâmi cu buldozerul și să pretinzi că faci ce vrei la tine acasă. Dacă ești patronul Craiovei, nu-i desconsidera istoria și orgoliul. 

De când a preluat clubul de la Dinel Staicu, au fost destule umilințe și nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul. Păi în timp ce Ștefănescu și Crișan colecționau calificări și trofee, leii lui Mititelu adunau jocuri dubioase. Condusă de tipul cu ochelari fumurii, Craiova a plătit tribut Stelei, a retrogradat, a primit licența la presiunile regretatului Adrian Păunescu, Mititelu a promis mai multe decât un politician și s-a certat mai rău decât o precupeață isterică. În loc să scoată armele împotriva rivalelor, a întors pe dos buzunarele, să nu avem dubii că e falit. I-a amăgit pe fani că se va pricopsi din valorificarea acțiunilor la Fondul Proprietatea, apoi că se retrage și le cedează echipa. I-a înșelat cu un tupeu nemaiîntâlnit nici măcar la Nețoiu. Și acum le cere sprijinul? Și azi vrea o mână de ajutor?

La primul meci pe „Ion Oblemenco” vom avea răspunsul, mai aveți un pic de răbdare. Proiectul prezentat de Olguța Vasilescu pare credibil, iar tutela Universității îi oferă legitimitate. Vom vedea dacă investitorii și politicienii își vor respecta angajamentele. Lipsit de sprijinul fanilor, Mititelu va deveni un Zambon oltean, ce va ceda până la urmă în fața evidenței. A refuzat să vândă echipa, nu e capabil să se schimbe. Nu mai merită nici o șansă. E păcat doar de jucători și de antrenorul Nicolo Napoli.

Da, Craiova e numai una, însă nu poate fi jucăria unui escroc sentimental.

