Fotbal

Update Cei mai buni juniori din Vest! "U" Cluj a câștigat derbiul din Liga Elitelor! Omul meciului: Iuliu Hațiegan

"U" a câștigat derbiul din Liga Elitelor
Andrei Iuliu Haţiegan. Foto: stiridesport.ro

"U" Cluj a cîștigat derbiul din Liga Elitelor Vest, împotriva echipei FC Ardealul Cluj, scor 2-0, și se distanțează în fruntea clasamentului, cu 25 de puncte. Ardealul rămâne cu 21.  

Pentru Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 40 mijlocașul Andrei Iuliu Hațiegan, din penalty. Decarul lui "U", rudă îndepărtată cu legendarul medic Iuliu Hațieganu, a fost cel mai bun om de pe teren și a înscris și golul 2 al alb-negrilor, după o recuperare din apropierea careului (65). Hatiegan are 17 ani.  

* Pe teren au intrat jucători născuți în 97, 98, dar si 99.

* La meci au asistat circa 500 de spectatori  

Ardealul: Potcoavă - Jude, Băghiceanu, Varga, Bituleanu - Cozma, Mocanu - Drăghici, Roșca, D. Mih - Prejmerean. Au mai jucat: Neamț, Covaci, Tapoi. Antrenor: Călin Moldovan.  

"U" Cluj: Rareș Pop - Petrișor, Morar, Irimie, Manu - Fodor, Tand - Janos Norbert, Hațiegan, Solovăstru - Arman. Au mai jucat: Nistor, A. Dulca, Vlăduț, Bria, Moșuți. Antrenor: Călin Sălăgean.


Foto: Ştefan M. 

...

Duminică, 25 octombrie, pe Cluj Arena, de la ora 12:00, se joacă meciul FC Ardealul Cluj - FC Universitatea Cluj. Cele două echipe sunt cele mai bune din Liga Elitelor Under 19 Vest. Deşi jucătorii de la Ardealul şi "U" sunt printre cei mai talentaţi din România, ei sunt mai puţin vizibili decât cei de la Viitorul lui Hagi, Dinamo sau Craiova. Ambele echipe recunosc că le-ar plăcea să vadă mai mulţi reprezentanţi ai loturilor naţionale la partidele din Liga Elitelor. 

MAI TALENTAŢI DECÂT CAMPIONII NAŢIONALI

"U" este pe locul 1 cu 22 de puncte şi un golaveraj ameţitor, 22-1. Ardealul ocupă locul 2, cu un punct mai puţin şi un golaveraj la fel de impresionant, 30-5. 

"M-am temut la început să nu se creeze presiune asupra lor, având în vedere că joacă pe un stadion atât de mare, dar până la urmă pentru asta îi creştem.

Avem mulţi jucători foarte buni născuţi în 97 şi 98. Îi amintesc pe Janos Norbert, un atacant de viteză, Iuliu Haţieganu, un fotbalist puternic, de talie, Alex Dulca, un adevărat lider de generaţie, pe care-l văd la prima echipă. Victor Manu, fundaş stânga şi mulţi alţii.

E o grupă foarte talentată, chiar mai talentată decât aceea cu care am câştigat titlul naţional în 2012", a spus Călin Sălăgean, antrenorul lui "U" Cluj. 

FAIR PLAY ŞI JUCĂTORI DE CARE O SĂ MAI AUZIM

"Mă bucur că există interes pentru juniori. De mulţi ani cerem ca FRF-ul să oblige cluburile să folosească juniori în ligile profesioniste. Am crescut mulţi fotbalişti buni, dar nu erau asimilaţi. Echipele din Liga I şi Liga a II-a au preferat să aducă străini cu vaporul, cu camionul, şi mulţi dintre ei erau mai slabi decît copiii români. 

Octavian Potcoavă, Manuel Mocanu, Daniel Mih, Ştefan Drăghici sunt doar câţiva dintre jucătorii pe care merită să-i urmăriţi duminică şi de care veţi mai auzi şi de-acum încolo. 

