Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

FINAL Debut cu remiză pentru Dan Petrescu la CFR Cluj. Ardelenii au marcat singurul gol prin Hoban!

Petrescu, debut cu remiză la CFR!
CFR aniversează 110 ani de existenţă printr-o siglă nouă. Fotomontaj: stiridesport.ro

CFR Cluj a început cu o remiză primul meci cu Dan Petrescu pe bancă în Liga 1 în deplasarea de la Botoşani, scor 1-1! Ardelenii au deschis rapid scorul prin Ovidiu Hoban min 10, însă au fost egalaţi în prima parte în umra unei neatenţii la o fază fixă.

FC BOTOŞANI - CFR CLUJ 1-1

Au marcat: Burcă 31 / Hoban 10

Eliminare: Omrani 72

Echipele de start

FC Botoșani: Cobrea - Ungurușan, Miron, Burcă, Mușat - Bordeianu, Cucu - L. Buș, Moruțan, Golofca - D. Popa
Rezerve: Ed. Pap, Târșă, Serediuc, Tincu, Patache, Ciaccheri, Fulop

CFR Cluj: Vâtcă - Manea, Luchin, Vinicius, Camora - Păun, Culio, Hoban, Deac - Omrani, Bokila
Rezerve: Duka, Rus, Mureșan, Vlad, Nistor, Coman, Nouvier

.......

Dan Petrescu a prefaţat startul de sezon pentru CFR Cluj, înaintea plecării spre Moldova pentru meciul de luni cu FC Botoşani. "Bursucul" o vede tot pe Viitorul favorită la titul, dar le-a nominalizat şi pe Steaua şi Dinamo.

CFR Cluj va afişa pe noul echipament o nouă siglă aniversară. E vorba de cei 110 ani pe care-i clubul împlineşte în acest an. Interesant este că CFR Cluj a revenit la sponsorul tehnic JOMA, după ce reprezentanţii firmei din România au cerut în instanţă falimentul clubului  pentru nerespectarea clauzelor contractuale.

"Am avut o perioadă de pregătire nu cum mi-aş fi dorit, pentru că timpul a fost scurt şi mulţi jucători au venit târziu. Cred că multe echipe au suferit la fel ca şi noi. A început şi campionatul, s-a văzut diferenţa clară între o echipă omogenă, Craiova, şi una nouă, CSM Iaşi. În opinia mea, Botoşaniul e favorită la meciul de luni, are acelaşi joc şi nu prea pierd acasă, iar noi suntem o echipă nouă. Dar vrem să avem rezultate din prima etapă. Ne dorim să începem cu dreptul. Am emoţii la fiecare meci, indiferent dacă sunt sau nu la debut cu o echipă"

"Sunt mulţumit de lotul actual, de atitudinea băieţilor în pregătire, rămâne de văzut ce rezultate vor fi. În proporţie de 95% ne-am întărit pentru întreg campionatul. Favorită la titlu rămâne Viitorul pentru că este campioană, a luat şi jucători experimentaţi precum M. Constantin, Herea şi Ţucudean anul trecut. Steaua rămâne mereu favorită, mai ales că au luat jucători care au luat campionatul. Mă refer la Budescu, Morais şi Teixeira, care ştiu să câştige campioante. Evdient, mai e Dinamo care a păstrat lotul şi antrenorul. Sunt convins că şi Craiova are şanse să se califice"

 "Avem cei mai buni tineri din campionat"

Dan Petrescu şi-a lăudat achiziţiile din aripa tânără. El a vorbit şi despre înfiinţarea echipei a doua care va evolua în Divizia "C""Cred că avem cei mai buni tineri din Liga 1. Coman, Yasin Hamed, Manea, Petruş, Pop, Sârbu, toţi foarte buni şi sunt mulţumit de ei. Nu cred că sunt jucători care vor pleca. Sper ca echipa a doua să fie alcătuită cât mai curând pentru Divzia C, avem jucători care vor evolua şi acolo. Cei care nu vor juca la echipa mare trebuie să aibă meciuri în picioare".

Petrescu aşteaptă fanii pe stadion

"Vişiniii" îi aşteaptă pe fani să umple din nou arena din Gruia. "Orice fan al unei echipe ar trebui să o susţină la bine şi la rău. Nu sunt de acord ca ei să nu mai vină dacă echipa nu are rezultate. Am jucat 8 ani în Anglia şi fanii ne susţineau la fiecare meci, indiferent de rezultate. Trebuie să fim pozitivi cu toţii să atragem lumea la stadion, să vorbim mai frumos despre fotbal, să încurajăm fotbalul. La televizor auzi doar critici. Acela e slab, nu s-a jucat nimic. În ultima perioadă au scăzut spectatorii în România. Sper să fie o emulaţie, echipele de tradiţie să îşi revină, să fie în Liga 1 şi să avem un fotbal spectaculos".

