Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Update Procurorii DIICOT Ploieşti au solicitat un mandat de arestare în lipsă pe numele lui Florian Walter. Patronul lui "U" Cluj nu poate fi găsit

VIDEO. Mandat de arestare pentru Walter!

UPDATE, 7 mai. Procurorii DIICOT Ploieşti au reţinut 15 persoane în dosarul "Romprest", firma controlată de Florian Walter. Aceştia au solicitat, joi, Tribunalului Prahova emiterea unui mandat de arestare în lipsă pe numele lui Florian Walter. Finanţatorul lui "U" Cluj nu a fost găsit în urma percheziţiilor domiciliare şi a fost dat în consemn la frontieră, dar sunt indicii că acesta nu a părăsit ţara, conform Mediafax.

------------------------------------

UPDATE 15:21:

 

Explicaţii despre modul în care firmele lui Florian Walter ar fi fraudat statul.Vorbeşte comisarul Mihai Vasile, de la...

Posted by StiriDeSport.ro on Wednesday, May 6, 2015

sursa video: Prahova TV.

UPDATE 13:02. Florian Walter trebuia să fie dus, astăzi (miercuri), la audieri la DIICOT, însă acesta nu a fost găsit şi a fost dat în consemn la frontieră! Omul de afaceri a fost pus sub urmărire penală şi este cercetat pentru evaziune fiscală, spălare de bani şi constituire de grup infracţional organizat cu alte 22 de persoane.

22 de angajaţi ai Romprest au fost audiaţi la DIICOT Prahova şi 22 de martori.

-------------------------------- 

UPDATE 12:00. Conform unor surse din cadrul anchetatorilor, în dosarul "Romprest" sunt cercetaţi şi Nicolae Capră, patronul echipei Petrolul Ploieşti, dar şi soţia acestuia, Cristina Capră. Anchetatorii au pus sub sechestru bunuri de 18 milioane de euro, care aparţin firmei controlată de Florian Walter.

"În perioada 2012 - 2013, firma Romprest ar fi fost implicată într-un lanţ de tranzacţii comerciale fictive al căror rol era fie de a reduce baza de impozitare, fie de a beneficia de returnări ilegale de TVA. Astfel, procurorii anchetează modul în care Romprest angaja forţa de muncă folosită în oraşele în care societatea are contracte pentru salubrizare cu autorităţile publice locale", notează mediafax.ro.

Florian Walter va fi dus, miercuri, la audieri la DIICOT! Au mai fost puse sub urmărire penală alte 22 de persoane pentru evaziune fiscală, spălare de bani şi constituire de grup infracţional organizat. Prejudiciul calculat în acest dosar este de 20 de milioane de euro, procurorii punând măsuri asiguratorii de 18 milioane de euro pe bunuri ce aparţin firmei Romprest.

-------------------------------

Ştirea iniţială: Percheziţii în Bucureşti şi Ploieşti, la firmele lui Florian Walter, patronul Universităţii Cluj, care este suspectat de prejudicii aduse statului de 18 milioane de euro, prin evaziune fiscală! Adevarul.ro notează că procurorii DIICOT au descins azi dimineaţă, la sediile societăţilor conduse de Walter, dar şi la domiciuliul lui Florian Walter, unde au loc 37 de percheziţii!

Aproximativ 50 de persoane vor fi duse la sediul DIICOT din Ploiesti pentru audieri.

Florian Walter a mai fost în atenţia procurorilor DIICOT Cluj, pe 27 noiembrie 2012, când s-au verificat transferurile jucătorilor de la "U" Cluj la Petrolul, cu valoare zero. A urmat un val de audieri începând cu fostul finanţator, Ioan Mărginean (administrator special) şi toţi jucătorii, ultimii fiind citaţi în calitate de martori. Însă nu s-a pomenit nimic de trimiterea în judecată a celor învinuiţi.

În august 2013, Walter a fost la sediul DIICOT Cluj pentru câteva ore, dar procurorii nu au continuat, atunci, ancheta.

Vom reveni cu detalii.

