Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Livetext CFR Cluj - Steaua, REMIZĂ în ceaţă! Două penalty-uri şi două eliminări în Gruia! Finanţatorul Paszkany revine în club printr-un interpus!

CFR Cluj - Steaua, remiză în Gruia!
Bud a reuşit o dublă în meciul tur

FINAL CFR Cluj - Steaua Bucureşti 1-1 VIDEO

Au marcat: Deac 56 / Alibec 16 (pen.)

Eliminări: Alibec 43 Deac 73

CFR Cluj şi Steaua s-au anihilat în ceaţa densă pe staionul din Gruia, scor 1-1! Denis Alibec, omul adus să ia titlul pentru Steaua, a strălucit în prima repriză, când a reuşit să scoată şi să transforme un penalty, după o imprudenţă a lui Camora. Ex-ceferistul Jakolis a avut apoi 3 ocazii uriaşe, însă mingea nu a vrut să intre în poartă!
Ardelenii au ripostat târziu, însă Filipe Nascimento a executat prost lovitura de pedeapsă (34). Steaua a încheiat prost prima repriză. Alibec a simulat şi a văzut al doilea "galben" (43).

În superioritate, Miriuţă a mutat curajos în partea a doua, când l-a introdus şi pe Omrani lângă Bud. "Vişiniii" au început asediul la poarta lui Niţă, iar Deac şi-a adus echipa în joc, după o fază spectaculoasă în careu (58). Acelaşi Deac l-a imitat însă pe Alibec şi a părăsit terenul după al doilea galben pentru proteste.

CFR Cluj rămâne în afara play-off-ului şi este obligatată să învingă la Mediaş.

- min. 72 - ELIMINARE CFR! Ciprian Deac vede şi el al doilea cartonaş galben pentru proteste şi părăseşte terenul!

- Min. 58 - GOL CFR 1-1! Ciprian Deac a marcat cu un şut din interiorul careului!

- Min. 49 - Ocazie MARE Steaua: Gabi Enache, intrat în locul lui Jakolis, ratează şutul din 8 metri!

- min. 46 - Schimbare CFR! Intră Billel Omrani, iese Sorsa!

- min. 45+1: RATARE IMENSĂ Steaua! Jakolis l-a driblat pe Mincă în careu, însă Camora a respins in extremis de pe linia porţii, prin alunecare!

- min. 44 - Schimbare CFR: Intră Tomislav Gomelt, în locul lui Nascimento (accidentat)!

- min. 43 - ELIMINARE Steaua! Denis Alibec vede al doilea "galben" după o simulare şi este părăseşte terenul! 

- min. 34 - PENALTY RATAT pentru CFR Cluj! Filipe Nascimento a trimis în stânga lui Niţă, însă portarul stelist i-a anticipat şutul!

- min. 31 - RATARE CFR! Filipe Nascimento a executat bine o lovitură liberă (18 metri) la colţul scurt, însă Niţă a respins!

- min. 16 - GOL Steaua 0-1! Alibec trimite puternic în dreapta lui Mincă! VIDEO

- min. 14 - PENALTY Steaua! Alibec cade în careu după un duel cu Camora, iar arbitrul Adrian Cojocaru dictează 11 m.

- min. 5 - A doua ocazie a Stelei! Acelaşi Jakolis pătrunde periculos, însă Deac a reuşit să respingă din faţa porţii!

- min. 3 - OCAZIE URIAŞĂ Steaua! Jakolis îl întoarce pe Camora în careu, însă şutează în Mincă!

- Startul meciului din Gruia a fost sub semnul întrebării din cauza ceţii abundente care a împresurat stadionul şi terenul arenei "Dr. C-tin Rădulescu". Obervatorii de joc s-au consultat  minute bune la marginea terenului.

Echipele de start:

CFR Cluj: Mincă - Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora - J.C. Ruiz, Nascimento - Deac, Sorsa, Nouvier - Bud

Rezerve: Marc, Peteleu, A. Mureșan, Gomelt, Al. Chiriță, Sîrbu, Omrani.

Steaua: Niță - Bălașa, Tamaș, Moke, Momcilovic - Pintilii, Muniru - Jakolis, Achim, De Amorim - Alibec

Rezerve: Stăncioiu, L. Filip, Tudorie, Mihalcea, Ov. Popescu, Gnohere, Enache

...

CFR Cluj va disputa duminică seara primul meci oficial din 2017 cu Steaua Bucureşti. Echipa lui Miriuţă se află în afara locurilor de play-off după ce Astra a câştigat cu ASA Tg. Mureş (1-0) şi nu are voie să piardă în Gruia cu Steaua!

Arpad Paszkany, fostul finanţator al clubului, cel care ar fi condus din umbră destinele clubului şi după retragerea oficială în insolvenţă, pregăteşte o nouă mutare. Conform actualdecluj.ro, clujeanul Marian Băgăcean (foto, mai jos), un fost lichidator judiciar, este noul acţionar al clubului, recomându-se ca şi investitor. Acesta a declarat că a preluat de la Paskzkany pachetul majoritar de 61% şi anunţă ieşirea din insolvenţă. 

