Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Exclusiv Interviu cu omul care a salvat CFR Cluj: "Această echipă nu moare! La anul vom reveni în lupta pentru titlu"

  • Publicat în 30 Martie, 2014 la 11:48
  • de
Interviu cu omul care a salvat CFR Cluj!
Arpad Paszkany l-a convins pe Gadola (în dreapta) să salveze echipa. Foto: cfr1907.ro

Ştefan Gadola a revenit lângă CFR Cluj. Omul de afaceri clujean a invervenit într-un moment critic pentru echipă şi a plătit 1,5 milioane de euro pentru a stinge datoriile care împiedicau obţinerea licenţei. Iniţial, s-a vorbit de un împrumut pe care Gadola i l-ar fi făcut lui Arpad Paszkany, dar acţionarul Energobit a lăsat să se înţeleagă că e un gest prin care îşi reafirmă statutul de acţionar la clubul din Gruia. Gadola a vorbit în exclusivitate pentru stiridesport.ro despre viitorul lui CFR Cluj.

- Domnule Gadola, suporterii sunt îngrijoraţi că echipa are mari probleme financiare. Aţi făcut însă un gest salvator în cel mai complicat moment din viaţa echipei.

- Este adevărat. Am stat de vorbă cu prietenul meu Arpi şi am găsit soluţii pentru ca acest club să continue să fie la un nivel înalt.

- Vă veţi implica mai mult pe viitor în cadrul clubului? Poate chiar să preluaţi pachetul majoritar de acţiuni.
- Implicarea noastră a fost tot timpul. Nu se pune problema de cine este acţionar majoritar. Participarea noastră este aceeaşi ca şi până acum.

- Atmosfera în vestiar este una tot mai apăsătoare pentru că băieţii nu au fost plătiţi de peste 4 luni.
- Jucătorii nu vor trebui să îşi mai facă griji. O să fie plătiţi şi nu vor mai fi probleme. Deja şi-au încasat două salarii şi le vor primi şi pe celelalte.

- Lumea spune că CFR a devenit o echipă de pluton, care nu mai are anvergura de altădată. Vă mai luptaţi la titlu?
- Anul acesta este imposibil să ne mai luptăm la titlu. Însă, de anul viitor vrem să luptăm iar pentru campionat, aşa cum am demonstrat în ultimii ani. Nu renunţăm atât de uşor, vom susţine acest obiectiv.

- Aşadar, ce mesaj aveţi pentru suporterii "vişiniilor"?
- Să stea liniştiţi că această societate, echipă, nu moare!

- Se vorbeşte de reconstrucţia echipei, infuzia de jucători tineri autohtoni... 
- E clar că trebuie să gândim o strategie profesionistă de la anul. Ar fi momentul unui nou început cum se spune. Probabil şi lotul va suferi modificări masive, însă nu mă pricep la fotbal şi la ce tip de jucători vor fi. Am jucat fotbal la nivel de curtea şcolii, chiar aveam tendinţa să marchez goluri în propria poartă:) Însă preşedintele Mureşan şi Răzvan Zamfir vor şti cu siguranţă de cine avem nevoie.

- S-a vorbit chiar despre intrarea clubului în insolvenţă, în cazul în care nu s-ar fi găsit finanţare. Ce credeţi?
- Insolvenţă? Nu cred că poate fi vorba de aşa ceva, nu vreau să mă gândesc! Doamne fereşte!

- În final, admiteţi faptul că CFR a traversat un punct critic în pragul licenţierii?
- Ca să fiu sportiv şi elegant, a fost o situaţie complicată. Nu e cazul să dezvoltăm subiectul. Vă mulţumesc!

