Fotbal

  • ASA Târgu Mureș
  • CS U Craiova
  • STEAUA Bucureşti
  • PANDURII Tg Jiu
  • PETROLUL Ploieşti
  • ASTRA Giurgiu
  • DINAMO Bucureşti
  • FC BRAŞOV
  • CFR Cluj
  • RAPID Bucureşti
  • CONCORDIA Chiajna
  • GAZ METAN Mediaş
  • OŢELUL Galaţi
  • U cluj
  • VIITORUL Constanţa
  • CEAHLĂUL Piatra Neamţ
  • FC Botoșani
  • CSMS IAŞI

Sport alert Scenariu SF la "U" Cluj! Toate planetele trebuie să se alinieze pentru ca "studenţii" să se salveze de la retrogradare

Scenariul SF prin care U se salvează!
Foto: Sergiu P.

"U" Cluj mai are şanse microscopice de a se salva de la retrogradare, odată cu decizia TAS, care a dat peste cap clasamentul din LIGA I. "Studenţii" sunt pe locul 15, la 6 de puncte de Concordia Chiajna, prima peste linia salvării. Echipa lui Falub are nevoie de un joc nebun al rezultatelor pentru a rămâne în LIGA I, după cum urmează.

Clasament actual: 

12. Concordia 38

....................

13. Gaz Metan 35
14. Rapid 33
15. "U" Cluj 32
16. FC Braşov 32
17. Oţelul 26
18. Ceahlăul 24

Scenariul "SF" pentru "U" Cluj:

ETAPA 33

Gaz Metan - Chiajna 1 (vineri, 22 mai, 18:30) 2-0 

Oţelul - "U" Cluj 2 (sîmbătă, 23 mai, ora 16:00)

Viitorul - FC Braşov 1X (sîmbătă, 23 mai, ora 21:00

CFR - Rapid 1X (sîmbătă, 23 mai, ora 21:00)

ETAPA 34

Braşov - Gaz Metan 1

"U" Cluj - Ceahlăul 1

Chiajna - Petrolul 2

Cum ar arăta clasamentul final

12. "U" Cluj 38 *

13. Concordia 38

14. Gaz Metan 38

15. Rapid maximum 37

16. FC Braşov maximum 36

* la egalitate de puncte între "U", Concordia şi Gaz Metan, se face un clasament în 3, unde clujenii, care au două egaluri cu Gazul şi un egal şi o victorie cu Concordia, ies câştigători