Cu toate acestea, Răzvan Zăvăleanu, administratorul judiciar al "vişiniilor" în procesul insolvenţei, este sceptic în relizarea acestui lucru şi spune că nu i s-au solicitat încă documente contabile. De altfel, Zăvăleanu se află într-un conflict cu Paszkany şi Mureşan. Acesta a cerut în instanţă anularea sumei de 4 milioane de euro către două firme (offshore-uri din Cipru) controlate de Paszkany, iar banii să intre în contul clubului, scrie clujust.ro.

...

Echipele de start

Steaua: Niță - Bălașa, Tamaș, Moke, Momcilovic - Pintilii, Muniru - Jakolis, Achim, De Amorim - Alibec.

Antrenor: L. Reghecampf. Rezerve: Stăncioiu, L. Filip, Tudorie, Mihalcea, Ov. Popescu, Gnohere, Enache

În meciul tur, CFR a învins-o Steaua în deplasare, scor 2-1, prin dubla lui Cristi Bud.

 

Comentarii
  • 2017-2-10, 10:09
  • Scris de : Sergiu Popa
BUN VENIT, DOMNULE BAGACEAN! Din suflet va felicit si am tot respectul ptr. dvs. ca a-ti avut curaj sa bagati bani la CFR Cluj. Ca si dl Paszkany, si dvs aveti curaj sa investiti in fotbal, care TREBUIE sa aduca ceva venit, iar daca lucrurile merg bine, atunci trebuie sa aveti chiar si satisfactii financiare si sufletesti, care poate sa aiba un om, care lucreaza in fotbalul romanesc sau chiar mondial. Daca puteti scoate echipa cat mai repede din insolventa si Clujul incheie anul pe locurile 5-6-7 -,avand in vedere ca sunt si alti in insolventa din fruntea clasamentului - chiar din acest an poate sa participe in cupe ca au trecut cei trei ani din 2014 cand au intrat in insolventa. Pe parcurs vom vorbii mult despre echipa, modul de joc, de cele bune si cele rele, acuma este foarte important, ca azi sau maine sa va intalniti cu toata echipa, sa stati la un pahar de vorba, si sa spuneti ce vreti, ce pretentii aveti, cum ar fi bine sa pasiti cu dreptul... Chiar de maine seara, la Medias!!! Ar fi foarte frumos, ca echipa sa va faca un cadou exceptional: o victorie la Medias. Nu este de neatins ptr. ca CFR-ul a batut si Roma si Manchester acasa la ei, de atunci stiu ei ca exista un CFR CLUJ pe harta forbalului mondial.(Speram sa nu ne uite!...) Noi, suporterii de suflet ai CFR-ului suntem alaturi de echipa, de DVS, de dl. Muresan , caruia vrem sa-i multumim, ca a luptat ani de zile ca sa aduca un investitor, pe care se poate baza echipa, si stiu: toate rezultatele pozitive aduc faima si respect tuturora care iubesc fotbalul clujean. Doamne ajuta, sa fie cele spuse de mine intr-un ceas bun! Cu deosebita stima si respect: Sergiu Popa
  • 2017-2-09, 13:34
  • Scris de : patriots
http://www.napocanews.ro/2011/04/viata-ultras-suporterii-cfr-cluj-in-doua-ipostaze-fugariti-de-un-tigan-cu-cocie-si-ascultand-manele-pe-autocar.html
  • 2017-2-07, 20:34
  • Scris de : pentru frana psd_ista 2
Imediat adm.judiciar, conf.legii insolventei a trecut la masura anularii acestor plati frauduloase. Urmare a acestor actiuni prin care clubul ar putea teoretic sa recupereze cca 4 mil. de euro, scroafa penala a declansat conflictul. Cum sa piarda el si chelul cele 4 milioane? Cum sa dea ei inapoi clubului banii? Asadar au inventat un asa zis investitor care a bagat 1 milion de euro in club pentru plata creantelor celorlalti creditori, in asa fel incat gasca lor sa devina creditor principal si sa se impuna in comitetul creditorilor.
  • 2017-2-07, 20:32
  • Scris de : pentru frana psd_ista 1
asadar stiind ca sunteti o specie vulnerabila la manipularile sefilor vostri, m-am decis in spiritul ultimilor evenimente din tara, sa fac o incercare de-a a mai dinamita din prostia impietrita din capul vostru. Grofu de mana cu scroafa au fost chemati sa dea socoteala la diicot pentru devalizarea clubului, prin plata unor facturi pentru niste contracte incheiate cu offshorurile lui paszkany si apoi au fost pusi sub acuzare.
  • 2017-2-07, 11:15
  • Scris de : S.P.
