Fotbal

Foto Update
OFICIAL! Meciul România - Spania se va juca pe Cluj Arena! Partida cu Lituania ar putea fi mutată pe stadionul lui CFR

OFICIAL România - Spania, pe Cluj Arena!

UPDATE: Meciul România - Spania se va juca pe 27 martie 2016 la Cluj-Napoca, pe Cluj Arena, a confirmat oficial preşedintele Federaţiei Române de Fotbal!

Pe 23 martie, ar fi programat, pe acelaşi stadion, meciul cu Lituania. Burleanu aşteaptă un răspuns din partea specialiştilor în legătură cu gazonul, pentru a vedea dacă rezistă la două meciuri în 4 zile. Oficialii de la Cluj Arena susţin că nu va fi nici o problemă, dar şeful FRF e pregătit cu două variante de rezervă: stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", tot din Cluj şi stadionul Astrei, din Giurgiu. 

"Am observat și eu că am primit cu foarte mare rapiditate un răspuns. Credeam că noaptea e un sfetnic bun, dar acum vă pot confirma în mod oficial că meciul cu Spania se va juca la Cluj. Am vorbit cu reprezentanții naționalei Spaniei și au spus că nu e nicio problemă. Singura problemă e legată de gazon. Specialiștii vor decide dacă el va putea susține două meciuri și 4 antrenamente într-un timp atât de scurt.

Ca variantă de rezervă iau în calcul mutarea meciului de pe 23 (nr. cu Lituania) pe stadionul CFR-ului sau la Giurgiu. Nu sunt trist, dar sunt frustrat de cele întâmplate. Aștept cu o la fel de mare rapiditate un răspuns legat și de cerea făcută celor de la Primărie de a ne da spre administrare Arena Națională", a declarat preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, pentru Digi Sport.

 ....

UPDATE 25 februarie 2015. Cel mai aşteptat amical al anului, întâlnirea dintre România - Spania are şanse foarte mari să se dispute pe Cluj Arena. Iniţial, FRF a decis organizarea meciului pe Arena Naţională, deşi aceasta nu obţinuse încă avizul ISU. De asemenea, Primăria capitalei a refuzat să îşi asume răspunderea organizării evenimentului. În acest condiţii, partida România vs. Spania se va disputa pe al doilea stadion al ţării.

"E adevărat că mai mulţi reprezentanţi ai Federaţiei au mers la Cluj şi că în proporţie de 95% amicalul cu Spania se va disputa acolo. Nu se pune problema ca meciul să nu se dispute pentru că în contractul încheiat cu Federaţia spaniolă era trecut şi un al doilea stadion, adică cel de la Cluj. Cele mai mari probleme acolo sunt însă cele legate de gazon. E unul cu probleme, le-am transmis celor de acolo că trebuie să se ocupe de suprafaţa de joc, mai ales că pe 23 martie acolo vom juca şi împotriva Lituaniei!”, a declarat un oficial al FRF, conform DigiSport.ro

....

UPDATE: Oficialii de la Cluj Arena vor înainta în zilele următoare o propunere oficială către FRF pentru ca meciul cu Spania să se dispute pe Cluj Arena.

"Ar fi bine să aleagă Cluj Arena. Publicul din Transilvania ar veni în număr foarte mare, publicul din partea vestică a ţării aşteaptă un astfel de eveniment. Noi o să le propunem să vină pe Cluj Arena în zilele următoare. Cred că echipa naţională va fi mai bine primită ca la Bucureşti", a spus Radu Raţiu, directorul Cluj Arena.

...

ŞTIREA INIŢIALĂ 11 noiembrie 2015

Naţionala de fotbal a României va juca un amical de lux împotriva campioanei europene Spania, cu câteva luni înainte de startul turneului final EURO 2016. Meciul cu ibericii va avea loc pe 27 martie 2016, în România, dar locul de disputare şi ora nu au fost alese încă, potrivit unui comunicat al FRF. 

PROMISIUNI RATATE

Federaţia are şansa să se revanşeze faţă de publicul din Ardeal, căruia i-a promis un meci al Naţionalei din preliminariile EURO 2016 (foto jos), dar nu s-a ţinut de cuvânt! Partidele s-au jucat doar la Bucureşti şi Ploieşti (cu Feroe). 

Mai mult, tot FRF-ul i-a văduvit pe ardeleni de un alt eveniment sportiv important, finala Cupei României la fotbal, dintre "U" şi Steaua, din 31 mai 2015. Membrii Comitetului Executiv al Federaţiei au votat atunci, de principiu, ca meciul să se dispute pe Cluj Arena, dar, la presiunea sponsorilor şi a oficialilor Stelei, FRF s-a sucit şi a mutat finala pe Arena Naţională!