Comentarii
  • 2016-7-05, 09:30
  • Scris de : Stoian
Alexe,facea pe modestul si intelegatorul cu buzunarele pline.Niste parnai de oameni. Kg de aur si 10 case facute peste noapte. Cum si de unde ?Petricu Cristian Alexe, Locotenentul Mafiei ? http://mt.gov.ro/web14//documente/declaratia_avere/2015/ Petricu-Alexe-Cristian_2015-05-13.p
  • 2015-5-08, 13:54
  • Scris de : paul pop
Mai voi , toti, sunteti berbeci, va tot injurati pe aici fara rost , daca sta cineva si analizeaza la rece isi da seama ca situatia este similara, la U, dezastru administrativ, patronul fugit in munti, salarii si datorii neplatite la cfr tot aia dar se stie ca arpi este calare pe camila...........tot dracul ala, asa ca nu va mai injurati, pacat de mamele si surorile voastre ca is folosite si amintite fara sa stie in acest mod ordinar.......asa ca mai multa decenta si forza cfr
  • 2015-5-07, 23:29
  • Scris de : gruia
De 100 ani U practica fotbal amator. N-o sa-i simta nimeni lipsa dupa ce intra in faliment si dispare. In afara poate de doi trei drogati de pe Mehedinti.
  • 2015-5-08, 08:34
  • Scris de : Cocina din satul gruia
Ati existat cat o basina. Raman doar amintirile. Desfiintarea jegurilor
  • 2015-5-08, 11:36
  • Scris de : nume
Jet!
  • 2015-5-07, 23:27
  • Scris de : Ulras19
Serios pe facebook ce tari sunteti in gura:))) doamne doamne ce pizde pt mine franari tot deaua vor ramane niste pizde....te injurai si apoi fugiti semanati cu mamele voasre nise dive de supt pule.....Muie cfr si nu uitati CLUJ-Napoca sunem noi Ucluj...asta nu o veti lua nici o data!
  • 2015-5-07, 14:08
  • Scris de : gogu_ucluj
muie ungurilor si ungariei!!!pana la moarte spurcatilor
  • 2015-5-07, 14:08
  • Scris de : gogu_ucluj
muie ungurilor si ungariei!!!pana la moarte spurcatilor
  • 2015-5-07, 14:06
  • Scris de : gogu_ucluj
moarte dujmanilor! moarte dujmanilor!
  • 2015-5-07, 09:56
  • Scris de : cfr
Cred ca pe WALTER l au ascuns STIRIDESPORT gunoi la gunoi trage
  • 2015-5-07, 08:42
  • Scris de : paul-pop
Cred ca cfr isi merita punctele pentru ca au fost castigate pe teren, cu sudoare, apoi paszkani ii un escroc, de talia lui walter cel putin, daca nu mai rafinat ,dar de ce sa furi munca jucatorilor pentru asta..........sper ca pentru U sa fie un deznodamant fericit, dar cum merg lucrurile nu prea cred. Exista datorii din urma, inclusiv chiria stadionului, neplatite. Fotbalul clujean este aproape de colaps, Boc nu v-a achisa la a finanta pe u pentru ca ii este frica de puscarie, unde ar ajunge urgent si din motive politice............
  • 2015-5-06, 23:15
  • Scris de : Cristian
cum s-au trezit franarii infometati sa comenteze ei la un articol care nu-i priveste ,mai bine zis sigurul lor postac care scrie de zor sub mai multe psedudonime ....... vezi ba ca ai bale la gura de la atata maioneza .....
  • 2015-5-06, 21:28
  • Scris de : holo
E cel mai bun lucru ce i se putea întâmpla lui "U" ...
  • 2015-5-06, 18:19
  • Scris de : o basina-n vant.
cu asa contarani, ca cei care se tot baga in seama pe aici, ajungi la concluzia ca acest oras[ capitala...(pix)], isi merita soarta.
  • 2015-5-06, 16:59
  • Scris de : tudor
Articol Prosport.S a emis mandat de arestare, faliment iminent la U.Nasol.
  • 2015-5-06, 18:18
  • Scris de : Ce legatura are walter cu U. De cand s a intors nu a investit nici un leu la club
.
  • 2015-5-06, 18:42
  • Scris de : Ce legătură? E doar proprietarul clubiului.Cu aprox99% actiuni
.
  • 2015-5-06, 19:16
  • Scris de : U e in insolventa ca si voi. Nici Arpad nu mai are nici o legatura cu cfr
.
  • 2015-5-06, 17:31
  • Scris de : un roman
MUIE uuuuuuuuuuuuuuuuuu
  • 2015-5-06, 17:48
  • Scris de : Un ungur
Muie lui mata
  • 2015-5-06, 16:27
  • Scris de : Dan Manastur