Am acceptat să disputăm meciul de acasă pe Cluj Arena şi sper că lumea va veni să vadă două echipe bune, un spectacol fotbalistic şi o demonstraţie de fair play.

Nu sunt mulţumit de modul în care suntem trataţi de reprezentanţii loturilor naţionale. I-am şi spus fostului preşedinte Mircea Sandu că aceia ajung jucători buni care nu sunt convocaţi la naţionale. Chiricheş, Maxim, Răduţ n-au fost niciodată la loturile de juniori. Dar interesele sunt altele", a punctat şi Alexandru Moldovan, fondatorul şcolii de fotbal Ardealul. 

BILETELE COSTĂ 10 LEI

“Sunt bucuros că putem organiza acest meci din Liga Elitelor. Probabil că din jucătorii care vor fi pe teren duminică, unii vor ajunge la echipa naţională peste câţiva ani. Totul va fi organizat ca la un meci de Liga I. Vom afişa numele şi fotografiile jucătorilor pe plasmele stadionului.

Vor funcţiona turnicheţii, iar preţul biletelor va fi ca la meciurile Universităţii, 10 lei, respectiv 5 lei pentru elevi”, a spus Radu Rațiu, directorul Cluj Arena, citat de frf.ro. 

7000 de euro primeşte fiecare echipă din Liga Elitelor de la frf.ro

180.000 de euro este bugetul anual al şcolii de fotbal "Ardealul"

