Fotbal

Update Victorie pentru "copiii" lui "U" Cluj, în primul meci al sezonului! Rezultate finale în Seria Vest

"U" Cluj, victorie în primul meci din B!
Foto: Cosmina Măcicăşan.

Universitatea Cluj a câştigat primul meci al sezonului, 1-0, în deplasare, la Chindia Târgovişte. Unicul gol al partidei a fost marcat de Andreas Calcan, după un sfert de oră de la fluierul de start, în urma unei incursiuni a lui Patrick Popescu, care a realizat un assist.

“U” a jucat o jumătate de oră cu un om mai puţin, după ce Lorant Kovacs, unul dintre cei mai experimentaţi jucători ai “studenţilor”, majoritatea sub 21 de ani, a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Chindia a avut apoi câteva ocazii importante de a egala, dar portarul Niczuly şi-a făcut bine meseria.

În minutul 65, echilibrul numeric s-a restabilit după cartonaşul roşu arătat fundaşului dreapta Pătru, partida s-a închis şi nu s-a mai întâmplat nimic până la final.

În etapa a doua, “U” Cluj primeşte vizita echipei UTA “Bătrâna Doamnă”, sâmbăta viitoare, de la ora 11, pe Cluj Arena. Cât costă biletele şi când se pun în vânzare.

Gaz Metan Mediaş, principala favorită la promovare, a început bine sezonul, cu o victorie chiar pe terenul arădenilor de la UTA, scor 2-1. Pentru echipa lui Ion Balaur au marcat Ciprian Petre şi Cosimo. La gazde a punctat Curtuiuş. 

FINAL: Chindia - "U" Cluj 0-1

A marcat: Calcan 15

Eliminaţi: Pătru 65 / Kovacs 39

"U" Cluj: Niczuly – Dulap, A. Mutu, Cordoş, Coc - Kovacs, Boboc (Cîndea 84) - Calcan, Popescu jr (Greu 80) , Ursu (Butean 73)- Schieb. Rezerve: Ţicrea - Cîndea, Tarcea, R.Crişan, Hîmpea. Antrenor: Marius Popescu

Chindia: Gârlea - Pătru, Ispas, Vătavu, C.Dinu - Neniţă (Stoica 46), Anton, Voinea (Liviu Mihai 70), Cruceru (Nisipeanu 75) - Chechez, Popa. Antrenor: Nicolae Croitoru 

 

Liga a II-a, seria a II-a, etapa I

Metalul Reşiţa – Olimpia Satu Mare 0-5

FC Caransebeş – CSM Râmnicu Vâlcea 3-1

UTA Bătrâna Doamnă – Gaz Metan Mediaş 1-2 

Unirea Târlungeni – Şoimii Pancota 2-3

FC Bihor – CS Mioveni 0-2

FC Municipal Baia Mare – FC Braşov 1-1

Chindia Târgovişte – Universitatea Cluj 0-1

CLICK PENTRU REZULTATELE DIN SERIA EST, CU RAPIDUL PE PRIMUL LOC

....

Radio Timişoara poate fi ascultat pe frecvenţa 630 AM sau apăsând play mai jos.

CITEŞTE ŞI: Lorant Kovacs: "Istoria lui U ne obligă! Ne putem lupta cot la cot cu Mediaşul pentru promovare"

....................

Chindia Târgovişte - "U" Cluj este primul meci al Universităţii în acest sezon. Liga a II-a începe astăzi, 29 august, toate partidele, din ambele serii, fiind programate la ora 11.00.

Nici o televiziune nu a cumpărat, încă, drepturile de televizare pentru "B". Meciurile din seria a II-a, seria Vest, inclusiv Chindia Târgovişte - "U" Cluj, vor fi transmise de Radio Timişoara