Nu-l m-ai blamati pe Walter.Vedeti realitatea,de bine de rau ne-a salvat de la o desfiintare iminenta prin 2007 ca daca asteptam ajutorul piticului din Rachitele .......
  • 2015-5-06, 16:29
  • Scris de : Dan Manastur
Evident mai se scrie legat.Scuze.
  • 2015-5-06, 15:01
  • Scris de : paul pop
Se intampla. Imi pare rau pentru U, era normal ca acest om de nimic sa tarasca si numele lui U in mocirla, ma tot intrebam in tot valul de arestari cum de scapa ualter, care are multe pe constiinta, am vorbit cu un prieten din Bucuresti, care mi-a spus ca este dat in gat de asociati. Cfr este echipa mea actuala de suflet, vad ca arpi scapa, deocamdata, ca ceea ce a facut la cfr nu are limita, si-a batut joc de toata lume, si cred ca era cel mai usor campionat de castigat ca toate echipele is pasta.Nu inteleg dece multi debili injura cfr ul, nu el este vinovat ca U este o mare nenorocire.............suporterii universitatri insista ca cfr vinde si drege, dar pana acaum si fara motivatie a jucat corect, plus ca u a beneficiat de asta in mod direc, ca daca cfr statea cu chiajna si brasovul u era in rahat........degringolada la U incepe cu de azi, cu fuga lui ualter in......Dubai la arpi. Cred ca cfr o sa-si primeasaca punctele si va fi dincolo de linie cu mult, asa ar fi corect si norma, si sportiv, altfel sa joace toata lumea ruleta....... Imi pare rau dar dupa acuzatia, care se investigheaza, de blat cu pandurii acum asta ar putea fi ....nu vreau sa zic ce.......sa creada fiecare ce vrea, pacat de U si de traditie. Haide CFR.
  • 2015-5-06, 17:21
  • Scris de : gigi
Dupa cfr ,echipa ta de suflet o sa fie ASA ???
  • 2015-5-06, 16:24
  • Scris de : PaUl
Echipa ta de suflet?Te-ai nascut cu ea sau de prin 2004 ?Da sa nu uiti si ca corect si sportiv ar fi sa-si plateasca groful din deal jucatorii ca doar nu-s sclavi(iobagi) ca la rascoala din anul in care v-ati infiintat
  • 2015-5-06, 15:45
  • Scris de : @paul pop
Esti plin de contradictii. Atunci cand faci judecati de "valoare" trebuie sa fi echidistant. De ce-i corect ca frana sa-si primeasca punctele inapoi? Recunosti ca arpi al tau si-a batut joc de toata lumea, dar ca asupra franei nu ar trebui sa existe consecinte!. In schimb daca walter a fost prins (arpi este pe teava) de ce "U" ar avea de suferit? Oricum asta nu a mai bagat bani si a anuntat ca nu mai baga bani la "U". In conditiile date in tot raul e si un bine pentru "U", pentru ca are sanse sa scape de acest personaj bubios. La frane in schimb ma-ndoiesc ca cineva mai este interesat, mai ales ca sansele de-a primi punctele inapoi sunt egale cu zero. Mai mult urmeaza sa fiti depunctati din nou pentru neplata jucatorilor. "U" are marca, sigla si palmaresul la consiliul local. Chiar daca pica in B si actuala societate detinuta de walter intra in faliment, "U" va exista si va putea sa-si continue activitatea si pe alta societate comerciala careia i se poate da in administrare marca de catre CL. In concluzie franarilor, nu va futa grija de "U", pentru ca "U" este al Clujului, in schimb voi sunteti ai lui pascanii. Nu-i greu de sesizat diferenta
  • 2015-5-06, 17:18
  • Scris de : gigi
Ai terminat 16 februarie ???
  • 2015-5-06, 16:12
  • Scris de : valc
Spre deosebire de voi, care ii doriti CFR-ului tot ce este mai rau, eu nu as vrea sa cada U in "B". Cat despre Judecata, asta apartine TAS-ului. Altfel, sa va bucurati ca sunteti in insolventa; daca n-ati fi fost - cum sunteti in proprietatea lui Buska, iar acesta n-are dreptul sa treaca granite Romaniei cu niciun bun al sau, daca ati castiga Cupa Romaniei, UEFA v-ar spune STOP JOC. Ce rusine pentru o echipa "universitara", sa fie atat de corupta! P.S.Am avut dreptate in ce am scris ieri, Buska v-a "predat" deja oierului Becali. In tot raul un bine: informatii ferme spun ca vine la Cluj si v-a transforma fata echipei, investind multi bani. Presedinta o sa fie Ana Maria Prodan, iar galleria v-a fi obligata sa intoneze cantece de pe Muntele Athos. Din pacate, in galerie nu v-or mai fi admisi decat romani ortodocsi, deci Attila Veres e out, iar noi nu-l primim.
