Fotbal

EDITORIAL: Nu eu am adus Spania la Cluj. Dar nici voi. Voi ocupaţi-vă să nu ne facem de râs duminică

Nu eu am adus Spania la Cluj. Nici voi!

Pe 11 noiembrie 2015, scriam cu semnul exclamării că meciul România - Spania ar trebui să se joace la Cluj. Directorul Cluj Arena se întreba atunci de unde are stiridesport informaţia asta. Care informaţie, că era “campania” mea, construită pe o presupunere forţată că FRF s-ar simţi datoare după ce a promis că aduce Naţionala la Cluj în preliminariile Euro şi s-a făcut că uită. 


Scriu asta după ce am văzut că încep unii şi alţii să-şi atribuie, mai tare sau şuşotit, meritele în legătură cu meciul ăsta. Boc, Tişe, politicieni, directoraşi din primărie, lideruţi de opinie, cetăţeni extaziaţi şi mai urmează, fiţi pe fază.

România – Spania se joacă pe Cluj Arena din cauza neregulilor găsite la Arena Naţională după #Colectiv. Atît. Sigur că unii vă puteţi lăuda că aţi construit stadionul, alţii că l-aţi modernizat cu bani de la guvern sau că l-aţi manageriat pînă l-aţi ameţit, dar n-aveţi nici o treabă cu mutarea meciului. Nu mai mult decît am eu, cu semnul meu de exclamare din noiembrie. 

Voi ocupaţi-vă să nu fie zăpadă pe pistă - să nu trimitem Iberia la Târgu Mureş, dirijaţi traficul - să nu blocăm chiar tot oraşul pe 27 martie şi puneţi la punct stadionul - că pare abandonat în toamna lui 2014. 

Primiţi-i ca lumea pe spanioli - nu au nevoie de covor roşu, ci de unul verde, pe care să poată schimba două pase - şi dacă vă faceţi treaba bine şi curaţaţi frumos şi masa presei, promit că dup-aia aduc şi Argentina lui Messi la Cluj. Sau pe Shakira, dacă nu vine duminică să-şi vadă iubitul în superdueluri unu-la-unu cu Popa, Stancu şi Rusescu. 