Comentarii
  • 2015-8-30, 11:48
  • Scris de : Cluj Napoca
Franari uitati-va la echipa asta si veti intelege ca timpul nu e aliatul vostru. Va asteapta vremuri cu adevarat grele. Doamne da s-o mierliti cat mai repede. Niczuly (20 de ani) – Dulap (20 de ani), Mutu (20 de ani), Cordoș (21 de ani), Coc (20) – Kovacs (22 de ani), Boboc (20 de ani) – Ursu (21 de ani), Calcan (21 de ani), Popescu (19 ani) – Schieb (19 ani)
  • 2015-8-30, 15:26
  • Scris de : vrajeala multa
la 20-21 de ani nu mai sunt copii....si oricum poti sa fii batran la fotbal si daca ai 21 de ani....astia o sa ajunga jucatori batrani dar fotbalisti ...niciodata..
  • 2015-8-30, 13:12
  • Scris de : popa
Fală mare...Traistă goală.Bucura te de echipa ta și lasă i pe ceilalți cu ale lor.
  • 2015-8-30, 11:24
  • Scris de : bravo copii!
nu bagati zanzanie intre jucatori. Copii au jucat extraordinar. Avem o echipa tare frumoasa, dar trebuie sa avem si rabdare, tineretea isi spune cuvantul. Mai multa atentie in centrul apararii, la fazele fixe iar Lori sa aiba mintea mai limpede. Calcan excelent! un adevarat capitan. Echipa joaca avantat cu pase dintr-una, jucatori tehnici si cu placere de fotbal. Speram ca in curand sa se rezolve si problema actionariatului si lucrurile sa intre in normal. Cu noi in tribune, echipa asta va creste frumos. Indiferent de problemele financiare si de ordin organizatoric, "U" este echipa reprezentativa a Clujului, va juca acolo unde-i este locul pe stadionul ei, dr. Mircea Luca. Haide "U"
  • 2015-8-30, 07:30
  • Scris de : lulau
Ce de la stiri de sport scriu ce au auzit la radio si ala asa a zis ca Patrick a dat pasa, pe de alta parte cine zice ca Schieb nu are valoare ori nu la vazut cum joaca ori habar nu are de fotbal, oricum sunt copiii "nostrii" cu totii si trebuie sa-i incurajam ca e Schieb, Patrich, Calcan, Tarcea etc etc
  • 2015-8-29, 15:25
  • Scris de : Dan
Va asteptam la meciul cu UTA arad de sambata viitoare, ora 11 cluj arena.
  • 2015-8-29, 15:08
  • Scris de : Cr7
Schieb a dat assistu. Se pare că familia popescu il împinge pe Patrick cu orice mijloace. Jegosi. Patrick nu are ce căuta in liga a 2 a. Schieb a făcut un meci excelent.
  • 2015-8-29, 18:51
  • Scris de : Cloj
asta inseamna sa fi mafiot!!!
  • 2015-8-29, 15:34
  • Scris de : Hmm
Lasa ne cu schieb ca in amicale nu a dat un gol. Ce atacant e ala? Sper sa ma insel. Daca mai trec 3-4 meciuri si nu marcheaza are o problema
  • 2015-8-29, 21:00
  • Scris de : gimi
ce amicale ma? pe ce planetă trăiesti? la floresti ai dat tu dubla sau Schieb???
  • 2015-8-29, 22:36
  • Scris de : Dan
Io vorbeam de meciuri serioase nu de bambilici cu scor de handbal.
  • 2015-8-29, 12:22
  • Scris de : UCJ
rosu si pt chindia
  • 2015-8-29, 11:19
  • Scris de : mihai
Haide "U" !
  • 2015-8-29, 03:39
  • Scris de : Hopaa
S au pus la vanzare bilete pt meciul cu uta arad din 5 septembrie de pe stadionul Mircea Luca. Sa moara franarii de ciuda;)). Detalii si preturi pe www.clujarena.ro
  • 2015-8-29, 08:26
  • Scris de : mimi
No asta da ciuda !!! Vai mama voastra !
  • 2015-8-29, 07:31
  • Scris de : Pishty
Pei nu joace la clujeana? Cum joci in b pe cea mai frumosa stadion ? Istenem
  • 2015-8-29, 11:37
  • Scris de : kuku
Draga Pishty, echipa pinguinilor are o datorie de 55000 de RON la Clujeana. De aia nu mai este primita acolo. Pinguinii is faliti!
  • 2015-8-29, 13:02
  • Scris de : Florinn
Kukule lasa ne tata. Adica pt amicale a fost primita pe clujeana. Pt oficiale nu. Ideea e ca nu s a pus niciodata problema acolo. Asta ati scos o voi sobolanii om amintirea vremurilor trecute cand cluj arena era in constructie si u cluj juca pe clujeana.
  • 2015-8-29, 12:04
  • Scris de : doc
kuku, prostule "U" o sa joace pe Cluj Arena, ei au preluat ticketingul!
  • 2015-8-29, 12:14
  • Scris de : kuku
Si ce contrazice afirmatia mea? Din pacate, eu la U tin - ma dezgusta insa comportamentul unor pinguini, clubul este falit. Nu-i adevarat?
  • 2015-8-29, 12:58
  • Scris de : Clau
Pai datorii are si la cluj arena si aia amenintau cu interzicerea. A rezolvat boboc?
  • 2015-8-29, 12:56
  • Scris de : Gogu
Nu i mai falit ca kfr care are datorii de 10 ori mai mari. Respectiv um miliom euro U si vreo 10 kfr
  • 2015-8-29, 12:29
  • Scris de : doc
Mai sus ziceai ca echipa nu mai e primita pe Cluj Arena. Esti schizofrenic?