Video CFR Cluj a câştigat la Mediaş şi a revenit pe poziţie de play-off! Pentru echipa lui Miriuţă au marcat Omrani şi Păun!

CFR Cluj, victorie preţioasă la Mediaş!
Foto: stiridesport.ro

LIVE Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 1-2 VIDEO

Au marcat: Skikorski 84 / Omrani 63, Păun 72

CFR Cluj a reuşit un rezultat preţios la Mediaş în faţa celor de la Gaz Metan, scor 2-1! Ardelenii au revenit pe poziţie de play-off, devansându-le pentru moment pe Dinamo şi Astra. După o primă repriză echilibrată, CFR Cluj a reuşit să mute jocul în jumătatea adversă şi a deschis scorul prin Omrani (63). Francezul l-a deschis apoi cu o pasă excelentă pe Adiţă Păun, care a dus scorul la 2-0. Gazdele au replicat târziu prin Sikorski!

Min. 84 - GOL Gaz Metan 1-2! Sikorski a reluat direct din 8 metri centrarea lui Creţu!

Min. 72 - GOL CFR 0-2! Adiţă Păun a fost lansat excelent de Omrani în careu şi a trimis pe jos, păcălindu-l pe Pleşca!

Min. 63 - GOL CFR 0-1! Bilel Omrani l-a păcălit pe Pleşca cu o lovitură de cap în unghi care a căzut în plasă!

A început partida!

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca - V. Crețu, Trtovac, Itoua, R. Romeo - R. Zaharia, Tahar, Bic - A. Munteanu, Eric, Sikorski

CFR Cluj: Mincă - Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Peteleu - A. Chiriță, L. Rus, Gomelt, Nouvier - Omrani, Bud

...

CFR Cluj a anunţat încă două transferuri în compartimentul ofensiv înaintea meciului de la Mediaş cu Gaz Metan. E vorba de croatul Dino Spehar de la RNK Split şi Liviu Antal, revenit în Liga 1 după un transfer eşuat la Anorthosis în Cipru.

În vârstă de 23 de ani, Dino Spehar este un fost internaţional de tineret croat, care a venit în Gruia liber de contract. Acesta a mai jucat la Dinamo Zagreb, RNK Split, NK Istra 1961.

"Dino e un jucător bun, un tânăr format în Croaţia. L-am văzut câtevaza zile şi ne vom putea baza pe el."

Miriuţă îl va avea la dispoziţie în linia mediană şi pe Liviu Antal (27 de ani), care s-a pregătit în ultima săptămână cu CFR. Antal a evoluat în ultimii doi ani în Israel (Beitar, Hapoel Tel Aviv) şi Turcia (Genclerbirligi), apoi a revenit în Liga 1 la Pandurii însă fără să impresioneze.

FĂRĂ TREI TITULARI LA MEDIAŞ!

Ardelenii vor evolua fără trei titulari de bază în meicul de la Mediaş, unul capital pentru calificarea în play-off. Căpitanul Camora şi Ciprian Deac sunt suspendaţi, iar Filipe Nascimento a părăsit terenul în meciul cu Steaua din cauza unei accidentări.

"E un meci foarte important, mergem să câştigăm la Mediaş. Vom juca pe orice teren, am văzut că se mai amână câte un meci, sper să fie terenul bun. Amânarea meciului Astrei este un avantaj 100%, mai multe nu pot să spun. Nu vreau să ajung pe la comisii. Ne lipseşte căpitanul, plus doi mijlocaşi titulari. Am mai jucat şi cu Steaua şi Dinamo când au lipsit jucători şi au fost rezultate bune", a spus Miriuţă.

Va reveni la mijloc Laurenţiu Rus, suspendat pentru meciul cu Steaua din ultima etapă.

Stadionul din Gruia va găzdui, AZI, meciul echipei ASA Tg. Mureşa cu ACS Poli Timişoara de la ora 20.00.

 