opinie de Emil Moldovan

Comentarii
  • 2016-7-16, 15:09
  • Scris de : pop ion
Animalele din cocina din deal stiu sa vorbeasca doar in limba porceasca, deci raspunsul la toate grohaiturile lor nu poate fi decat unul singur: traiasca Ignatul !
  • 2016-3-22, 09:31
  • Scris de : pentru "unu" de mai jos
Trecutul vostru il are si Unirea Urziceni si Vaslui si Otelul Galati. Reteta a fost ca niste speculatori financiari (unii chiar tepari, in cazul investitorului vostru afacerile stiute se numesc Polus - Sapca Verde, Cartierul Tineretului, Parcul Feroviarilor, IEIA, nici macar tribuna2 a stadionului nu e platita!)s-au prins ca e rost de niste bani prin accederea a 2 echipe in CL, iar locului 1 chiar direct in grupele CL si automat cel putin 20 mil de euro (si da, acele 2 locuri au fost castigate de Steaua si Rapid). Au investit ceva bani in oameni politici, in jucatori straini, in marketing si propaganda (cu care te-au agatat si pe tine), in jucatori imprumutati altor echipe din liga 1, in arbitrii, pe la liga. Apoi au bagat banii catigati in propriul buzunar, au tras oblonul si tepe cui au putut - jucatori, antrenori, furnizori - apoi insolventa si faliment. In urma lor raman zeci de milioane de euro datorii, procese la instante din Romania si la TAS, iar tu vii si ne povestesti de frumoasa voastra istorie. Istoria voastra este o mare minciuna, de care lumea care a fost prostita se cam prinde. Noi suntem langa Universitatea nu de 10 ani ca voi... ci de cand ne stim. Am fost si vom fi la bine si rau, indiferent de proprietar, in orice liga, pentru ca acesta este spiritul Universitatii, iar cata vreme in Cluj-Napoca vor exista institutii de invatamant pe care scrie "Universitate" va exista Clubul Sportiv Universitatea si echipa de fotbal Universitatea. Lasa-ne cu statisticile masluite de presa "finantatorului" din Insulele Cayman, "a treia cea mai iubita" echipa pe hartie nu poate aduna nici 1.000 de oameni in tribune cand se dau 2.000 de bilete gratuite! btw "multumitine" corect "multumiti-ne" "fi bun" corect "fii bun". Numai bine!
  • 2016-3-22, 16:42
  • Scris de : U Cluj
Ei, chiar m-ai uns pe suflet cu comentariul tau. Pacat ca acel individ "unu" care, culmea!, vorbeste de "spalati pe creier" n-o sa priceapa nimic. Desigur, diferenta dintre tine si ala "unu" e ca si diferenta dintre una din universitatile clujene si gara cfr sau depoul de locomotive.
  • 2016-3-22, 10:31
  • Scris de : misu
Like man!
  • 2016-3-22, 14:51
  • Scris de : muie uuuu
pana sa ajungeti voi sobolani de pe somes,sal ascultai imnul ligi campionilor pana atuncia va sugeti intre voi! vagabonzi clujului.
  • 2016-3-22, 15:37
  • Scris de : analfabetule
nu ti-e rusine sa scrii pe site-uri publice?
  • 2016-3-28, 21:07
  • Scris de : nuie la mata
can pot sa bag pula in uisti si intelectuali ca tine atunci nu mi rusine sobolanule.
  • 2016-3-22, 00:25
  • Scris de : Unu
Doamne triști mai sunteți măi FRuSTRAȚILOR..... Uitați-vă un pic la ce comenturi aveți măi "universitarilor" câtă ură puteți avea măi adevăraților studenți......un limbaj ce vă face cinste triștilor... Mulțumesc de completare Doi(2) într-adevăr am uitat s ă menționeaz că CFR a jucat de trei ori în CL! Mă bucur mult că ești așa atent la performanțele acestei frumoase echipe care face cinste Ardealului! Un pic ai greșit cu numărul de spectatori dar te înțeleg poate ai confundat echipa campioana cu ăia care joacă in liga 2! Nu-i nimic să știi!(mulțumesc de atenționare cu doi de i) că numai cine nu muncește nu greșește....în cazul tău cine nu vorbește(scrie coment) nu greșește..... Și un sfat domnule profesor de gramatică poate e bine pt siguranță să-ți faci niște analize nu de alta dar nu se știe niciodată cine e spălat pe creier....și te rog fi bun și corectează greșelile și la "u cluj" și la "pop ion" nu de alta dar poate sunt și acolo.... La 1 nu am ce comenta căci el e prea supărat și are poftă și foame de shaorma , se vede....,poate doar să-l întreb dacă știe cumva cine este Mircea Cenan zis și R J nu de alta dar am auzit că avea un salar foarte bun pe vremea când era liderul galeriei uiste.....și care are niște poze f frumoase cu un microfon frumos, tot din acele vremuri, asta apropo de karaoke...... :) Și domnilor concetățeni poate că trăim momentan din trecut dar avem un trecut recent foarte frumos cum din păcate pentru voi(era să scriu cu b și mă certa profu de gramatică) nu cred să aveți vreodată. Nimeni nu ne poate lua asta! Nici măcar propaganda și minciunile voastre! În altă ordine de idei mulțumiține că existâm căci până suntem noi veți exista și voi....există o instituție importrtantă! care nu vă lasă să dispăreți...u este o unealtă bună și sunteți ușor de manipulat....asta apropo încă odată de spălare pe creier!!!!!!! Și credeți-ne nu este o rușine să termini pe ultimul loc în CL cu 4 puncte nici pe trei cu 10 puncte..... :) și încă o chestiune frumoasă , CFR este a treia cea mai iubită echipă din țară după ultima statistică pe tema asta... Sănătate și noroc!