  • 2015-5-06, 16:26
  • Scris de : :))))
Esti cam cel mai prost dintre postaci. Cel mai prostalau franar
  • 2015-5-06, 16:16
  • Scris de : Law
Alt bolnav. In acceptiunea ta, echipa e corupta, nu patronul. Deci jucatorii si angajatii. Incredibil! Esti caz de targa! Doamne iarta-ma, cata prostie! Ce fumati, ma? ta-va dumnezo de idioti!
  • 2015-5-06, 17:01
  • Scris de : valc
@Law, nu am talent la desen, deci nu-ti voi desena sa intelegi ce am scris. Iti reproduc: "Altfel, sa va bucurati ca sunteti in insolventa; chiar daca n-ati fi fost in aceasta situatie - sunteti in proprietatea lui Buska, iar acesta n-are dreptul sa treaca granitele Romaniei cu niciun bun al sau - si ati castiga Cupa Romaniei, UEFA v-ar spune STOP JOC. Unde am scris eu ca sunt corupti angajatii Romprest, fie ca sunt angajati la salubrizare sau jucatori la U? Unii dintre u-isti va dovedeti microcefalia cu insistenta!
  • 2015-5-06, 17:05
  • Scris de : Law
Extragi din context ceea ce nu-ti convine, beteagule? 'Ce rusine pentru o echipa "universitara", sa fie atat de corupta! '
  • 2015-5-06, 17:24
  • Scris de : valc
Daca patronal e corupt, societatea condusa de el este cinstita? Exodul de jucatori de la U la Petrolul s-a desfasurat in limite legale (oare s-au platit statului taxele aferente)? Asta implica doar patronul sau si societatea respectiva ( recte,clubul U)? P.S. S-ar putea sa nu va fie usor nici cu ancheta meciului de la Tg. Jiu.
  • 2015-5-06, 18:01
  • Scris de : Muie cfr
Da vezi ti ti de clubul tau de cacat. Hotii din gruia. Incepand de la patron pana la ultimul shaormist. Si cu anchetele vezi sa nu ramaneti fara tinichele. Blaturi 2008 U cluj. 2010 U craiova. 2012 U cluj
  • 2015-5-06, 19:25
  • Scris de : valc
Baietel, daca detii probe despre acele blaturi, banuiesc ca DNA le asteapta cat mai repede. Du-te cu ele pe strada Dorobantilor, sau n-ai bani nici de troleibuz? I-am mai scris unui "civilizat" suporter de-al lui U. In campionatul acesta eu am asistat la 5 meciuri ale lui U; am stat la VIP si am platit 50 de lei, pe fiecare bilet. La meciul cu FCSB am si donat 30 de RON, ca va stiu neputinciosi. La fel cum iti este mintiuta ta, scurta si plata.
  • 2015-5-06, 22:05
  • Scris de : cucu
Ai si 'bemveu', cocalarule?
  • 2015-5-06, 21:28
  • Scris de : Muie cfr
Lasa l sa se laude . Asa is curvele
  • 2015-5-06, 21:55
  • Scris de : Lecce
@valc: doar o tarfa masculina in criza de identitate.
  • 2015-5-06, 21:13
  • Scris de : Kiddo
Aham, alt U-ist de mic convertit peste noapte in cfr-ist si intors, tot peste noapte, la prima dragoste. Macar nu te lauda pe net. E patetic!
  • 2015-5-06, 17:31
  • Scris de : Law
Inainte sa te uiti in curtea vecinului, mai bine ti-ai vedea rahatul din curtea ta!
  • 2015-5-06, 17:38
  • Scris de : valc
OK Law, sper sa nu retrogradati. Asta este ultimul mesaj.
  • 2015-5-06, 15:48
  • Scris de : Tara
El nu e plin de contradicii, frate, el e doar un bolnav psihic cu acces la internet. Si eu care credeam ca a crapat...
  • 2015-5-06, 15:32
  • Scris de : Hmm
V a injectat Muiesan in creieri ca va da punctele inapoi. Nush pe ce se bazeaza. Acei jucatori nu au fost platiti si totul a fost premeditat sa nu fie platiti. Crezi ca aia de la TAS sunt prosti. Maftei a declarat ca isi duce o armata de avocati. Daca termina Chiajna pe 12 nu aveti nici o sansa. Injectia asta a la Muresan cam seamana cu fondurile de investitii din Elvetia :))) si ati primit o ciocolata
  • 2015-5-06, 14:58
