Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

CFR Cluj, trei goluri în deplasare! Culio a revenit cu gol în Gruia, iar spaniolul Urko Vera a marcat al doilea său gol pentru "feroviari"

CFR Cluj, trei goluri în deplasare!
FOTO: cfr1907.ro

CFR Cluj a demolat-o pe Gaz Metan chiar la Mediaş (0-3), anunţându-şi clar intenţiile de-a se lupta pentru un nou titlu cu Dan Petrescu în acest an. Juan Culio a marcat din penalty (28), iar Brian Nouvier a stabilit scorul primei reprize (36). Spaniolul Urko Vera pare a fi preferatul lui Dan Petrescu în atac, acesta reuşind al doilea gol pentru "feroviari".

LIVE Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-3 VIDEO

Au marcat: Culio '28, Nouvier '36, Urko '58

Min. 63 - Schimbare CFR: Intră Bokila, iese Urko Vera.

Min. 58 - GOL CFR 0-3! Urko Vera a reluat cu capul din centrarea lui Nouvier!

Min. 36 - GOL CFR 0-2! Deac a interceptat un balon pe centru şi l-a deschis pe Brian Nouvier, care a trimis pe jos în poartă!

Min. 28 - GOL CFR 0-1! Culio a trimis sigur pe el, pe centrul porţii

Min. 27 - Penalty pentru CFR Cluj! 

A început partida!

Echipele de start

Gaz Metan Mediaş: Greab - Zderic, Khubutia, Perendija - C. Danci, OV. Bic - Alex. Buziuc, D. Olaru, S. Popovici - Golubovic. Antreor: Cristian Pustai.

Rezerve: Pleşca - Voicu, Surugiu, Milan Mitic, Pereira, Alex Curtean, Târcoveanu.

CFR Cluj: Vâtcă - Manea, Vinicius, Mureșan, Camora - Hoban, Culio - Nouvier, Deac, Păun - U. Vera. Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve: Duka, Vlad, Luchin, Moutinho, Yasin, Luchin, Bokila.

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova)

...

"Feroviarii" clujeni şi-au confirmat statutul de candidată la titlu după victoria în faţa campioanei în Gruia şi merg la Mediaş pentru a lega al doilea succes. Antrenorul Dan Petrescu spune că echipa sa nu este încă omogenă şi se teme de forţa Gazului de pe teren propriu.

"CFR e favorită doar pe hârtie.  Aţi văzut, Milan şi Bilbao au fost favroite şi ele cu echipele româneşti dar nu s-a prea văzut. Jucăm împotriva unei echipe care evoluează foarte bine acasă. Când am fost la Urziceni nu am învins niciodată acolo, cred că nu i-am bătut cu nicio echipă.

Va fi foarte greu pentru noi. Golubovici e un jucător cu experienţă, au şi jucători de bandă foarte buni. Pe teren propriu Gazul poate să bată pe oricine. În primele 7 etape toate echipele sunt în căutări, mai puţin cele care au acelaşi lot", a comentat Petrescu.

Vine Arlauskis în Gruia?

CFR este în căutarea unui portar titular care să dea siguranţă între buturi. Mihai Mincă a fost protagonistul unui incident regretabil în cantonamentul din Sloveni, fiind acuzat că ar fi consumat alcool şi a făcut scandal. Petrescu a confirmat escapada lui Mincă, care şi-a luat adio de la postul de titular. Dan Petrescu s-a ferit să comenteze interesul pentru Arlauskis.

"Deocmadată lotul este acesta, nu vreau să vorbesc despre un jucător care nu este al nostru. Dacă nu era o problemă cu Mincă, atunci ar fi fost titular. E clar că a fost o problemă cu el. Nu vrea să comentez mai mult!", a conchis el.

Petrescu, despre echipele româneşti în Europa

"Total nemeritată victoria lui Milan la Craiova. Dacă Mitriţă era mai inspirat şi cade, iar la faza aceea se putea marca, cred că am fi avut alt meci. Îmi pare rău pentru Craiova pentru că merita mai mult"

"Chiar dacă a fost criticată, Steaua cred că ar fi meritat victoria. Însă 2-2 nu e un scor care ţi-e bun acasă, 0-0 ar fi fost mai bun. Toate au şansa lor, poate mai puţin Craiova care a pierdut acasă"

"Dinamo a fost mai bună în afara primelor 20 de minute. A avut şi un gol valabil. În retur va fi greu deoarece Bilbao nu prea pierde acasă astfel de meciuri"

"Golurile lui Budescu, Ganea şi Rivaldinho ar fi trebuit să fie top 3 în Europa! Arată că avem fotbal în România. Cu bugete foarte mici, echipele din România demonstrează că pot face o surpriză plăcută. Ţin cu toate echipele româneşti!"