Comentarii
  • 2013-7-12, 00:06
  • Scris de : xyz
Vorbe-n vant platire din fondurile primariei. Ziaristul asta se crede pe vremea lui T.Vladimirescu.Azi vorbesc actele,Mititelu detine U Craiova,restul sunt povesti cu prosti.
  • 2013-7-11, 00:43
  • Scris de : EU DE LA LEU
FRATILOR OMUL A ZIS CA MITITELU O SA AIBE SOARTA LUI ZAMBON,, ADICA O SA CEDEZE STIINTA AUTORITATILOR PT CA VA FI SUPUS LA O PRESIUNE ENORMA... ASTA CRED CA ERA IDEEA ZIARISTULUI...SI CHIAR CRED CA ASA O SA FIE-... O SA SE GASESCA UN PUNCT COMUN..O SA VANDA AUTORITATILOR PALMARESUL..
  • 2013-7-09, 12:39
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:38
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:38
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:38
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:33
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:33
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:33
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 12:33
  • Scris de : Perspico
Mare ziarist Fanfaronade asta... nu e cumva ala pe care l-au dat afara de la vreo doua ziare? Sau erau trei? Cat de echidistant scrie el... despre piturca, sandu, dragomir si fratii becali nimic? Un ziarist adevarat s-ar fi luptat din rasputeri pentru "Dreptate pentru Craiova" nu ar fi dat tot in ala care, oricare a r fi motivele lui, se lupta singur cu o intreaga mafie a fotbalului. Cica, Fornaila: "nici o bucurie, nici măcar rară, cum spune imnul". Bah, pseudo-ziarist, iti arat eu macar 2 motive, dar pentru asta ar fi trebuit sa fi venit la stadion, ca sa nu minti acum din fata tastatura. Ia-uite: http://www.youtube.com/watch?v=y_nyilnod-U http://www.youtube.com/watch?v=hA5SHIW_AE8
  • 2013-7-09, 10:59
  • Scris de : alex_tg jiu
Nota 10 Alin! Nu-i baga in seama pe pupincuristii astia ai lui mititelu! Toata suflarea alb-albastra si-a dat seama de minciunile si aburelile acestui mititel, adevarata Universitatea Craiova va fi aceea ce va avea sustinerea gloriilor ce au creat acest mit si a unor autoritati si patroni cu bani REALI, nu imaginari ca ai booveanului.. CS UNIVERSITATEA CRAIOVA reprezinta continuitatea CRAIOVEI MAXIMA!
  • 2013-7-09, 08:58
  • Scris de : nică fara frică
Măi,ziaristul lui pește-prăjit,a avut dreptate Tolontan când te-a luat la sănătoasa!Fiindcă nu ești nici profesionist,ci doar mitoman și părtinitor!Să ne pupi în dos pe toți cei care au conștiință și onoare,sau dacă ăți place mai mult ,pup-o pe Olguța că ea stă să fie pupată!
  • 2013-7-09, 00:20
  • Scris de : ipsilante
Nota 10 pentru Alin Fornade! Inca o data a oglindit starea de lucruri din Banie exact asa cum e: scandalos de incurcata. La fel si opinia lui despre "mititelu", il arata in toata prostia si indaratnicia lui. Cit despre putoii care-l vor pe "mititelu" si echipa lui "FC Avereafamiliei Booveni", n-au decit sa faca naveta la Petrosani, Maglavit sau Filiasi (unde-o juca) sa o admire. Nu-i opreste chiar nimeni! Cale batuta!
  • 2013-7-09, 14:57
  • Scris de : Sardonic
Vom fi destui cei ce vor sustine U. Craiova , chiar si cu booveanu la conducere. Doar nu o sa fim suporteri 'navetisti' si de duzina ca tine.
  • 2013-7-08, 23:05
  • Scris de : nume
Alin ignora mititeii care pe langa faptul ca n-au pic de bun simt nu au nici macar 2 neuroni in cutia craniana. atat stiu ei sa faca sa atace in haita atunci cand stapanul le este pus la punct. Personal chiar asteptam sa iti aud opinia vis a vis de subiectul acesta.
  • 2013-7-08, 20:18
  • Scris de : matei
a se vedea cine au ramas fanii lui mititelu. bravo, ba, inteligentilor, luati bilete la trenu de petrosani
  • 2013-7-08, 22:38
  • Scris de : DRAGOS
TU O SA IEI TRENUL SPRE MOGOSOAIA
  • 2013-7-08, 17:34
  • Scris de : marius
Fanfaron e sti tu cu tato ,Adrian mititelu este unicul proprietar al UNIVERSITATI CRAIOVA restul e vrajeala ieftina , iar tu esti un ziarist prost si un mare dobitoc !
  • 2013-7-09, 09:18
  • Scris de : Pelendava
@marius, citeste inca o data si incearca sa intelegi: "Mititelu pretinde că reprezintă adevărata echipă Universitatea Craiova. Uită că spiritul „Științei” nu se transmite printr-un act notarial. Am mai scris-o. Universitatea Craiova nu e o fabrică sau o afacere de care să dispui după cum te duce capul. E o obligație de suflet, e moștenirea unor generații. Dacă îți supui copilul la rele tratamente, există instituții abilitate să te decadă din drepturile părintești. Dacă ești proprietarul unei clădiri monument istoric, nu poți să o dărâmi cu buldozerul și să pretinzi că faci ce vrei la tine acasă. Dacă ești patronul Craiovei, nu-i desconsidera istoria și orgoliul." Aceasta este chintesenta articolului; in trei fraze nu s-a adus nici o jignire. Dumneata, stimabile, intr-o fraza introduci cel putin trei. Jigniri vreau sa zic. Probabil esti cizelat dupa chipul si asemanarea idolului tau, sudorul agramat. Scutura-te de energii negative, judeca la rece si incearca sa te desprinzi din mocirla caracterului mititel. Bafta!
  • 2013-7-08, 21:23
  • Scris de : zanetti
bai prostule tu iti meriti soarta taci in mm din gura
  • 2013-7-08, 20:51
  • Scris de : @marius
Dobitoc este tac-tu. Dobitoc din dobitoc iese.