Comentarii
  • 2014-3-31, 23:15
  • Scris de : ildika gabor
MUIE ALEX BUIUC
  • 2014-3-30, 09:57
  • Scris de : arpy
asta este fericire la noi la spectatorii de teatru folbalistic, bravo Gadola bacsi, sa face un mare echipa la 7 strazi ,sa fie si noi ungurii ca acasa, sa simtim ca la noi la pusta. Salut pe idolu nostru Ricardo Manuel Ferreira Sousa Dos Nascinento Murdinenta Danielo Erico Cucu Nugubendu Mogutu Cadu. Hai caile ferate romane din 1907.
  • 2014-3-29, 20:40
  • Scris de : tdifreak
Va multumim frumos, d-le Gadola! Vom fi langa echipa si in continuare. Hai CFR!!!
  • 2014-3-29, 18:28
  • Scris de : ceferistmanastur
domnule Gadola, multumim frumos pt implicare! vrem management profesionist la echipa(incepand de la relatia cu suporterii si atragerea acestora catre club), juniori si tot restul. avem incredere in dumneavoastra ca sloganul vechi al CFRului merge inainte: "onoare muncii grele"! hai CFR!
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 18:19
  • Scris de : Cristi
Cata bucurie pe soricei, daca disparea echipa asta ramaneau in viata fara nici o realizare, erau nevoiti sa revina la viata lor mediocra plina de esecuri. Ei se lauda cu trofeele obtinute de echipa de 1907 strazi ca si cum ei ar avea un merit in toata chestiunea asta, vorbim totusi de oameni de 40-50 de ani (unii dintre ei) oare unde unde au stat ascunsi timp de 90 de ani,cat timp echipa lor bateau coclaurile diviziei C sau B, nu i-a vazut nimeni pe "superiorii kvscisti" batandu-se in piept in anii 80,90,2000 cat sunt ei de ceferisti, ori asta scoate in evidenta caracterul lor jalnic, o ipocrizie iesita din comun cum doar la doamnele de pe centura mai gasesti. A te bucura de trofeele lor, e ca si cum te-ai bucura ca steaua are 25 de titluri castigate, nu e absolut nici o diferenta. Pot sa fiu trist cand dispar echipe precum fc arges,craiova.uta,poli,corvinul,farul sau sportul, in schimb disparitia unor echipe precum steaua,cfr sau dinamo nu pot decat sa-mi provoace bucurie.
  • 2014-3-29, 20:57
  • Scris de : Sory
Aloo Cristi CFR CLUJ nu a fost o echipă favorizată de sistem,toți jucătorii buni trebuiau să plece de aceea au stat mai mult în diviziile inferioare,dar un tip plin de ură și frustrare ca tine,cu o viață plină de eșecuri,care nu are cu ce se lăuda(nici măcar un trofeu)care în loc să-și susțină echipa favorită,el urăște Cefereul și mai vorbește despre viața altora.Cristi ai grije de viața ta,susțineți echipa,nu te f..tă grija de noi pt noi Ceferiștii știm să ne bucurăm de echipa și de viața noastră,FORZZA CFR CLUJ,FORZZA ARDEALU!!!!!!!
  • 2014-3-29, 21:20
  • Scris de : Cristi
Sunteti exact cum v-am descris mai sus, niste oi evadate de la stana, pentru voi totul se rezuma la un singur lucru:trofee.De sistem sa nu mai vorbim, nu de alta dar la toate realizarile voastra principalul merit in are PARTIDUL lui boc si basescu. Stie toata lumea cum a pus mana paszkany mana pe terenurile de la polus, sigma, faza cu stadionu, si multe altele despre care nu mai are rost sa pomenesc, eu unul n-am auzit ca paszkany sa faca vreun business fara sa fie ajutat de stat..adica de PARTID. Ati uitat cand a fugit in 2005 in Austria de frica sa nu fie saltat, iar dupa cate scrisorici adresate lui Basescu s-a intors calare pe un cal alb? :)
  • 2014-3-29, 20:42
  • Scris de : tdifreak
Tu inca n-ai aflat ca in vremea comunismului U a fost echipa judetenei de partid?