Comentarii
  • 2017-8-10, 09:18
  • Scris de : ba sclavilor
Cumparati bilet si veniti la stadion in Gruia, sa-i vedeti pe stapanii vostri din Bucale pierzand! N-o sa mai aveti ocazia ca sa-i venerati pe viu pana la meciul din play off. Cotizati si voi la CFR, macar cand joaca cu idolul vostru!
  • 2017-8-10, 08:18
  • Scris de : S.P.
A venit timpul schimbarii liderului! Cu 2 goluri CFR este in frunte. Urko Vera sa-si regleje tirul ca nu este bine daca de la 8 metri da peste, cand are ocazie cat roata carului. Hai CFR in frunte! Doamne ajuta!
  • 2017-8-04, 09:54
  • Scris de : @luis
Bozgor imputit mars la ma-ta sub cabalina la supt
  • 2017-8-04, 12:05
  • Scris de : luis
Cu care orificiu?
  • 2017-8-02, 05:36
  • Scris de : Ardelenii
E adevarat ce se zvoneste cum ca 1907 este condusa devla bucuresti si in curand actionarii vor muta echipa in capitala. Ce va mai plac miticii :)))
  • 2017-8-01, 13:08
  • Scris de : Soc! Stire bomba!
BOR si Varga fac schimb de cadre!!! Vestita moasa Iuliu, va prelua parohia Mosuni, iar celebrul rapsod Pomohaci va fi membru deplin in CA. al ***1907, avand atributii educationale si motivationale pentru membri peluzei visinii. Sa fie intr-un ceas bun! Haide draga cfr!
  • 2017-8-01, 15:04
  • Scris de : Vestita comedie pinguristă
Mersi..am aflat ceva nou azi. Nu stiam ca pinguinii viseaza.
  • 2017-7-31, 19:16
  • Scris de : XXL
Cica, incepe o serie de tratamente pentru pinguini. Mai ales pentru cei care nu-si revin din postura de ASSfan-isti. "Șepcile roșii" au încheiat un acord cu Clinica Physio Medica. Luati de aici... viitori pacienti... http://ziuadecj.realitatea.net/sport/veste-buna-pentru-u-ce-brand-mai-vine-langa-echipa-foto--161962.html
  • 2017-8-02, 10:59
  • Scris de : @
Dupa ce l-ai dat in gat pe pomohaci, te-ai dedulcit si la scroafa, ai? Voi astia "XXL" nu prea va suportati intre voi!
  • 2017-7-31, 18:33
  • Scris de : Arla
Impreuna cu tot Clujul spre titlul 4!
  • 2017-7-31, 10:47
  • Scris de : P.
Domnule Petrescu! La Botosani a-ti luat un gol din corner, care putea fi evitat... Si anume: daca statea un om la locul respectiv, langa bara. Eu zic ca este bine, daca in cazul cornerelor, la ambele bare sta cate un jucator. Ei 80% din mingile care se indrepta in gol scot ori cu capul, ori cu trupul inferior, si inchid calea mingii. La fel cereti sa bage piciorul in traiectoria mingii, sa nu se fereasca, ca nu e bine. Tot respectul ptr. Manea ptr. ce a facut in fata portii CFR-ului la sutul jucatorului din Medias. Incercat va rog, si o sa aveti castig de cauza! Doamne, ajuta-ne la Iasi, victorie!
  • 2017-8-02, 07:51
  • Scris de : P. de la...?
Te bagi in seama? Vrei sa devii ziarist sau consultant in fotbal? stai dracu in banca ta.
  • 2017-7-31, 10:22
  • Scris de : Ioan S
Io, vă dau cel mult 2 ani de bucurii și fericire, pe urma luați calea Urziceniului
  • 2017-7-31, 15:58
  • Scris de : Bra
Alti 2 ani? Pai ce-ai facut ionele? Parca intra cfr-ul in falinent in urma cu 2 ani. Vezi ca poate se dau medicamente compensate pt căpuț
  • 2017-7-30, 15:40
  • Scris de : Gyuszi Bibarcfalva
De ce nu am avut autocar de la club sa mergem la medias?
  • 2017-7-30, 18:32
  • Scris de : dintr-o cauza cunoscuta: ati revenit, voi cei 2000 de pinguini, prea tarziu de la amicalul cu presigioasa echipa Luceafarul Oradea
Capisce quello che dici?
  • 2017-7-29, 23:59
  • Scris de : P.