  • 2017-8-26, 00:56
  • Scris de : universitas
Unu...mai prost ca tine n-am vazut...sincer! Respect de Ignat grohaitorilor...ati luat titluri si cupe prin furt...de-aia Clujul nu recunoaste nici macar unul...Groh...groh...mai vine Arpad din Dubai sau il leaga? Sau danseaza madam pe bani sa va scoata? Sunteti jalnici...
  • 2016-3-21, 19:50
  • Scris de : Unu
Îți explic eu "unu" CFR înseamnă Campioana Fotbalului Românesc, sau o echipă din Cluj Ardeal care a făcut 10 puncte în CL(liga campionilor că nu mă aștept să înțelegi ce e CL), este echipa care egal cu Chelsea, Galatasaray, St Etien, Bilbao, este echipa care a bătut Braga, Basel, AS Roma sau Manchester United...... Dar te înțeleg de unde să ști tu toate astea?
  • 2016-3-22, 16:33
  • Scris de : U Cluj
Ei, nu, ca aia cu St. Etien e bestiala ! Cultura maxima a la 1907 cacati !
  • 2016-3-21, 20:16
  • Scris de : Doi (2)
Completare : a jucat de 3 ori in CL si de 2 ori a terminat pe ultimul loc in grupa iar odata pe penultimul , joaca in Cluj Napoca , Ardeal al doilea ca nr de locuitori din Ro dar are spectatori mai putini ca Voluntari si Chiajna care sunt sate
  • 2016-3-21, 20:09
  • Scris de : inca "unu" spalat pe creier
pe de alta parte in acel context stii se scrie cu doi de i, dar la vagoane nu conteaza, e bine oricum
  • 2016-3-21, 19:04
  • Scris de : U Cluj
Cam ciudat articolul, sau poate ca nu l-am inteles.Eu cred ca nimeni nu are meritul de a aduce echipa nationala la Cluj, ci aceasta vine ca urmare unui concurs de imprejurari nefericite.Bine, poate ca totusi amicalul cu Lituania s-ar fi disputat la Cluj chiar daca nu era inchisa National Arena.De asemenea, trebuie sa recunoastem, chiar daca ne place sau nu, ca un merit cat de mic il au si Boc si Tise pentru faptul ca au construit acest stadion.In rest, ai dreptate referitor la faptul ca stadionul e foarte prost intretinut.
  • 2016-3-21, 19:22
  • Scris de : @U Cluj
Nu e de mirare ca un uist nu a inteles nimic. Este o conditie obisnuita a flegmatorilor de seminte. Da, stadionul e foarte prost intretinut, asemeni echipei care se intampla sa joace pe el.
  • 2016-3-21, 22:41
  • Scris de : U Cluj
Poate imi explici tu, domnule mancator de icre negre, scolit la Harvard.Pana una alta "flegmatorii de seminte", cum ii numesti tu pe suporterii Universitatii,isi sustin echipa neconditionat de primirea de bilete gratis, deplasari platite de club sau shaorma cu "de toate".Nu sunt de acord cu cei care va agreseza, dar unele specimene asemenea tie chiar merita acest tratament.In alta ordine de idei nu vad cum poti sa cataloghezi un om in functie de echipa favorita, dar poate esti doar un copil frustrat si atunci se explica.
  • 2016-3-21, 21:41
  • Scris de : Adonis
@19:22: Cata ura prin porii tai neolitici! Spune-mi, raspunzi la numele de Dan Muresan, frustratul nespalat si bipolar, taranul din Frata cu zece conturi de Facebook de pe care injuri lumea? Desigur, daca ar fi jucat "imaculatii" de la 907 avorturi acolo, Cluj Arena ar fi fost cel mai fain stadion din univers, cel mai curat, cel mai, cel mai, cel mai...
  • 2016-3-21, 18:04
  • Scris de : valc
Bravo, Emil Moldovan, ai reusit! Totusi, nu-mi vine sa cred, nicio lauda adresata pinguinilor si nicio sudalma despre CFR?
  • 2016-3-21, 19:11
  • Scris de : pop ion
taci si guita in cocina, nu te baga in treburi care te depasess
  • 2016-3-21, 18:27
  • Scris de : 1
Ce inseamna CFR? Fii, te rog, mai clar. Multumesc.
  • 2016-3-21, 19:24
  • Scris de : @1
1, căcătzel trist, CFR = Clujul fotbalistic!
  • 2016-3-21, 20:23
  • Scris de : 1
Aha, ok. Aia la care presa internațională le spune "The Blatishtii", nu? Pe asta ai uitat-o, sobolan urat mirositor? Gretzosi mai sunteti! Ati fost fatati intr-o latrina, hraniti cu shaorme si plimbati gratis cu autobuzele. Ce va mai plac tinichelele, suporteri de mucava! Numai comentariile sunt de voi, pacalicilor! Galeriile adevărate scuipa pe voi. No, fiinte subterane, liber la tastatura!
  • 2016-3-21, 20:22
  • Scris de : hiena
C=coruptie F=furt R=rebut
  • 2016-3-21, 21:47
  • Scris de : U_CJ
Amuzanti rau franarii. Incep sa traiasca din trecut (nu ca nu am proceda si noi la fel). Ba, prostilor, CFR si 'U'sunt la ora asta doua echipe aflate in INSOLVENTA, una mai aproape de faliment decat cealalta! In loc sa va dati mana, frateste, ardeleneste, asa cum ne sta noua bine, sa faceti ceva pentru echipele pe care sustineti ca le iubiti de cand erati in intrauterin, unii dintre voi preferati sa va aruncati flegme virtuale, de sub protectia anonimatului, la caldurica. Tentative de mitici (prin atitudine) ce sunteti (unii dintre voi!).