Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Video CFR Cluj a făcut cel mai slab meci din startul de sezon. Căpitanul Larie promite revanşa, marţi, cu Petrolul! Trebuia eliminat Mincă?

Larie: "Ne vom revanşa cu Petrolul!"
Larie a transformat cu sânge rece penalty-ul de la Iaşi. Foto: Facebook/Joo Ferenc Frames

CFR Cluj s-a împotmolit pentru prima dată în acest sezon în faţa unei formaţii, care nu nu câştigase contra ardelenilor. Cea mai controversată fază a meciului s-a produs în minutul 20, când Mincă a văzut roşu direct pentru un atac considerat neglijent şi periculos. Clujenii spun că sancţiunea soldată şi cu penalty a fost una prea dură.

Căpitanul Ionuţ Larie l-a ridiculizat pe portar cu golul său din penalty, dar CFR a punctat doar la impresia artistică.

"Sincer nu am văzut dacă acea fază cu Mincă, dar dacă arbitrul aşa a considerat, atunci aşa o fi fost. Jucând cu un om în minus de la acea eliminare, ne-am gândit să jucăm cartea contraatacului, pentru că dacă am fi atacat cu un om mai puţin înseamnă sinucidere. Urmează două meciuri dificile în 7 zile cu Petrolul şi apoi la Pandurii. Sper să câştigăm cu Petrolul, pentru că acasă putem bate pe oricine. Momentan nu ne gândim la cele 6 puncte, dacă vor veni, atunci va fi cu atât mai bine. Vrem să facem cât mai multe puncte pentru a merge în play-off", a spus Larie după meci.

Dican a încercat să schimbe faţa jocului după pauză, când i-a introdus pe Voiculeţ şi Guima, însă omul în minus şi-a spus cuvântul. Aşteptat cu interes în Gruia, camerunezul Beleck a dezamăgit în primele 45 de minute, fără să fie periculos în careul advers. "La pauză am încercat să schimbăm ceva şi am jucat ceea ce trebuia să facem de la început. Le-am spus în vestiar să joace aşa cum au făcut-o în primele meciuri, pentru că altfel se va terimina 4-0 pentru Iaşi. Au înţeles mult mai motivaţi, însă Iaşiul este mereu o echipă organizată şi nu lasă spaţii, sunt agresivi şi joacă contraatac tot timpul.

"Va trebui să o luăm de la început. Am reuşit 8 puncte în primele 4 etape, urmează meciuri dificile, marţi cu Petrolul, apoi la Pandurii. Trebuie să o luăm de la capăt. Acesta este fotbalul", a declarat Feri Dican. 