Comentarii
  • 2015-5-23, 12:17
  • Scris de : v.d.
Asta seara va fi un meci frumos pe Stadionul CFR-ului. Vor fi cam 10.000 de suporteri. Este ultimul meci acasa, deci la sfarsit vom merge pe stadion sa-i multumim donmnului Muresan, Feri Dikan si tuturor jucatorilor, care au speriat in minune. Mimumea s-a intamplat si vor lua banii. Merita ptr. ca au muncit din inima. Iar Lui V. Maftei i-i transmit sa stea linistit sa nu faca atata zgomot degeaba la Sport. ro ca va venii timpul cand va primii banii. Dar sa nu uite ca un a fost acccidentat, la inceput, si a luat bani frumosi, dar au fost si chelt. reabilitare. Sa nu uita asta Vasilie... Victorie, CFR!
  • 2015-5-22, 22:52
  • Scris de : hopa
Nu mai cofundati traditia cu trofeele...ca altfel uimirea urziceni e peste politehnica timisoara care nu a castigat campionatul dar are istorie si suporteri.
  • 2015-5-22, 22:52
  • Scris de : hopa
Nu mai cofundati traditia cu trofeele...ca altfel uimirea urziceni e peste politehnica timisoara care nu a castigat campionatul dar are istorie si suporteri.
  • 2015-5-22, 22:48
  • Scris de : Demostene
Ai dreptate domnule Mateianu.Acum 50 de ani,eram printre studentii care umpleau stadionul Ion Moina,fotbalul universitatii de atunci era painea si sarea cu care ne hraneam in lipsa multor desiderate legate de varsta studentiei.Sufeream când U Cluj pierdea, insa mergeam la meciurile dintre CFR si U cluj, impreuna. Stateam in tribuna impreuna si când dadeau gol U-istii,sareau in sus de bucurie cei de langa noi, cu care veniseram cot la cot.Cand egala CFR-ul, sareau in sus de bucurie ceilalti, tot aflati cot la cot langa noi.Nu mergeam separat la meci, impreuna,ca niste prieteni ce eram.Nu se stia de ura si dizlocari de borduri cre-si gaseau tinta in capul militienilor, ca acum cativa ani.Eram spectatori care doream sa vedem fotbal, si nimic altceva.Acum,desi am fost un fanatic al Universitatii Cluj, si am trait dandu-mi ultimii lei din bursa de student pe un bilet la meci,si visam sa fiu precum Mateianu, Szabo,Petru Emil,Mogut,Ranghianu,Campeanu Remus, si altii,m-apuca tristetea când vad ca U CLUJ nu mai exista decat pe peretii garajelor dosite din Manastur,prin lozinci scrise de niste imbecili demni de-a fi excomunicati de pe toate stadioanele din Romania, si care au o singura rugaciune. Muie CFR, sau...numai U !!!! Numai U, acum se pare ca este deviza sortii....Numai U in liga doua...! Trist nu ? Ar trebui ca cineva sa interzica comportamentul acestor huligani care permanent fac de ras spiritul UNIVERSITAR.
  • 2015-5-23, 09:07
  • Scris de : mihai
Frumoasa poveste fabricata
  • 2015-5-23, 09:57
  • Scris de : Stefan
Mintea ta este fabricata. Omul a uitat sa spuna ca dupa meciuri mergeam impreuna si la o bere. Ce faceti voi astazi, dragi razboinici ai p;isoarelor, se numeste huliganism.Huligani ca tine erau scosi in suturi din galerie si mars acasa.
  • 2015-5-22, 22:48
  • Scris de : hopa
U cluj e echipa cu cele mai multe meciuri in liga 1 dupa steaua dinamo si rapid. La acest capitol cfr e undeva pe locul 63 la egalitate cu vagonul arad. Stii cum zic?
  • 2015-5-22, 23:20
  • Scris de : Mateianu
