Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Video Foto
Un gest stupid o costă pe Universitatea Cluj 3 puncte uriaşe în LIGA I! Gaz Metanul speră în continuare

VIDEO: "U" pierde 3 puncte uriaşe!
Nuno Viveiros, unul dintre cei mai buni "clujeni" cu Mediaşul. Fotografii: Mihai Medan.

Universitatea Cluj a dat cu piciorul (sau mai bine zis cu mâna) unei victorii uriaşe, în faţa Gaz Metanului din Mediaş. Fundaşul Narcisse Bambara a făcut un henţ stupid, în careu, pe finalul jocului şi meciul s-a încheiat nedescis, scor 1-1.

Partida a început de la 1-0 pentru "studenţi", care au deschis scorul, în minutul 2, prin Vlad Morar. Atacantul folosit de Falub în locul lui Lemnaru sau Castillion a reluat în poartă, cu capul, o centrare excelentă a lui Mengolo - VIDEO.

"U" Cluj a dominat partida, a jucat mai bine şi părea că se desprinde în câştigătoare, în faţa principalei contracandidate la evitarea retrogradării. În minutul 85, Viveiros şi-a permis chiar o "braziliană", în faţa unui fundaş advers, semn că echipa clujeană se gândea chiar să facă spectacol!

Pe final însă, Tudor a pus mingea la 11 metri cu mâna lui Bambara, Veselovsky nu şi-a mai putut salva echipa încă o dată, la şutul lui Llullaku - VIDEO şi Gazul a obţinut un punct mare pe Cluj Arena. Cele două echipe sunt la cota 31 în clasament, la un punct de FC Braşov şi la 3 de Chiajna.

"U" Cluj: Veselovsky - Jovanovic, Skvorc, Munteanu, Lungu, Bambara - Cristocea (Costin 59), Mengolo, Ceppelini, Viveiros (Calcan 92) - Morar (Lemnaru 88). Rezerve: Dolha, Neag, Martins, Kovacs. Antrenor: Adrian Falub.

Gaz Metan: Pleşca – Zaharia, Abrudan (Avram 79), Muth, Buzean (C. Petre 61) – Tahar, Élton – Al. Munteanu, Curtean (Figliomeni 70), Lllulaku – D. Roman. Rezerve: Greab, Vişa, Szilagyi, Cristea. Antrenor: Ion Balaur.

Arbitri: Alexandru Tudor, Aurel Oniţa, Mircea Orbuleţ

3424 de spectatori au fost anunţaţi la staţia de amplificare a stadionului Cluj Arena

....................................................

FINAL

min. 92: Calcan intră în locul lui Viveiros.

min. 88: Falub îl schimbă pe Morar cu Lemnaru.

min. 86: Roman este liber în careu şi trage din unghi, dar portarul lui U este la post!

min. 85: GOL Gaz Metan! Llulaku îl păcăleşte pe Veselovsky şi trimite perfect, lângă bara din dreapta portarului.

min. 84: Bambara face henţ în careu şi arbitrul Tudor arată punctul de la 11 metri.

min. 79: Fundaşul Octavian Abrudan este schimbat cu jucătorul de atac Răzvan Avram

min. 70: Ocazie mare pentru "U". Autorul golului, Vlad Morar, trage bine dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Pleşca respinge.

min. 70: Balaur îl schimbă pe Curtean cu Figliomeni.

min. 61: Buzean îi lasă locul lui Ciprian Petre.

min. 59: Iese Cristocea, intră Costin.

3424 de spectatori anunţaţi la staţia de amplificare a stadionului Cluj Arena

min 46: A început repriza secundă.

PAUZĂ!

* între timp, în tribunele stadionului s-au strâns în jur de 2.000 de spectatori.

* Falub joacă un 3-4-3, cu Lungu în centrul apărării alături de Skvorc şi Munteanu şi cu o tripletă ofensivă Mengolo, Morar, Viveiros, sistem care se transformă în 5-4-1 pe faza defensivă.

min. 3: GOL Universitatea Cluj! Vlad Morar a deschis scorul, cu o lovitură de cap din 7 metri, după o centrare perfectă a lui Mengolo, de pe banda stângă! VIDEO


Foto: Mihai Medan

min. 1: A început partida!