Rezumatul partidei CSMS Iaşi - CFR Cluj 2-1 

Comentarii
  • 2015-8-09, 17:51
  • Scris de : n-ai cu cine
,, Cred ca a fost penalty și fiind zonă centrală trebuia dat cartonaș roșu, așa spune regulamentul" asta declara după meci un ,,băiat" care nu se pricepe la fotbal ca voi marii experți care se uită la fotbal de ,,ieri".Da mă este declarația lui Feri Dican, precizez pentru voi că este antrenorul Cfr-ului pentru că la cât fotbal știți să nu faceți vreo confuzie de nume. Sunteți zero mă și ca suporteri și ca, cultură fotbalistica.
  • 2015-8-09, 11:10
  • Scris de : sfv
Domnule Dican! Mare atentie ca Petrolul este o echipa foarte buna. Au si ei vointa de a lua prima victorie in acest sezon. La centrari din lateral, sa se faca un pic mai sus, sa ajunga la coltul careului de 6 m in sensul opus, iar acolo sa fi in todeuna 2-3 jucatori ai CFR-ului, care stiu sa dea cu capul, nu sunt lenesi sa sara deasupra altora. La golul doi al Iasului cineva din apararea CFR-ului a gresit foarte tare. Mingea sutata a trecut printre picioarele lui, si nu si-a bagat picorul ptr. a devia sutul. Oare cine a fost acest jucator de la CFR? Cine stie? Mersy de raspuns.
  • 2015-8-09, 11:10
  • Scris de : sfv
Domnule Dican! Mare atentie ca Petrolul este o echipa foarte buna. Au si ei vointa de a lua prima victorie in acest sezon. La centrari din lateral, sa se faca un pic mai sus, sa ajunga la coltul careului de 6 m in sensul opus, iar acolo sa fi in todeuna 2-3 jucatori ai CFR-ului, care stiu sa dea cu capul, nu sunt lenesi sa sara deasupra altora. La golul doi al Iasului cineva din apararea CFR-ului a gresit foarte tare. Mingea sutata a trecut printre picioarele lui, si nu si-a bagat picorul ptr. a devia sutul. Oare cine a fost acest jucator de la CFR? Cine stie? Mersy de raspuns.
  • 2015-8-09, 11:10
  • Scris de : sfv
Domnule Dican! Mare atentie ca Petrolul este o echipa foarte buna. Au si ei vointa de a lua prima victorie in acest sezon. La centrari din lateral, sa se faca un pic mai sus, sa ajunga la coltul careului de 6 m in sensul opus, iar acolo sa fi in todeuna 2-3 jucatori ai CFR-ului, care stiu sa dea cu capul, nu sunt lenesi sa sara deasupra altora. La golul doi al Iasului cineva din apararea CFR-ului a gresit foarte tare. Mingea sutata a trecut printre picioarele lui, si nu si-a bagat picorul ptr. a devia sutul. Oare cine a fost acest jucator de la CFR? Cine stie? Mersy de raspuns.
  • 2015-8-09, 10:58
  • Scris de : Spectator
Are dreptate Vali, ieri la o faza mult mai tare, portarul Craiovei a intrat in jucatorul Concordiei si nu s-a dat nici rosu, nici penalty, nici eliminare. Catalin Popa este un nemernic! Sper sa nu mai vii la Cluj niciodata, ca nu esti om de fotbal, nu esti arbitru. Cine stie ceva despre starea lui Guima?
  • 2015-8-09, 13:07
  • Scris de : Dan
Trebuie sa fii tare batut de soarta daca urmaresti un meci de genul craiolguta-chiajna.
  • 2015-8-09, 13:33
  • Scris de : !
@Spectator are dreptate, contactul dintre Minca si Golubovici nu mai putea influenta traiectoria mingii. Altfel, atat "Craiolguta", cat si Chiajna joaca in Liga I. Nu disputa amicale prin Liga satelor. Apropos, felicitari pentru pentru stralucita victorie de la Zalau. Este un reper in glorioasa istorie a clubului infractorului Walter. Numai "Muuuuuuuuuuuuu"!
  • 2015-8-09, 18:04
  • Scris de : Hopaa
Sobolanule ce liga satelor visezi? Noi jucam amical cu zalau voi oficiale cu chiajna si indienii din voluntari. Daca mai pomenesc de echipa comunala a rejelui haji te umplii de rahat.
  • 2015-8-09, 07:49
  • Scris de : andrey
Forta cfr cluj!campioni nui nimic ca a fost batuta la csm iasi urmeaza revansa cu petrolul forta cfr cluj!
  • 2015-8-09, 10:22
  • Scris de : semneaza-te cu andras sa stim de la inceput ca esti mongol
  • 2015-8-08, 20:23
  • Scris de : valc
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e sa fie shosrma cu de toate. Hai draguta CFR!!!
  • 2015-8-08, 19:15
  • Scris de : vali
La o faza similara Craiova-Concordia nu s-a dat nici penalty, nici eliminare. A intrat si Catalin Popa in cooperativa. Oricum jucatorii nostri nu au nicio scuza pentru jocul extrem de slab.
  • 2015-8-08, 20:58
  • Scris de : mai! tu stii fotbal?!
e pozitie clara de gol cartonas rosu meritat! ce tot aiurezi acolo?
  • 2015-8-08, 19:04
  • Scris de : ma numesc POPA CATALIN
Ma numesc POPA CATALIN si cand ma uit in oglinda vad ca am ura pe CFR-isti . Cum prind ocazia cum îi elimin. Nu scap nici un meci !
  • 2015-8-08, 20:11
  • Scris de : 2
nu mai semnaliza pinguinule stim ca esti prost de bubui:))