AU TRECUT 7 ANI, S-A SPART ŞI GHINIONUL LUI PIŢURCĂ

Naţionala României a jucat ultima oară la Cluj, pe 6 septembrie 2008, în preliminariile CM 2010. "Tricolorii" au pierdut cu Lituania, scor 0-3, pe stadionul lui CFR. Antrenorul de atunci, Victor Piţurcă, a decis că oraşul i-a purtat ghinion şi a refuzat apoi orice invitaţie de a se întoarce cu Naţionala la Cluj. 

Anghel Iordănescu, noul selecţioner, a promis zilele trecute că România va reveni în Ardeal şi că "tricolorii" vor juca pe Cluj Arena. “Ştiu că au existat discuţii între Federaţie şi cei de la Cluj Arena în trecut pentru un meci internaţional acolo, dar e adevărat că nu am ajuns să jucăm acolo. Promitem, însă, că vom veni şi la Cluj pentru că sunt mari iubitori ai fotbalului acolo şi ştim că echipa naţională este foarte iubită la Cluj, a declarat Iordănescu la Europa FM, citat de cjsport.ro.

"Suntem pregătiţi din toate punctele de vedere şi aşteptăm naţionala poate mai mult ca oricând", a spus şi Radu Raţiu, administratorul Cluj Arena, după ce stadionul a primit toate avizele de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Cluj. 