UPDATE: Maximum 1.200 de spectatori sunt în tribunele stadionului Cluj Arena, deşi meciul este extrem de important pentru viitorul ambelor echipe!

Echipele de start

"U" Cluj: Veselovsky - Jovanovic, Skvorc, Munteanu, Lungu, Bambara - Cristocea (Costin 59), Mengolo, Ceppelini, Viveiros - Morar. Rezerve: Dolha, Neag, Martins, Kovacs, Lemnaru, Calcan. Antrenor: Adrian Falub.

Gaz Metan: Pleşca – Zaharia, Abrudan, Muth, Buzean (C. Petre 61) – Tahar, Élton – Al. Munteanu, Curtean (Figliomeni 70), Lllulaku – D. Roman. Rezerve: Greab, Vişa, Szilagyi, Cristea, Avram. Antrenor: Ion Balaur.

Arbitri: Alexandru Tudor, Aurel Oniţa, Mircea Orbuleţ

..............................................................

UPDATE. Universitatea Cluj are nevoie de o victorie, duminică, cu Gaz Metan pe teren propriu pentru a spera la salvare. Antrenorul Adrian Falub vrea să-l reabiliteze în atac pe Vali Lemnaru, care a intrat într-un con de umbră în retur. Olandezul Castillion nu a dat satisfacţie pe acest post, iar Vlad Morar este incert.

-----------------------------

Falub este de părere că Universitatea trebuie să obţină cel puţin 40 de puncte pentru a rămâne în prima ligă, adică să adune minimum 10 puncte în ultimele 5 etape!

"Nu este un meci decisiv cu Mediaşul, mai sunt încă 15 puncte. Orice echipă care vrea să se salveze îşi face calcule cu 40, 41 sau 42 de puncte minim. Cert este că va fi un meci dificil pentru noi, iar dacă îl vom câştiga va conta foarte mult pentru salvarea noastră. Mediaşul e o echipă care joacă bine în deplasare, primeşte greu gol şi care ştie să se apere. Au câştigat la Astra un meci pe care nimeni nu credea că vor reuşi. Va trebui să atacăm din primul minut pentru că trebuie să dăm gol, pentru că ei se vor apăra foarte bine"a comentat antrenorul clujean.

LEMNARU POATE FACE MAI MULT PENTRU "U"

"U" Cluj mizează în continuare pe Vali Lemnaru, care ar putea să-şi ajute echipa în ultimele etape rămase. "Lemnaru n-a traversat cea mai bună perioadă din carieră, a avut probleme pentru că nu a marcat. Ar putea fi o soluţie foarte bună acum. Cred că e conştient şi el că poate da mult mai mult pentru U Cluj, unde a cunoscut consacrarea. Ar putea să schimbe soarta echipei şi să marcheze", a spus Falub.

PUSTAI E ANTRENOR? NU ARE VOIE!

Falub s-a declarat surprins de faptul că echipa din Mediaş ar fi antrenată "din umbră" de Cristi Pustai. Acesta este liber de contract şi a acceptat să-şi ajute fosta formaţie cu sfaturi tehnice în calitate de consilier. "E antrenor sau consilier? Nu ştiu ce înseamnă acest lucru. Nu cred că este antrenor, poate dă nişte sfaturi tehnice. Un antrenor nu poate pregăti două echipe. FRF ar trebui să ia măsuri dacă ar fi aşa. Eu ştiu că este alt antrenor la echipă", a declarat Adi Falub.