Vad ca zici destul de prost ! Daca U Cluj are atatea prezente,cum se face ca a trecut neobservata in palmaresul fotbalului romanesc.? Stii cum zic ? Pe vremuri, si bunica-mea era frumoasa,dar când s-a constatat ca traieste din amintiri,neamurile au zis....Asta-i complet senila ! CFR-ul are traditie,dragul meu in tofee.Le poti vedea acolo unde nici macar n-ai curajul sa mergi,iar locul 63 pe care-l evoci,arata ca o echipa cu cat joaca mai putin si castiga mai mult, cu atat este mai valoroasa.Succes mai departe si regret nespus ca sambata la ora 11.00 n-am sa pot participa la evolutia si perpetuarea traditiei U-ului actual,si de nerecunoscut.Succes in viitor,in meciurile cu Vagonul Arad,FC Bihor si alte echipe care-au insemnat in trecut mai mult decat se pare la prima vedere.
  • 2015-5-22, 22:30
  • Scris de : Mateianu
Este prea jenant sa citesc de 6-7 ani, ca U CLUJ este o echipa de traditie.Traditie in ce ? INtr-o consecventa si continua prezenta in Cupele Europene ? Intr-o prezenta demna de primele 4 locuri in campionatul nostri de prima scena ? Nu-mi amintesc de nici un succes in ultimii 50 de ani care sa motiveze calificativul de echipa de traditie in fotbalul romanesc.O simpla si permanent cenusie prezenta intr-un campionat in care Steaua, Dinamo, CFR-Cluj,UTA Arad,U CRaiova, etc, au avut rezultate remarcabile de-a lungul anilor,nu se poate identifica cu ceea ce incultii asa-zis universitari de astazi numresc o echipa de traditie.De 50 de ani stau si ma intreb, ce traditie,in ce ? Intr-o mediocritate permanenta si-o lupta disperata pentru supravietuire in Liga Intaia ? Clujenii platesc bani grei pentru Arena Cluj, chiar daca unii sunt sustinatori a CFR-ului sau Universitatii. 45 de milioane de euro s-au alocat pentru a realiza visul lui Boc si Tise.Ce-a rezultat ? O echipa fara viitor, fara trecut si fara sanse. Daca mult blamata echipa CFR,este de nesuferit pentru urmasii ui Funar si-a legionarilor deghizati in mari universitari,are un stadion propriu,cu gazon ireprosabil si o medie de spectatori demna de luat in seama,asta justifica si faptul ca toti postacii mUistilor,sunt tot atat de demni de-a fi numiti pe viata paznici ai vitrinei de trofee a Universitatii Cluj. Asta,ar insemna o adevarata traditie.Peste 50 de ani, in care vor demonstra ca au facut macar atat cat CFR-ul, pentru orasul Cluj.
  • 2015-5-23, 14:58
  • Scris de : iosif
Felicitari d-le Mateianu!! se pare ca facem parte din aceasi generatie,cu diferenta ca ,eu ma uitam la meciurile echipei mele preferate la vre-o 170 de km,mai catre granita cu ungaria.dar acesti spargatori de pisoare vitejii sustinatori ai echipei U,SUNT DOAR SCURSURILE SOCIETATII ROMANESTI,care habar nu au ce inseamna sa fii suporter adevarat.si credema ca nu are rost sa-ti iroseti timpul incercand sa-i educi. DACA NU AU FOST EDUCATI DE CEI CARE TREBUIA SI CAND TREBUIA,ACUMA ESTE PREA TARZIU.PACAT CA U ,A AJUNS SA AIBA ASENEA SPECIMENE PRINTRE SUPORTERII ADEVARATI,SI SA INJOSEASCA IN ASA HAL SPIRITUL UNEI ECHIPE. SA AI O ZI BUNA.
  • 2015-5-23, 00:12
  • Scris de : Bla bla
O echipa de traditie se defineste si prin numarul suporterilor care o sustin. Vezi cfr la finala cupei acum 2 ani 50 shaormisti cu transport platit de club. Iar de tinichele ...si Unirea Urziceni are dar nu e o echipa de traditie
  • 2015-5-23, 00:09
  • Scris de : Arrow