  • Scris de : Muie cfr
Scapam de walter vine banca Transilvania. Dar la voi cine mai vine jegurilor? Falimentul
  • 2015-5-06, 14:05
  • Scris de : 1
La puscarie cu tine, mizerabilule! Numai "U"!
  • 2015-5-06, 14:04
  • Scris de : gopo
Cum nu?.E la Ploiesti, vorbește ptr 3 puncte Duminica
  • 2015-5-06, 15:01
  • Scris de : Muie cfr
Luam 3 puncte si fara sa vorbeasca Busca. Petrolul e mai slaba decat cfr si daca pe voi v am calcat in picioare si in cupa si campionat , nu vad care e problema sa batem la Ploiesti
  • 2015-5-07, 07:28
  • Scris de : gusti tegean
Saracii de voi, ati calcat in picioare CFR-ul , ca anul trecut cand Cadu s-a dat l-a lasat pe "vedeta" Lemnaru sa dea golde langa el, sa scapati de "Clujana" .In mod normal Cadu il cauta de dinti.
  • 2015-5-06, 13:21
  • Scris de : florian
Va salut. Sunt in seichelles. Stau pe sezlog sub un palmier cu o limonada si un trabuc. Aici nu e valabila extradarea in romania. Sanatate.
  • 2015-5-06, 12:22
  • Scris de : Ra
Echipa rusinii Clujului isi va schimba numele dupa aceste evenimente deosebite in istoria clubului (printre cele mai semnificative, de altfel). Echipa se va numi "Puscaria Walter" si va evolua in campionatul regional Jilava-Sud, faza pe curtea inchisorii. Speram ca amacar aici sa prinda vreun sezon mai reusit, si sa se claseze in primele 8. Mult succes!
  • 2015-5-06, 13:37
  • Scris de : Dan
Medicamente! De fapt, nu, esti o cauza pierduta. Moarte usoara!
  • 2015-5-06, 12:18
  • Scris de : Deci
U Cluj la puscarie!
  • 2015-5-06, 11:55
  • Scris de : bijbocu
bozgorasilor la voi e tot una ca mai aveti echipa sau nu. Oricum n-ati avut nici un merit in faptul ca pascanii a cumparat trofee, a facut bani si apoi s-a carat cu ei. Pentru voi, frana e asa un fel de subiect de discutii in soapta, pe la colturi si cam atat. Nu va futa pe voi grija de noi, ca indiferent ce se va-ntampla si oricat de greu ar fi ,"U" va exista datorita noua, asa cum a existat si pana acum. In rest faptul ca refulati aici pe net ca niste curve refuzate, nu impresioneaza pe nimeni. "U"=Cluj=Transilvania=Romania. Tineti minte asta!
  • 2015-5-06, 14:55
  • Scris de : bijbocu
noua ne este tot una.nu avem stadion,nu avem autocar,nu avem nimic.suntem niste drogati de la pata,nascuti din incest. " MUUU"" = PATA RAT = CARNE PROASPATA PT.BERBECII DE LA WCSB.
  • 2015-5-06, 17:15
  • Scris de : gigi
Ti-ai luat medicamentele astazi ???
  • 2015-5-06, 12:02
  • Scris de : Nume
Mars!
  • 2015-5-06, 13:28
  • Scris de : @Nume
Asa-ti zicea si tie mata, dupa ce-ti mancai rahatul din olita?
  • 2015-5-06, 13:38
  • Scris de : U_CJ
cratima, prostule! CRATIMA!
  • 2015-5-06, 11:15
  • Scris de : hooopa
Ii imbrobodeste water. E baiat destept. Un smecher niciodata n o sa faca atmosfera...cocalarul giovanni becali care se credea mafiot se uita la tv in celula.
  • 2015-5-06, 11:09
  • Scris de : coco
Va scapa, deja se gandeste la urmatorul nume :)
  • 2015-5-06, 10:22
  • Scris de : Mitica Soponeala
Jancsi o sugeti tot pt. 60 de lei sau ati mai scazut tariful ? Ce dracu doar e criza si arpike nu mai da saorma .
  • 2015-5-06, 14:50
  • Scris de : Mitica Samponeala
sapuneala,sorta si mumta tot lucrare buna fac cu buzele ?? tot pt.10 lei si o si un deti de vodca??
  • 2015-5-06, 10:22
  • Scris de : ops
Hopa, probleme în paradis.
  • 2015-5-06, 10:06
  • Scris de : eu
Nu tăcem, băi, frânar spurcat... am fost mereu împotriva lui Walter și vom susține „U” în orice ligă. Voi pregătiți-vă să fiți iarăși 30 în liga a 3-a, boschetarilor.
  • 2015-5-06, 14:35
  • Scris de : gusti CFR-istu
sobolan rosu spurcat
  • 2015-5-06, 14:47
  • Scris de : petre MUISTU alb negru
pinguini spurcati de la pata rat.
  • 2015-5-06, 17:13
  • Scris de : gigi
Frana , de cand iei muie?