Comentarii
  • 2015-5-03, 21:16
  • Scris de : hiena rozyahoo.com
Waltereee!!!! Baga mana adânc în buzunar ca e jaleee!!! La Ploiești poți și trebuie sa rezolvi ceva.
  • 2015-5-03, 20:47
  • Scris de : mihai
Locul 11 salveaza sigur doar - se vede liga 2.
  • 2015-5-03, 20:45
  • Scris de : val
Degeaba am încurcat noi Chiajna și Brasovul..Dacă voi nu bateți Gazul.
  • 2015-5-03, 20:40
  • Scris de : CIRCUL INTERNATIONAL U.CLUJ
O EKIPA DE PANARAME TINUTA ARTIFICIAL IN LIGA1...ACUM URMEAZA VRAJEALA CU PETROLUL ASTRA OTELUL CEAHLAUL....MUNTY TE RUGAM 4 DIN 4 ZII LUI VALTER SA FACA CEVA.
  • 2015-5-03, 20:31
  • Scris de : pinteaviteazul
"U" s-a crezut prea repede cu saci-n caruta si s-a limitat sa-i lase pe gazari sa transpire…Hai tare la Ploiesti !!!
  • 2015-5-03, 20:34
  • Scris de : valc
Imi era tare dor de baza Clujeana. Multumesc, Gaz Metan, din toamna voi survola cu Tarom sau cu Wizz meciurile cioflgarilor de pinguini de pe renumita Arena de langa strand. Hi, hi!
  • 2015-5-03, 21:27
  • Scris de : nUmai "U"
valc!!!! sUgi pUleeeleee la toti clUjeniii , franar spUrcat, mori de ciUda si frUstrare, de cimitir sa-ti fie dor cretinUle, handicapat ce esti tU cU ma-ta !! Fortza "U" cLUj Aleee! ... *** mUie ***, Ne pisham pe toti ***- ristii ! Moriiii mai valc tu cu neamU taU
  • 2015-5-03, 23:33
  • Scris de : valc
@nUmai "U", Iti urez sanatate, ce sa-ti mai spun? P.S. In seara asta, am aflat, ca baza Clujeana se vinde. In campionatul viitor o sa jucati in Feleac, sau acolo unde aveti sediul social, pe la periferiile Bucurestilor. Imi este dor de Ana Maria Prodan, o meritati si va meritati. Numai Romprest, numai salubrizare!
  • 2015-5-03, 19:16
  • Scris de : valc
Sunt trist, la televizor nu se vede nici un bilet de "solidaritate" ridicat, nu asista nimeni la nivelul inferior al tribunei a doua. Ce se-ntampla cu zecile de mii de pinguini? P.S.@muie cfr, mai, baietica, daca-n 2008 si-n 2012 au fost blatuite meciurile, du-te si fa o reclamatie, pinguin neputincios.
  • 2015-5-03, 20:44
  • Scris de : Lasa-i in phoola mea de PINGUINI prosti
Lasa-i in amarul lor, ei tot cu blaturiile inchipuite,se cred foarte importanti. Chiar cred ca echipa lor de doi bani putea castiga impotriva unui CFR cu : Alvaro Pereira, Culio, Dubi, Fabiani, Eugen, Laţika Traore, etc..vise, vise. Tin minte meciul din acel an in tur in care Fabiani a dat gol cu poola, iar in repriza a doua numai craci le dadea si radea in hohote in stilul lui caracteristic. Aveau un negru in echipa, nu mai stiu cum il chema, pai ala cand venea sa-l atace pe Fabiani acesta ii zicea la bascau,, Com on monkey`` si radea de el.Asa echipa ca CFR-ul ala, ei nu vor avea nici in visul viselor lor, fraierii poolii.
  • 2015-5-04, 00:26
  • Scris de : Amintirile ma chinuiesc. Amintirile ma rascolesc
A fost odata o echipa cefura mereu. Finantata cu bani obscuri. Si acum tot rahatul iese de sub pres :)))
  • 2015-5-03, 21:39
  • Scris de : psr
Iar sunteti cei mai tari din Romania pe net, si nu sunteti in stare sa cumparati niste bilete ca sunteti "agresati", si dupa mai postati si pe facebook. Franarul tot franar ramane.
  • 2015-5-03, 20:31
  • Scris de : valc