"Mă simt foarte bine la CFR Cluj, îmi doresc din tot sufletul să rămân cei 2 ani de contract aici, dar numai dacă ai rezultate vei rămâne."

Petrescu a desemnat şi 3 căpitani de echipă, Mario Camora, Ovidiu Hoban şi Ciprian Deac. "Camora este român deja nu are nevoie de cetăţenie. Eventual pentru echipa naţională dacă va fi. Ştie româneşte mai bine decât noi, "

Peteleu, Pelayo şi Chiriţă sunt accidentaţi şi nu vor face deplasarea la Botoşani. 

 

Comentarii
  • 2017-7-21, 16:37
  • Scris de : La CFR s-a schimbat totul și se schimbă totul. Clubul e condus de o gașcă din sud”, declară sursele actualdecluj.ro.
iaca!
  • 2017-7-20, 19:08
  • Scris de : XXL
1. Politicos, ca întotdeauna, incep prin a adresa felicitări fostilor acsfanisti (doar celor cu bun simt) pentru marea realizare, au redevenit pinguini. 2. Dupa o portie copioasa de caracatita, imi ajut digestia cu un Campari-Orange si ma distrez sa citesc ce scrie unul din Mânastur sau (A)Mărăști ca sunt la spălat vase. 3. Mai, fosti acsfanisti, n-ar fi mai sănătos sa va bucurati ca in campionatul care urmeaza o sa aveti ocazia sa calatoriti, la unele dintre meciurile din deplasare, cu trenurile CFR si tractati din nou de o locomotiva VISINIE? 4. Eu va astept cat mai repede in Liga I. In felul acesta o sa avem 6 puncte asigurate, iar victoriile CFR-ului de pe stadionul Consiliului Județean Cluj imi aduc întotdeauna bucurie.
  • 2017-7-22, 13:04
  • Scris de : :))))
Rar mi-a fost dat sa vad un penibil si un papagal ca tine,am prieteni foarte buni care sunt suporteri Cfr,suporteri vechi si adevarati nu maimutoi ca tine.La cate meciuri de divizia d sau c ai fost la Cfr ma caracatita?
  • 2017-7-22, 19:38
  • Scris de : XXL
Ce ti-am facut badita, sa ma faci papagal? Nu v-am felicitat ca sunteti din nou purtatorii penajului din Emisfera sudica? Am de facut doua remarci: 1. M-am dus la meciurile CFR si-n C, si-n B si in A, dar si in deplasarile din cupele europene. 2. CFR n-a cazut niciodata in D, deci n-am avut cum sa urmaresc, ca si voi, meciurile echipei f.avorite in Liga Costumelor. Sa fii iubit si astăzi ma poți alianță peste-spada, in loc de caricatură.
  • 2017-7-21, 16:33
  • Scris de : :))
dar tu stii ca ce-ai mancat sunt resturile pe care ti le-a dat patronul la sfarsitul zilei, dupa ce si-a saturat cateii nu? Altfel... daca te lauzi cu trenurile CFR-ului, nu uitati sa va puneti gps-uri la voagoane, pe cand le mai pierdeti pe camp. Despre liga 1...cred ca nu vei avea norocul si onoarea sa mai jucati cu noi, pentru ca in 2 ani se refac "hartile fotbalistice" cu care v-ati tot laudat si cum dragnea va fi amintire... asa si voi, sau poate nici atat. https://actualdecluj.ro/exclusiv-cine-e-noul-lider-la-cfr-cluj-e-un-necunoscut-si-l-a-trecut-in-rezerva-pe-iuliu-muresan/
  • 2017-7-20, 15:02
  • Scris de : XXL
Tocmai am terminat de spalat vasele de la masa de pranz si am zis sa intru sa vad ce mai comenteaza baietasii despre cfr .... aici la noi in grecia e cald frumos...imediat aranjez mesele pentru cina si privesc apusul prin geamul restaurantului cu tava in mana. Sa-mi fie de bine. Urati-mi distractie placuta culdusilor
  • 2017-7-19, 23:10
  • Scris de : Luis
Racheta, daca citesti hai la mine sa ti-o dau la gaura maro.
  • 2017-7-18, 21:14
  • Scris de : XXL
Baietasi, tocmai savurez o bere, inainte de cina, si am vazut cat de agitati sunteti. Este adevarat, nu stiu sa-mi setez " autocorectorul", care mi-a modificat in Jucau numele echipei din zona METROPOLITANA aflată valoric in fata Acsfan-ului. Când reveniți la numele U? Nu de alta, dar mi-e dor sa va alint din nou cu patronimicul PINGUINI. Eu prefer Acsfan, este sugestiv... hi, hi, hi