  • 2014-3-29, 21:09
  • Scris de : Cristi
Cele mai mari personalitati sportive si culturale din istoria orasului Cluj au trecut prin curtea Universitatii, incepand cu Iuliu Hatieganu continuand cu Guga, Ivansuc,Mateianu,Campeanu,Petru Emil,Marcu,Dan Anca, Mircea Luca si multi multi ani, doar numele celor enumerati valoreaza cat toate trofeele voastre, ale stelei si ale lui dinamo la un loc. Tu unde crezi ca vroiau sa joace toti intelectualii si cei mai buni sportivi din zona, la UNIVERSITATEA sau la caile ferate? crezi ca cineva trebuie sa-i directioneze.Esti penibil....
  • 2014-3-29, 22:44
  • Scris de : alex
Pai daca atata ar fi lista oamenilor de cultura din istoria Clujului ar fi vai de capul lor.
  • 2014-3-30, 01:16
  • Scris de : huliganul intelectual
bai pizdush,cristi a spus si multi multi altii,nu uita ca personalitatile emblematice ale Clujului erau "U"-ste un ex:istoricul G.Bodea(rip)!
  • 2014-3-29, 22:42
  • Scris de : geoCFR
Intelectuali, universitari ca si spargatorii de chiuvete actuali.
  • 2014-3-29, 20:10
  • Scris de : cristi esti prost
Poti sa incepi sa fii trist cand incepe sa dispara curva miticilor adica u.
  • 2014-3-29, 21:11
  • Scris de : Cristi
Soricelule, echipa ta a pus in titlu pe tava lui dinamo in dauna craiovei, desigur tu n-ai de unde stii toate astea, ai aflat de echipa fabricata de-abia din 2007.Apropo,stiai ca nu trebuie toate degetele de la o mana ca sa afli de cate ori ati batut steaua in 100 de ani?:)
  • 2014-3-29, 20:41
  • Scris de : black
Curva - i ma-ta
  • 2014-3-29, 18:24
  • Scris de : cristi
* nu poate
  • 2014-3-29, 17:50
  • Scris de : peter pal
Ne am întors. Până la urmă se va desfiinţa u la vara si vom râde de pinguini
  • 2014-3-29, 18:30
  • Scris de : ceferistmanastur
peter, noi trebuie sa demonstram ca nu suntem ca ei. de ce sa ne bucuram de raul altora? le avem noi pe ale noastre, sa ne vedem de echipa noastra! merita o palma morala si ce palma mai buna decat sa nu dam cu piciorul si sa fim niste domni cu niste oameni cazuti? hai CFR, Doamne ajuta!
  • 2014-3-29, 18:56
  • Scris de : Peter Pal
nu merita infractorii universitari, pur si simplu nu merita. S-au comportat ca niste golani in Gruia
  • 2014-3-29, 18:34
  • Scris de : Kallos
In locul adeveratului peter pal te-as da in judecata.
  • 2014-3-30, 01:20
  • Scris de : huliganul intelectual
bai asta cu pinguinii...ba paranoia,pinguinii va fut in gura!natia voastra de sobolani!si stai linistit ca imi bag pl in aia care o distrus baia!chiar nu era nevoie...oricum s-a lasat cu niste steaguri de ale voastre furate :)))
  • 2014-3-29, 16:48
  • Scris de : dan.f
Felicitări celor din conducerea clubului pentru ca au găsit resurse si solutii spre depasirea acestui moment critic! Indiferent de afinitățile sau antipatiile existente in jurul acestui club, CFR este un brand care reprezintă România cu cinste in intreaga lume si ar fi fost o mare pierdere pentru fotbalul românesc decaderea acestuia. Succes in continuare, CFR!!!
  • 2014-3-29, 16:44
  • Scris de : tegean
Multumim dle Gadola (multumim dle Paszkany).Sanatate si succes Gabi Muresan.
  • 2014-3-29, 16:44
  • Scris de : vasile chiriac
cfr ia campionatul daca se implica Domnul Gadola.succes !
  • 2014-3-29, 16:31
  • Scris de : Kiss Tunde
HAJRA CFR, pana la ultima pasa inapoi sau pana la ultima campeneasca...!
  • 2014-3-29, 16:19
  • Scris de : forzza CFR Cluj
Pentru totdeauna: CFR CLUJ !!!