Cred ca stilul in care este srisa postarea imi este cunoscut. Un suporter de "calitate" a lui Paskany. Pot sa va rog sa scrieti si despre mizeriile care le-au facut Paskany si Muresan de cand a intrat U in prima liga? Va dau niste indicii: manipulare, provocare si nu in ultimul rand intoxicarea in media. Cam asta este scenariul. Scrieti va rog si despre asta pentru ca imi place cum asezati cuvintele. Peace.
  • 2015-5-22, 21:23
  • Scris de : UNIVERSIDAD DE HAVANA
Stati mai linistiti, prostilor ca Universitatea nu moare. De la anul va juca in prima liga CUBANEZA. Hai UNIVERSIDAD DE HAVANA !!!
  • 2015-5-22, 20:12
  • Scris de : cgbv
Nu mi se pare nimic sf...petrolul e mai buna decat chiajna, brasovul daca joaca ca si cu steaua bate pe gaz metan...tre sa bata U in primul rand...aia ii sf
  • 2015-5-22, 17:14
  • Scris de : alo?
Planul de reorganizare e deja aprobat? Nu va bucurati gunoaielor prea tare ! 19 iunie e ziua cand veti plange din nou ! U ,in schimb o va lua de la zero ,datorii zero din liga II ! Mai povestim ! In cel mult un an facem rocada A_B !
  • 2015-5-22, 18:32
  • Scris de : bococi
Pa pa, gUnoiule. Fara Walter adio U, in faliment cu voi! Inainte de penalul asta de Walter/Busca au fost hotii de la Banca Dacia Felix. S-au gatat mafiotii, is toti prin puscarii, nu va mai da bani nici poooollleeaaa!!!
  • 2015-5-22, 21:23
  • Scris de : Mai penali ca Arpi? Care v a lasat in curul gol si a scos toti banii din club. In maxim 6 luni o sa vedeti falimentul si ce inseamna atatea datorii si insolventa
.
  • 2015-5-23, 02:19
  • Scris de : walter? da mai penal.
ma fraiere!tu chiar crezi deea ce scrii? walter va lasa a doua oara in curu ciuruit nu gol, va tras-o a treia oara, in sase luni se pot schimba multe, in doua saptamani poate isi schimba iar numele cinstitul cautat de interpol. abia astept sa vad ce o sa rezolve primarul pt. voi cei care doar sa imjurati stiti. din solidaritate financiara, voi asista si la meciurile de la matineu.
  • 2015-5-22, 16:34
  • Scris de : Bucurie de moment
La cate datorii are cfr cam greu sa reziste .
  • 2015-5-23, 05:50
  • Scris de : suparat rau, da... rau de tot
PAI TU TE BUCURI PE MOMENT. U daca ramanea in prima liga cat rezista? daca ne-am cunoaste as pune pariu cu tine ca CFR trece si de anu viitor, da pe U ii asteapta liga a-4-a clar.cine crezi tu ca se leaga sa la plateasca lui arpy, si walter furaciunile. ca de la boc ...cu El inainte.
  • 2015-5-22, 16:01
  • Scris de : Luda
Tot Clujul sa tina cu CFRul! Macar acum. Cei care doresc ca Rapid sa invinga CFR doresc retrogradarea matematica a Univesitatii
  • 2015-5-22, 15:42
  • Scris de : afasga
Cel mai SF e sa batem noi la Galati dupa cum jucam,Astra mai avea putin si isi dadeau autogol si n-am fost in stare sa-i batem.Si chiar de ne salvam ce castigam,continuam acelasi chin.Nu ma intereseaza ca cfr si-a luat punctele dar pun pariu ca vor fi iertati si de datoriile la stat,daca vor vrea sa joace pe cluj arena vor juca gratis si se va gasi o solutie si de finantare de la primarie.
  • 2015-5-22, 16:33
  • Scris de : dan
curat S.F.! primarie darnica, sa nu-si i statul placinta, stadion gratis(desi nu inteleg de ce ar fii nevoie sa joace pe arena Clujeana daca au stadion), curat S.F.!
  • 2015-5-22, 16:18
  • Scris de : ADI
dar nici nu mi s-ar parea normal eu ca nesustinator al u clujului sa ii sustin financiar
  • 2015-5-22, 16:07
  • Scris de : kuku