Tot trist sunt, desi Llulaku este jucator bun. Anul viitor, sper eu, angajatii din salubrizarea Romprest o sa gaseasca intelegere de la Sanatatea Cluj sa joace pe maidanul de langa Strandul Clujeana. Desi, daca tinem la traditie si la istoria terenului bazei Clujeana, tot de la CFR vor trebui sa ceara voie. Haide Beeeeeeeeeeeeeeeeeul!
  • 2015-5-03, 19:31
  • Scris de : U
Dovada de ratat franar. Daca cumperi un bilet la peluza, si ai randul si locul respectiv, nu este neaparat sa stai in locul ala. Nu te-ai gandit ca poate acei oamenj care au luat respectivele bilete, sa mearga sa stea la inelul superior. Se vede ca esti devat un franar imputit care traieste doar cu "Elure cefere!" Muie cefere! Muie fcsb!
  • 2015-5-03, 19:59
  • Scris de : valc
1. Dulceata micuta supranumita "u", la inelul inferior al tribunei a doua - aia destinata taxei de solidaritate - erau asteptati elevi de liceu avand carnetul vizat la zi. Nu era vorba de nicio peluza 2. Am asistat si eu la un meci al Pandurilor, din EL, pe Cluj Arena. Pe locul meu, de la tribuna a doua, sedeau niste gorjeni, care mi-au raspuns ca asa e la ei, care vine primul, ocupa locul. "Regula" asta o aplica toti chiriasii nesimtiti si lipsiti de educatie, pe care proprietarii nu-i pun la punct. 3. Sunt roman si merg la meciurile CFR-ului pentru atmosfera civilizata de pe stadion. Hiena voastra este roman?
  • 2015-5-04, 00:29
  • Scris de : Ultimul meci la cfr s a jucat cu portile inchisr ?
.
  • 2015-5-03, 19:34
  • Scris de : mimi
Uite cine vorbeste !! Baaa tu nu esti la meci???
  • 2015-5-03, 15:42
  • Scris de : bra
gazu macar a jucat in E.L. si a avut jucatori ca Eric, Bawab...de ce sa vrei sa se salveze clanul Becali/Prodanca? Ar fi mai bine sa retrogradeze u si sa-si gaseasca un patron mai putin interlop
  • 2015-5-03, 11:46
  • Scris de : u
unde aste, Lorant Kovacs ??? de ce l-ati scos din lot ca era mai bun ca jumatate de echipa?
  • 2015-5-01, 18:33
  • Scris de : amp
u.cluj o echipa de petarde 0 goluri in primele 8 etape din retur si totusi se vor salva.....cum....blocarea adversarelor chiajna medias si brasov...si castigarea unor meciuri cu iz mioritic gen pandurii...stati sa vedeti cu petrolul otelul astra...circ pe fatza....
  • 2015-5-03, 11:45
  • Scris de : bvdp
tu ori esti prost ori esti rapidist.
  • 2015-5-01, 16:09
  • Scris de : Pusztai Krisztian din Tarnaveni
FRF ar trebui sa i-a masuri dupa toate blaturile voastre din retur cu : CFR ( care hai sa fim seriosi, va bate si noaptea la 12 trezita din somn), Pandurii, Viitorul etc.. fara aceste ,,jocuri`` cred ca nici 20 de puncte n-ati avea, cu jaful vostru de lot. Nu ti-e un pic rusine, mascota phoolee. Dar si tu esti antrenor ?
  • 2015-5-01, 21:32
  • Scris de : Muie cfr
Cu cfr 2 blaturi au fost 2008 si 2012.
  • 2015-5-03, 11:49
  • Scris de : BVDP
BINE CA ATI BATUT VOI LA ASTRA PE BUNE,INTELIGHENTULE!!!!
  • 2015-5-01, 15:52
  • Scris de : bula
asta chiar e o provocare, dar fara atacanti si coordonator de joc e greu.Lamnaru e bun pentru posturile de copil de mingi, magazioner, om de ordine.
  • 2015-5-03, 11:47
  • Scris de : bvdp
iar tu esti bun sa-i fii mana stanga lui Lemnaru.Am inteles ca se sterge cu stanga la CUR...
  • 2015-5-01, 14:35
  • Scris de : U Cluj
Nu te supara Falub, dar decat sa joci cu Castillion care nu e in stare sa castige un duel la cap desi are 2m, sa nu mai pomenesc de faptul ca nu stie sa stea in teren, mai bine joci cu Lemnaru.