sursa foto

Etichete

u cluj FC Ardealul
Comentarii
  • 2015-10-26, 13:36
  • Scris de : grigo
Bravo baieti , cu totii sunteti valorosi , si sigur vom auzi de voi in curand .Ce am mai descoperit ca incep sa apara comentarii reale si de bun gust--felicitari celor care au postat . Succes baieti! haide U, haide Ardealul 1
  • 2015-10-25, 18:37
  • Scris de : luis
Pai normal sa fie alte interese.Interesul este sa promoveze cei de la academia rejelui.Asa mai face si el un ban de doi lei.
  • 2015-10-25, 20:08
  • Scris de : Arrow
Corect Luis. Iti dau un Like! :) Demult se lauda cu jucatorii pe care-i da pe la nationale. Ce sa facem? Noi suntem aici, ei sunt acolo ... Oricum suntem praf cu fotbalul incepand cu nationala mare. Tare mi ca mergem la Europene si ne facem de rusine.
  • 2015-10-25, 20:02
  • Scris de : bindea
imi pun doar o intrebare --oare de ce trebuie sa vim asa de rautaciosi , si de ce nu putem sa i incurajam atat pe jucatori cat si pe antrenori--indiferent ca sunt de la U-sau ARDEALUL =" ?In momentele astea tumultoase ale societatii, cand majoritatea tinerilor prefera sa pitoneze , exista un mic grup de parinti care si incurajeaza si au reusit sa si determine odraslele sa faca sport--iar noi ----o buna parte dintre noi care ar trebuii sa i sustinem si incuraja ---le dam bobaranace----credeti ca acesti tineri talentati nu citesc articolele mai ales ca au jucat majoritatea pt prima data pe faimosul stadion CLUJ ARENA ?, sau sunteti cativa tacaniti care din lipsa de ocupatioe va treziti sa distrugeti si sa defaimati ce i frumos--pacat de voi ca precis sunteti destul de tineri........................SI AICI AM UN MESAJ PENTRU TOTI TINERII CARE FAC FOTBAL SI IN GENERAL SPORT ---SA NU-SI INCARCE MEMORIA CU PROSTIOARELE CITITE- ci sa-si vada in continuare de munca inceputa . Mult succes copilasi !
  • 2015-10-25, 21:12
  • Scris de : Arrow
D-le Bindea poate n-ai citit ce am scris mai jos. Eu la varsta celor care au jucat azi il admiram pe Tim Cimpeanu. Chiar nu vad nici o rautate. La postarea mea de mai jos am scris "Bravo Ardealul! Haide U!". Da, am vazut multi parinti in tribuna. L-am felicitat pe D. Blag Ovidiu pentru ca dumnealui a venit cu ideea. Va respect oricum parerea chiar daca m-ati facut tacanit. Respect.
  • 2015-10-25, 23:44
  • Scris de : bindea
Dle ==Arrow== am puterea sa mi cer scuze--- si ii normal , am folosit expresia ==tacanit==, da a fost la plural , in situatia asta m am scos , deci nu v am atacat direct....., sa fim seriosi cu totii ne dorim sa se refaca o echipa frumoasa in cluj . Daca satau bine sa ma gandesc cand saream o jum de metru in sus de bucurie la golurile maestre executate de catre maestrul TIM CAMPEANU, asa este , aveam anisorii acestori copilasi.........................Generatia noastra trebuie sa se lupte sa elimine importul de jucatori de prin colturile lumii, si sa i crestem cum i am crescut pana nu de mult--si i am crescut bine.............................cer scuze daca mai si gresesc, .RESPECT !
  • 2015-10-25, 21:18
  • Scris de : Arrow
In completare la postarea mea. D. Bindea poate nu ati inteles la ce a facut referire Luis. Mai cititi partea din articol la declaratia D-lui Moldovan de la scoala Ardealul.
  • 2015-10-26, 14:00
  • Scris de : bindea
mult succes tuturora , sunt doar pareri si impresii--dar doresc sa ti spun ca numele este intamplator ales.................., sunt si voi fi sustinatorul tinerilor sportivi, si in special fotbal---
  • 2015-10-26, 19:13
  • Scris de : Arrow
Stati linistit. Si eu mi-am ales la fel numele. Ca tot scriem aici despre juniori. Ati scris mai sus "Generatia noastra trebuie sa se lupte sa elimine importul de jucatori de prin colturile lumii". Corect. Eu sunt indignat de faptul ca cluburile gen HCM, CSM care au finantare din bani publici platesc salarii de mii chiar zeci de mii de euro la straini. Da, daca s-ar fi investit acesti bani in centre de copii si juniori era alceva. Si asta in orase in care primariile primesc mai multi bani decat contribuie la buget. Numai bine.
  • 2015-10-27, 13:35
  • Scris de : bindea
deci , suntem pe aceiasi lungime de unda, nu ?= atata doar ca ne completam . Haide sa vedem ce se intampla de azi in colo la club , sincer nu prea imi place toata tesatura asta............................