Ei, acuma trebuie sa fim atenti! La Timisoara sau imbratisat jucatorii lui Gaz si si-au frecat palmele: sa vina CFR-ul!!!!... Vor sa ne bata, ca ei sa scape de play-aut. Dar sa nu ne lasam, CFR-ul trebuie sa castige cu orice pret. Naschimento sa nu mai faca prostia din Gruia, se face ca trage, dar nu da si pe urma portarul, care nu se misca de pe loc, are castig de cauza, prinde mingea lovita slab, fara efect, stand in loc. Asa nu se poate! Asemenea greseli nu se admit la o echipa care are de platit 3 mil. sa scape de datorii, si prin acest sut de nimic au pierdut 2 puncte, care fac o jumatate de milion pierdere ptr. club. (Oare cum a dormit Naschimento dumineca noaptea???) Dar la Medias se pot recupera cele 3 puncte, daca joaca din inima si nu cu capul (prost)... Si mai ceva: dl.-e Miriuta spuneti-i la portarul CFR-ului, care va apara in viitor, sa nu mai plece din pozitia fixa la 11 metri dictat, pana cand respectivul nu trage mingea, ca Minca a facut aceasta prostie, s-a culcat mai repede si Alibec a tras exact in locul unde statea inainte, cu un sut de nimic. In ultima vreme s-au inmultit cei care la 11 m nu trag tare, ci asteapta sa te culci inainte, si pe urma cu un sut de nimic trimit mingea in partea opusa. Daca nu castigati la Medias, s-a dus play-offul... O pierdere de un milion. Doamne ajuta, victorie!
  • 2017-2-08, 12:05
  • Scris de : UCluj
Doamne ajuta, victorie... Medias
  • 2017-2-09, 17:52
  • Scris de : Andrei
Amice, Unde iti joaca echipa(sau clona) ca nu o va pe harta fotbalului romanesc!?!?!
  • 2017-2-09, 19:08
  • Scris de : Ucluj
Unde veți juca și voi
  • 2017-2-09, 08:49
  • Scris de : Triteni,Juc,viile dejului,u cluj ..etc
.
  • 2017-2-06, 16:01
  • Scris de : vali
FCSB nu este obligata sa joace cu U21 pe toata durata meciului? Dupa schimbarea lui Balasa in min.76 a intrat O.Popescu (23 ani). Sa stim si noi !!!
  • 2017-2-06, 09:14
  • Scris de : Dragnea
Free Gigi! Free Arpy! Free Scroafa! Hostezeni, hostezeni in fata la Cotroceni
  • 2017-2-06, 07:55
  • Scris de : Ghiță fugarul
Nu ca faceti voi probleme de cine baga bani la CFR sau cine nu.Voi cu Ghiță disparutul,Petrolul si U cluj.
  • 2017-2-06, 01:28
  • Scris de : luis
adio plai of santem primi de sub linie :(((((
  • 2017-2-07, 18:01
  • Scris de : luis
Baaa,hoti de nume,daca nu erai bou si sugaci,tu si tot neamul tau de spargator de seminte si WC-uri,stiai ca,eu scriu "plei fo,of"Dar un retardat ca tine oricum nu intelege nimic.Fa-i lu ma-ta un fratior.
  • 2017-2-07, 18:01
  • Scris de : luis
Baaa,hoti de nume,daca nu erai bou si sugaci,tu si tot neamul tau de spargator de seminte si WC-uri,stiai ca,eu scriu "plei fo,of"Dar un retardat ca tine oricum nu intelege nimic.Fa-i lu ma-ta un fratior.
  • 2017-2-06, 01:25
  • Scris de : zoli cantor richard
am fost 1300 in tribune. sa muara dujmani de ciuda!
  • 2017-2-05, 22:19
  • Scris de : camp obligatoriu
Bravo ! nu puteau programa meciul(cei in masura...) de la ora 14.00 sau 15.00 sau chiar 18.00 ? un chin sa il privesti la Tv pe vremea/ceata asta si probabil frig si prin tribuna...pe urmatorul sa il puna de la 21.00...
  • 2017-2-05, 20:38
  • Scris de : Hotilor
Psd-isti franari de plwa sa ne luati
  • 2017-2-05, 20:28
  • Scris de : drambina
Muresane, vai de capul vostru, n-ati gasit alt investitor decat asta. Vin vremuri grele.
  • 2017-2-06, 20:40
  • Scris de : drambina
Era vorba ca vine un investitor serios gen RED BULL. Cu amaratul asta sa nu-si faca nimeni iluzii. Muresane, e vai de capul tau.
  • 2017-2-09, 17:54
  • Scris de : Andrei
Vine Redbull, deci nu iti bate capul cand vine vorba de CFR!
  • 2017-2-05, 23:20
  • Scris de : Bra
Asa-i, cu milionul ala care l-a bagat deja lua acsfanistii cu tot cu biciclete
  • 2017-2-06, 00:13
  • Scris de : UCLUJ
la pariuri sau unde l a bagat? noi suntem arsi cu chestiile astea! cfr ciuma visinie
  • 2017-2-06, 05:31
  • Scris de : Bra
Sunteti mai mult decat arsi, sunteti chiar radiati. Milionul e in contul clubului deja, si se mai baga inca 2 pt iesirea din insolventa, nu ca la voi inainte de faliment ca nu a dat nime 3lei sa scapati de desfintare. In 2-3 ani canta iar imnul C.L. scriind iar istorie pt fotbalul romanesc si local. Te las cu o comparatie: fcsb e maibach, cfr e bmw si voi sunteti o tricicleta ruginita.