  • 2017-7-20, 06:54
  • Scris de : Ciuma visinie
Am revenit de 2 luni. Esti slab informat sobolan raios.
  • 2017-7-18, 23:50
  • Scris de : UCluj
Ești neinformat. Am revenit la vechiul nume deja
  • 2017-7-19, 07:53
  • Scris de : Radu
Lasă-i naibii de frânari spurcați. Altă ocupație n-au decât să vorbească despre noi :) .
  • 2017-7-19, 14:59
  • Scris de : luis
raducule tata,nu tu esti pe un articol despre CFR ?Atunci cine despre cine vorbeste,si unde? Daca nu va bagati in seama,nimeni nu se ocupa de voi.Voi,nu existati.Punct.
  • 2017-7-18, 11:46
  • Scris de : XXL
Aflat din nou in concediu in Grecia, am avut curiozitatea sa accesez "prestigioasa" subsidiara clujana apartinatoare de GUITA TV. Ce sa vezi, numerosi acsfanisti (mai au pana sa redobandeasca statutul de pinguini), vin sa comenteze meciul echipei de elită a Clujului, pe când ei sunt reprezentați de a patra echipa din zona mitropolitană a Clujului: 1. CFR, 2. Sănătatea, 3. Unirea Jucau, 4. ACSFAN. Baietasi, sfatul meu este sa va ocupați de Divizia C si sa va vedeti de lungul nasului.
  • 2017-7-18, 20:05
  • Scris de : 2018 - 100 de ani
"mitropolitana" ????? "Unirea JUcau" ????? bozgore nu aveti conexiune buna la mures? Ismeros arcok iti spune ceva? D
  • 2017-7-19, 15:01
  • Scris de : Luis
Da ,o piesa foarte frumoasa.
  • 2017-7-18, 18:28
  • Scris de : UCluj
Vai de CFR ul vostru! Echipa de periferie ați fost, așa ați rămas! Nu mai folosi denumirea ACSFAN. Nu mai exista. Suntem AS FC Universitatea Cluj.
  • 2017-7-18, 12:52
  • Scris de : @XXL
la spalat vase in Grecia ii spui tu concediu? Cand te-a pus patronul sa ne stergi si sa ne aranjezi masa, erai tare umil si asudat. In alta ordine de idei s-ar putea ca frana sa joace in zona "mitropolitana" a Clujului asa cum zici. Acum de...nu te poti astepta de la niste emigrantii sezonieri sa fie niste literati. E bine totusi ca esti sfatos.
  • 2017-7-18, 20:06
  • Scris de : szerenke
si ma i oune lori sa sug pula peste program
  • 2017-7-18, 09:48
  • Scris de : noi cand???? Arpiiiii Iuliuuuuuuuuuuuu
https://www.ziardecluj.ro/iubirea-pentru-u-cluj-transformata-iubire-pentru-un-copil-bolnav
  • 2017-7-18, 09:04
  • Scris de : gusti
HORJ ??????????????
  • 2017-7-18, 09:39
  • Scris de : gyszi
?????????????????
  • 2017-7-17, 23:14
  • Scris de : UCluj
Bravo Botoșani
  • 2017-7-16, 11:37
  • Scris de : SERGIU POPA
Domnule Petrescu! Haideti sa incepem cu dreptul!... Luni seara trebuie sa fie bucurie in inimile suporterilor CFR CLUJ, indiferent ca au locuinta in Baia Mare, Gherla sau Miercurea Sibiului. Suntem multi in targ, peste un milion, dar trebuie sa stim cine ce vinde... Doamne ajuta!
  • 2017-7-17, 12:30
  • Scris de : ce aproape bate 4% minoritatea maghiara cu cei 1 milion de care amintesti...oare iti e rusine sa te semnezi cu numele maghiar? Te-ai deconspirat singur fiu :))
  • 2017-7-17, 16:09
  • Scris de : Luis
Si,care-i problema ta?
  • 2017-7-18, 09:40
  • Scris de : fc dac
asta e
  • 2017-7-17, 09:41
  • Scris de : juhasz
ori bibarcfalva vlahule
  • 2017-7-17, 15:12
  • Scris de : bozgore, uiti ca esti tolerat aici, fi-ti-ar neamul de minune
maaarsss
  • 2017-7-17, 16:09
  • Scris de : Luis
Tolerat esti tu,cioban de neam prost.
  • 2017-7-22, 12:49
  • Scris de : cioban si neam prost esti tu cu tac-tu ma muie
.
  • 2017-7-18, 00:59
  • Scris de : luis draghe, aici nu esti la marsul LGBT
  • 2017-7-18, 20:16
  • Scris de : Luis
dar stiuleti in cur pot sa iau nu?
  • 2017-7-16, 10:27
  • Scris de : Stefan
HAI CFR!VICTORIE!