Comentarii
  • 2017-2-15, 11:37
  • Scris de : P.S.
Domnule Miriuta, va rog sa revedeti meciul de aseara cu Barcelona si analizati cu baietii faza de faza cum se bate o echipa mare cu o tactica de distruger, care incepe in terenul advers la 16 m de poarta adversa.. Daca intelegi tactica echipei Sant G., sunteti campioni in 2017 in Romania.
  • 2017-2-13, 18:41
  • Scris de : franari psd-isti
Ponta va gratiat o tura, dupa ce chelul a platit gras in Dubai, Acum Dragnea vrea ca sefii vostri sa scape iar de diicot, dar tura asta o s-o inghititi spurcatilor. Milionul trebuie dat inapo. Rabdare, asa cum avem si noi in strada cu hotii din guvern.
  • 2017-2-13, 18:59
  • Scris de : pinguini
frustrarea nu are medicament.doar STREANGUL SI SAPUNUL va mai ajuta asfanistilor.
  • 2017-2-13, 14:45
  • Scris de : UCLUJ
Nu avem timp de voi. Ne pregatim sa ne aparam Cupa Romaniei la baschet masc. Si sa luam titlul in vara! Haide U!
  • 2017-2-13, 10:19
  • Scris de : S.P.
Domnule Miriuta! Din reluarile meciului cu Steaua, s-a vazut, cam greu, ca un jucator l-a tras inapoi pe Alibec. Ptr. asta s-a dat 11. Oare cine a fost acel jucator??? Ca nu se vede bine in ceata densa. Oricum, duscutati acest lucru la baza de pregatire si ORDONATI jucatorilor sa nu faulteze sub nici o forma la echipa ca si asa fotbalul romanesc este plin cu actori, care deabia astepta sa-l atingi numai un pic cu mana, si deja s-a si culcat la pamant. Cazul Alibec de aceaa este revoltator ca au fost in fata lui, in jurul lui inca 3-4 jucatori ceferisti, de care trebuia sa treaca si nici atunci nu este gol sigur ca poate sa rateze sau sa prinda portarul. Este indicat sa puna piciorul in traiectoria mingii asa fac si cei de la Real, Barcelona, Juve etc... Un jucator la CFR, care poate ca ia 5 mii de euro pe luna, ori joaca, ori nu, nu are voie sa-si bata joc de colegi, de staful tehnic, de sute de mii de suporteri/simpatizanti, prin modul ca face 11 m cadou echipei adverse. Pregatiti cheia ptr. lacatul lui Jiji. A spus ca bate si Barca...Oare, chiar asa se manca pestele???
  • 2017-2-12, 12:46
  • Scris de : S.P.
Da, a fost frumos! Dupa 69 de ani victorie in Tara Gazului Metan! Felicitari dl. Miriuta, tuturor jucatorilor. A fost bine pregatita schema de joc, s-a lucrat mult sa "descifrati" taina jocului lui C. Pustai. A-ti reusit! Mi-a placut cum s-au dat deschiderile in lung - gratie golul 2. Dar s-au facut greseli, de care trebuie sa va dispersati in viitor. Cand ajunge un jucator in careul advers si are pozitie de sut, chiar bunicel, cum a avut Nouvier si T. Lopez, atunci trebuie sa marci. Ptr. asta nu dai in cer sau peste porta ci la firul ierbii cu un sut napraznic, care trebuie sa intre in poarta ori direct, ori prin ricosare. Ocaziile ivite trebuie folosite la maximum, ca te pot insela, daca le irosesti. Minca a fost superb si-l felicit ca iese la mingile inalte din centrari. (Misule, chiar ar fi ridicol, sa apuce mingea unul , care are 1,70 si tu ai, cu minile ridicate, 2,20) Trebuie inca 3 victorii, ca daca nu vin de la TASS 6 puncte, si noi, si voi sa dormim ca ursul in februarie, fara ganduri rele... Hai CFR, sunteti de milioane, meritati tot respectul fanilor.
  • 2017-2-11, 22:29
  • Scris de : psd
a revenit trioul paskani-muresan-zamfir
  • 2017-2-11, 10:51
  • Scris de : Stefan
HAI CFR!VICTORIE!
  • 2017-2-10, 23:25
  • Scris de : kuku
Au ieșit din hibernare ass-fanistii. Eu vin de la protest și sunt bucuros ca n-am întâlnit picioruș de u-ist pesedist
  • 2017-2-13, 18:47
  • Scris de : kaka
apoi daca tu ai fost la proteste la Cotroceni, nu aveai cum sa vezi uisti. Noi protestam si-n Piata Victoriei si-n Piata Unirii din Cluj. Taran prost!
  • 2017-2-10, 15:47
  • Scris de : Sory
Baietii mare atentie sa nu explodeze batuca in voi mai nuliversitarilor sau cum va mai numiti acum,ca de cand jucati pe maidane va-ti cam pierdut numele si simbolul)))))))))
  • 2017-2-10, 19:36
  • Scris de : luis
gresit prietene,ei nu mai joaca nicaieri.Echipa de care vorbesti tu ,a fost infiintata nu demult de boc-poc.Ei nu figureaza nicaieri la LPF doar la cimitirul elefantilor.
  • 2017-2-12, 07:26
  • Scris de : hopaa
stai calm ca in sezonul viitor marca U Cluj intra si la frf. marca e libera e la primarie dar nu pot schimba numele pana la finalul sezonului atunci ce mai urlati?
  • 2017-2-12, 10:14
  • Scris de : Luis
Poate sa faca cine ce vrea,este o echipa infiintata anul trcut.Ca voi o sa cersiti numele de la boc-poc,nu schimba acest lucru,tot echipa infiintata anul trecut veti ramane.
  • 2017-2-12, 15:24
  • Scris de : 2
corect!