Este normal, CFR a înscris Cluj-Napoca pe itinerariul Champions League. În condițiile actuale, dar și în perspectivă, este firesc ca echipa performantă să fie sprijinită de administrația locală. Eu îmi doresc ca toate echipele să primească sprijin, că-s banii contribuabililor. La fotbal, după ce se-ncheie acest campionat, ordinea ierarhică ar fi următoarea: 1. CFR - 70% din total; Olimpia Cluj (este multiplă campioană) - 14%; Sănătatea Cluj (joacă într-o ligă superioară celei a 5-a) - 11%, iar 5% (cincila sută) să revină echipei U Cluj (aflată cu sediul în Jucu, Apahida sau Bobâlna). Sau, dacă dovediți că sunteți hotărâți precum suporterii timișoreni, voi, pinguinilor, puteți cere sigla de la Primăria Cluj_Napoca și vă mutate, cu tot cu Falub, la Iara. Haide NOUL U.
  • 2015-5-22, 22:06
  • Scris de : alam
Stai calm ca vin alegerile si cfr reprezinta putin in cluj napoca dpdv electoral. sti cum zic?
  • 2015-5-22, 16:30
  • Scris de : Liviu
Te grabesti...probabil se face apel la aceasta decizie.Datoriile sunt atat de mari incat vor veni din urma si se ajunge la aceeasi situatie.V-ati pus rau cu F.R.F. si cu Liga Profesionista : va asteapta la cotitura si la primul pas gresit....mai vedem , mai vorbim ...
  • 2015-5-22, 16:30
  • Scris de : Liviu
Te grabesti...probabil se face apel la aceasta decizie.Datoriile sunt atat de mari incat vor veni din urma si se ajunge la aceeasi situatie.V-ati pus rau cu F.R.F. si cu Liga Profesionista : va asteapta la cotitura si la primul pas gresit....mai vedem , mai vorbim ...
  • 2015-5-22, 15:39
  • Scris de : Cuba
Nu-i stres, se inscriu in campionatul Cubei ,cumpara Busca o insula si joaca 7 / 7 pe teren sintetic si nu mai retrogradeaza in veci !!
  • 2015-5-22, 15:46
  • Scris de : kuku
N-ar fi o variantă rea; eu aș condiționa-o de transferarea în grup: club, Vlăduț Munteanu, Falub, Pojar, galacticii jucători, PALMARES (ăsta e enorm, Real Madrid e nimic pe lângă U), și grupul de suporteri stil ”Pata Rât”, cu tot cu șepcuțele lor, care-i indică de unde sunt, de la salubrizare. Dar, acest transfer, ar salubriza cu adevărat orașul
  • 2015-5-23, 02:32
  • Scris de : porumb
pasarea malai viseaza.un singur lucru nu inteleg; POJAR SI FALUB alaturati de Vlad M. in rest ai uitat sa treci si un sponsor principal , universitarul edil al orasului.
  • 2015-5-22, 15:28
  • Scris de : vali
Nu decizia TAS a dat peste cap clasamentul din Liga1,ci FRF-ul.
  • 2015-5-22, 16:08
  • Scris de : p
mult nu avem ce sa comentam! u e in B CFR in A!! u-isti sunt sugaci,ciobani,analfabeti,betivi,spargatori de WC!!
  • 2015-5-22, 15:16
  • Scris de : zahu
Muie rroman clujen hajra kvsc. Koloszvar vrem magyarorszad in campionat ferencvaros e debrecen
  • 2015-5-22, 15:16
  • Scris de : zahu
Muie rroman clujen hajra kvsc. Koloszvar vrem magyarorszad in campionat ferencvaros e debrecen
  • 2015-5-22, 18:22
  • Scris de : ?
N-am înțeles ce ai scris? Înjuri cumva românii și-i faci țigani? Aștept răspuns.
  • 2015-5-22, 15:12
  • Scris de : bra
EXPLOZIV - anunt de ultima ora, Universitatea Cluj va fuziona cu Concordia Chiajna pt a ramane in prima liga. Se va numi Universitatea Cuba
  • 2015-5-22, 15:11
  • Scris de : zahu
Hajra kfr. Muie la rrumani si clujeni. Kvsc e magyar echip Vrem campionat in magyarorszag
  • 2015-5-22, 14:39
  • Scris de : hmm