Comentarii
  • 2016-3-23, 01:35
  • Scris de : vkiu
stie careva cind va face spania antrenamete pe cluj arena?
  • 2016-3-01, 18:20
  • Scris de : etc
Sunt de acord ca amicalul cu Lituania sa se dispute în Gruia (avem cel mai bun gazon din tara). Sper ca primatele pinguini se vor comporta decent, măcar acum.
  • 2016-3-01, 19:02
  • Scris de : Arrow
etc, la meciul cu Lituania din Gruia cand am pierdut cu 0-3, o parte din galeria CFR-ului (KVSC) au avut o tentativa palida de a fluiera imnul Romaniei. Iti aduci aminte? In schimb oamenii pe care-i jignesti au fost prezenti in Polivalenta la fiecare reprezentare a Romaniei scoțând din letargie publicul. Numai bine.
  • 2016-3-01, 20:29
  • Scris de : ETC
Si noi, din Gruia suntem prezenti in Polivalenta. Nu ne afisam identitatea din Gruia ca sa evitam scandalul. Asta ar trebui sa te intristeze, concitadini de ai tai care tin cu echipele Clujului la altele jocuri sportive decat fotbalul, sunt nevoiti sa-si disimuleze apartenenta CFR-ista, din cauza violentei primatelor pinguine. Cat despre patriotism, intreaba-l pe Hiena daca tine cu Romania sau cu Ungaria.
  • 2016-3-02, 16:31
  • Scris de : @etc
Amice, traiesti din amintiri. Demult nu mai e gazonul din Gruia cel mai bun din tara. Mai du-te pe la Medias, Timisoara, chiar Pitesti... Si inca ceva: acele "echipele Clujului la alte jocuri sportive", toate sunt "U". Erted? Stiu, voi toti sunteti civilizati, non-violenti, doar noi suntem "primate pinguine". In prostia ta imensa, nici macar nu-ti dai seama ce tampenie scrii: "primate pinguine". Vrei sa fii jmecker, malitios, asa-i?
  • 2016-3-02, 17:27
  • Scris de : adi
Corecta observatia facuta, pinguinule (sluga la cateii securisti). Pinguinii nu pot sa fie primate, sunt pasari, nici macar zburatoare (asta apropos de voi, care intrati in picaj de la inaltimea Anei-Maria Prodan). Nu stiu cat de malitios a dorit sa fie @etc, dar eu as fi scris: "primatele imbracate in costumatia pinguinilor, sau ca sa fiu précis, lemuri pitici sau lemuri-șoareci deghizati in penaj alb-negru.
  • 2016-3-02, 21:00
  • Scris de : Iisus
Bai bubosule, ti-a platit ma-ta internetul? Cat a batut calea turzii pana a strans banii pentru factura? Esti prost gramada. Tarane, sa ma cauti sa-ti dau 10 lei sa mai scoti capul din gruia.
  • 2016-3-02, 18:49
  • Scris de : Arrow
adi si tu esti un suporter de "calitate", cum spunea Arpy, asa-i?
  • 2016-3-02, 19:33
  • Scris de : adi
@arrow, observatiile lui etc sunt pertinente. Suntem multi cfr-isti care mergem la meciurile echipelor care poarta brandul U, la baschet, eu in special, sau handbal. La celelalte este cam jale. Si strig pentru U, ca-i din Cluj. Eu tin si la fotbal cu U, mai putin atunci cand joaca cu CFR sau cu Dinamo. In cazul ultimei, nici nu ma intereseaza rezultatul. "Prietenii", chiar cei U-isti, stiu de ce... Tu stii?
  • 2016-3-01, 23:37
  • Scris de : alb negru
Prietene daca tu zici ca veniti la polivalenta este foarte bine.Dar n-am inteles la ce meciuri veniti voi de trebuie sa va ascundeti,,identitatea din Gruia"?Daca te referi la meciurile Echipei Nationalei nu trebuie sa afisati nici o ,,identitate" pentru ca atunci avem una singura,e simplu veniti cu tricolorul.Sa nu-mi spui ca voi cfr-istii veniti sa sustineti echipele de baschet si handbal ale Universitatii Cluj(pentru ca asta-i de noaptea mintii) si sunteti suparati ca nu puteti veni cu tricouri si steaguri cu cfr.Sau veniti si tineti cu adversarii, asta as mai intelege-o.Si nu trebuie sa-l intrebam pe Hiena pentru ca stim ca tine cu Romania,a dovedit-o de multe ori,spre deosebire de incredibilii si unicii vostri in pasiune,galeria voastra de referinta kvsc 1907,cea mai veche,civilizata si ariana galerie din lume,care sustine fara echivoc Nationala Ungariei.Sper ca nu faci parte dintre ei si pe 27 vom striga impreuna Hai Romania !!!
  • 2016-3-02, 13:13
  • Scris de : paul pop
Sunt cfrist, dar sustin pe U la baschet, este chiar asa de noaptea mintii?Poate ca o sustin la orice, chiar si la fotbal cand nu joaca cu cfr........
  • 2016-3-03, 18:26
  • Scris de : alb negru
Tu esti un individ plin de contradictii cu mari probleme de identitate,spuneai odata ca atunci cand erai mic te-a dus tatal tau la juniori la ,,U" si ai jucat acolo,dupa aceea ai fost mare u-ist in galerie,dupa care ai vazut intr-un bar un meci al Cfr-ului si te-ai facut cfr-ist.O sa mai vezi poate peste cativa ani intr-un bar vreun meci al Sanatatii si vei deveni fan sanatatea si tot asa.Si dupa aia poate vor ajunge toate trei in aceeasi liga,ce o sa fii atunci?Prietene echipa nu se schimba NICIODATA indiferent de situatie,mergi cu ea pana la capat daca esti barbat si SUPORTER.Nu exista notiunea de fost u-ist cum spuneai tu acum o vreme.Tu n-ai fost niciodata u-ist si nu esti nici macar cfr-ist eventual esti un consumator de fotbal iar in acest caz poti sa tii cu ce echipe vrei.
  • 2016-3-01, 21:45
  • Scris de : Arrow
ETC, poti sa-i multumesti lui Muresan. El si cu Arpy sunt singurii vinovati.
  • 2016-3-01, 20:42
  • Scris de : Iisus
Tu, prezent in Polivalenta? Ai bani sa cobori din gruia? Sa-mi fac schiuri din crucea ma-tii de mongol.
  • 2016-3-02, 08:36
  • Scris de : mimi
Asta exemplu universitar !! Ma mir ca va mai rabda pamantul !!!
  • 2016-3-02, 10:01
  • Scris de : Arrow
mimi, uita-te la articolul "Fanii lui "U" Cluj au împărţit mărţişoare şi invitaţii la mitingul de pe 10 martie!" , pe matyi il rabda pamantul? :) Numai bine si o primavara frumoasa! :)
  • 2016-2-26, 06:48
  • Scris de : Radu
Ar fi bine ca superba arena din Cluj sa fie rezervata pentru astfel de evenimente; sa ia exemplu de la Sala Polivalenta care este pe profit! Va ajunge o r"U"ina daca se va rezuma doar la meciuri jalnice intre echipe de 2 lei (restul au fost sifonati de Walter & Anamaria) la care, niste descrierati cu coji de seminte intre dinti urla obscenitati si devasteaza mobilierul urban dimprejur.
  • 2016-3-01, 16:15
  • Scris de : u cluj
ba mongol de doi bani,tu vezi-ti de echipele din panonia natala sau de fc vlaha,fc savassla,etc.
  • 2016-2-26, 11:41
  • Scris de : holo
Hostezane te-ai trezit tu de dimineata ma sughibughi sa debitezi tampenii,vezi-ti ma de kvsc-ul tau de rahat,papagalule.
  • 2016-2-26, 10:45
  • Scris de : ce ar fi daca te-ai duce tu inapoi in vagauna din care ai venit vinitura pulii
  • 2015-11-26, 19:28
  • Scris de : Cetatean
Inainte ca prea onoratii domni de la Cluj Arena sa trimita propuneri la FRF, nu ar trebui oare sa caute niste documentatii despre cum trebuie intretinut un gazon de fotbal ?
  • 2015-11-19, 11:25
  • Scris de : SIBNET
Cautam colaboratori pentru activitate desfasurata acasa, pe calculator. Instruire gratuita oferita sub forma unor lectii trimise prin e-mail. Mesaj la sibnet@usa.com