  • 2015-10-25, 21:25
  • Scris de : luis
Este vine mea,poate nu am fost destul de clar.Iata la ce m-am referit."Nu sunt mulţumit de modul în care suntem trataţi de reprezentanţii loturilor naţionale. I-am şi spus fostului preşedinte Mircea Sandu că aceia ajung jucători buni care nu sunt convocaţi la naţionale. Chiricheş, Maxim, Răduţ n-au fost niciodată la loturile de juniori. Dar interesele sunt altele", a punctat şi Alexandru Moldovan, fondatorul şcolii de fotbal Ardealul."
  • 2015-10-25, 16:57
  • Scris de : Arrow
Felicitari D-le Blag pentru idee. Doua echipe frumoase cu copii talentati. Ardealul cu o echipa bine organizata si mai bine pregatita fizic, U cu un plus la tehnica individuala. Sala trebuie sa-i alergi mai mult pe baietii astia. Bravo Ardealul! Haide U!
  • 2015-10-25, 18:12
  • Scris de : bula
eu am vazut invers, mai tehnici cei de la Ardealul, dar fara suflu repriza a doua.
  • 2015-10-25, 20:00
  • Scris de : Arrow
Unu la unu, cred ca U a fost peste Ardealul. La Ardealul au mers mai bine pasele si au alergat mai mult in prima repriza. In a doua normal au cazut fizic ambele echipe dar U a cazut un pic mai mult. Au stiut sa tina de minge. De aceea, parerea mea, individual au fost peste Ardealul.
  • 2015-10-25, 16:32
  • Scris de : dumitru
Felicitari baietilor care au participat la acest mic spectacol . felicitari celor care se ocupa de acesti minunati copii , felicitaricelor doua cluburi . Asemenea articole merita sa citim cat mai des , si ar fi fost chiar indicat sa fie tranzmis sau inregistrat acest meci de fotbal. Daca ar fi cineva interesat acuma sa preia clubul UNIVERSITATEA , cu acesti copilasi , cu cei din prima echipa si cu inca 3-4 de o valoare buna si f buna , ce echipa s ar forma la cluj ......Ar fi o adevarata competitie cu Viitorul lui Hagi . Ar fi viitorii jucatori ai echipei nationale si ai multor cluburi.......................oare de ce nu sunt ochi si pentru asemenea fapte ?oare de ce nu se gaseste un om cu bani care sa se gandeasca la asemenea fapte ?---
  • 2015-10-25, 16:32
  • Scris de : dumitru
Felicitari baietilor care au participat la acest mic spectacol . felicitari celor care se ocupa de acesti minunati copii , felicitaricelor doua cluburi . Asemenea articole merita sa citim cat mai des , si ar fi fost chiar indicat sa fie tranzmis sau inregistrat acest meci de fotbal. Daca ar fi cineva interesat acuma sa preia clubul UNIVERSITATEA , cu acesti copilasi , cu cei din prima echipa si cu inca 3-4 de o valoare buna si f buna , ce echipa s ar forma la cluj ......Ar fi o adevarata competitie cu Viitorul lui Hagi . Ar fi viitorii jucatori ai echipei nationale si ai multor cluburi.......................oare de ce nu sunt ochi si pentru asemenea fapte ?oare de ce nu se gaseste un om cu bani care sa se gandeasca la asemenea fapte ?---
  • 2015-10-23, 20:49
  • Scris de : S-a dus baba cu colacii
aDVERSARI FARA VALOARE IN SERIA CELOR DOUA ECHIPE ,VALOARE ZERO SALAJENE ESTI UN PUPINCURIST TOT TIMPUL ...UITE CE FAC PETARDELE TALE DE LA PRIMA ECHIPA...CAMPIONII TAI NE DUC...IN LIGA3
  • 2015-10-25, 12:26
  • Scris de : Jmm
Bat liderul in deplasare, ce sa faca mai mult.
  • 2015-10-23, 18:58
  • Scris de : bula
ce lacomi is cei de la Cluj Arena, sa le fie rusine.
  • 2015-10-24, 11:52
  • Scris de : hotie la cluj arena
Astia de la cluj arena atata stiu numa sa ia bani. Organizare praf. Curatenie pe stadion nici vorba. De la festivalul untold a ramas stadionul varza dar nimeni nu se ocupa sa-l curete. Intretinerea e la pamant, in ritmul asta o sa ajunga o dugheana stadionul. Rusine Ratiu & co.
  • 2015-10-23, 17:49
  • Scris de : Andrey
caca maca, cfr are cele mai multe grupe de juniori campioane nationale
  • 2015-10-25, 13:02
  • Scris de : gigi
Sobo ,acuma ai nume englezesc? Scrie andras sau ti-e rusine?
  • 2015-10-23, 19:20
  • Scris de : Sobo
Sobo, CFR nu are echipa in Liga Elitelor, incearca sa promoveze la Under19 acum, dar nu se stie daca reuseste.
  • 2015-10-23, 18:00
  • Scris de : Sss
La ce? La mancat shaorme?
  • 2015-10-23, 18:05
  • Scris de : vasile
bine ma sala