La egalitate pct cu gazul ,dupa rezultatele directe 1_1 tur retur, intra al doilea criteriu GOLAVERAJUL. Deci ar trebui sa batem cu 6_0 Ceahlaul. ceea ce chiar e SF. Asta e . Suntem retrogradati dar cu perspective. Atata timp cat suporterii sunt alaturi de echipa indiferent de liga, acest club nu v a muri. VIATA ASTA TIN CU ,,U,, !!
  • 2015-5-22, 15:10
  • Scris de : stiridesport
la egalitate la 38, singura care contează, se face clasament in 3, U, Gaz Metan și Concordia, unde U e prima. mai e o posibilitate, cu clasament în 4 (cele 3 plus Brașovul), în care U retrogradează.
  • 2015-5-22, 16:00
  • Scris de : Hmm
Ok. Atunci ne salvam. Cel mai sf pare sa piarda medias la brasov. In rest realizabil
  • 2015-5-22, 15:06
  • Scris de : hmm
Fiule. Acolo se face clasament in 3 u cluj chiajna si medias in caz ca toate au aceleasi punte si u e castigatoare in 3.
  • 2015-5-22, 14:30
  • Scris de : bra
"EXCLUSIV!! dupa decizia TAS de astazi, o noua minune s-a intamplat, cunoscutul om de afaceri Walter a revenit in tara dornic sa investeasca din nou la echipa u, fiind plecat in Cuba dupa jucatori, cu care sa atace cupele europene in noul sezon" - ziarul Pingu World
  • 2015-5-22, 14:30
  • Scris de : paul_pop
Mult succes U, iar depindeti de CFR , dar noi vom bate si rapidul, chestia este ca u sa castige 2 meciuri consecutive. Nu mai injurati U. Trebuie facuta diferenta intre patroni si suporteri, traditie, culori si oras. Un patron nu reprezinta nimic pe termen lung, dar suporterii care an de an simt ceva pentru echipa lor, da. Asa ca ar fi bine sa nu mai confundam lucrurile, sunt cfrist 100% dar nu pot ura U, anumiti suporteri da. Dragoste, amore cum ar zice cineva care mazgaleste fatadele orasului......
  • 2015-5-22, 16:08
  • Scris de : Luda
Nu stiu daca suporterii sunt in stare sa nu injure CFRul macar la un meci in care CFR ii poate ajuta invingand o contracandidata de-a lor la retrogradare.
  • 2015-5-22, 14:26
  • Scris de : KK
Chiajna va scoate macar un punct din 2 meciuri...deci nu are rost sa mai facem calcule
  • 2015-5-22, 14:20
  • Scris de : kuku
Îi doresc Universității să reușească să evite retrogradarea. Dar: 1.Postacii ei ar face bine să roage CFR să-i ajute. 2. Dacă actuala U nu retrogradează, ce se v-a întămpla cu afacerile penale, în care clubul este implicat cu Walter Cubanezul? 3. Dacă U se duce - prin Liga a 4-a, mă v-a încerca o nostalgie. Nu o voi mai vedea pe CFR evoluînd pe Cluj Arena (stadionul județului Cluj) decât peste un an - în Liga Campionilor. Sper să găsim acolo chiuvete, robinete și toalete (buzi) intacte.
  • 2015-5-22, 15:45
  • Scris de : kaka
Kukule, cu cine ai facut gramatica?Nota 4.
  • 2015-5-22, 14:42
  • Scris de : hmm
Nu va mai umflati in pene ca sunteti in buda si voi. V a lasat Arpi desculti. In maxim 6 luni intrati si voi in faliment. ,,U,, mai are datorii 1 milion de euro si intra in faliment, in schimb voi cu 20 milioane euro !!!! nu va vad bine
  • 2015-5-22, 16:46
  • Scris de : DAN
mai conteaza suma? daca-i faliment asta e! asa ca nu te uita in gradina vecinului, in 6 luni se pot schimba multe.
  • 2015-5-22, 14:36
  • Scris de : hopa
Kfr va juca pe mircea luca cand clujul va fi popylat de maghiari peste 50%
  • 2015-5-22, 14:44
  • Scris de : zahu
pe cand handicapatii ca si tine vor fi persona non grata in rrumunica ??
  • 2015-5-22, 14:15
  • Scris de : hopa
Ce e asa sf....pare destul de realizabil.