Da, asa trebuie! Este insa ne la locul lui ca Bokila, desi intra in minutul 63, in minutul 80 curge apa de pe el... Ce face acest om ziua, dar noaptea?... Inca nu este pregatit fizic? Atunci sa se grabesca, si daca intra in teren sa fie atent la pase, ca paseaza foarte multe mingi in adversar, lucru pe care nu-l acceptam noi, suporterii echipei. La fel greseste mult la pase -deci nu se concentreaza destul- si Paun. El sa nu fie egoist si sa paseze la altul, care este intr-o pozitie mult mai buna. (Domnul Petrescu nu va iarta, daca respectati indicatiile lui.) Cheia succesului este in jocul echipei, ca CFR-ul nu are un Messi si un Ronaldo. ((Dar o sa aiba fratii lor...) Hai baieti, sunteti buni, victorie la Iasi!
  • 2017-7-29, 21:20
  • Scris de : Luis tu in loc sa mergi la Medias, te-ai intalnit pe ascuns cu pomohaci. Asta-i franar adevarat!
  • 2017-7-30, 09:59
  • Scris de : luis
Da mai animalule,asa este ,frustrat jegos ce esti tu.
  • 2017-7-29, 23:43
  • Scris de : Nu bre.Pomohaci e "simbolul unor inimi romanesti"
:))
  • 2017-7-30, 10:00
  • Scris de : luis
Pai normal,mictioneaza doar pe si cu mUisti.
  • 2017-8-02, 11:07
  • Scris de : Luis draga, ti-ai pierdut tricoul? Ala negru cu "Franarii" :))
Sau ti l-ai donat "de buna voie"? :))
  • 2017-8-02, 14:45
  • Scris de : Luis
Pacaliciule,tu,ma confunzi cu cineva.Eu nu am avut si nu voi avea asa ceva (tricou).Eu am echipament original Joma cu CFR.Dar bag de seama ca esti un bun cititor pe siteurile CFR-iste.Stii la ce ma refer.Ma minunez,ca citind nu ai reusit sa te civilizezi un pic.Citeste in continuare,poate vei invata ceva.Desi la singurul tau neiron,ar fi greu sa aiba vre-o reactie la ceea ce inseamna bun simt si civilizatie.
  • 2017-8-05, 10:08
  • Scris de : "vre-o"
Draghe luis, singurul tratament pentru voi e bata si pumnul. In rest aveti liber la supt toti bozgorii
  • 2017-8-05, 10:53
  • Scris de : Luis
Tipic pentru suporterul u-ist.Cu fiecare postare va afisati subcultura,inferioritatea si lipsa de educatie.De manifestarile sovine si xenofobe,nu trebuie sa mai spun nimic,este in ADN-ul vostru de retarzi frustrati.
  • 2017-8-07, 15:27
  • Scris de : U Cluj
Nu, ma prostule, ala de mai sus ti-o atras atentia asupra limbii romane. Pe care voi, franarii pu.lii o "posedati" foarte prost si o "violati" cand si cum va vine la mana. Asa ca, ramane cum am stabilit: poti sa ne sugi pulile la toti "U"-istii , mai luis !
  • 2017-8-08, 14:00
  • Scris de : luis
"pulile" ai scris.Si tu faci observatii la altii?
  • 2017-8-08, 01:08
  • Scris de : Forta Dinamo!
sa vezi tu joi ce-o sa-mi bag io pla in M"U"ieversitatea voastra.
  • 2017-8-07, 21:11
  • Scris de : Luis
Aha,am gresit,si gresesc mult mai rar decat universitarii tai.Am fost neatent.Dar asa pentru cultura ta generala limba romana nu este limba mea materna,dar eu vorbesc patru limbi,poate nu la perfectie ,ca limba materna dar vorbesc si scriu.Asa ca,nu ma lua tu pe mine la bani marunti.Cand vei vorbi tu ,si vei scrie tu in maghiara ,asa cum scriu eu in limba romana,poti sa ma critici.Pana atunci vezi de retarzii tai de pinguini universitari analfabeti.Iti garantez ca intre noi doi ,exista o diferenta de educatie si civilizatie,ca de la cer la pamant.
  • 2017-8-07, 21:24
  • Scris de : Luis
Si sa poti tu muri linistit,mai gresesc si cand scriu in limba maghiara.Este normal.Le vad si eu (greselile) dar dupa ce am postat,nu mai pot corecta,exact ca aici.Care-i problema ta?
  • 2017-7-29, 11:57
  • Scris de : Stefan
HAI CFR!VICTORIE!
  • 2017-7-29, 10:07
  • Scris de : Luis
Hai CFR!!!!!!!!